Cholesterol - hodnoty, normy, HDL, LDL, diéta, liečba

|
Srdce
Strava

Cholesterolu sa právom hovorí "tichý zabijak". Prečo tomu tak je? Čo sa deje v našom tele pri vysokej hladine cholesterolu? Aké sú správne hodnoty cholesterolu? Ako znížiť vysoký cholesterol?

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Zdieľajte článok:

Cholesterol - hodnoty, normy, HDL, LDL, diéta, liečba

Cholesterol je lipidová látka, ktorá má v tele mnoho pozitívnych funkcií. Podieľa sa nielen na tvorbe hormónov, ale je aj stavebným kameňom väčšiny buniek. Vysoká hladina cholesterolu v krvi môže súvisieť s poruchami lipidov v tele. V súčasnej dobe sa má za to, že starostlivosť o správnu hladinu cholesterolu je "život zachraňujúci" postup, pretože môže chrániť pred srdcovým infarktom alebo mŕtvicou. Pozrite sa, ako sa postarať o správnu úroveň cholesterolu.

 

Čo je to cholesterol?

Cholesterol je steroidný alkohol, ktorý sa radí medzi jednoduché lipidy. Je hlavnou štruktúrnou zložkou bunkových membrán a prekurzorom mnohých ďalších steroidov, napríklad mastných kyselín. Je nevyhnutnou súčasťou správneho fungovania organizmu. Pokiaľ je cholesterolu v krvi príliš veľa, usadzuje sa v cievach a spôsobuje aterosklerotické zmeny.

 

Cholesterol je veľmi dôležitou súčasťou všetkých bunkových a endoteliálnych membrán; tvoria sa z neho žlčové kyseliny, steroidné hormóny, hormóny nadobličiek a pohlavné hormóny.

 

V kožnom tkanive sa cholesterol premieňa na 7-dehydrocholesterol, z ktorého sa pod vplyvom slnečného žiarenia tvorí vitamín D2. Je súčasťou plazmatických lipoproteínov a chráni krvné bunky pred účinkami rôznych toxických látok.

 

Zdravá koncentrácia cholesterolu u dospelého človeka nepresahuje 200 mg/dl. V najväčšom množstve sa vyskytuje v:

 

 • mozgu,
 • nadobličkách,
 • pečeni, kde sa vytvára a kde sa odbúrava.

 

Nie každý vie, že až 60-80% cholesterolu si telo vyrába samo a iba 20-30% je dodávané potravou. Ľudské telo by malo denne prijať maximálne 300 mg cholesterolu. Vyšší príjem môže viesť k ateroskleróze, kedy sa cholesterol ukladá v stenách ciev, v žlčníku a žlčových cestách vo forme kameňov.

 

cholesterol muž

 

Druhy cholesterolu

HDL - dobrý
LDL - zlý

 

Rozlišuje sa medzi "dobrým" a "zlým" cholesterolom. Plazma obsahuje cholesterol viazaný na bielkoviny vo forme lipoproteínov, z ktorých najdôležitejšie sú LDL a HDL. LDL prenáša cholesterol do telesných buniek, vrátane buniek arteriálneho epitelu, kde môže vytvárať aterosklerotický plát. Ide o "zlý cholesterol" na rozdiel od HDL, ktorý má ochranný, antiaterosklerotický účinok a nazýva sa "dobrý cholesterol".

 

Vysoká hladina celkového cholesterolu a LDL frakcie je významným faktorom pre vznik arteriosklerózy a jej komplikácií. Medzi ďalšie aterosklerotické faktory patria:

 

 • hypertenzia,
 • fajčenie cigariet,
 • obezita,
 • diabetes II. typu,
 • nízka koncentrácia HDL frakcie.

 

HDL cholesterol

 

Ako vieme, nie každý cholesterol je škodlivý. V ľudskom tele je tiež časť HDL cholesterolu. Jednoducho povedané, čím vyššia hladina tohto cholesterolu, tým lepšie. Literatúra uvádza, že hladina HDL vyššia alebo rovná 60 mg/dl (1,55 mmol/l) je negatívnym rizikovým faktorom, tj znižuje pravdepodobnosť srdcového infarktu.

