Baktérie - prečo sú tak dôležité?
Baktérie sú organizmy, ktoré nie sme schopní pozorovať ľudským okom. To ale neznamená, že nie sú dôležité. Aké môžu mať baktérie výhody a nevýhody? To a ďalšie informácie nájdete v tomto článku.
Tereza Hoffmannová
Zdieľajte článok:
Drobné jednobunkové živé organizmy a mnoho z nich sa nachádza na alebo v ľudskom tele, kde sú pre organizmus prospešné. Tieto baktérie tvoria mikrobióm, ktorý udržuje telo zdravé. Iné baktérie môžu naopak spôsobiť ochorenie.
Čo sú baktérie?
Baktérie sú mikroskopické živé organizmy, ktoré majú iba jednu bunku. Milióny (ak nie miliardy) rôznych typov baktérií sa nachádzajú po celom svete, vrátane ľudského tela. Sú na koži, v dýchacích cestách, ústach a tiež v tráviacom systéme, reprodukčnom systéme a močových cestách. Vedci odhadujú, že v ľudskom tele je 10-krát viac bakteriálnych buniek ako ľudských.
Väčšina baktérií sa rozmnožuje binárnym delením. To znamená, že každá bakteriálna bunka duplikuje svoju DNA a potom sa rozdelí na dve časti, pričom každá nová bunka získa jednu kópiu DNA.
Stavba baktérie
Bakteriálne bunky sa líšia od rastlinných a živočíšnych buniek. Baktérie sú prokaryota, čo znamená, že nemajú jadro. Bakteriálna bunka obsahuje:
- Kapsula - u niektorých baktérií sa nachádza na vonkajšej strane bunkovej steny.
- Bunková stena - bakteriálna stena - vrstva tvorená polymérom zvaným peptidoglykan. Bunková stena dáva baktérii jej tvar. Nachádza sa mimo plazmatickú membránu. Bunková stena je silnejšia u niektorých baktérií, tzv. grampozitívnych baktérií.
- Plazmatická membrána - nachádza sa vo vnútri bunkovej steny, vytvára energiu a prenáša chemické látky. Membrána je priepustná, čo znamená, že ňou môžu prechádzať látky.
- Cytoplazma - látka vo vnútri plazmatickej membrány, ktorá obsahuje genetický materiál a ribozómy.
- DNA - obsahuje všetky genetické inštrukcie používané pri vývoji a fungovaní baktérie. Nachádza sa vo vnútri cytoplazmy.
- Ribozómy – tu sa vytvárajú alebo syntetizujú bielkoviny. Ribozómy sú zložité častice tvorené granulami bohatými na RNA.
- Bičík - slúži na pohyb, na pohon niektorých typov baktérií. Niektoré baktérie ich môžu mať viac ako jeden.
- Píly - vláskovité prívesky na vonkajšej strane bunky umožňujú priľnúť k povrchu a prenášať genetický materiál do iných buniek. To môže prispievať k šíreniu chorôb u ľudí.
Tvary baktérií
Ďalším spôsobom, ako vedci klasifikujú baktérie, je ich tvar. Existujú tri základné tvary baktérií:
- guľovité (kokové baktérie)
- tyčinkovité baktérie (bacily)
- špirály alebo skrutkovice (spirochety).
Zisk energie (strava) baktérií
Baktérie sa živia rôznymi spôsobmi. Heterotrofné baktérie, alebo heterotrofy, získavajú energiu spotrebou organického uhlíka. Väčšina z nich pohlcuje odumretý organický materiál, napríklad rozkladajúce sa mäso. Niektoré z týchto parazitických baktérií svojho hostiteľa usmrcujú, zatiaľ čo iné mu pomáhajú.
Autotrofné baktérie (alebo len autotrofy) si vytvárajú vlastnú potravu, a to buď fotosyntézou, pri ktorej využívajú slnečné svetlo, vodu a oxid uhličitý, alebo chemosyntézou, pri ktorej využívajú oxid uhličitý, vodu a chemické látky, ako je amoniak, dusík, síra a ďalšie.
