Zázvor - prečo ho zaradiť do života? Vlastnosti, liečebné účinky, použitie

|
Strava
Rastliny

Zázvor pozná bezpochyby každý. V čom je však jeho výnimočnosť? Aké má blahodárne účinky a prečo sa jedná o unikátnu rastlinu ako v rámci liečby, tak aj prevencie?

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Zdieľajte článok:

Zázvor - prečo ho zaradiť do života? Vlastnosti, liečebné účinky, použitie

Zázvor je liek, korenie, prísada do čaju, afrodiziakum a podporuje chudnutie - koho by napadlo, že niekoľkocentimetrový podzemok rastliny môže mať toľko vlastností? V skutočnosti je to presne prípad zázvoru. Aké má vlastnosti, čo môžeme zázvorom vyliečiť a kedy sa mu radšej vyhnúť?

 

Čo je zázvor?

Zázvor je korenie používané pri varení a v prírodnej medicíne. Koreň zázvoru je preslávený svojimi liečivými vlastnosťami a zdravotnými benefitmi. Nápoje, nálevy, oleje, sirupy a prípravky pripravené na svojom základe majú protizápalové, antibakteriálnu kvalitu a veľmi málo sa spája so žltým priedušným cestom.

 

Zázvor sa tiež používa ako liek proti kinetóze. Skvele poslúži aj ako pomocný prostriedok v boji s príznakmi prechladnutia a chrípky. Umožňuje tiež zmierniť príznaky bolestivej menštruácie - na tento účel sa používajú plátky koreňa zázvoru.

 

Zázvor - pôvod

Zázvor bol "objavený" pravdepodobne na ostrovoch Melanézie, ale najviac bol rozšírený v Ázii, odkiaľ sa neskôr dostal do Stredozemného mora aj k nám. Je to jedna z najstarších kultúrnych rastlín, ale v Česku nie sú príliš dobré podmienky na jej pestovanie, hoci dopyt po nej neustále rastie. Dovoz čerstvého alebo práškového koreňa tejto rastliny sa v posledných rokoch zvýšil. Je stále viac cenený pre svoje zdravotné a chuťové vlastnosti.

 

Najväčšiemu záujmu sa teší čerstvý koreň zázvoru, ktorý sa hojne využíva v mnohých odboroch. Čerstvý zázvor je možné konzumovať surový. Pri nákupe zázvoru venujte zvláštnu pozornosť podzemkom, ktoré by mali mať svetlú šupku. Nemali by tiež vykazovať neobvyklé príznaky, ktoré by mohli naznačovať prítomnosť ochorenia.

 

Zázvor je vytrvalá rastlina so zelenou stonkou a zelenožltými kvetenstvami. Táto rastlina sa už vo voľnej prírode nevyskytuje. Nie každý to vie, ale zázvor sa dá bez väčších problémov pestovať aj doma. Veľmi dobre rastie v kvetináči na parapete. Je pravda, že nepôjde o pestovanie zázvoru vo veľkom, ale skôr o hobby, ale mladé hľuzy si ľahko vypestujete. Za týmto účelom stačí oddeliť časť koreňa zázvoru od miesta kľúča a umiestniť ho do kvetináča so zeminou. Zázvor má rád vlhkú a teplú polohu.

 

zázvor

 

Druhy zázvoru

V Českej republike a na Slovensku kúpite koreň zázvoru vcelku aj v prášku. Obchody s orientálnymi potravinami ponúkajú kandizovaný a nakladaný zázvor - ružový a biely, ktorý je napríklad namočený aj v sójovej omáčke ako doplnok k sushi.

 

Oplatí sa tiež vyskúšať aromatické cukríky a zázvorové sušienky.

 

Zázvorovú vodku a zázvorové pivo nájdete pre zmenu na pultoch obchodov s alkoholom.

 

Posledné menované by sa však nemalo zamieňať s "ginger ale", obľúbeným sýteným nápojom vytvoreným v Írsku.

 

Na stánkoch v Číne a Hong Kongu sa ponúka konzervovaný zázvor - mäkké korene ponorené v cukrovom náleve.

 

Zázvor – účinky. Na čo je dobrý?