 

Meranie hladiny cholesterolu

 

Vždy by mal byť vždy stanovený kompletný lipidogram, a pretože frakcia LDL cholesterolu a frakcie TG cholesterolu by mala byť stanovená nalačno, mal by človek ísť na krvný test pred raňajkami.

 

Profylaktické stanovenie cholesterolu by sa malo uskutočniť u mužov vo veku 35 rokov a u žien vo veku 45 rokov. U pacientov s rizikovými faktormi infarktu myokardu by sa mal prvýkrát vyšetriť lipidogram: u mužov vo veku 20-35 rokov a u žien vo veku 20-45 rokov.

 

Medzi rizikové faktory patrí: hypertenzia, diabetes, obezita, infarkt myokardu alebo poruchy lipidov u príbuzných prvého stupňa, fajčenie.

 

cholesterol žena

 

Koľko cholesterolu človek potrebuje?

Pre správnu funkciu vnútorných orgánov je dostačujúce také množstvo cholesterolu, ktoré je telo schopné samo produkovať. Cholesterol produkovaný telom je endogénny cholesterol, ktorý tvorí 80 % celkového cholesterolu, a 20 % je do tela dodávaných potravou.

 

Príliš vysoká hladina cholesterolu je teda spôsobená iba nesprávnou stravou. Vysoký obsah cholesterolu v strave zvyšuje hladinu celkového cholesterolu v krvi. Vysoký cholesterol sa v krvi nerozpúšťa, cirkuluje po celom tele av kombinácii s bielkovinami produkovanými pečeňou tvoria lipoproteíny. Ide o drobné tukové guličky, ktoré sú navyše obklopené bielkovinami.

 

Častice sa líšia predovšetkým množstvom cholesterolu a bielkovín. Preto sa rozlišujú dva typy častíc: HDL (dobrá frakcia) a LDL (zlá frakcia). LDL častice obsahujú veľmi vysoké množstvo cholesterolu, ktorý sa dostáva do krvného obehu, čo po dlhej dobe vedie k rozvoju aterosklerózy.

 

Vysoká hladina cholesterolu samozrejme môže viesť nielen k žilovej kongescii, ale spôsobuje aj poruchy funkcie srdca a mozgu.

 

Dobrý cholesterol preniká do stien tepien, ale neukladá sa na nich. HDL znižuje vysokú hladinu cholesterolu v krvi a prispieva tak k zníženiu rizika kardiovaskulárnych ochorení.

 

 

Cholesterol hodnoty - aké sú normy?

Celková koncentrácia cholesterolu vyššia alebo rovná 240 mg/dl (6,21 mmol/l) je definovaná ako vysoká. O liečbe sa však obvykle rozhoduje na základe hodnôt LDL alebo HDL cholesterolu. Je potrebné si uvedomiť, že v ktorúkoľvek dennú dobu je možné merať iba celkový cholesterol. Pacient nemusí byť 12 hodín nalačno alebo bez jedla, aby mu bola odobratá vzorka krvi na test.

 

Koncentrácia LDL cholesterolu v krvi je lepším ukazovateľom rozvoja ischemickej choroby srdca a infarktu ako koncentrácia celkového cholesterolu. Aby bol výsledok stanovenia frakcie LDL cholesterolu spoľahlivý a neskreslený, musí pacient pred vyšetrením zostať nalačno, tj bez jedla po dobu asi 12-14 hodín.

 

U ľudí, ktorí majú iné rizikové faktory pre mŕtvicu alebo srdcový infarkt, je vždy vhodné poznať aktuálnu hladinu LDL cholesterolu.

 

Normy triglyceridov

 

Zvýšená hladina triglyceridov (čiže jednoduchých tukov) v krvi je tiež spojená s vyššou pravdepodobnosťou vzniku ischemickej choroby srdca. Koncentrácia medzi 200 a 499 mg/dl (2,25 až 5,63 mmol/l) je definovaná ako vysoká, zatiaľ čo koncentrácia nad 500 mg/dl (5,65 mmol/l) je definovaná ako veľmi vysoká. Hladiny TG v sére by sa mali vyšetrovať aj nalačno.

