Výpočet BMI - normy a tabuľka indexu telesnej hmotnosti

|
Strava

Viete čo je to BMI a ako ho vypočítať? Prečo je dôležité ho poznať, ako s ním pracovať a prečo nehrá rolu u detí?

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Zdieľajte článok:

Výpočet BMI - normy a tabuľka indexu telesnej hmotnosti

BMI sa často spomína v súvislosti s udržiavaním zdravej váhy, telesnej hmotnosti, diétami a zdravým životným štýlom. Čo presne je BMI, ako sa vypočíta a čo treba mať na pamäti? Tento článok vám poskytne všetky dôležité informácie o tomto ukazovateli. Prečo je užitočný a prečo sa vzťahuje iba na dospelých?

 

Čo je to index telesnej hmotnosti (BMI)

Čo je to BMI? BMI alebo Body Mass Index nie je nič iné ako index telesnej hmotnosti, ktorý popisuje správnosť vašej telesnej hmotnosti. Nazýva sa tiež Queteletov index. Vďaka nemu môžeme zistiť, či máme podváhu, nadváhu alebo obezitu, pričom každý z týchto stavov ukazuje na nedostatok alebo nadbytok telesnej hmotnosti. Nepriamo opisuje množstvo tukového tkaniva v ľudskom tele na základe pomeru telesnej hmotnosti vyjadrenej v kilogramoch a výšky definovanej v metroch.

 

Pôvod tohto indexu je pomerne zaujímavý, pretože bol vytvorený za účelom stanovenia miery rizika ochorení a úmrtí u obyvateľstva. Prvé pozorovania ukázali, že ľudia s podváhou alebo nadváhou a obezitou umierali predčasne častejšie ako tí, ktorí mali normálne BMI. BMI nie je nič iné ako ukazovateľ, ktorý určuje, aká je správna hmotnosť vzhľadom na výšku a vek. Vhodná úroveň BMI však nie je všetko. Stojí za to dbať predovšetkým na správnu stravu a správnu suplementáciu, ktorá umožní udržať index na správnej úrovni.

 

Ako správne vypočítať index telesnej hmotnosti BMI

Mnoho ľudí si určite kladie túto otázku: BMI – ako ho vypočítať? Za zmienku stojí predovšetkým spôsob výpočtu diskutovaného BMI, ktorý bude určite užitočný. Ako vypočítať BMI - vzorec, ktorý bude užitočný, bude uvedený v tomto článku. Stačí do neho vložiť dáta a získať indikátor. Vypočítajte si BMI a zistite, na akej úrovni sa nachádza.

 

Výpočet BMI je veľmi jednoduchý a do vzorca stačí dosadiť dva údaje – vašu hmotnosť a výšku vyjadrenú v metroch. Vzorec pre výpočet BMI je nasledujúci: vydeľte svoju hmotnosť výškou vyjadrenou v metroch na druhú (umocnená). Na webe sú samozrejme k dispozícii váhové kalkulačky, ktoré umožňujú výpočet indexu na niekoľko kliknutí. Najčastejšie sa tu zadávajú vyššie uvedené údaje. Pri výpočte sa niekedy zohľadňuje aj vek osoby, ktorá tento ukazovateľ vypočítava. Vek totiž úzko súvisí s otázkou telesného metabolizmu. Preto je v kalkulačke BMI vek často zahrnutý ako jeden z faktorov výpočtu.

 

BMI a súvisiace normy

Po výpočte BMI je potrebné predovšetkým vedieť, aké normy sú s ním spojené a ako tento výsledok interpretovať. Normy BMI sú nasledujúce:

 

  • pod 18,5 BMI máte podváhu
  • medzi 18,5 a 24,99 normálne BMI - hmotnosť je normálna
  • nad 24,99 je nadváha

 

Niektoré zdroje uvádzajú aj rozšírenú klasifikáciu, ktorá umožňuje určiť presnejšie údaje. Index pod 16 znamená hladovanie, medzi 16 a 16,99 vychudnutosť a medzi 17 a 18,49 podváhu. Normálna hmotnosť sa pohybuje medzi 18,5 a 24,99. Index medzi 25 a 29,99 znamená nadváhu a 30 až 34,99 obezitu 1. stupňa. Obezita II. stupňa, definovaná ako klinická, sa vyskytuje medzi 35 a 39,99. Nad 40 BMI sa jedná o pokročilú obezitu III. stupňa.

 

 

Vzorec pre výpočet BMI

BMI = telesná váha (kg) / telesná výška na druhú (m).

 

Môžeme si uviesť príklad, u človeka s výškou 180 cm a s váhou 80 kg je vzorec nasledujúci: 80/1,80^2 = 24,69.

 

BMI - pohlavie, svalová hmota, kostná hmota a vek

Pri výpočte BMI je potrebné vziať do úvahy niekoľko faktorov, aby bolo možné získať čo najspoľahlivejšie výsledky. Patrí medzi ne pohlavie, svalová hmota, vek a hmotnosť kostí. BMI mužov sa môže mierne líšiť od BMI žien v dôsledku rozdielov v týchto faktoroch. Je potrebné mať na pamäti, že geneticky majú ženy väčší sklon k hromadeniu tukového tkaniva, na druhej strane aj menšiu tendenciu k zvyšovaniu svalovej hmoty. U mužov je to väčšinou naopak a tkanivo, pokiaľ sa hromadí, je na iných miestach ako u žien.