Zázvor má početné využitie a jeho účinky a vlastnosti sú cenené okrem iného aj v kuchyni. Okrem toho je široko používaný v lekárstve. Napriek tomu, že existuje niekoľko desiatok odrôd zázvoru, najobľúbenejší je zázvor lekársky, ktorý môže dorásť až do výšky jedného metra.

 

Koreň zázvoru má veľmi bohaté zloženie, ktorému vďačí za svoje cenné zdravotné vlastnosti a pôsobenie. Zázvor je bohatý na vitamíny a minerály. Nájdete v ňom okrem iného sodík, fosfor, vápnik, ale aj zinok, mangán, železo a meď. Je tiež bohatý na vitamín C, vitamín K a vitamín E a taktiež na vitamín A.

 

Čerstvý zázvor je tiež cenným zdrojom vitamínu B1, B2 a kyseliny listovej. Okrem toho dodáva telu sacharidy a éterické oleje a navyše sa vyznačuje pikantnou chuťou a vôňou. Koreň zázvoru obsahuje aj bielkoviny, tuky a vlákninu.

 

Zázvor má antibakteriálne, antivírusové, protizápalové a expektoračné vlastnosti, má aj antipyretické a analgetické vlastnosti. Veľmi dobre pôsobí pri prechladnutí, infekciách horných dýchacích ciest a mnohých ďalších ochoreniach. Často sa tiež hovorí o jeho vlastnostiach, ktoré sa môžu ukázať ako užitočné pri chudnutí.

 

TIP: Na podporu pečene vyskúšajte doplnok ZDRAVÁ PEČEŇ, ktorý obsahuje vyváženú zmes prírodných látok, ktoré podporujú regeneráciu pečene, detoxikáciu pečeňových buniek, chránia ich pred poškodením a udržujú optimálnu funkciu tohto kľúčového orgánu.

 

zdravá pečeň

 

Zázvor - liečivé vlastnosti

Koreň zázvoru má detoxikačné, analgetické, antivírusové a antibakteriálne vlastnosti. To všetko vďaka gingerolom, ktoré sú silnými antioxidantmi a znižujú LDL (zlý) cholesterol. Zázvor je najlepšie užívať preventívne pridaním kúskov koreňa do čaju (najmä na jeseň a v zime). Pokiaľ taký zvyk nemáme, oplatí sa konať hneď, pretože zázvor je pri nachladnutí dokonalým riešením.

 

Koreň tejto rastliny sa používa v prípade horúčky (diaforetický účinok). Práškový zázvor je možné použiť vo forme roztoku na výplachy boľavého krku a na zbavenie sa kašľa. Vďaka tomu sa koreň zázvoru pre imunitu zdá nenahraditeľný. Táto rastlina má aj osviežujúce účinky, takže si z nej môžete vyrobiť ústnu vodu.

 

Za pripomenutie stojí aj analgetický účinok zázvoru, napríklad pri bolestivej menštruácii alebo migrénach. Táto rastlina pomáha aj pri žilovej trombóze a bolestiach kĺbov a svalov (nielen pri konzumácii, ale aj vo forme zázvorového oleja na masáž). Pôsobí hrejivo, rýchlejšie sa nám prekrvuje, a tým – mozog funguje lepšie, sme koncentrovanejší a cítime celkovú stimuláciu. Z tohto dôvodu je zázvor v Ázii považovaný za jedno z afrodiziak.

 

Vďaka vlastnostiam zázvoru ho navyše ocenia ľudia, ktorí sa chcú starať o svoju líniu. Podzemok tejto rastliny zlepšuje trávenie (stimuluje prácu žalúdka, tvorbu slín a žlče) a pomáha pri nadúvaní. Pitie vody s prídavkom zázvoru navyše znižuje našu chuť do jedla. Zázvor tiež zmierňuje príznaky kinetózy a poskytuje cestujúcim v autách, autobusoch alebo vlakoch pokojnú cestu.