 

Lipidogram

 

V krvi je niekoľko rôznych typov lipidov. Pre úplnú kontrolu cholesterolu by malo byť v laboratóriu vykonané stanovenie tzv. kompletného lipidogramu. Ten sa skladá z celkového cholesterolu, LDL frakcie ("zlý cholesterol"), HDL frakcie ("dobrý cholesterol") a triglyceridov (TG). Štandardné rozmedzie je možné vyjadriť v mg/dl alebo v mmol/l.

 

Alarmujúce štatistiky cholesterolu

Viac ako 85% dospelých Čechov má nadmerne vysokú hladinu cholesterolu. Iba minimum ľudí sa snaží túto hladinu znížiť. Pretrváva presvedčenie, že sme vcelku zdraví a vysoký cholesterol nám neublíži. Neuvedomujeme si, že je to tichý zabijak. Vo vnútorných stenách ciev sa môže hromadiť aj niekoľko rokov a spočiatku nemusí vyvolávať žiadne príznaky. Musíme si uvedomiť, že prevencia môže zachrániť nielen naše zdravie, ale aj životy.

 

Ako znížit cholesterol?

Liečba porúch lipidov zahŕňa zmenu životného štýlu a farmakoterapiu. Účinky zníženia hladiny cholesterolu sa zvyčajne prejavia po 6-12 mesiacoch. Lekár môže stanoviť nižšie cieľové hodnoty cholesterolu a cholesterolových frakcií pre každého pacienta individuálne, v závislosti od súbehu ďalších vyššie uvedených rizikových faktorov, než sú bežne uvádzané hodnoty v laboratórnom výsledku.

 

cholesterol strava

 

Lieky na cholesterol

Pokiaľ liečba zmenou stravy a cvičením nie je uspokojivá, môže lekár navyše predpísať hypolipemické lieky. Existuje niekoľko skupín liekov, pričom každý typ lieku ovplyvňuje inú frakciu cholesterolu. Výber lieku pre pacienta je vždy individuálny a závisí aj od rizikových faktorov pacienta.

 

Najbežnejšími liekmi na cholesterol sú statíny. Pri pravidelnom užívaní sú tieto lieky najúčinnejšie z ostatných skupín liekov pri znižovaní frakcie LDL cholesterolu a prevencii rozvoja aterosklerózy a ischemickej choroby srdca a mŕtvice.

 

Statíny znižujú hladinu LDL o 20 až 60 %. Okrem toho môžu znížiť hladinu triglyceridov a zvýšiť hladinu HDL. Statíny zahŕňajú:

 

 • lowastatín,
 • simvastatín,
 • atorvastatín,
 • rosuvastatín.

 

Každý z vyššie uvedených prípravkov sa v tele metabolizuje inak, má inú schopnosť znižovať hladinu LDL a vykazuje inú dobu účinku pri perorálnom podaní, takže výber jedného z nich by mal byť vykonaný pod vedením lekára. Lieky zo skupiny statínov by sa mali zvyčajne užívať večer.

 

Nemali by sa užívať s grapefruitovou šťavou, pretože to zvyšuje pravdepodobnosť nežiaducich účinkov.

 

Ďalšou, nemenej často používanou skupinou liekov pri liečbe porúch lipidov, ktoré znižujú hladinu cholesterolu, sú fibráty, napr. gemfibrozil, fenofibrát. Fibráty sa odporúčajú najmä pacientom so zvýšenou hladinou triglyceridov, pretože účinne znižujú hladinu triglyceridov a majú aj ďalší ochranný účinok tým, že stimulujú zvýšenie HDL cholesterolu.

 

Diéta pri vysokej hladine cholesterolu

Vysoká hladina cholesterolu má mnoho závažných dôsledkov. Nemali by sme si však lámať ruky, ale konať rýchlo. Prvým krokom je zmena stravy. Zmena stravovania sa môže zdať ako ťažko prekonateľná prekážka, ale v skutočnosti sa celý problém skrýva v našej psychike a návykoch.

 

Zostavením vhodnej anticholesterolovej diéty sa vám podarí znížiť množstvo cholesterolu, ktoré konzumujete. Rastlinné tuky majú pozitívny vplyv na štruktúru cholesterolu. Sú bohaté na mononenasýtené mastné kyseliny, ktoré znižujú koncentráciu LDL frakcie. Rastlinné tuky neobsahujú vo svojom zložení vôbec žiadny cholesterol. Odporúča sa zaradiť do jedálnička aspoň dvakrát týždenne morské ryby, ktoré sú bohaté na polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré majú antiaterosklerotický účinok a posilňujú imunitu.

