Chmeľ - pôsobenie, živiny, liečivé vlastnosti a použitie

|
Strava
Rastliny

Chmeľ pozná snáď každý Slovák a Čech už len vďaka národne obľúbenému nápoju – pivu. Ale vedeli ste, že chmeľ má aj iné využitie, a že by bolo vhodné o ňom vedieť viac?

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Zdieľajte článok:

Chmeľ - pôsobenie, živiny, liečivé vlastnosti a použitie

Chmeľ je rastlina, ktorej výnimočné liečivé vlastnosti boli známe už v staroveku, u starých Grékov, Rimanov, Indov a Číňanov. Dnes je spájaný predovšetkým s pivovarníctvom, ale ponúka toho oveľa viac. Aké je zloženie chmeľu? Aké sú jeho liečivé vlastnosti? Kto by mal používať chmeľ? Je konzumácia tejto rastliny vhodná pre každého?

 

Zloženie chmeľu

Chmeľ obyčajný je rastlina z čeľade konopovitých, ktorá sa hojne pestuje v Európe, Severnej Amerike a Strednej Ázii. Rastlinnou surovinou používanou na liečebné účely sú šišky, z ktorých sa vyrába oranžový lepkavý prášok zvaný lupulín. Obsahuje esenciálny olej, ktorý je zodpovedný za charakteristickú príchuť a vôňu rastliny.

 

Okrem iného obsahuje živicu (ktorá obsahuje 2-metyl-3-butenol, zodpovedný za schopnosť zvyšovať aktivitu neurotransmiteru s inhibičnými účinkami), ďalej myrcén, farnesén, humulén, flavonoidy a sírne zlúčeniny. Chmeľové šišky sú tiež bohaté na triesloviny, choín, vosky a triterpénové zlúčeniny.

 

Zdravotné vlastnosti chmeľu

Chmeľové šišky majú silné antioxidačné vlastnosti. V tomto ohľade sú štyrikrát účinnejšie ako vitamín C. Vyznačujú sa tiež antibakteriálnymi, antivírusovými a protiplesňovými vlastnosťami a protirakovinovými účinkami. Užívanie chmeľu pomáha predchádzať zubnému kazu, Parkinsonovej a Alzheimerovej chorobe. Šišky zmierňujú nepríjemné príznaky menopauzy, ako sú návaly tepla, a tiež podporujú trávenie. Chmeľ obyčajný je však známy predovšetkým pre svoje sedatívne, protizápalové a analgetické vlastnosti.

 

Chmeľ - užívanie počas menopauzy

Ženy v menopauze sa sťažujú na problémy, ako sú návaly tepla, nepokoj a podráždenosť, a tiež na obťažujúcu hyperhidrózu. Chmeľové prípravky sú účinné pri zmierňovaní týchto ťažkostí. Okrem toho vykazujú antioxidačné účinky, ktoré chránia bunky pred oxidačným stresom. Tieto pozitívne vlastnosti chmeľových šišiek sú spôsobené fytoestrogénmi, predovšetkým 8-prenylnaryngeninom (8-PN). Zo všetkých doteraz známych fytoestrogénov má 8-PN najvyššiu estrogénnu aktivitu.

 

Chmeľ a nespavosť

Nespavosť je závažný zdravotný problém, ktorý môže mať za následok mnoho ochorení. Chmeľové šišky sa vďaka svojim sedatívnym a upokojujúcim účinkom bežne používajú pri problémoch so spánkom. Táto bylina je liekom na nespavosť a všetky druhy porúch spánku.

 

Lupulin, látka obsiahnutá v chmeľových šiškách, má upokojujúce a uspávacie účinky. Keď si večer dáte nálev z tejto rastliny, ráno sa prebudíte oddýchnutí a plní života. Jednoducho zalejte čajovú lyžičku byliny vriacou vodou a po scedení ju vypite hodinu pred spaním.

 

Pokiaľ vás trápia problémy so spánkom, odporúčame užívanie prípravku Magnézium - PRE SPÁNOK, ktorý okrem vysoko kvalitného a vstrebateľného horíčka obsahuje aj práve chmeľ otáčavý, kozlík lekársky, vitamín B6 a tryptofán, tzn. látky, ktoré pôsobia vo vzájomnej synergii, pomáhajú pri spánkových poruchách a zaisťujú kvalitný spánok.

