Ashwagandha – čo to je, ako funguje a na čo pomáha?

|
Duševné zdravie
Strava
Rastliny

Ashwagandha je rastlina cenená najmä v ajurvédskej medicíne. Aké sú jej účinky? Aké sú skúsenosti ich používateľov? A akými problémami dokáže pomôcť a aké má kontraindikácie?

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Zdieľajte článok:

Ashwagandha – čo to je, ako funguje a na čo pomáha?

Ashwagandha, známa aj ako indický ženšen alebo vitánia, je rastlina, ktorá sa vezie na vlne popularity ajurvédskej medicíny a získava si obľubu aj u nás. Cenné látky obsiahnuté v plodoch a koreňoch rastliny sa používajú pri liečbe mnohých ochorení. Používajú sa pri liečbe problémov s plodnosťou u mužov, pomáhajú aj v boji proti mnohým ochoreniam a majú priaznivý vplyv na celkové zdravie nášho tela.

 

Ashwagandha – čo to je?

Ashwagandha je rastlina cenená v ajurvédskej medicíne, ktorá rastie vo forme zeleného kríka predovšetkým v subtropickom pásme, ale pestuje sa aj v miernom podnebí. Rastlina je známa aj pod inými názvami, medzi ktoré patrí withania somnifera alebo indický ženšen. Ashwagandha si už získala obľubu v tradičnej indickej medicíne, najmä v Ajurvédskom systéme.

 

Vzhľadom na potvrdenie radu prospešných vlastností vo výskumoch si ashwagandha našla svoje miesto aj v konvenčnej medicíne. V súčasnej dobe sa na trhu vyskytuje v doplnkoch stravy, medzi ktoré patrí predovšetkým koreň withanie somniferous v práškovej forme alebo extrakt. Používajú sa aj listy a plody tejto rastliny.

 

Ashwagandha - účinky

Ashwagandha sa po stáročia používa v ajurvédskej medicíne. Rastlina bola cenená predovšetkým pre svoj pozitívny účinok v boji proti chorobám ako je artritída, tuberkulóza, bronchitída, ale aj ako prostriedok používaný pri problémoch so spánkom, poruchách menštruačného cyklu alebo chronického čkania.

 

Pokiaľ ide o najlepšie zdokumentované vlastnosti ashwagandhy, patrí medzi ne úľava od stresu a úzkosti. K účinku rastliny, ktorý si však vyžaduje potvrdenie v ďalšími výskumami, patrí aj zlepšenie celkovej výkonnosti organizmu, kognitívnych funkcií, regeneračných procesov a tiež pozitívny vplyv na plodnosť.

 

Výnimočný účinok ashwagandhy je spôsobený prítomnosťou jedinečných zlúčenín v rastline. Zelená časť ashwagandhy obsahuje withanolidy (klasifikované ako steroidné laktóny), ktoré majú silný antibakteriálny a protirakovinový účinok.

 

Koreň ashwagandha obsahuje glykovitanolidy, ktoré majú adaptogénny účinok (tj posilňujú proces budovania imunity organizmu) a withanosidy, ktorých účinky nie sú doposiaľ plne preskúmané. Okrem uvedených zlúčenín obsahuje indický ženšen aj saponíny a alkaloidy.

 

Ashwagandha

 

Ashwagandha - na čo pomáha?

Ashwagandha je cenená predovšetkým pre svoj pozitívny vplyv na vitalitu, teda celkový stav tela aj mysle. Konzumácia withanie somnifera sa odporúča ľuďom, ktorí chcú posilniť svoju fyzickú kondíciu, a tiež tým z nás, ktorých život vyžaduje namáhavú duševnú prácu, vysokú koncentráciu a vysokú psychickú odolnosť. Ashwagandha pôsobí protistresovo a stimuluje mozgové receptory, čo súvisí s prítomnosťou početných glykovitanolidov v koreni rastliny.

 

ashwagandha

 

Podľa názoru vedcov má ashwagandha aj antidepresívny účinok a účinky podávania prípravkov na báze ashwagandhy sú podobné ako pri liekoch na báze imipramínu. Ashwagandha sa odporúča aj ľuďom, ktorí bojujú s ďalšími psychickými problémami ako je zlá nálada, depresia, ale aj choroby ako schizofrénia alebo bipolárna porucha, úzkosti a neurózy.

 

Nedávne štúdie ukazujú, že rastlina môže byť účinná pri liečbe Alzheimerovej choroby. Štúdie vykonané na potkanoch ukázali, že u zvierat, ktorým bol podávaný extrakt z ashwagandhy, sa proces tvorby fibrózy v mozgu spomalil až o 50 percent.

 

Ashwagandha je tiež študovaná pre svoje protirakovinové vlastnosti. Podľa vykonaného výskumu môžu mať withanolidy prítomné v zelenej časti rastliny inhibičný účinok na rast niektorých druhov rakoviny: rakoviny prsníka, pľúc, pankreasu a kolorekta. Okrem toho je ashwagandha účinným prostriedkom podporujúcim pacientov počas chemoterapie.