Baktérie, ktoré využívajú fotosyntézu, sa nazývajú fotoautotrofy. Niektoré typy, napríklad sinice, produkujú kyslík. Tie pravdepodobne zohrávali zásadnú úlohu pri tvorbe kyslíka v zemskej atmosfére. Iné, napríklad heliobaktérie, kyslík neprodukujú.
Tie, ktoré využívajú chemosyntézu, sa nazývajú chemoautotrofy. Tieto baktérie sa bežne vyskytujú v oceánskych prieduškách a v koreňoch strukovín (hľúzkové baktérie), ako je lucerna, ďatelina, hrach, fazuľa, šošovica a arašidy.
Kde nájdeme baktérie?
Baktérie sa vyskytujú v pôde, vode, rastlinách, zvieratách, rádioaktívnom odpade, hlboko v zemskej kôre, arktickom ľade, ľadovcoch a horúcich prameňoch. Baktérie sa vyskytujú v stratosfére, vo výške 6 až 30 míľ v atmosfére, a v hlbinách oceánov, v hĺbke až 10 000 metrov.
Aeróbne baktérie môžu sa vyskytovať iba tam, kde je kyslík. Niektoré typy môžu spôsobovať problémy v ľudskom prostredí, napríklad koróziu, zanášanie, problémy s priezračnosťou vody a nepríjemné pachy.
Anaeróbne baktérie sa môžu vyskytovať iba tam, kde nie je kyslík. U človeka je to väčšinou v tráviacom trakte. Môžu tiež spôsobovať plynatosť, gangrénu, tetanus, botulizmus a väčšinu zubných infekcií.
Fakultatívne anaeróbne baktérie môžu žiť ako s kyslíkom, tak bez neho, ale dávajú prednosť prostrediu, kde je kyslík. Najčastejšie sa vyskytujú v pôde, vode, vegetácii a v niektorej bežnej flóre ľudí a zvierat. Príkladom je salmonela.
Mezofilné baktérie sú baktérie zodpovedné za väčšinu ľudských infekcií. Darí sa im pri miernych teplotách okolo 37 °C, ako je teplota ľudského tela. Ľudská črevná flóra alebo črevný mikrobióm obsahuje prospešné mezofilné baktérie, ako je napríklad diétny Lactobacillus acidophilus.
Extrémofilné baktérie sú schopné odolávať podmienkam, ktoré sú pre väčšinu foriem života považované za príliš extrémne. Termofilné baktérie môžu žiť pri vysokých teplotách 75 až 80 °C, a hypertermofilné baktérie môžu prežiť pri teplotách až 113 °C.
Hlboko v oceáne žijú baktérie v úplnej tme pri termálnych prieduchoch, kde je vysoká teplota aj tlak. Vlastnú potravu si vyrábajú oxidáciou síry, ktorá pochádza z hlbín zeme. Medzi ďalšie extrémofilné baktérie patria napríklad:
- Halofilné baktérie, ktoré sa vyskytujú iba v slanom prostredí.
- Acidofilné baktérie, z ktorých niektoré žijú v prostredí s kyslosťou až pH 0.
- Alkalofilné baktérie, ktoré žijú v alkalickom prostredí až do pH 10,5
- Psychrofilné baktérie, ktoré sa vyskytujú pri nízkych teplotách, napríklad v ľadovcoch.
Výhody baktérií
Väčšina druhov baktérií nie je škodlivá. Niektoré sú dokonca prospešné. Tieto užitočné baktérie sa nachádzajú predovšetkým na koži alebo v črevách či tráviacom systéme. Hovorí sa im rezidentná flóra alebo mikrobióm, čo sú skupiny mikróbov žijúcich v ľudskom tele a na ňom. Črevné baktérie človeka udržujú zdravé tým, že vstrebávajú živiny, rozkladajú potravu a bránia rastu škodlivých baktérií.
