Guarana – čo to je a aké má účinky?

|
Strava
Rastliny

Odkiaľ pochádza guarana? Aké má účinky, vplyv na ľudské zdravie a s čím dokáže pomôcť? V čom je lepšia ako káva alebo zelený čaj? Aké má guarana dávkovanie a aké má kontraindikácie?

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Zdieľajte článok:

Guarana – čo to je a aké má účinky?

Guarana je rastlina z Južnej a Strednej Ameriky s početnými zdraviu prospešnými vlastnosťami. V liečiteľstve ju používali už indiáni a v posledných rokoch si získala obľubu po celom svete. Prečítajte si o vlastnostiach guarany, ako ju používať a či je bezpečná pre každého.

 

Guarana - čo to je?

Guarana, známa aj pod svojím vedeckým názvom Paullinia cupana, je druh popínavej rastliny pôvodom z Amazónie. Táto rastlina je cenená pre semená svojich plodov. Patrí do čeľade mydlovitých rastlín a je blízko príbuzná s plodom longan (tiež známym ako „ovocie dračieho oka“), rovnako ako s inými ovocnými odrodami, ako je liči a ackee.

 

Samotná rastlina má veľké listy a vytvára hrozno kvetov. Vytvára tiež malé plody, ktoré sú približne rovnako veľké ako kávové zrno a majú červenú až hnedú farbu. Plody obsahujú čierne semená, ktoré sú pokryté bielymi pošvami, čo im dáva jedinečný vzhľad, ktorý sa veľmi podobá oku.

 

Semená guarany sú veľmi bohaté na kofeín. Vzhľadom na vysoký obsah kofeínu môžu mať semená okrem zvýšenia energetickej hladiny aj ďalšie zdravotné výhody. Výskumy ukazujú, že guarana zlepšuje zdravie pokožky, pomáha s redukciou váhy, má pozitívny vplyv na metabolizmus a pomáha pri rôznych civilizačných ochoreniach ako je napr. Parkinsonova choroba.

 

guarana

 

Guarana – nutričné hodnoty

Nutrične semená guarany nie sú príliš rozmanité ani bohaté na vitamíny a minerály, ale zato obsahujú vysoké množstvo kofeínu, často viac ako dvojnásobné množstvo, ktoré sa nachádza v káve. Okrem toho tieto semená obsahujú významné množstvo katechínov a epikatechínov, silných antioxidantov, ktoré sa nachádzajú aj v zelenom čaji. Avšak zrná guarany tiež obsahujú:

 

 • Flavonoidy – skupina prírodných látok nachádzajúcich sa v ovocí, zelenine, obilninách, čaji a víne, ďalej v kôre, koreňoch, stonkách a kvetoch rastlín (vrátane konope). Flavonoidy majú priaznivé účinky na zdravie, ponúkajú antioxidačné, protizápalové a antimutagénne vlastnosti a taktiež modulujú kľúčové funkcie bunkových enzýmov.

 • Katechín a epikatechín sú najpočetnejšie flavonoidy v guarane – guarana obsahuje aj proanthokyanidíny, čo sú veľmi silné antioxidanty, ktoré odstraňujú škodlivé voľné kyslíkové radikály z buniek. Výskum naznačuje, že proanthokyanidíny môžu prospievať zdraviu srdca, krvného obehu, zdraviu kĺbov, poskytovať UV ochranu a podporovať mladistvú pokožku

 • Metylxantíny – sú alkaloidy, ktoré možno vo vysokých koncentráciách nájsť v čaji, káve a čokoláde. Najpočetnejšie sú teofylín, teobromín a kofeín. Kofeín sa vo veľkom množstve nachádza v guarane. V skutočnosti oveľa viac ako v čaji, káve a čokoláde. Medzi zdravotné prínosy patrí stimulácia centrálneho nervového systému, zvýšený výdaj moču, kardiovaskulárne a metabolické účinky, relaxácia priedušiek a zvýšená sekrécia žalúdočnej kyseliny.

 • Polyfenoly – sú zlúčeniny prirodzene sa vyskytujúce v rastlinných produktoch, ako je ovocie, zelenina, bylinky, korenie, čaj, horká čokoláda a víno. Bolo preukázané, že konzumácia potravín obsahujúcich polyfenoly poskytuje určitú ochranu proti rozvoju zdravotných porúch, ako je cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia, osteoporóza a neurodegeneratívne ochorenia. Vo zvyškoch z výroby extraktu z guarany boli nájdené polyfenoly (nerozpustné) s potenciálnou biologickou aktivitou.

