Čo je to imunitný systém a ako funguje?

Imunitný systém

Každý deň sa stretávame s rôznymi nástrahami vo forme baktérií a vírusov, s ktorými si naše telo musí poradiť. Ako to robí a aké poruchy môžu zabrániť správnemu fungovaniu? To a ďalšie informácie nájdete v tomto článku.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Zdieľajte článok:

Čo je to imunitný systém a ako funguje?
5 najdôležitejších bodov článku
 • Čo je to imunitný systém a imunita
 • Vrodená, získaná a pasívna imunita
 • Aké poruchy a choroby môžu ovplyvniť imunitný systém?
 • Poruchy imunitného systému
 • Ako prirodzene posilniť imunitný systém?

 

Imunitný systém je prvou obrannou líniou tela proti votrelcom. Imunitný systém môžete posilniť konzumáciou výživných potravín, cvičením a dostatkom spánku.

 

Čo je imunitný systém?

Imunitný systém je rozsiahla sieť orgánov, bielych krviniek, bielkovín a chemických látok. Všetky tieto časti spolupracujú, aby telo chránili pred choroboplodnými zárodkami a inými votrelcami. Imunitný systém tiež pomáha telu hojiť sa z infekcií a zranení. Imunitný systém sa skladá z radu zložiek, medzi ktoré patria:

 • biele krvinky (leukocyty)
 • slezina
 • kostná dreň
 • lymfatický systém
 • mandle, adenoidy a slepé črevo.

Biele krvinky kolujú v krvi a lymfatických cievach. Lymfatický systém tvorí sieť podobnú krvným cievam. Namiesto krvi prenáša látku zvanú lymfa. Lymfa je tekutina, ktorá prenáša bunky súvisiace s imunitným systémom do oblastí, ktoré ich potrebujú.

 

Biele krvinky neustále hľadajú patogény. Keď ich nájdu, začnú sa množiť a vysielať signály ostatným typom buniek, aby urobili to isté. Telo ukladá biele krvinky na rôznych miestach, známych ako lymfatické orgány. Medzi ne patrí napr:

 • Týmus - Žľaza za hrudnou kosťou, kde dozrievajú biele krvinky známe ako lymfocyty.

 • Slezina - Orgán v ľavej hornej časti brucha, kde sa zhromažďujú a pracujú imunitné bunky.

 • Kostná dreň - Mäkké tkanivo uprostred kostí, ktorá produkuje červené a biele krvinky.

 • Lymfatické uzliny - Sú to malé žľazy v tvare fazule, ktoré sa nachádzajú po celom tele, najmä na krku, v podpazuší, slabinách a na bruchu. Sú prepojené lymfatickými cievami. V lymfatických uzlinách sa zhromažďujú imunitné bunky a reagujú na prítomnosť antigénov. To môže viesť k opuchu.

 • Mandle, adenoidy a slepé črevo - Tieto oblasti sú vstupnou bránou pre patogény, ktoré sa dostávajú do tela, a preto sa tu tiež nachádza lymfatické tkanivo.

imunitný systém celého tela

 

Ako funguje imunitná reakcia

Imunitný systém musí byť schopný rozlíšiť zdravé bunky a tkanivá od nezdravých, aby mohol účinne pracovať. Robí to tak, že rozpoznáva signály zvané DAMPS - molekulárne vzory spojené s nebezpečenstvom. Poškodenie buniek môže byť prítomné z mnohých dôvodov, vrátane:

 • infekčné agens, ako sú baktérie alebo vírusy
 • toxíny, napríklad uhryznutie alebo bodnutie
 • neinfekčné fyzické poškodenie, napríklad popálenie
 • genetický problém v bunkách, ako je to pri rakovine
 • antigén je akákoľvek látka, ktorá môže vyvolať imunitnú reakciu

V mnohých prípadoch je antigénom baktérie, huba, vírus, toxín alebo cudzie teleso. Môže sa však jednať aj o chybnú alebo mŕtvu bunku. Imunitný systém detekuje v antigéne molekulárne vzory spojené s patogénom - PAMPs. Týmto spôsobom rôzne časti systému rozpoznajú antigén ako útočníka a začnú útok.

 

Slabý imunitný systém

Mnoho rôznych stavov môže oslabiť imunitný systém a urobiť telo náchylnejšími na infekcie. Ochorenia pri narodení sú menej časté ako tie, ktoré sa rozvinú neskôr v živote, ako je cukrovka 2. typu a rakovina.