Využitie baktérií
Baktérie sú často považované za zlé, ale mnohé z nich sú užitočné. Bez nich by sme nemohli existovať. Kyslík, ktorý dýchame, pravdepodobne vznikol činnosťou baktérií.
Normálna činnosť ľudského organizmu
Veľa baktérií v tele hrá dôležitú úlohu v prežití človeka. Baktérie v tráviacej sústave rozkladajú živiny, napríklad zložité cukry, do foriem, ktoré môže telo využiť. Viac o mikrobiome tu.
Nebezpečné baktérie tiež pomáhajú predchádzať chorobám tým, že obsadzujú miesta, na ktoré sa chcú uchytiť patogénne čiže choroba spôsobujúca baktérie. Niektoré baktérie nás chránia pred chorobami tým, že napádajú choroboplodné zárodky.
Fixácia dusíku
Hľuzkovité baktérie prijímajú dusík a po svojej smrti ho uvoľňujú na využitie rastlinami. Rastliny k svojmu životu potrebujú dusík v pôde, ale samy ho vytvoriť nedokážu. Baktérie prenikajú do postranných koreňov a spôsobujú premenu ich tvaru na koreňové hľuzy – tu potom dochádza k viazaniu atmosférického dusíka.
hľúzkové baktérie, vyskytujú sa v hľuzkách bobovitých rastlín
Potravinárske technológie
Baktérie mliečneho kvasenia, ako sú Lactobacillus a Lactococcus, sa spolu s kvasinkami a plesňami alebo hubami používajú na prípravu potravín, ako sú syry, sójová omáčka, natto (fermentované sójové bôby), ocot, jogurt a nakladaná zelenina. Kvasenie je užitočné nielen na konzerváciu potravín, ale niektoré z týchto potravín môžu mať aj zdraviu prospešné účinky.
Niektoré fermentované potraviny napríklad obsahujú druhy baktérií, ktoré sú podobné tým, ktoré sú spájané so zdravím tráviaceho traktu. Niektoré fermentačné procesy vedú k vzniku nových zlúčenín, ako je kyselina mliečna, ktorá má zrejme protizápalový účinok. Na potvrdenie zdravotných prínosov fermentovaných potravín je potrebný ďalší výskum.
Choroby vyvolané baktériami
Väčšina baktérií je neškodná, ale niektoré druhy môžu spôsobiť ochorenie. Tieto baktérie sú typom patogénu. Patogény sú mikroorganizmy, ktoré môžu spôsobiť ochorenie. Môžu sa v ľudskom tele rýchlo množiť a vylučovať jedy (toxíny), ktoré môžu spôsobiť infekciu. Existuje mnoho ochorení spôsobených baktériami, ale tu si uvedieme pár z nich.
Infekcie ucha
Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) môžu ušné infekcie postihnúť stredný alebo vonkajší zvukovod a sú častejšie u detí ako u dospelých. Môžu spôsobiť bolesti a výtok z ucha, horúčku a problémy so sluchom. U malých detí sa môže prejavovať nepokoj a ťahanie za postihnuté ucho. Antibiotiká sa zvyčajne predpisujú iba pri závažnej ušnej infekcii alebo pri infekcii, ktorá trvá dlhšie ako 2 až 3 dni.
Sinusitída
Zápal prínosových dutín vzniká ako sekundárne ochorenie, obvykle po prekonanom prechladnutí. Je tiež známa ako infekcia prínosových dutín. Medzi príznaky zápalu vedľajších nosových dutín patrí upchatie a bolesť nosa a čela a hustý žltý alebo zelený výtok z nosa. Môžete tiež pociťovať tlak v tvárach a objaviť sa u vás postnazálne kvapkanie, horúčka a kašeľ.
zápal prínosových dutín
Angína
Na rozdiel od väčšiny prípadov bolestí v krku, ktoré sú často spôsobené vírusmi, je streptokok v krku infekciou spôsobenou baktériami Streptococcus skupiny A. Okrem extrémnej bolesti v krku môže táto vysoko nákazlivá infekcia spôsobovať aj množstvo príznakov. Medzi ne patrí napríklad horúčka, zdurenie mandlí, problémy s prehĺtaním a rozprávaním, červené škvrny na hornom poschodí a biele čapy na mandliach.