 

Využitie zázvoru v kuchyni

Zázvor je nielen rastlina s liečivými vlastnosťami, ale aj korenie známe po celom svete, aj keď spojené predovšetkým s ázijskou kuchyňou. Vyznačuje sa pálčivou, ľahko horkastou chuťou a štipľavým zápachom, ale ucítite v ňom aj sladkú, osviežujúcu nótu. Vďaka tomu majú pokrmy so zázvorom exotickú arómu.

 

Najčastejšie sa používa na mäso, cestoviny, morské plody alebo orientálne polievky. Je to tiež korenie, ktoré sa používa v pivovarníctve a cukrárstve (napr. do perníkov, marmelád). Veľmi dobre sa hodí k pečeným jablkám. Skvele sa hodí aj ako korenie na ryby.

 

Okrem toho sa často používa ako prísada do čaju. Práškový zázvorový podzemok sa tiež používa ako prísada do pudingov a sušienok. Zázvor by mal byť skladovaný na suchom a tmavom mieste. Možno skladovať aj v chladničke.

 

TIP: Zázvor je obsiahnutý z 20% aj v našom unikátnom Konopnom čaji - METABOLIZMUS, a IMUNITA

 

konopný čaj a zázvor

 

Na aké choroby zázvor pomáha?

Vlastnosti zázvoru sú neoceniteľné ako v prípade starostlivosti o zdravie a prevencie niektorých ochorení, tak aj pri podpornej liečbe niektorých zdravotných neduhov. Zázvor má široké využitie, takže sa dá využiť v mnohých prípadoch. Má preukázateľné pozitívne účinky na:

 • bolesť v krku,
 • pálenie záhy,
 • nevoľnosť alebo zvracanie,
 • kašeľ,
 • pri boji so zažívacími ťažkosťami,
 • podporujúce chudnutie,
 • podporuje vysoký cholesterol,
 • s menštruačnými bolesťami,
 • v antitrombotickej profylaxii,
 • pri zmiernení opuchov v dôsledku nadmerného hromadenia vody v tele,
 • pri stimulácii krvného obehu,
 • podporuje ako afrodiziakum,
 • s prechladnutím.

Zázvor môže pomôcť aj pri opuchoch a okrem toho sa používa profylakticky – pri udržiavaní správnej ústnej hygieny. Okrem toho tiež podporuje správne sústredenie.

 

Zázvor pri prechladnutí

Konzumácia čerstvého zázvoru je veľmi známa ľuďom, ktorí prekonali infekciu horných dýchacích ciest (napr. pri prechladnutí). To je spôsobené jeho zahrievacím, diaforetickým, antipyretickým, antivírusovým a protizápalovým účinkom.

 

Za zmienku tiež stojí, že zázvor pôsobí ako expektorans a riedi sekréty v dýchacích cestách. Pacient vďaka nim nemusí trpieť pretrvávajúcim kašľom.

 

Je však potrebné mať na pamäti, že zázvor je možné použiť iba ako pomocný prostriedok. Neodporúča sa vzdať sa terapie nariadenej lekárom v jeho prospech. Veľmi účinná je však ich kombinácia, vďaka ktorej sa chorý človek cíti rýchlejšie.

 

Zázvor ako afrodiziakum

Zázvor je už od staroveku uznávaný ako prírodné afrodiziakum. Aj teraz je známe a vedecky potvrdené, že môže byť použitý ako prostriedok pre potenciu. S tým súvisí jeho vplyv na obehový systém a srdcovú činnosť. Zložky v ňom obsiahnuté ovplyvňujú rozšírenie ciev, čím okrem iného zlepšujú prietok krvi do genitálií. Okrem toho môže zázvor ovplyvniť produkciu testosterónu – pohlavného hormónu, ktorý je zodpovedný za sexuálnu túžbu.

 

zázvor

 

Zázvor a chudnutie

Využitie zázvoru na chudnutie je stále populárnejšie. Táto rastlina má stimulovať metabolizmus. Vďaka tomu dochádza k rýchlejšiemu spaľovaniu nepotrebného tukového tkaniva (najmä na bruchu). V kombinácii s pravidelnou pohybovou aktivitou a zdravou stravou umožňuje dosiahnuť požadované účinky v oveľa kratšom čase a udržať ich (nižšie riziko jo-jo efektu). Čerstvý zázvor na chudnutie sa odporúča konzumovať v spoločnosti citróna a škorice.

