Zápal slepého čreva - ako spoznať zápal?

|
Organizmy
Bolesť

Kde je slepé črevo? Na čo slúži? Ako spoznať zápal? Aké sú jeho príznaky, príčiny, ako ho diagnostikovať a riešiť?

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Zdieľajte článok:

Zápal slepého čreva - ako spoznať zápal?

Slepé črevo je zdanlivo bezvýznamná časť tráviaceho systému, ktorej úloha v tele je nejasná. Stačí však málo, aby sa zápal stal nebezpečným pre naše zdravie. Akútna apendicitída je jedným z najčastejších zápalových ochorení dutiny brušnej. Ako rozpoznáte príznaky ACS a môžete sa pred ním chrániť? Vyžaduje liečba vždy chirurgický zákrok?

 

Čo je appendix vermiformis?

Čo presne je apendix vermiformis alebo slepé črevo? Má podobu slepej trubice, ktorá vychádza z úseku hrubého čreva. Odtiaľ pochádza jeho známejší názov „slepé črevo“. Obvykle je dlhý 8 až 10 cm a je považovaný za vestigiálny orgán. Štruktúra stien slepého čreva je podobná ako u ostatných častí čreva, ale pod epitelom sa nachádza početné lymfatické tkanivo v podobe lymfatických uzlíkov.

 

Kde je slepé črevo?

Obvykle sa nachádza v pravej bedrovej jamke, ale to je rigidné pravidlo. Môže ležať medzi črevnými kľučkami, v blízkosti bedrovej platničky, v retroperitoneálnom priestore za daným úsekom hrubého čreva, smerom nahor (k pečeni) alebo voľne visieť do malej panvy.

 

Aká je úloha slepého čreva?

Úloha slepého čreva nie je úplne objasnená. Niektoré štúdie naznačujú, že môže podporovať fungovanie imunitného systému a regulovať brušné imunitné mechanizmy, preto sa niekedy označuje ako črevné mandle (vo vnútri slepého čreva sú veľké zhluky lymfatického tkaniva). Po jeho odstránení však pacienti nezaznamenávajú žiadne zhoršenie zdravotného stavu, takže je ťažké jednoznačne konštatovať, že ho na niečo potrebujeme.

 

slepé črevo zápal

 

Zápal slepého čreva

Zápal slepého čreva obvykle prichádza náhle, takže je ťažké odhadnúť, kedy začne alebo ho predvídať. Pokiaľ bolesť brucha trvá dlhšie ako štyri hodiny a neustupuje - je vhodné zavolať sanitku alebo ísť na pohotovosť. Aké sú príčiny a príznaky akútnej apendicitídy, ako sa diagnostikuje a ako prebieha operácia?

 

Príčiny zápalu slepého čreva (apendicitídy)

Rozvoj zápalu v apendixe môže byť spôsobený rôznymi faktormi. Najčastejšou príčinou zápalu slepého čreva je vzhľadom na jeho špecifickú štruktúru prítomnosť fekálnych kameňov, ktoré upchávajú vývod slepého čreva. Uzavretie slepého čreva môže byť tiež spôsobené nádormi, vredmi a črevnými parazitmi (napr. ľudskými škrkavkami, hlístami), proliferáciou lymfatického tkaniva alebo prítomnosťou cudzieho telesa (napr. nestrávených kúskov potravy).

 

Rizikovými faktormi sú aj respiračné a gastrointestinálne ochorenia (napr. Crohnova choroba), pri ktorých dochádza k prerastaniu lymfatického tkaniva. Keď je zablokovaný odtok hlienu zo slepého čreva, dochádza k zvýšeniu tlaku v lumene slepého čreva a tlaku na okolité cievy, čo vedie k nekróze steny slepého čreva. V takejto situácii môže ľahko dôjsť k perforácii slepého čreva a úniku infikovaného obsahu do peritoneálnej dutiny.

 

Bez ohľadu na príčinu zápalu sú priebeh a sprievodné príznaky podobné. Zápal slepého čreva sa vyskytuje bez ohľadu na pohlavie a vek, aj keď prevažne postihuje osoby vo veku od 10 do 30 rokov.

 

Apendicitída u detí má rovnaký priebeh ako u dospelých a u tejto skupiny pacientov je prevažujúcim brušným ochorením vyžadujúcim chirurgický zákrok. V priebehu apendicitídy sa dieťa sťažuje na silné bolesti brucha (na pravej strane brucha, kolikovité, zhoršené pohybom a kašľom), nechce jesť, zvracia a má zvýšenú telesnú teplotu. Tieto príznaky sa nesmú podceňovať, pretože môžu rýchlo vzniknúť nebezpečné komplikácie, takže je nutná okamžitá lekárska konzultácia.

 

Príznaky zápalu slepého čreva

Pri akútnej apendicitíde je prevládajúcim príznakom pretrvávajúca bolesť brucha, ktorá sa stupňuje. Spočiatku je ťažké určiť jeho presnú polohu, pacient má pocit, ako by ho bolelo celé brucho. Časom sa bolesť zvýrazní v oblasti pravej bedrovej jamky nad slabinou. Bolesť môže byť tiež sprevádzaná nevoľnosťou a zvracaním, stratou chuti do jedla, zvýšenou srdcovou frekvenciou a zvýšenou telesnou teplotou 37-38 °C.