Ak sa streptokok nelieči, môže spôsobiť komplikácie, napríklad zápal obličiek alebo reumatickú horúčku. Reumatická horúčka môže viesť k bolestivým a zapáleným kĺbom, špecifickému typu vyrážky alebo poškodeniu srdcových chlopní. Streptokoková angína sa najčastejšie vyskytuje u detí, ale postihuje ľudí všetkých vekových kategórií. Ak máte vy alebo vaše dieťa príznaky streptokokovej angíny, navštívte svojho lekára, ktorý vykoná rýchle vyšetrenie a nastaví správnu liečbu.
Čierny kašeľ
Čierny kašeľ, ktorý je známy tým, že po silnom záchvate kašľa sa ozve hvízdavý zvuk, je extrémne nákazlivá bakteriálna infekcia spôsobená baktériou Bordetella pertussis. Na ochranu pred touto potenciálne smrteľnou infekciou dýchacích ciest sú k dispozícii vakcíny.
Bakteriálna meningitída
Bakteriálna meningitída je závažná, vysoko nákazlivá infekcia, ktorá môže podľa CDC rýchlo viesť k trvalým alebo život ohrozujúcim komplikáciám. Príznaky sa často objavia náhle a môžu zahŕňať horúčku, stuhnutosť šije, nevoľnosť a zmätenosť.
Infekcie močových ciest
Ak máte bolestivé alebo časté močenie, môžete mať bežnú infekciu močového mechúra alebo obličiek. K tým dochádza, keď sa baktérie dostanú do močovej trubice a postihnú močové cesty. Medzi ďalšie príznaky infekcie močových ciest môže patriť horúčka, krv v moči alebo bolesť v dolnej časti chrbta. Podľa CDC je možné väčšinu infekcií močových ciest liečiť antibiotikami.
Bakteriálna vaginóza
Bakteriálna vaginóza je bežné ochorenie, ku ktorému dochádza, keď je v pošve príliš veľa škodlivých baktérií v porovnaní s užitočnými baktériami, čo vedie k bakteriálnej nerovnováhe. Môže k nej dôjsť okrem iného v dôsledku užívania antibiotík alebo sprchovania. Môže spôsobiť šedý alebo biely výtok, pálenie pri močení, svrbenie a silný zápach. Lekár môže odporučiť liečbu antibiotikami, niekedy však nie je potrebná žiadna liečba.
Salmonela
Salmonela je druh baktérie, ktorá môže u človeka viesť k infekcii salmonelou. Najčastejším zdrojom salmonely je síce potrava, ale podľa CDC sa baktérie môže na človeka preniesť aj z plazov. Príznaky ochorenia týmto typom baktérie môžu zahŕňať žalúdočné kŕče, hnačku a horúčku. Na rozdiel od iných typov bakteriálnych infekcií sa ochorenia spôsobené salmonelou obvykle neliečia antibiotikami.
Tetanus
Tetanus je infekcia spôsobená baktériou Clostridium tetani. Hoci nie je vďaka očkovaniu taký častý, tetanus môže podľa CDC stále postihnúť človeka v dôsledku vystavenia rezných rán na koži povrchom obsahujúcim túto baktériu. Medzi niektoré bežné príznaky tetanu, ako sú kŕče v čeľusti a svalová stuhnutosť.
TIP: Pre správny chod imunitného systému vyskúšajte náš Vitamin D3+K2, ktorý podporuje správnu funkciu imunitného systému.
Sexuálne prenosné bakteriálne infekcie
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odhaduje, že pohlavným stykom sa môže prenášať viac ako 30 typov baktérií, parazitov a vírusov, existujú však tri bežné pohlavne prenosné infekcie, ktoré možno liečiť antibiotikami. Patria medzi ne chlamýdie, ktoré môžu spôsobiť u žien neobvyklý výtok a trvalé poškodenie reprodukčných orgánov.
