Valeriána lekárska (kozlík lekársky) - účinky a použitie

|
Strava
Spánok
Rastliny

Kozlík lekársky (valeriána lekárska) si hocikto spojí s podporou kvalitného spánku. Toto spojenie je veľmi správne! Aké sú najvhodnejšie formy použitia? Aké sú jeho ďalšie prínosy a aké má riziká?

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Zdieľajte článok:

Valeriána lekárska (kozlík lekársky) - účinky a použitie

Valeriána lekárska (Valeriana officinalis) je najčastejšie používanou bylinou na spánok a upokojenie. Kozlík lekársky sa však používa aj ako liek okrem iného na bolestivú menštruáciu a žalúdočné problémy, pretože má diastolický účinok. Zistite, aké vlastnosti má valeriána lekárska, ako ju používať a aké môžu byť vedľajšie účinky nesprávneho užívania.

 

Prínosy valeriány lekárskej

Valeriána lekárska (Valeriana officinalis), je bylina, ktorej podzemky (Rhizoma Valerianae) alebo podzemné stonky a koreň (Radix Valerianae), všeobecne známy ako koreň valeriány lekárskej, sú liečivé suroviny, ktoré sa už mnoho rokov používajú v ľudovom i konvenčnom liečiteľstve.

 

Vykazuje predovšetkým sedatívny účinok, a preto sa používa predovšetkým ako prostriedok na "upokojenie" organizmu pri miernom nervovom napätí a pri nervových problémoch so spánkom.

 

Treba však vedieť, že valeriána lekárska má aj ďalšie liečebné vlastnosti, napr. diastolické, vďaka ktorým sa môže používať pri žalúdočných problémoch alebo pri bolestivej menštruácii.

 

Je však potrebné poznamenať, že prípravky na báze valeriány lekárskej majú rôznu zdravotnú hodnotu v závislosti na tom, či sa jedná o alkoholový alebo vodný extrakt, pretože hlavné účinné látky - predovšetkým silice a tiež valepotriáty (tie sú však veľmi pominuteľné a v surovine sú prítomné v zanedbateľnom množstve) - sa lepšie rozpúšťajú v alkohole ako vo vode.

 

Na účinok valeriány lekárskej má navyše vplyv aj spôsob sušenia - správne sa korene a podzemky sušia v sušičkách vyhrievaných až na 35 °C. Pri sušení za vyšších teplôt strácajú účinné látky, ktoré obsahujú, svoje zdraviu prospešné vlastnosti.

 

Kozlík lekársky na spanie a upokojenie

Koreň a podzemky valeriány lekárskej znižujú aktivitu centrálnej nervovej sústavy, a tým vedú k zníženiu napätia a pocitov nepokoja, navodzujú stav duševnej relaxácie, a preto sa bežne používajú pri nervozite, napätí a nervovom rozrušení.

 

Koreň valeriány lekárskej je tiež účinným prostriedkom pri miernej nespavosti - najmä pri ťažkom zaspávaní spôsobenom stavmi napätia a nervového rozrušenia. Zlepšuje kvalitu spánku tým, že skracuje dobu potrebnú na zaspanie, predlžuje dĺžku spánku a znižuje počet prebudení počas noci.

 

Štúdia nemeckých vedcov to potvrdzuje. Šesťtýždňového experimentu sa zúčastnilo 202 dospelých osôb trpiacich nespavosťou. Účastníci boli rozdelení do dvoch skupín - jedna užívala 600 mg sedónia (výťažok z valeriány lekárskej) a druhá 10 mg oxazepamu (liek proti úzkosti).

 

 

Ukázalo sa, že účinky oboch liekov boli podobné - obe skupiny osôb zaznamenali rovnaké zlepšenie kvality spánku, predĺženie doby spánku a cítili sa rovnako oddýchnuté.

 

V závere výskumu vedci uviedli, že extrakt z valeriány lekárskej je účinný pri miernej až stredne ťažkej nespavosti, zatiaľ čo jeho účinnosť pri úzkosti je obmedzená.

 

Zaujímavé je, že iné štúdie ukazujú, že valeriána lekárska skutočne funguje, ale iba u ľudí, ktorí majú problémy so spánkom. U pacientov bez týchto ťažkostí nevykazoval extrakt z valeriány žiadny účinok.

