Ako si sami vyrobíte konopný olej?

|
CBD
Rastliny

Aké sú výhody domáceho konopného oleja? Čo je potrebné na výrobu takého oleja doma? Odpovede na tieto otázky nájdete ďalej v tomto článku.

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Zdieľajte článok:

Ako si sami vyrobíte konopný olej?

Zdravé tuky sú veľmi dôležitou súčasťou našej stravy pre funkciu mozgu, správnu hladinu cholesterolu alebo aj činnosť srdca. Konopný olej je vynikajúcim príkladom rastlinného oleja s výnimočnými a zdraviu prospešnými vlastnosťami. Je možné ho zakúpiť v mnohých obchodoch alebo na trhoch, ale je možné ho získať aj doma

 

Prečo konzumovať konopný olej?

Konopný olej je predovšetkým veľmi bohatý na zdravé tuky. Esenciálne mastné kyseliny tvoria až 80% jeho zloženia. Je to jeden z mála rastlinných olejov, ktorý má tieto kyseliny v rovnováhe – pomer omega 6 a omega 3 je 3:1. Okrem toho je olej bohatý na minerály, ako je horčík, draslík, fosfor alebo železo, a tiež na vitamíny: A, E a skupiny B.

 

Pravidelná konzumácia konopného oleja podporuje zdravie kardiovaskulárneho systému, znižuje hladinu cholesterolu, reguluje hladinu cukru v krvi, prospieva nervovému systému, pamäti a koncentrácii a zlepšuje imunitu a zdravie kostí.

 

Vďaka obsahu aminokyselín, vitamínov, mikro a makroživín sa odporúča ľuďom oslabeným, stresovaným, trpiacim rôznymi chorobami alebo so zníženou imunitou. Môže sa používať aj zvonka na pokožku - buď samostatne, alebo ako prísada do krémov, pretože má výnimočné ošetrujúce, protizápalové a antimikrobiálne vlastnosti.

 

Domáci konopný olej je predovšetkým o uspokojení z toho, že ste si niečo vyrobili sami! Takýto domáci olej nie je potrebné prepravovať. Vďaka tomu si zachováva mnoho zdraviu prospešných vlastností, pretože mnohé z látok, ktoré obsahuje, ako sú omega kyseliny alebo vitamíny A a E, sú citlivé na teplotu.

 

Chuť domáceho oleja bude tiež trochu iná, ale stále lahodne slnečnicovo-oriešková. Záleží na spôsobe prípravy.

 

Čo potrebujete na domácu prípravu konopného oleja?

Na prípravu domáceho oleja potrebujete domáci lis na olej a kvalitnú surovinu - teda konopné semienka. Lis stojí od cca 300 do 650 €, čo nie je zas tak veľa. Zariadenie nám umožní často lisovať menšie množstvo oleja – podľa našich potrieb. Nehrozí teda žiadne plytvanie olejom, a čo je najdôležitejšie, meníme množstvo na kvalitu.

 

Pri výbere lisu na olej je vhodné venovať pozornosť funkcii lisovania za studena, tj pri teplote nižšej ako 40 °C. Len tak máme záruku, že mastné kyseliny v konopných semenách nebudú oxidovať a že ostatné vlastnosti oleja zostanú zachované.

 

Pri výbere konopných semien na lisovanie oleja by sme mali predovšetkým venovať pozornosť ich pôvodu a certifikátom. Miesto pestovania je dôležité kvôli rozdielnej kvalite pôdy a preprave, pri ktorej môže dôjsť k prekročeniu odporúčaných teplôt pre semená ak oxidácii niektorých zlúčenín.

 

Najbezpečnejšie je kupovať konopné semená od tuzemského výrobcu, ktoré nemusia cestovať tisíce kilometrov, ako sa to môže stať u semien z iných krajín. Ďalším dôležitým ukazovateľom sú certifikáty, najmä pre ekologické poľnohospodárstvo a testovanie na ťažké kovy.

 

Konope má schopnosť absorbovať kontaminanty, ako sú ťažké kovy a chemické látky, zo zeme. Tým je konečný produkt, konopné semeno, kontaminovaný tým, čo bolo v pôde. Preto je také dôležité nakupovať zo spoľahlivého zdroja. Najlepšie je vyberať výrobky od spoločností, ktoré sú certifikované a ponúkajú iba výrobky testované na prítomnosť ťažkých kovov a mikroorganizmov.

 

konopné semienka

 

Domáci konopný olej

Najdôležitejšou výhodou domáceho lisovania oleja je to, že máme k dispozícii čerstvý olej v množstve, ktoré nám umožňuje jeho využitie v čase, keď má najväčšiu hodnotu. Rastlinné oleje majú tú vlastnosť, že sa ich zložky samy rozkladajú, aj keď ich uchovávame v chladničke (v takom prípade je rozklad samozrejme pomalší).

 

Po dlhšom skladovaní je týchto zlúčenín stále menej. Čerstvo lisované oleje majú najvýraznejšiu chuť a sú najbohatšie na živiny a cenné látky pre telo. Okrem toho kontrolujeme aj kvalitu surovín - používame konopné semená najvyššej kvality z dôveryhodného zdroja.

 

Náš olej navyše neobsahuje žiadne prísady, ktoré by predlžovali jeho trvanlivosť. V neposlednom rade je domáce lisovanie konopného oleja bezodpadový proces - zvyšnú dužinu je možné rozomlieť a použiť do pečiva ako múku, do koktailov ako proteín alebo pridať do peelingu či pleťovej masky.

 

Domáci konopný olej - recept

 

Zloženie: 1 kg nelúpaných (hnedých) konopných semienok

 

Potrebné vybavenie: domáci lis na olej, fľaša z tmavého skla.

 

Vložte semená do nádoby v lise určenom pre semená (obvykle priestor v hornej časti stroja). Nastavte program - pokiaľ na lise nie je možnosť lisovať konopné semienko, zvoľte slnečnicové alebo repkové semienko.

 

Po spustení programu lis postupne premení semená na olej a tmavú dužinu "vypľuje".

 

Olej v zásuvke na tuk alebo v nádobe by sa mal preliať do fľaše z tmavého skla a uložiť do chladničky.

 

Olej by sa mal spotrebovať do 2-3 týždňov.

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalite a správnosti informácií, ktoré s vami zdieľame v našich článkoch, nám záleží rovnako ako na našich produktoch samotných. Pokiaľ ste našli v našom článku nejakú chybu, preklep, či nezrovnalosť, dajte nám vedieť na info@herbalus.cz alebo nám zavolajte na číslo +421 948 203 208.

 

Kto je autorom tohto článku?

 

Tomáš Konieczny

Bc. Tomáš Konieczny
Narodený 4.7.1992 v Třinci
Vyštudoval ekonomický odbor, celý život sa však venoval cestovnému ruchu, zdravému životnému štýlu, konope a skúmaniu jeho vplyvu na ľudské zdravie.
Zakladateľ a konateľ firmy Herbalus, kde stojí okrem iného za vývojom produktov a objavovaním prínosu konope v rôznych fyzických či psychických aspektoch zdravia.