Ďalej kvapavka, ktorá môže spôsobiť infekcie v oblasti genitálií, krku a konečníka. A syfilis, ktorá spôsobuje kožné vyrážky a vredy a môže viesť k závažným zdravotným komplikáciám, ak sa nelieči.
Medzi ďalšie možné príznaky bakteriálnej pohlavne prenosnej infekcie môžu patriť neobvyklý výtok z pošvy alebo penisu, pocit pálenia pri močení, vredy v okolí úst, genitálií alebo konečníka, krvácanie medzi menštruáciami, análny výtok alebo krvácanie a bolestivé vyprázdňovanie.
Baktérie odolné voči antibiotikám
Rezistencia voči antibiotikám je stále väčším problémom, a ak užívate antibiotiká, aj keď nie sú nutné, môžete byť vystavení vyššiemu riziku. Baktérie sa môžu vyvíjať a naučiť sa byť odolné voči antibiotickej liečbe. Pokiaľ antibiotiká prestanú účinkovať nebude nič ďalšie, čo nás pred bakteriálnymi ochoreniami ochráni.
Hoci sú antibiotiká niekedy život zachraňujúcim nástrojom, podľa odhadov CDC nie je viac ako 28 % súvisiacich predpisov nevyhnutných. Podľa Ministerstva zdravotníctva ČR si takmer každý 6 Čech ordinuje antibiotiká sám.
Rozdiel medzi baktériami a vírusmi
Baktérie a vírusy sú rôzne druhy mikroorganizmov. Z biologického hľadiska je hlavný rozdiel v tom, že baktérie sú voľne žijúce bunky, ktoré môžu žiť v tele i mimo neho, zatiaľ čo vírusy sú neživé molekuly, ktoré na svoje prežitie potrebujú hostiteľa.
Obaja môžu spôsobovať infekcie, ktoré môžu mať za následok podobné príznaky. Bakteriálne a vírusové infekcie však vyžadujú odlišné metódy liečby. Na liečbu niektorých bakteriálnych infekcií môžu zdravotníci použiť antibiotiká. Na vírusy však antibiotiká nezaberajú. Lekári môžu niektoré vírusy liečiť antivirotikami, ale antivirotiká neliečia infekcie spôsobené baktériami.
vírus napadajúci baktérie (bakteriofág)
Baktérie požierajúce plasty
V roku 2016 objavili vedci v japonskej Osake druh baktérie s názvom Ideonella sakaiensis. Tá sa živila plastovými fľašami pred recyklačným zariadením. Baktérie zvyčajne konzumujú odumreté organické látky, ale táto baktéria sa živila druhom plastu zvaným polyetyléntereftalát (PET). Plastové fľaše sa bežne vyrábajú z PET. Vedci skúmali baktériu a zistili, že produkuje dva tráviace enzýmy, ktoré rozkladajú plast.
Tieto enzýmy rozkladajú iba PET plast, ale vedci dúfajú, že jedného dňa by tento typ baktérií živiacich sa plastom mohol pomôcť riešiť svetový problém znečistenia plastom.
Baktéria Legionella
Baktérie známa ako Legionella spôsobuje legionársku chorobu. Legionárska choroba má rôznu závažnosť, od mierneho horúčkovitého ochorenia až po závažnú a niekedy smrteľnú formu zápalu pľúc, spôsobenú expozíciou baktériám rodu Legionella, ktoré sa nachádzajú napríklad v kontaminovanej vode.
Celosvetovo je najčastejšou príčinou prípadov epidémií baktérie Legionella pneumophila prenášaná vodou. Legionella pneumophila a príbuzné druhy sa bežne vyskytujú v jazerách, riekach, potokoch, horúcich prameňoch a ďalších vodných nádržiach. Ďalšie druhy vrátane L. longbeachae možno nájsť v zmesiach na pestovanie a v kvetináčoch.
Zvlášť náchylní k legionárskej chorobe sú starší dospelí, fajčiari a ľudia s oslabeným imunitným systémom. Hoci rýchla liečba antibiotikami legionársku chorobu obvykle vylieči, niektorí ľudia majú problémy aj po liečbe.