 • Antioxidanty – guarana má mnoho zlúčenín s antioxidačnými vlastnosťami. Patrí medzi ne kofeín, teobromín, triesloviny, saponíny a katechíny, mnohé podobné tým, ktoré sa nachádzajú v zelenom čaji. Antioxidanty pôsobia tak, že neutralizujú potenciálne škodlivé molekuly známe ako voľné radikály. Voľné radikály sú nestabilné atómy, ktoré môžu poškodzovať bunky, spôsobovať choroby a starnutie a sú spojené s rozvojom mnohých chorôb (napríklad srdcových).

 • V guarane sa tiež nachádzajú stopové prvky ako mangán, železo a zinok.

 

guarana

 

Guarana - účinky

Účinky guarany sú veľmi pestré, hoci v Česku je známa predovšetkým ako zoštíhľujúci prostriedok. Kofeín obsiahnutý v semenách guarany je zodpovedný predovšetkým za chudnúce vlastnosti tejto rastliny.

 

Urýchľuje nielen spaľovanie tukov, ale aj výdaj energie pri každodennom fungovaní tela, čo má mať priamy vplyv na redukciu hmotnosti. Neexistuje však žiadny oficiálny výskum podporujúci podobné účinky guarany.

 

Ďalšou, oveľa spoľahlivejšou vlastnosťou guarany je jej pozitívny vplyv na nervovú sústavu – stimuluje ju a zlepšuje pamäť a koncentráciu. Môžu za to tri zložky obsiahnuté v semenách rastliny, a to už spomínaný kofeín, ďalej teobromín a teofylín.

 

Najsilnejší účinok jednoznačne vykazuje kofeín. Povzbudzuje nielen pri stavoch únavy, ale tiež predchádza únave, fyzickému vyčerpaniu a má pozitívny vplyv na efektivitu myslenia a schopnosť koncentrácie. Tento účinok je spôsobený tým, že kofeín zvyšuje produkciu adrenalínu, dopamínu a serotonínu.

 

TIP: Hľadáte spôsob, ako získať energiu? Magnesium - PRE ENERGIU obsahuje kvalitný horčík, extrakt zo zeleného čaju a yerba maté, teda kombináciu, ktorá potlačí únavu a osvieži telo i myseľ.

 

Sú zodpovedné za stimuláciu nervového systému, rozširovanie ciev a zrýchlenie srdca. Nepochybnou výhodou guarany je, že ju môžu konzumovať aj ľudia, ktorí by kávu nemali piť, napríklad kvôli žalúdočným problémom.

 

Guarana môže tiež priaznivo pôsobiť na pamäť a koncentráciu, navyše zmierňuje bolesti hlavy. Extrakt zo semien guarany môže byť spojencom osôb pracujúcich hlavou alebo študentov.

 

Menej známym účinkom guarany je vplyv na mužskú sexualitu. Kofeín znižuje riziko erektilnej dysfunkcie. Ovplyvňuje hladké svaly kavernóznych telies v penise, čo umožňuje ľahšie prekrvenie zodpovedné za erekciu.

 

Guarana je zďaleka najmenej známa pre svoj antioxidačný účinok a vplyv na imunitný systém. Má tiež antibakteriálne vlastnosti, najmä alkoholový extrakt zo semien.

 

 

Guarana - antibakteriálne vlastnosti

Guarana obsahuje mnoho zlúčenín, ktoré môžu ničiť baktérie. Medzi nimi E. coli, ktorá žije v črevách. Napriek tomu, že väčšina baktérií E. coli nie je nebezpečná, niektoré môžu spôsobiť určité ochorenia.

 

Štúdie tiež ukázali, že guarana môže bojovať proti rastu Streptococcus mutans, baktérie, ktorá spôsobuje povlak a zubný kaz. Predpokladá sa, že za antibakteriálne účinky guarany je zodpovedná kombinácia kofeínu a rastlinných zlúčenín, ako sú katechíny alebo taníny.

 

Nie každý vie, že guaranu je možné použiť aj pri erektilnej dysfunkcii. Ovplyvňuje vďaka kofeínu rozširovanie ciev, čím sa zlepšuje prietok krvi aj vo vzťahu k reprodukčným orgánom. Guarana v tabletách alebo prášku získava veľmi pozitívne ohlasy po celom svete.

 

guarana energia

 

Guarana – vplyv na zdravie srdca

Guarana môže znižovať riziko srdcových ochorení z dvoch dôvodov: prvým je kvôli obsahu antioxidantov a druhým je schopnosť znižovať LDL cholesterol. Zdá sa, že guarana podporuje prietok krvi, takže môže zabrániť vzniku krvných zrazenín.