 

Najmä tehotné ženy sa môžu uspokojiť s blahodarnými účinkami koreňa zázvoru. Táto rastlina má antiemetický účinok. Používa sa pri ranných nevoľnostiach a zvracaní, ktoré sú obzvlášť nepríjemné v prvom trimestri. Je potrebné pripomenúť, že zámer intenzívneho užívania zázvoru je najlepšie konzultovať s lekárom.

 

Zázvor pri menštruačných bolestiach

Neduhy ako bolesti brucha, kŕče alebo migréna sú bohužiaľ neduhom mnohých žien počas menštruácie. Zatiaľ čo mnohí sa kvôli úľave obracajú na voľnopredajné lieky proti bolesti, rovnako účinné môžu byť aj prírodné lieky, ako je zázvor.

 

V štúdii z roku 2009 bolo 150 ženám inštruovaných, aby prvé tri dni menštruácie užívali buď zázvor, alebo nesteroidné protizápalové lieky. Tri skupiny, 4-krát denne, dostávali postupne: 250 mg zázvorového prášku, 250 mg kyseliny mefenamovej alebo 400 mg ibuprofénu. Táto štúdia zistila, že zázvor bol rovnako účinný ako ibuprofén a kyselina mefenamová pri znižovaní intenzity aj trvania bolesti.

 

Novšie štúdie tiež ukazujú, že zázvor je pri zmiernení menštruačných ťažkostí účinnejší ako placebo a rovnako účinný ako kyselina mefenamová alebo paracetamol, kofeín a ibuprofén.

 

TIP: Ak potrebujete zlepšiť imunitu, spánok, schudnúť a všeobecne podporiť svoje fyzické a psychické zdravie, myslite aj na suplementáciu horčíka – jedná sa o jeden z najdôležitejších minerálov v ľudskom a tele, ktorého nedostatkom nevedomky trpí 70% ľudí!

 

Ako a kedy zázvor použiť?

Zázvor sa dá konzumovať surový a možno z neho tiež pripravovať čaje. Pripraviť si môžete aj tzv zlaté mlieko, teda zmes, ktorá sa skladá predovšetkým z mlieka a kurkumy, ale môže byť obohatená aj o rôzne prísady, vrátane zázvoru alebo škorice, klinčekov a medu.

 

Zázvor je možné pridať aj do čaju – čaj so zázvorom sa odporúča najmä pri prechladnutí. S čím to pomáha? Taký teplý nápoj je veľmi dobrý na odkašliavanie a pôsobí aj antipyreticky. Zázvor na bolesť v krku a kašeľ veľmi dobre funguje a tiež pomáha rýchlejšie a účinnejšie bojovať proti prechladnutiu.

 

Najmä z vyššie uvedených dôvodov sme zázvor zaradili aj do nášho čaju na podporu imunity, ktorý okrem zázvoru obsahuje aj kurkumu, ibištek, listy moringy a sušené listy konope.

 

Preventívne sa odporúča piť vodu so zázvorom najmä ráno, najlepšie nalačno, hneď po prebudení. To je jeden z najlepších spôsobov, ako získať mnoho cenných vlastností zázvoru už od rána. Odporúča sa tiež voda so zázvorom pred spaním.

 

Zázvor - dávkovanie

Zázvor v čerstvej aj korenenej forme je považovaný za bezpečný pre dlhodobé užívanie. Podľa výskumu vykonaného Food and Drug Administration sa za maximálnu dennú dávku zázvoru považujú až 4 gramy. Štúdie ukazujú, že dávkovanie približne 1 500 miligramov zázvoru denne v rozdelených dávkach môže byť veľmi prospešné pri zmiernení nevoľnosti a ďalších bežných zažívacích ťažkostí.

 

Zázvor v kozmetike

Zázvor je prísada, ktorá sa používa pri výrobe mnohých kozmetických prípravkov, hlavne tých s prírodným zložením. Pôsobí ako vonná zložka pri výrobe parfémov alebo kozmetiky pre mužov. Nájdeme ho v šampónoch a vlasových kondicionéroch, ďalej v prípravkoch na chudnutie a modeláciu a proti celulitíde. Niekedy je súčasťou masiek a peelingov venovaných našej pleti.