 

Pokiaľ bolesť pretrváva niekoľko hodín, okamžite sa dostavte do nemocnice. Ak je zápcha prítomná spolu so silnou bolesťou, nemali by byť pacientovi v žiadnom prípade podávané preháňadlá, pretože to môže viesť k perforácii slepého čreva.

 

Pokiaľ nedôjde k lekárskemu zásahu, môže sa bolesť zhoršiť a rozšíriť do celej brušnej dutiny. Záchvat slepého čreva môže prejsť v zápal pobrušnice, čo je život ohrozujúci stav.

 

Niekedy sa uvádza tzv. chronická apendicitída, v priebehu ktorej sa predpokladá, že príznaky akútnej apendicitídy sa objavia a spontánne vymiznú v priebehu až niekoľkých mesiacov. Odborníci sa však zhodujú, že príčinou týchto príznakov sú iné stavy. Ak pacient pozoruje podobné príznaky pri sebe, mal by sa obrátiť na svojho lekára, ktorý ho odkáže na diagnostické testy a stanoví správnu diagnózu.

 

slepé črevo zápal diagnostika

 

Diagnostika apendicitídy - ťažká diagnóza

Postihnutý nie je dostatočne kompetentný, aby mohol s istotou povedať, že príznaky, ktoré pociťuje, svedčia o záchvate apendicitídy. Príznaky sú často také nezjavné, že aj lekár môže mať spočiatku problémy s diagnostikovaním ochorenia. Akútna bolesť brucha môže byť predsa spôsobená poruchou funkcie iného orgánu, napríklad obličkovými a močovými kameňmi, zápalom žlčníka, zápalom močových ciest, zápalom čriev, endometriózou, perforovaným žalúdočným vredom alebo mimomaternicovým tehotenstvom.

 

Akonáhle sa pacient dostaví k špecialistovi, lekár odoberie vzorky a vykoná dôkladnú anamnézu a potom vykoná vyšetrenie brucha pacienta, aby lokalizoval bolesť a určil jej intenzitu.

 

Ide o stlačenie brucha, ktoré je pre pacienta veľmi nepríjemné a bolestivé. Pokiaľ pacient pri náhlom uvoľnení tlaku pocíti ostrú bolesť, znamená to, že sa už vyvinula peritonitída (tzv. Blumbergovo znamenie).

 

V čase stanovenia diagnózy môže lekár nariadiť nevyhnutné laboratórne vyšetrenia a tiež vykonať ultrazvuk brucha, aby vylúčil iné problémy. CT vyšetrenie sa vykonáva v závažných prípadoch, keď sú prítomné neobvyklé príznaky a je ťažké stanoviť definitívnu diagnózu. Obe tieto vyšetrenia pomáhajú určiť rozsah zápalu a jeho umiestnenie, čo pomáha naplánovať chirurgickú liečbu.

 

Odkladanie návštevy lekára môže skončiť prasknutým slepým črevom, čo môže mať za následok periapendikulárny absces alebo difúznu peritonitídu.

 

Metódy liečby apendicitídy

Zápal slepého čreva sa lieči chirurgicky dvoma spôsobmi – otvorením brucha alebo laparoskopicky. Chirurgický zákrok sa vykonáva v celkovej anestézii. Chirurg vyreže zapálené slepé črevo a odstráni následky zápalového procesu v brušnej dutine. Výhodou laparoskopickej metódy je kratšia rekonvalescencia po zákroku. Po odstránení slepého čreva sa často používa antibiotická liečba.

 

Pokiaľ sa u pacienta objaví tzv. periapendikulárna infiltrácia, liečba spočíva v podávaní antibiotík a protizápalových látok a v dodržiavaní prísnej diéty a intravenóznej hydratácie. V takom prípade nemusí byť chirurgické odstránenie slepého čreva nutné. Po zahojení zápalu nie sú pre pacienta prakticky žiadne zvláštne odporúčania.

 

Bohužiaľ zatiaľ nebola objavená žiadna metóda ochrany proti zápalu slepého čreva. Aby sa predišlo akýmkoľvek komplikáciám, je potrebné v prípade akútnej bolesti brucha okamžite vyhľadať lekára.

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalite a správnosti informácií, ktoré s vami zdieľame v našich článkoch, nám záleží rovnako ako na našich produktoch samotných. Pokiaľ ste našli v našom článku nejakú chybu, preklep, či nezrovnalosť, dajte nám vedieť na info@herbalus.cz alebo nám zavolajte na číslo +421 948 203 208.

 

Kto je autorom tohto článku?

 

Bc. Tomáš Konieczny
Narodený 4.7.1992 v Třinci
Vyštudoval ekonomický odbor, celý život sa však venoval cestovnému ruchu, zdravému životnému štýlu, konope a skúmaniu jeho vplyvu na ľudské zdravie.
Zakladateľ a konateľ firmy Herbalus, kde stojí okrem iného za vývojom produktov a objavovaním prínosu konope v rôznych fyzických či psychických aspektoch zdravia.