 

Mýtus - vajcia zvyšujú cholesterol

Jedným z najčastejších mýtov je to, že konzumácia vajec zvyšuje cholesterol. Nie je tomu tak. Vaječný žĺtok síce obsahuje 210 mg celkového cholesterolu (pri odporúčanom dennom príjme 300 mg), avšak tento cholesterol sa neukladá v krvi, pretože nie je naviazaný na saturované (nezdravé) tuky a nasýtené mastné kyseliny. Vajcia teda môžete konzumovať úplne bez obáv.

 

vajcia a cholesterol

 

Vláknina znižuje cholesterol

Konzumácia vlákniny znižuje hladinu cholesterolu. Zdrojom vlákniny sú suché strukoviny, ovocie a zelenina. V ideálnom prípade by sa malo denne skonzumovať asi 500 g zeleniny a 250 g ovocia – potom je potreba tejto vlákniny pokrytá. Ovocie a zelenina sú navyše zdrojom vitamínu C a betakaroténu a oleje dodávajú vitamín E. Tie majú antioxidačný účinok, ktorý zabraňuje zmene "zlého cholesterolu".

 

Veľmi dôležité je aj správne množstvo jedla. Mali by ste jesť 4-5-krát denne, pretože jedlo 1-2-krát denne podporuje hladinu cholesterolu. Oplatí sa venovať pozornosť svojmu jedálničku a zbaviť sa "zlého LDL cholesterolu", ktorý môže prispievať k mnohým závažným ochoreniam. Tiež fyzická aktivita pomôže zbaviť sa ho z tela a obmedzenie sladkostí pomôže udržať si štíhlu postavu.

 

Doplnky stravy znižujúce hladinu cholesterolu

Na zníženie hladiny cholesterolu sa používajú aj doplnky stravy, napríklad rybí tuk. Odporúča sa najmä pacientom s vysokou hladinou triglyceridov, u ktorých predchádzajúca liečba nepriniesla optimálne výsledky.

 

Užívanie sójových prípravkov má malú schopnosť znižovať LDL cholesterol, celkový cholesterol a triglyceridy. Je dôležité si uvedomiť, že živočíšne bielkoviny by nemali byť úplne nahradené konzumáciou sójových potravín. Ďalším uznávaným všeliekom na vysoký cholesterol bol v minulosti cesnak. V súčasnej dobe je známe, že konzumácia cesnaku alebo prípravkov obsahujúcich cesnak nemá žiadny účinok na zníženie hladiny cholesterolu.

 

Cesnak sa neodporúča ako liek na vysoký cholesterol. Okrem toho neexistuje žiadny výskum, ktorý by potvrdzoval účinnosť konzumácie rastlinných sterolov, ktoré sa bežne vyskytujú v orechoch, zelenine a ovocí, pri liečbe zvýšenej hladiny cholesterolu.

 

Magnézium alebo horčík na zníženie cholesterolu

Horčík má v znižovaní cholesterolu obrovský potenciál. Štúdia (k prečítaniu tu) ukazujú, že pravidelná suplementácia horčíka prispieva k úprave lipidového profilu a má pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu. Horčík znižuje hladinu LDL cholesterolu (zlého) a naopak zvyšuje HDL cholesterolu (dobrého).

 

Dôležité je užívať horík ako ráno, tak aj večer. Presne na tieto účely sme vyvinuli špeciálne suplementy Magnézium - PRE ENERGIU a Magnézium - PRE SPÁNOK

 

Magnézium - PRE ENERGIU sa užíva ráno alebo v dopoludňajších hodinách. Okrem vysoko vstrebateľného horčíka obsahuje aj extraky z yerby maté, zeleného čaju, biotín a vitamín B6. Nielenže dodá organizmu potrebné vitamíny a minerály, ale aj osvieži telo, odbúra únavu a vyčerpanie a dodá telu potrebnú energiu na niekoľko hodín.