 

 

Chmeľ - upokojujúce účinky

Chmeľ obyčajný je okrem účinku podporujúceho spánok známy predovšetkým svojimi sedatívnymi účinkami. Látky obsiahnuté v surovine znižujú vedenie podnetov do centrálneho nervového systému. Chmeľové šišky sa odporúčajú najmä pri chronickom strese, podráždenosti, úzkostných poruchách a záchvatoch paniky.

 

Rastlina je hlavnou zložkou voľnopredajných bylinných prípravkov na upokojenie a podporu spánku (často sa vyskytuje spoločne s medovkou a kozlíkem lékařským). Tieto lieky sú bezpečné, ľahko dostupné a lacné. Nie sú návykové a nehrozia u nich žiadne závažné vedľajšie účinky.

 

Chmeľ a zažívacie problémy

Jednou z cenených vlastností chmeľu je jeho priaznivý vplyv na trávenie. Horké látky obsiahnuté v šiškách stimulujú sekréciu žalúdočnej šťavy a slín. Vďaka tomu uľahčujú trávenie a vstrebávanie živín z potravy. Zvyšujú tiež chuť do jedla, čo je dôležité najmä pre osoby s poruchou chuti do jedla. Chmeľ obyčajný možno použiť aj pri nevoľnosti, nadúvaní, grganí alebo nadmernom kvasení v črevách.

 

Chmeľ na hnilobu

Ďalším zaujímavým využitím chmeľu je potlačenie rastu baktérií spôsobujúcich hnilobu, a tým spomalenie vzniku hniloby. Ako ústna voda sa však nepoužívajú šišky, ale iné časti rastliny – tzv. listene. Polyfenoly, ktoré obsahujú, chránia ďasná a zabraňujú vzniku parodontózy alebo zubného kazu.

 

Zaujímavé je, že pri výrobe piva sú listové časti rastliny považované za odpad a vyhadzujú sa, takže ich získanie prakticky nič nestojí. Používanie výplachov a zubných pást s obsahom chmeľu obyčajného môže mať pozitívny vplyv v boji proti zubnému kazu.

 

Ako používať chmeľ?

Chmeľ obyčajný je najlepšie konzumovať v dávkach odporúčaných lekárom alebo lekárnikom. Na hotových bylinných prípravkoch je obvykle uvedený aj podrobný opis dávkovania.

 

Vo forme nálevu sa šišky konzumujú dvakrát až štyrikrát denne (po jednej šálke). Malá čajová lyžička prípravku (asi dva gramy) sa zaleje šálkou vriacej vody a potom sa prikrytá lúhuje asi desať minút. Do čaju môžete pridať medovku, mätu alebo citrón - zlepší to jeho chuť.

 

Vonkajšie použitie chmeľu

Zvonka sa chmeľ používa ako prísada do najrôznejších kozmetických masiek na pleť a vlasy, ktoré si môžete pripraviť sami doma.

 

Šišky sa používajú aj vo forme obkladov. Tie pomáhajú pri stavoch, ako je radikulitída, reumatické bolesti a zápaly. Podporuje aj liečbu ťažko sa hojacich rán, ako sú preležaniny alebo diabetická noha. Chmeľ obyčajný má silné protizápalové účinky. Je preto ideálna aj ako prísada do kúpeľa. Vopred pripravený nálev jednoducho pridajte do vane naplnenej horúcou vodou.

 

Protinádorové účinky chmeľu

Xanthohumol (flavonoid) obsiahnutý vo chmeli má antioxidačné vlastnosti, a preto nepriamo ochraňuje pred rakovinou (najmä rakovinou prostaty). Vedci oceňujú protinádorový potenciál izoxanthohumolu a 8-prenylnaryngeninu, ktoré rastlina obsahuje. Inhibujú aromatázu, enzým zodpovedný za syntézu estrogénu. Predpokladá sa, že vykazujú aktivitu proti rakovine, ktorá je závislá na hladine tohto hormónu v tele (napr. rakovina prsníka a prostaty).

 

Chmeľ - kde ho kúpiť?

V lekárni sa chmeľové šišky obvykle predávajú vo forme prípravkov na podporu spánku a ukľudnenie. Zloženie týchto liekov je obvykle obohatené o výťažky z iných rastlín, ako je medovka, valeriána alebo levanduľa. Tie zosilňujú účinky chmeľu.

 

Prípravky sa obvykle predávajú ako filmom obalené tablety, kapsuly, sirupy alebo kvapky. Bylinné obchody ponúkajú hotové sušené šišky, z ktorých je možné ľahko pripraviť nálev. K dispozícii sú aj hotové čaje a bylinné zmesi. Chmeľ obyčajný možno nájsť aj ako zložku kozmetických prípravkov, šampónov, gélov, krémov alebo mastí dostupných v drogériách.