 

TIP: V oblasti spánku či psychických ťažkostí ponúka podobné prínosy aj kanabidiol alebo CBD - nepsychoaktívna zložka konope.

 

čaj ashwagandha konope

 

Látky obsiahnuté v ashwagandha inhibujú progresiu neutropénie (príliš málo bielych krviniek). Pacienti podstupujúci chemoterapiu a súčasne užívajúci prípravky z ashwagandhy tvrdia, že sa ich zlepšila ich celková pohoda a sú menej unavení.

 

Ashwagandha sa odporúča aj ľuďom vystaveným ťažkým kovom. Pôsobenie ashwagandhy chráni pečeň pred škodlivými účinkami toxických zlúčenín a poskytuje im ochrannú bariéru. Prípravky s obsahom ashwagandhy sú účinné pri liečbe artritídy a znižujú hladinu cukru v krvi.

 

Ashwagandhu sa odporúča užívať profylakticky ako spôsob zlepšenia obranyschopnosti organizmu. Pitie čajov s obsahom ashwagandhy zvyšuje aktivitu tzv. NK bunky (Natural Killers), teda bunky, ktoré sú zodpovedné za ničenie škodlivých vírusov a baktérií našim telom. Čaj s obsahom ashwagandhy sa oplatí konzumovať najmä na jeseň a v zime, keď sme zvlášť vystavení riziku prechladnutia a chrípky.

 

Ashwagandha na neplodnosť

Ashwagandha môže byť účinným prostriedkom v boji proti neplodnosti u mužov. Štúdie preukázali, že u mužov konzumujúcich prípravky na báze ashwagandhy došlo k zlepšeniu kvality spermií a úrovne motility spermií.

 

Ashwagandha – kontraindikácie

Bohužiaľ existuje niekoľko kontraindikácií konzumácie prípravkov na báze ashwagandhy.

 

Ashwagandhu by nemali užívať:

  • tehotné a dojčiace ženy;
  • ľudia užívajúci sedatíva, prášky na spanie, antiepileptiká a niektoré lieky proti bolesti; riziko interakcie sa týka napr. liekov, ako je klonazepam alebo diazepam.
  • deti.

 

Pokiaľ sa považujete za osobu teoreticky patriacu do kategórie osôb s kontraindikáciami, stojí za to skonzultovať užívanie ashwagandhy s lekárom.

 

Ashwagandha - vedľajšie účinky

Užívanie ashwagandhy môže mať aj vedľajšie účinky. Nie sú príliš časté, avšak bezpochyby je dôležité tieto riziká spomenúť. Hlavné vedľajšie účinky užívania ashwagandhy sú:

 

  • nevoľnosť;
  • zvracanie;
  • ďalšie ochorenia súvisiace s tráviacim systémom.

 

Hypertyreóza a kožné ochorenia, ako je svrbenie, zmena farby a pálenie, boli pozorované u niektorých ľudí užívajúcich prípravky na báze ashwagandhy.

 

Ashwagandha - ako užívať?

Existuje niekoľko spôsobov, ako využiť ashwagandhu, podľa toho, akú formu rastliny zvolíme. Ashwagandha je dostupná predovšetkým vo forme kapsúl, tekutého extraktu (podávame po kvapkách), drveného alebo mletého koreňa a tiež čajov.

 

V prípade kapsúl alebo kvapiek so somniferou ich užívajte v súlade s pokynmi výrobcu a neprekračujte odporúčaný denný príjem. Pokiaľ ide o drvený koreň rastliny, umožňuje pripraviť nálev z ashwagandhy. Mletý koreň je možné konzumovať po zmiešaní primeranej porcie s vodou alebo ako prídavok do jedla (napr. do jogurtu).

 

Ashwagandha sa tiež používa ako jedna zo zložiek sušených rastlinných čajov. V takých bylinných čajoch môžete okrem withanie nájsť rastliny ako valeriána (kozlík) lekárska, centella asiatica, citrónová tráva alebo bazalka ázijská.

 

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalite a správnosti informácií, ktoré s vami zdieľame v našich článkoch, nám záleží rovnako ako na našich produktoch samotných.
Pokiaľ ste našli v našom článku nejakú chybu, preklep, či nezrovnalosť, dajte nám vedieť na info@herbalus.cz alebo nám zavolajte na číslo +421 948 203 208.

 

Kto je autorom tohto článku?

 

Tomáš Konieczny

 

Bc. Tomáš Konieczny
Narodený 4.7.1992 v Třinci
Vyštudoval ekonomický odbor, celý život sa však venoval cestovnému ruchu, zdravému životnému štýlu, konope a skúmaniu jeho vplyvu na ľudské zdravie.
Zakladateľ a konateľ firmy Herbalus, kde stojí okrem iného za vývojom produktov a objavovaním prínosu konope v rôznych fyzických či psychických aspektoch zdravia.