 

Nadmerne aktívny imunitný systém

Na druhom konci spektra môže imunitný systém reagovať na votrelcov (skutočné alebo domnelé) príliš silno. Môže zaútočiť, aj keď žiadny útočník neexistuje. Alebo môže útočiť aj potom, čo sa útočníka zbaví. Príliš aktívny imunitný systém môže viesť k problémom, ako sú autoimunitné ochorenia alebo alergické reakcie.

 

 

Imunita

Imunitný systém sa celkovo posilňuje pri kontakte s rôznymi patogénmi. V dospelosti je väčšina ľudí vystavená rôznym patogénom a má vyvinutú silnejšiu imunitu. Akonáhle si telo vytvorí protilátku, uchováva si jej kópiu, takže pokiaľ sa rovnaký antigén objaví znova, telo si s ním poradí rýchlejšie.

 

Niektoré ochorenia, napríklad osýpky, môžu mať v prípade výskytu závažné následky, a preto odborníci odporúčajú očkovanie. Pokiaľ sa človek nechá očkovať proti osýpkam, je nepravdepodobné, že by ochorenie dostal. Ak neočkovaný človek raz osýpky prekoná, je tiež vzácne, aby ich dostal znova. V oboch prípadoch si telo ukladá protilátky proti osýpkam. Protilátka je pripravená zničiť vírus, až sa objaví nabudúce. Tomu sa hovorí imunita.

 

U ľudí existujú tri typy imunity:

 • vrodená
 • adaptívna
 • pasívna

Vrodená imunita 

Vrodená imunita je ochrana, s ktorou sa narodíte. Vrodený imunitný systém je súčasťou prvej obrannej línie tela. Na votrelcov reaguje okamžite tým, že napáda všetky organizmy, ktoré by v tele nemali byť. Nepotrebuje predchádzajúci tréning, aby rozlíšil bunky, ktoré do tela patria, od tých, ktoré tam nepatria.

 

Biele krvinky zapojené do vrodenej imunity sa neučia rozpoznávať niektorých votrelcov. Nemajú tiež žiadnu pamäť na útoky proti votrelcom a neponúkajú ochranu proti konkrétnym mikróbom (alebo infekciám, ktoré spôsobujú) v budúcnosti.

 

Získaná imunita

Tu prichádza k slovu získaná imunita. Získaná imunita, nazývaná aj adaptívna alebo špecifická imunita, je ochrana, ktorú telo získa (osvojí si) v priebehu času pred pôsobením choroboplodných zárodkov. Určité biele krvinky zvané lymfocyty si pamätajú konkrétnych votrelcov a dokážu rozpoznať, kedy do tela nepatria.

 

Pokiaľ sa teda títo votrelci pokúsia znovu preniknúť dovnútra, lymfocyty môžu rýchlo vyraziť do akcie a v spolupráci s ďalšími bunkami hrozbu eliminovať. Vakcíny podporujú získanú imunitu tým, že trénujú jej bunky, aby rozpoznali a zničili votrelcov skôr, ako z nich ochoriete.

 

Pasívna imunita

Ide o dočasný typ imunity, ktorá sa odvodzuje od inej osoby. Napríklad novorodenec získava protilátky od matky prostredníctvom placenty pred pôrodom a v materskom mlieku po pôrode. Táto pasívna imunita chráni novorodenca pred niektorými infekciami počas jeho raného života.

 

vírus

 

Čo je humorálna imunita?

Keď je v tele rozpoznaný cudzorodý materiál - antigény, telo reaguje reakciou sprostredkovanou protilátkami. V tomto cudzorodom materiáli sa bežne vyskytujú mimobunkoví votrelci, napríklad baktérie. Za túto metódu sú zodpovedné hlavne lymfocyty B, typ imunitných buniek, ktoré po detekcii špecifického antigénu vytvárajú protilátky.

 

Lymfocyty B, ktoré sa ešte nestretli so žiadnym antigénom, sa nazývajú "naivné" a putujú po tele pomocou lymfatického systému. Keď sa naivné lymfocyty B dostanú do kontaktu s cudzím antigénom, začnú sa meniť. Nakoniec vytvoria dve hlavné skupiny buniek: pamäťové B bunky a efektorové B bunky.

 

Pamäťové B bunky majú v pamäti informácie o antigénoch, s ktorými sa stretli. Efektorové B bunky potom produkujú látky zamerané proti danému antigénu. Tieto látky môžu buď zostať na povrchu pamäťových B buniek alebo sa dostať do krvného obehu, aby mohli identifikovať a viazať sa na cudzie látky v tele.