 

Iná štúdia naopak zistila, že valeriána lekárska dobre pôsobí v stresových situáciách. Týždenného testu sa zúčastnilo 54 osôb, ktoré boli rozdelené do troch skupín.

 

Jednému z nich bolo podávaných 120 mg extraktu z metystinového korenia, druhému extrakt z koreňa valeriány lekárskej v dávke 600 mg a tretiemu placebo.

 

U všetkých subjektov bol stres vyvolaný v laboratórnych podmienkach. Zistili, že oba prípravky znižujú systolický krvný tlak, srdcovú frekvenciu a hladinu stresu. Tento účinok nebol zistený u pacientov, ktorí dostávali placebo.

 

Štúdia z roku 2002 navyše zistila, že výťažok z valeriány lekárskej má podobný účinok ako diazepam, účinná látka v obľúbených psychotropných liekoch.

 

Experimentu sa zúčastnilo 36 osôb s diagnózou generalizovanej úzkosti. Subjekty boli počas štyroch týždňov liečené diazepamom (v dávke 2,5 mg trikrát denne) alebo extraktom z valeriány lekárskej (obsahujúcim 80 % dihydrovalerátu, 15 % valeriány lekárskej a 5 % acetovalterátu) v dávke 50 mg trikrát denne a placebom.

 

Ukázalo sa, že u osôb liečených diazepamom aj valeriánskym extraktom došlo k významnému zníženiu psychologického faktora na Hamiltonovej stupnici úzkosti.

 

Dôležité je vedieť, že v prírodnej medicíne sa prípravky s výťažkom z valeriány lekárskej používajú aj pri takých ťažkostiach, ako je zrýchlený tep na nervovom pozadí, bolesť hlavy, búšenie v spánkoch a dokonca aj mierne závraty. V ľudovom liečiteľstve sa valeriána lekárska používala aj na liečbu epilepsie.

 

Kozlík lekársky - ako ho používať?

Valeriána lekárska je považovaná za relatívne bezpečnú bylinu, ak sa užíva v odporúčaných dávkach. Po 30 dňoch užívania valeriány lekárskej by ste mali urobiť dvojtýždňovú prestávku, po ktorej sa môžete k jeho užívaniu opäť vrátiť.

 

  • Výluh z valeriány lekárskej sa pripraví preliatím 1 čajovej lyžičky koreňa valeriány lekárskej (asi 2,5 g) 1 šálkou vriacej vody (150 ml). Celá zmes by sa mala lúhovať pod pokrievkou po dobu 10-15 minút a potom scediť. Nálev je možné piť 3x denne po 1 šálke.

  • Tinktúra - dospelí môžu užívať 20-60 kvapiek tinktúry v pohári vody po jedle niekoľkokrát denne ako dekongestívum a sedatívum. Tinktúru valeriány lekárskej si môžete kúpiť v lekárňach (pýtajte sa na valeriány kvapky).

  • Valeriána lekárska v tabletách v synergii s ďalšími látkami, viď. nižšie.

 

Môžete si tiež pripraviť upokojujúci nápoj s valeriány lekárskej, a to pridaním 60 kvapiek (asi 1/3 čajovej lyžičky) valeriány tinktúry (valeriánkových kvapiek) do pohára horúceho mlieka osladeného lyžicou medu. Vypite ho hodinu pred spaním a získate pokojný a hlboký spánok.

 

Valeriána lekárska v synergii s ďalšími látkami

Jednou z najpohodlnejších foriem dávkovania valeriány lekárskej sú tablety. Herbalus vyvinul revolučný a unikátny produkt Magnézium - PRE SPÁNOK. Okrem vysoko vstrebateľného horčíka obsahuje aj práve spomínanú valeriánu lekársku, vitamín B6, tryptofán a chmeľ otáčavý.

 

Tieto látky pôsobia synergicky a okrem doplnenia základných vitamínov a minerálov podporujú aj tvorbu serotonínu (hormón šťastia) a vo večerných hodinách tvorbu melatonínu (hormón spánku), vďaka čomu ľahšie zaspíte a zároveň si zaistíte kvalitný spánok.