Čo sú koliformné baktérie?
Koliformné baktérie sú baktérie, ktoré sú vždy prítomné v tráviacom trakte zvierat vrátane ľudí a vyskytujú sa v ich výkaloch. Vyskytujú sa aj v rastlinnom a pôdnom materiáli. Väčšina koliformných baktérií nespôsobuje ochorenie. Ale napríklad niektoré vzácne kmene E. coli, najmä kmeň 0157:H7, však môžu spôsobiť vážne ochorenie.
Baktérie E-coli
Baktérie Escherichia coli (E. coli) bežne žijú v črevách zdravých ľudí a zvierat. Väčšina typov E. coli je neškodná alebo spôsobuje relatívne krátku hnačku. Niekoľko kmeňov, ako napríklad E. coli O157:H7, však môže spôsobiť silné žalúdočné kŕče, krvavú hnačku a zvracanie.
E coli môžete byť vystavení z kontaminovanej vody alebo potravín – najmä surovej zeleniny a nedostatočne tepelne upraveného mletého hovädzieho mäsa. Zdravie dospelí sa z infekcie E. coli O157:H7 obvykle zotavia do týždňa. U malých detí a starších dospelých je vyššie riziko vzniku život ohrozujúcej formy zlyhania obličiek.
Príznaky infekcie E. coli O157:H7 zvyčajne začínajú tri alebo štyri dni po kontakte s baktériou. Ochorieť však môžete už jeden deň po expozícii alebo až po viac ako týždni. Medzi príznaky a symptómy patrí napríklad hnačka, ktorá môže byť od miernej a vodnatej až po silnú a krvavú. Ďalej kŕče, bolesť alebo citlivosť žalúdka, nevoľnosť a zvracanie.
Záver
Baktérie žijú vo vnútri aj mimo organizmov, vrátane ľudského tela. V závislosti od ich typu, množstva a umiestnenia v tele môžu byť prospešné alebo potenciálne nebezpečné. Niektoré baktérie, napríklad tie v črevách, pomáhajú udržiavať zdravie. Iné baktérie môžu spôsobovať bakteriálne infekcie a vyžadovať liečbu.
Na niektoré bakteriálne infekcie je možné predpísať antibiotiká. Užívanie antibiotík v čase, keď nie sú potrebné, však môže spôsobiť vznik baktérií rezistentných voči antibiotikám, čo sú baktérie, ktoré nemožno antibiotikami liečiť. Ak vám lekár predpíše antibiotiká, je dôležité dodržiavať pokyny uvedené na recepte.
Autor: Tereza Hoffmannová
Na kvalite a správnosti informácií, ktoré s vami zdieľame v našich článkoch, nám záleží rovnako ako na našich produktoch samotných. Pokiaľ ste našli v našom článku nejakú chybu, preklep, či nezrovnalosť, dajte nám vedieť na info@herbalus.cz.
Zdroje:
https://my.clevelandclinic.org/health/articles/24494-bacteria
https://www.mzcr.cz/antibioticka-rezistence-v-ceske-republice/
https://www.healthline.com/health/bacteria#antibiotic-resistance
https://www.medicalnewstoday.com/articles/157973#hazards
https://www.health.ny.gov/environmental/water/drinking/coliform_bacteria.htm
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/legionellosis
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Tipy a články o zdraví do vášho e-mailu
1x za 14 dní vám pošleme výber článkov a tipov pre lepšie zdravie
Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov.
Tereza Hoffmannová
Biologický specialista
Marketingový specialista ve firmě Herbalus. Vystudovala biologii a geografii. Patří mezi milovníky cestování, přírody, hor a také se zajímá o účinky přírodních látek, jejich využitím a přínosem pro naše zdraví. Ve společnosti Herbalus tvoří články na web, podílí se také na emailingu a správě sociálních sítí. Vášnivý turista, cestovatel, velký fanoušek Pána prstenů, koček a přírody.