 

Bunková imunita

Na rozdiel od humorálnej imunity nie je bunková imunita pri adaptívnych imunologických aktivitách závislá na protilátkach. Hlavnými činiteľmi bunkovej imunity sú zrelé T-lymfocyty, makrofágy a produkcia cytokínov v reakcii na antigén.

 

posilnenie imunity

 

Aké poruchy a choroby môžu ovplyvniť imunitný systém?

Medzi stavy, ktoré môžu narušiť normálne fungovanie imunitného systému, patria:

 

Alergia

Alergia je reakcia tela na látku, ktorá je za normálnych okolností neškodná. Imunitný systém na prítomnosť tejto látky reaguje prehnane, čo vedie k celému radu príznakov od miernych až po závažné.

 

Autoimunitné ochorenie

K týmto stavom dochádza, keď imunitný systém omylom napadne vlastné zdravé bunky. Lupus a reumatoidná artritída sú príklady bežných autoimunitných ochorení.

 

Primárne imunodeficitné ochorenie

Tieto dedičné ochorenia bránia správnej funkcii imunitného systému. Vďaka nim ste zraniteľnejší voči infekciám a niektorým chorobám.

 

Infekčné ochorenie

K infekčným ochoreniam dochádza, keď sa do tela dostanú zárodky, rozmnožia sa a spôsobia poškodenie. HIV a mononukleóza (mononukleóza) sú príklady infekčných ochorení, ktoré oslabujú imunitný systém a môžu viesť k závažným ochoreniam.

 

Rakovina

Niektoré typy rakoviny, ako je leukémia a lymfóm, môžu oslabiť imunitný systém. Je to preto, že rakovinové bunky môžu rásť vo vašej kostnej dreni alebo sa tam rozšíriť odinakiaľ. Rakovinové bunky v kostnej dreni narúšajú normálnu tvorbu krvných buniek, ktoré potrebujete na boj proti infekcii.

 

Sepsa

Sepsa je extrémna imunitná reakcia na infekciu. Imunitný systém začne poškodzovať zdravé tkanivá a orgány. To spôsobí potenciálne život ohrozujúce zápal v celom tele.

 

alergén

alergény

 

Poruchy imunitného systému

Existuje mnoho spôsobov, ako môže imunitný systém zlyhať. Typy porúch imunitného systému sa delia do troch kategórií imunodeficiencie, autoimunita a hypersenzitivita.

 

Imunodeficiencia

Tie vznikajú, keď jedna alebo viac častí imunitného systému nefunguje. Môžu byť dôsledkom:

 • stavu, s ktorým sa človek narodí, známeho ako primárna imunodeficiencia vývoja v priebehu času, napríklad vyššieho veku.
 • ochorenie, ktoré ovplyvňuje imunitný systém, napríklad HIV, podvýživa, obezita alebo vysoká konzumácia alkoholu.
 • lekárska liečba, napríklad chemoterapia, lieky na liečbu autoimunitného ochorenia alebo lieky, ktoré majú zabrániť tomu, aby telo odmietlo transplantáciu.

Tieto stavy môžu zvyšovať riziko ochorenia alebo výskytu závažných príznakov, ako ukázala pandémia COVID-19.

 

obezita

 

Autoimunita

Pri autoimunitných stavoch sa imunitný systém mylne zameriava na zdravé bunky namiesto patogénov alebo chybných buniek. Nie je schopný rozlíšiť zdravé a nezdravé bunky a tkanivá. Obvykle k tomu dôjde v jednej časti tela, napríklad v pankrease. Zničenie beta buniek pankreasu znamená, že telo nemôže produkovať inzulín. Tak vzniká cukrovka 1. typu.

 

Medzi ďalšie autoimunitné ochorenia patrí napr:

 • celiakia
 • reumatoidná artritída
 • Gravesova choroba

Hypersenzitivita 

Pri hypersenzitivite imunitný systém reaguje prehnaným alebo neprimeraným spôsobom. Útočia na bežné látky, ako je napríklad prach, ako by to boli patogény. Tieto reakcie môžu spôsobiť:

 • astma
 • potravinové alergie a precitlivenosti
 • atopický ekzém

Závažná reakcia môže viesť až k anafylaktickému šoku, keď telo reaguje na alergén tak silno, že to môže ohroziť jeho život.