 

 

Kozlík lekársky (valeriána) na žalúdok

Kozlík lekársky sa v ľudovom liečiteľstve používal aj ako liek na zažívacie a močové problémy. Slávny poľský bylinkár Syreniusz zdôrazňoval jedinečné vlastnosti valeriány lekárskej a napísal, že "otvára pečeň, slezinu, močové cesty, obličky a zanesený a upchatý močový mechúr. Močou získava piesok a kameň".

 

Valeriána lekárska má navyše diastolický účinok, takže ho možno použiť na uvoľnenie žalúdočných kŕčov.

 

Valeriána lekárska má navyše veterný účinok, ktorý úzko súvisí s diastolickým účinkom a zvýšenou sekréciou žalúdočných štiav. Stojí za to vedieť, že táto bylina tiež stimuluje vylučovanie slín.

 

Kozlík lekársky na PMS a menštruačné bolesti

Valeriána lekárska má uvoľňujúci účinok na hladké svalstvo, a preto sa môže používať na zmiernenie menštruačných bolestí.

 

Okrem toho ju - vďaka jej upokojujúcemu účinku - môžu užívať aj ženy, ktoré sa stretávajú s predmenštruačným syndrómom. Okrem toho sa valeriána lekárska používa v období menopauzy u žien.

 

Kozlík lekársky - na lupiny a seboreu

Moderná fytoterapia odporúča vonkajšiu aplikáciu nálevov na pokožku hlavy pri lupinách a seboree, a dokonca aj pri niektorých dermatózach.

 

Valeriána lekárska - vedľajšie účinky

Dlhodobé užívanie valeriány lekárskej (dlhšie ako mesiac) alebo konzumácia v nadmernom množstve môže spôsobiť nežiaduce účinky, ako sú bolesti hlavy, poruchy videnia, búšenie srdca a nevoľnosť alebo zhoršenie trávenia. Medzi ďalšie nežiaduce účinky môže patriť hyperaktivita alebo nespavosť. Zriedka sa objavuje poškodenie pečene. Možné sú aj alergické reakcie.

 

Pri správnom užívaní je valeriána takmer úplne bez nežiaducich vedľajších účinkov.

 

Kozlík lekársky - kontraindikácie

Kozlík lekársky by sa nemal kombinovať s antihistaminikami, svalovými relaxanciami, sedatívami, liekmi na spanie, liekmi proti úzkosti, narkotikami, alkoholom alebo akýmikoľvek liekmi používanými na liečbu duševných ochorení (vrátane antidepresív, liekov proti úzkosti).

 

Ľudia s rakovinou, užívajúci antimykotiká alebo lieky na zníženie cholesterolu by sa mali pred konzumáciou valeriány poradiť so svojím lekárom. Tieto odporúčania platia aj pre osoby s ochorením obličiek a pečene.

 

Kozlík lekársky môže interagovať s liekmi používanými anestéziológmi, a preto by sa nemal užívať pred operáciou v celkovej anestézii.

 

Tehotné alebo dojčiace ženy a deti mladšie ako 12 rokov by sa tiež mali zdržať užívania valeriány lekárskej (podľa Európskej agentúry pre lieky možno prípravky z valeriány lekárskej užívať u osôb starších ako 12 rokov).

 

Kozlík by nemali užívať ani ľudia, ktorí riadia motorové vozidlá alebo obsluhujú mechanické zariadenia, ktoré sú v pohybe.

 

Prípravky s obsahom valeriány lekárskej je potrebné užívať opatrne u starších osôb, pretože môžu prispievať k závratom po prebudení, synkope a dokonca k poruchám vedomia.

 

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalite a správnosti informácií, ktoré s vami zdieľame v našich článkoch, nám záleží rovnako ako na našich produktoch samotných.
Pokiaľ ste našli v našom článku nejakú chybu, preklep, či nezrovnalosť, dajte nám vedieť na info@herbalus.cz alebo nám zavolajte na číslo +421 948 203 208.

 

Kto je autorom tohto článku?

 

Tomáš Konieczny

 

Bc. Tomáš Konieczny
Narodený 4.7.1992 v Třinci
Vyštudoval ekonomický odbor, celý život sa však venoval cestovnému ruchu, zdravému životnému štýlu, konope a skúmaniu jeho vplyvu na ľudské zdravie.
Zakladateľ a konateľ firmy Herbalus, kde stojí okrem iného za vývojom produktov a objavovaním prínosu konope v rôznych fyzických či psychických aspektoch zdravia.