 

Chmeľ - nealkoholické pivo

Chmeľové šišky sa bežne používajú v pivovarníctve. Bežné pivo má kvôli prítomnosti alkoholu nepriaznivý vplyv na zdravie a je nebezpečné aj pre tehotné a dojčiace ženy. V súčasnej dobe je na trhu veľký výber nealkoholických nápojov, ktoré vám umožnia vychutnať si chuť a prospešné využitie chmeľu bez toho, aby ste museli konzumovať alkohol. Je vhodnou voľbou najmä pre športovcov (má izotonické vlastnosti), ľudí, ktorí chcú viesť zdravý životný štýl, a tých, ktorí držia špeciálne diéty.

 

Chmeľ v kozmetike

Chmeľ obyčajný je prísadou do mnohých kozmetických prípravkov. Vďaka obsahu fytohormónov má priaznivý vplyv na metabolizmus pokožky. Stimuluje tvorbu kolagénu, elastínu a kyseliny hyalurónovej. Jeho antibakteriálne, protiplesňové a protizápalové vlastnosti sú ideálne pre aknóznu pleť a mastné vlasy. Upokojuje lupiny a svrbenie a posilňuje korienky.

 

 

Je chmeľ pre každého?

Chmeľ sa kvôli svojim silným relaxačným a uspávacím vlastnostiam neodporúča ľuďom, ktorí šoférujú vozidlá alebo obsluhujú stroje. Znižuje schopnosť sústredenia.

 

Nemal by sa tiež užívať spoločne s inými (syntetickými) sedatívami. U žien môže chmeľ spôsobiť silnejšie krvácanie počas menštruácie a môže narušiť pravidelnosť menštruačného cyklu. Nie je určený pre deti mladšie ako dvanásť rokov. Pomerne silným alergénom je tiež chmeľ obyčajný.

 

Chmeľ - kontraindikácie

Kontraindikáciou pre užívanie chmeľových šišiek je predovšetkým precitlivenosť na zložky prípravkov obsahujúcich chmeľ, ďalej tehotenstvo a dojčenie u žien. Užívanie prípravkov obsahujúcich chmeľ súčasne s inými liekmi je potrebné konzultovať s lekárom alebo lekárnikom.

 

Chmeľ by sa nemal podávať malým deťom. Je tiež dobré mať na pamäti, že táto látka môže domácim zvieratám vážne ublížiť. Po vylúčení kontraindikácií je bezpečné ho používať doma. V prípade pochybností je vhodné poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom.

 

Výhody pravidelnej konzumácie chmeľu

Tí, ktorí pravidelne konzumujú chmeľ, sa tešia lepšej odolnosti voči stresu, menšej podráždenosti a únave. Šišky uľahčujú zaspávanie a podporujú zdravý spánok, ktorý má pozitívny vplyv na duševné aj fyzické zdravie. Chmeľ taktiež zlepšuje tráviace a imunitné procesy v tele, pomáha liečiť bolesť a viditeľne zlepšuje stav pokožky a vlasov.

 

Chmeľ má obrovské spektrum účinkov a mnohostranné využitie. Má upokojujúci, diastolický a imunitu posilňujúci účinok, zlepšuje trávenie a zmierňuje hormonálne poruchy u žien. Je súčasťou mnohých kozmetických prípravkov a mastí. Liek sa vyznačuje bezpečnosťou, nemá nežiaduce vedľajšie účinky a zároveň má veľmi širokú škálu použitia. Chmeľové šišky sú cennou súčasťou každej domácej lekárničky a kozmetickej taštičky. Je účinný pri mnohých ochoreniach.

 

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalite a správnosti informácií, ktoré s vami zdieľame v našich článkoch, nám záleží rovnako ako na našich produktoch samotných.
Pokiaľ ste našli v našom článku nejakú chybu, preklep, či nezrovnalosť, dajte nám vedieť na info@herbalus.cz alebo nám zavolajte na číslo +421 948 203 208.

 

Kto je autorom tohto článku?

 

Tomáš Konieczny

 

Bc. Tomáš Konieczny
Narodený 4.7.1992 v Třinci
Vyštudoval ekonomický odbor, celý život sa však venoval cestovnému ruchu, zdravému životnému štýlu, konope a skúmaniu jeho vplyvu na ľudské zdravie.
Zakladateľ a konateľ firmy Herbalus, kde stojí okrem iného za vývojom produktov a objavovaním prínosu konope v rôznych fyzických či psychických aspektoch zdravia.