 

Magnézium - PRE SPÁNOK naopak kombinuje horčík s chmeľom otáčavým, tryptofánom a valeriány lekárskej, tzn. látkami, ktoré upokoja nervovú sústavu, stimulujú tvorbu melatonínu, podporujú ľahké zaspanie a skvalitňujú spánok.

 

Týmito dvoma doplnkami stravy docielite zníženie „zlého“ LDL cholesterolu a zároveň zlepšíte nevyhnutné procesy pre správne fungovanie ľudského tela.

 

magnézium herbalus energia spánok

 

Káva na vysoký cholesterol

Káva je najobľúbenejším zdrojom kofeínu. Pre svoje povzbudzujúce a myslenie podporujúce účinky sa konzumuje po celom svete. Okrem týchto známych účinkov sa z času na čas objavujú nové, striedavo dobré a zlé účinky.

 

Káva okrem iného znižuje riziko cukrovky 2. typu, vznik zápalov a znižuje oxidačný stres. Sú tieto predpoklady správne a je káva schopná znížiť hladinu cholesterolu?

 

Cieľom nižšie popísanej štúdie bolo zistiť vplyv pitia kávy na biomarkery oxidačného stresu, glukózy a lipidového metabolizmu.

 

V rámci experimentu prestalo 7 každodenných konzumentov kávy na 1 mesiac úplne piť kávu. V druhom mesiaci vypili 4 šálky filtrovanej kávy av treťom mesiaci štúdie vypili 8 šálok filtrovanej kávy (150 ml/šálka).

 

Pitie kávy znížilo hladinu celkového cholesterolu, HDL cholesterolu a ďalších biomarkerov metabolizmu lipidov, ako aj markerov zápalu a oxidačného stresu.

 

Medzitým nebola potvrdená žiadna významná zmena v metabolizme cukrov. To znamená, že káva nemôže vyliečiť cukrovku, ale ovplyvňuje hladinu cholesterolu a pomáha predchádzať vzniku choroby. Výsledky štúdie vykonanej na takej malej skupine ľudí však nemusia byť dostatočne smerodajné.

 

Obdobne pôsobí na organizmus aj yerba maté či zelený čaj, ktorých extrakty nájdete v Magnéziu - PRE ENERGIU.

 

Fyzická aktivita na zníženie cholesterolu

Ďalším krokom je zvýšenie fyzickej aktivity. Pomáha znižovať nadváhu a zlepšuje celkový stav organizmu. Má pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém, pretože ho pravidelne zaťažuje. Pohyb znižuje riziko aterosklerózy.

 

Cvičenie by malo byť každodennou voľbou. Najťažšie je začať. Keď potom vidíte prvé účinky, je to jednoduchšie. Pravidelná fyzická aktivita prospieva telu, fungovaniu mysle a zároveň znižuje riziko chronických ochorení.

 

Sumarizácia - čo znižuje cholesterol?

 • Zdravá strava bohatá na vlákninu, vitamíny a rastlinné tuky
 • Vyhnúť sa jedlám bohatým na nasýtené mastné kyseliny (vyprážané jedlá, fastfoody)
 • Pravidelný pohyb
 • Suplementácia horčíka
 • Konzumácia kávy, zeleného čaju, yerby maté
 • Lieky (z dôvodu vedľajších účinkov je vhodné ich ponechať až ako poslednú možnosť

 

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalite a správnosti informácií, ktoré s vami zdieľame v našich článkoch, nám záleží rovnako ako na našich produktoch samotných. Pokiaľ ste našli v našom článku nejakú chybu, preklep, či nezrovnalosť, dajte nám vedieť na info@herbalus.cz alebo nám zavolajte na číslo +421 948 203 208.

 

Kto je autorom tohto článku?

 

Bc. Tomáš Konieczny
Narodený 4.7.1992 v Třinci
Vyštudoval ekonomický odbor, celý život sa však venoval cestovnému ruchu, zdravému životnému štýlu, konope a skúmaniu jeho vplyvu na ľudské zdravie.
Zakladateľ a konateľ firmy Herbalus, kde stojí okrem iného za vývojom produktov a objavovaním prínosu konope v rôznych fyzických či psychických aspektoch zdravia.