 

Dva spomínané ukazovatele - kostná hmota a vek, rovnako ako svalová hmota, sa pri výpočte BMI reálne neprejavia. Kulturista môže mať nadváhu alebo obezitu kvôli vysokému množstvu svalovej hmoty. Tieto údaje by mali byť podrobne a individuálne analyzované. Pri udržiavaní primeranej hmotnosti a BMI treba mať na pamäti predovšetkým zdravú stravu, hydratáciu a dostatočnú suplementáciu.

 

TIP: Na podporu tvorby testosterónu sme vytvorili unikátny produkt TESTOSTERONUS, ktorý zásadným spôsobom ovplyvňuje rast svalov, silu, vytrvalosť, spaľovanie tukov, sexuálnu funkčnosť, apetít, sebavedomie, kognitívne funkcie, psychickú pohodu a mnoho ďalšieho.

 

Testosteronus

 

Prečo je BMI určený iba pre dospelých?

Často sa zdôrazňuje, že BMI je určený iba pre dospelých. Prečo? BMI dieťaťa môže byť nespoľahlivý a nemusí odrážať skutočný stav. Je dôležité si uvedomiť, že deti a dospievajúci prechádzajú mnohými vývojovými fázami. Rastú, dospievajú, ich výška a váha sa môžu rýchlo meniť, čo je úplne normálne. Potom sú tu aj hormóny, ktoré môžu ovplyvniť viac ako mnoho iných faktorov, a BMI potom môže vyjsť skreslene.

 

K dispozícii je samozrejme aj kalkulačka BMI pre deti, ktorá by však mala zohľadňovať vyššie uvedené faktory. Všeobecne sa má za to, že nemusí byť úplne spoľahlivá a že je lepšie počkať so stanovením BMI až po puberte. Kalkulačka BMI pre deti má podobnú štruktúru ako kalkulačka pre dospelých, ale interpretácia získaných výsledkov môže byť trochu zložitejšia.

 

 

BMI - kontrola obezity a prevencia rakoviny

BMI nám umožňuje určiť náchylnosť nášho tela na hromadenie tuku, rovnako ako riziko chronických a civilizačných ochorení. Patrí medzi ne rakovina, cukrovka, ischemická choroba srdca, ateroskleróza a tiež problémy s kostrovým a obehovým systémom. Vďaka tomu je možné vykonávať kontrolu obezity, a to v domácich podmienkach.

 

Mnoho lekárov a špecialistov stále používa túto metódu na zistenie celkového zdravotného stavu pacienta a toho, či je jeho telesná hmotnosť na správnej úrovni. Index telesnej hmotnosti tak umožňuje sledovať váš zdravotný stav. Samozrejmosťou by mala byť pravidelná preventívna starostlivosť o zdravie a prísun vhodných vitamínov a minerálov do tela.

 

TIP: Ako efektívne schudnúť? Viac v tomto článku.

 

Dobrý zdravotný index a ďalšie stravovacie ukazovatele

BMI možno definovať ako ukazovateľ dobrého zdravotného stavu. Ako už bolo spomenuté, bol vytvorený preto, aby bolo možné určiť, v akom zdravotnom stave sa obyvateľstvo nachádza. Akýkoľvek stav mimo normu BMI, tj normálnu telesnú hmotnosť, môže naznačovať, že v tele prebiehajú zmeny, ktoré nemusia byť nutne žiaduce. Takýto výsledok je vždy potrebné konzultovať s lekárom, ktorý nariadi podrobnejšie vyšetrenie. Okrem BMI je možné uviesť aj ďalšie diétne ukazovatele, ako je WHR - meranie obvodu pása a bokov, AMR, MBR a TER.

 

Zdravý životný štýl

Ako vidíte, BMI môže byť ukazovateľom dobrého zdravia. Oplatí sa ho pravidelne kontrolovať a dodržiavať správnu životosprávu a zdravý životný štýl, postavený práve na kvalitnej strave a dbaní o prísun základných minerálov a vitamínov.

 

Medzi tieto elementárne látky, na ktoré by mal myslieť úplne každý z nás, patrí napríklad horčík. Tento minerál ovplyvňuje cez 300 biochemických procesov v tele a jeho nedostatok spôsobuje okrem iného poruchy spánku, kŕče, výkyvy nálad, úzkosti či depresie, spomalenie metabolizmu a tým aj priberanie na váhe a zvýšenie BMI.

 

Zvážte suplementáciu horčíka napríklad pomocou Magnézia - PRE SPÁNOK, ktorý okrem vysoko kvalitného a vysoko vstrebateľného horčíku obsahuje aj tryptofán, vitamín B6, valeriánu lekársku a chmeľ otáčavý, čo je unikátna kombinácia látok, vďaka ktorej nielen doplníte základné vitamíny a minerály, ale tiež si zaistíte ľahké zaspávanie a kvalitný spánok, čo je úplný základ pre správne fungovanie ľudského tela.

 

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalite a správnosti informácií, ktoré s vami zdieľame v našich článkoch, nám záleží rovnako ako na našich produktoch samotných. Pokiaľ ste našli v našom článku nejakú chybu, preklep, či nezrovnalosť, dajte nám vedieť na info@herbalus.cz alebo nám zavolajte na číslo +421 948 203 208.

 

Kto je autorom tohto článku?

 

Bc. Tomáš Konieczny
Narodený 4.7.1992 v Třinci
Vyštudoval ekonomický odbor, celý život sa však venoval cestovnému ruchu, zdravému životnému štýlu, konope a skúmaniu jeho vplyvu na ľudské zdravie.
Zakladateľ a konateľ firmy Herbalus, kde stojí okrem iného za vývojom produktov a objavovaním prínosu konope v rôznych fyzických či psychických aspektoch zdravia.