 

astma

 

Ako môžem prirodzene posilniť svoj imunitný systém?

Nikto nie je rád chorý, a preto je častá otázka, ako zlepšiť alebo posilniť svoj imunitný systém. Pretože je imunitný systém zložitý, neexistuje rýchla a jednoduchá odpoveď, ktorá by fungovala pre každého, ako ho posilniť. Tu je ale niekoľko všeobecných tipov, ako udržať váš imunitný systém v dobrom stave:

 • Zdravá strava - Ovocie, zelenina, chudé zdroje bielkovín a celozrnné výrobky sú len niektoré príklady potravín, ktoré posilňujú imunitný systém. Poraďte sa so svojím lekárom, ako vám rôzne spôsoby stravovania, napríklad stredomorská strava, môžu pomôcť dodať vitamíny potrebné pre zdravý imunitný systém.

 • Zaraďte do svojho denného režimu pohyb - Cvičenie pomáha mnohým aspektom zdravia, vrátane imunitnej funkcie.

 • Udržujte si váhu, ktorá je pre vás zdravá - Vedci spájajú index telesnej hmotnosti (BMI) vyšší ako 30 (obezita) s horšou funkciou imunitného systému.

 • Dostatočný spánok - Nedostatok spánku môže zabrániť tomu, aby imunitný systém pracoval tak, ako má.

 • Vyhýbajte sa fajčeniu a všetkým tabakovým výrobkom. Užívanie tabaku zvyšuje riziko ochorení, ktoré môžu poškodiť imunitný systém, ako je reumatoidná artritída.

TIP: Na podporu kvalitného spánku vyskúšajte naše MAGNÉZIUM - PRE SPÁNOK, ktoré kombinuje niekoľko dobre vstrebateľných foriem horčíka s valeriány lekárskej, chmeľom otáčavým, vitamínom B6 a L-Tryptofanom.

 

magnesium spanek

 

Očkovanie a imunita

Očkovanie určitým spôsobom mení organizmus, aby mohol účinne reagovať na rôzne choroby. Najbežnejšou metódou je vpravenie antigénov alebo oslabených patogénov do človeka, aby si telo vytvorilo protilátky. Pretože si telo ukladá kópie protilátok, má ochranu pre prípad, že by sa hrozba neskôr v živote znova objavila.

 

Medzi choroby, ktoré lekári odporúčajú očkovanie, patrí napríklad COVID-19, chrípka, ružienka, detská obrna, ovčie kiahne, pásový opar, osýpky, mumps, meningitída, hepatitída, Hib (Haemophilus influenzae typu B), záškrt, tetan ďalšie choroby, ako je žltá zimnica a brušný týfus, v závislosti na mieste, kde osoba žije alebo cestuje.

 

Záver 

Podobne ako domáci bezpečnostný systém, ktorý stráži pred votrelcami a v prípade potreby spustí poplach, je aj Váš imunitný systém v pohotovosti a pripravený privolať pomoc, akonáhle zaznamená hrozbu.

 

Bunky a orgány imunitného systému spolupracujú, aby vyhľadali, identifikovali a odstránili choroboplodné zárodky a iných votrelcov a udržali Vás v bezpečí a zdraví. Stráženie však nie je jedinou povinnosťou imunitného systému. Tiež lieči škody, ktoré votrelci spôsobia, rovnako ako by ste potrebovali, aby niekto opravil rozbité okno alebo dvere.

 

Ale aj ten najlepší bezpečnostný systém môže niekedy zlyhať. Autoimunitné ochorenia alebo iné stavy môžu narušiť schopnosť tela brániť sa proti votrelcom alebo opravovať škody. Preto je dôležité pravidelne navštevovať lekára na preventívnych prehliadkach. Ten môže včas odhaliť problémy a v prípade potreby poskytnúť liečbu, aby Váš imunitný systém fungoval čo najlepšie.

 

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

Na kvalite a správnosti informácií, ktoré s vami zdieľame v našich článkoch, nám záleží rovnako ako na našich produktoch samotných.
Pokiaľ ste našli v našom článku nejakú chybu, preklep, či nezrovnalosť, dajte nám vedieť na info@herbalus.cz.

 

Zdroje:

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/the-immune-system 

https://www.medicalnewstoday.com/articles/320101#immune-system-disorders 

https://my.clevelandclinic.org/health/body/21196-immune-system 

https://www.news-medical.net/health/Humoral-vs-Cell-mediated-Immunity.aspx