 

zázvor

 

Ako skladovať zázvor?

Celý, neolúpaný, čerstvý koreň zázvoru skladujte v chladničke. Najdlhšie vydrží, pokiaľ ho dáte do vzduchotesnej nádoby na potraviny alebo tesne uzavretého igelitového vrecka do šuplíka chladničky na uskladnenie zeleniny. Takto chránený by mal zostať čerstvý 3-4 týždne alebo aj dlhšie.

 

Zázvorový prášok skladujte v tesne uzavretej nádobe na suchom a chladnom mieste.

 

Má zázvor vedľajšie účinky?

Ako každý produkt môže aj zázvor spôsobiť vedľajšie účinky. Tie sa môžu a nemusia dostaviť každému. Nadmerné užívanie zázvoru môže u niektorých ľudí spôsobiť nežiaduce účinky, ako je hnačka, bolesti brucha, pálenie záhy a nadmerná plynatosť.

 

Zázvor môže tiež reagovať s liekmi a oslabovať ich účinok. Zázvor sa preto neodporúča kombinovať s liekmi na vysoký krvný tlak a liekmi na riedenie krvi (ako je napríklad Warfarin). Medzi ďalšie nežiaduce účinky zázvoru môže patriť aj podráždenie tráviaceho ústrojenstva, slizníc úst a jazyka a zníženie krvného tlaku. Zázvor pôsobí aj močopudne, čo nie je pre pacienta vždy žiaduce.

 

Ďalším vedľajším účinkom zázvoru môže byť jeho vplyv na hladinu cukru v krvi. Zázvor tiež zvyšuje riziko dehydratácie s hnačkou. Nadmerná konzumácia zázvoru môže spôsobiť búšenie srdca. Môžu sa tiež objaviť bolesti hlavy a závraty, rovnako ako celková slabosť a krvácanie.

 

Napriek tomu, že zázvor nie je vysoko alergénna rastlina, niektorí ľudia môžu pociťovať príznaky alergie. Aby sa predišlo nežiaducim účinkom, je potrebné venovať pozornosť platným bezpečnostným pravidlám súvisiacim s konzumáciou čerstvého zázvoru, sušeného zázvoru alebo pridávaním do liekov a doplnkov stravy.

 

Zázvor - kontraindikácie

Zázvor má bezpochyby množstvo cenných zdravotných vlastností, ktoré stojí za to využiť v prevencii a boji proti niektorým chorobám. Nie je to však rastlina, ktorú môže jesť každý. Zázvor má niektoré kontraindikácie, ktorým by ste mali venovať pozornosť.

 

V prvom rade má silný účinok a mierne dráždivú vôňu, preto by sa ho mali vzdať ľudia, ktorí bojujú s chorobami tráviaceho ústrojenstva (žalúdočné či dvanástnikové vredy či gastroezofageálny reflux).

 

Problémom môže byť aj konzumácia zázvoru v tehotenstve. Veľké množstvo tejto zložky v strave nastávajúcej mamičky môže viesť k podráždeniu žalúdka, ale pomáha pri nevoľnosti, takže si jej malé množstvo môžete dovoliť. Pokiaľ ide o dojčenie, pravidelná konzumácia zázvoru môže ovplyvniť chuť materského mlieka, preto je najlepšie sa mu prvé tri mesiace života bábätka vyhýbať.

 

Na zázvor by si mali dávať pozor aj ľudia s vysokým krvným tlakom. Veľké množstvo tohto korenia môže ovplyvniť účinok niektorých liekov a tiež celkovú pohodu ľudí s hypertenziou alebo hypotenziou. Kontraindikácie užívania zázvoru platia aj pre pacientov bojujúcich s hemofíliou.

 

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalite a správnosti informácií, ktoré s vami zdieľame v našich článkoch, nám záleží rovnako ako na našich produktoch samotných.
Pokiaľ ste našli v našom článku nejakú chybu, preklep, či nezrovnalosť, dajte nám vedieť na info@herbalus.cz.