 

Po druhé, výskum ukázal, že guarana môže znížiť oxidáciu toho, čo je považované za zlý LDL cholesterol. Tento cholesterol je zodpovedný hlavne za ukladanie aterosklerotických plátov v tepnách. Výsledky štúdie ukazujú, že dospelí konzumujúci guaranu môžu mať až o 27 % menej oxidovaného LDL ako ostatní ľudia rovnakého veku, ktorí guaranu neužívajú.

 

Guarana – na čo je dobrá?

Štúdie preukázali, že guarana má pozitívny vplyv na pamäť a koncentráciu. Výskumy ukazujú, že aj pri nízkych dávkach zlepšuje bdelosť a výkonnosť pamäte. Okrem toho boli porovnané účinky guarany a ženšenu a bolo zistené, že extrakt zo semien guarany ovplyvňuje koncentráciu a pozornosť vo väčšej miere ako ženšen.

 

Guarana pôsobí stimulačne a ovplyvňuje aktivitu niektorých neurotransmiterov v mozgu, čím zvyšuje hladinu energie. Okrem toho guarana tiež znižuje psychickú únavu.

 

Guarana sa oddávna používa ako prírodný liek na zápchu aj hnačku. Ovplyvňuje pravidelnosť vyprázdňovania a upokojuje poruchy trávenia. Guarana je bohatá na kofeín, zlúčeninu, ktorá môže stimulovať pohyb v tráviacom trakte a zmierniť tak zápchu.

 

Okrem toho je tiež bohatá na triesloviny, rastlinné zlúčeniny, ktoré môžu zabrániť vylučovaniu prebytočnej vody do čriev a rýchlo zastaviť hnačku.

 

Bohatosť kofeínu a antioxidantov z neho robí perfektný doplnok k prirodzenej starostlivosti o pleť. Chráni pokožku pred UV žiarením, znižuje rýchlosť starnutia pokožky a zlepšuje prietok krvi a krvný obeh. Kozmetika s guaranou znižuje ochabnutosť pokožky a minimalizuje vrásky okolo očí.

 

Guarana v kombinácii s yerba maté podporuje koncentráciu a odstraňuje únavu. Guarana v kombinácii s ashwagandhou podporuje duševné zdravie a zvyšuje koncentráciu. Kombinácia guarany a maca podporuje zvýšenie libida a lepšie sexuálne zdravie, zatiaľ čo kombinácia s kurkumou má vlastnosti utišujúce bolesť.

 

Guarana - dávkovanie a príjem

Odporúčaná dávka guarany je 50-75 mg jedenkrát denne. Tabletu guarany treba prehltnúť pred poludním. Nič však nebráni pravidelnému navyšovaniu dávok. Maximum by však malo byť 100 mg pri užívaní dvakrát denne (50 mg po prebudení a 50 mg popoludní).

 

Pokiaľ ide o prášok z guarany, môže byť doplnkom jedál (napr. prírodný jogurt, ovsené vločky, sendviče). Je prijateľné ju zahrievať, pretože pri nej guarana nestráca svoje zdraviu prospešné vlastnosti ako mnoho ostatných bylín. Postačí pridať 1-2 lyžičky prášku guarany do jedla počas dňa.

Veľmi populárnou formou konzumácie guarany je aj pitie vo forme čaju, napríklad v kombinácii so zeleným čajom či yerba maté.

 

Guarana - kontraindikácie a vedľajšie účinky

Nízke dávky guarany sú všeobecne bezpečné s minimálnym rizikom nežiaducich vedľajších účinkov. Vzhľadom na obsah kofeínu je však striedma konzumácia absolútne nevyhnutná. Kofeín je nielen vysoko návykový, ale môže mať aj negatívny vplyv na vaše zdravie.

 

Niektoré z najčastejších vedľajších účinkov spojených s konzumáciou príliš veľkého množstva guarany zahŕňajú:

 

 • nespavosť
 • zažívacie problémy
 • nepravidelný srdcový tep
 • bolesti hlavy
 • úzkosť
 • nevoľnosť
 • tras rúk

 

Pokiaľ po požití guarany zaznamenáte tieto alebo akékoľvek iné nežiaduce účinky, zvážte zníženie dávky alebo úplné ukončenie užívania. Tehotné a dojčiace ženy by nemali konzumovať guaranu kvôli vysokému obsahu kofeínu.

 

Okrem toho sa guarana často používa ako prísada do nezdravých nápojov. Patria medzi ne napr. energetické nápoje. Tieto nápoje sú často sýtené oxidom uhličitým, plnené cukrom a ďalšími prísadami. Tieto produkty v podstate negujú akékoľvek zdravotné prínosy guarany. V skutočnosti môžu napáchať viac škody ako úžitku, pokiaľ ide o vaše zdravie.

 

guarana a káva

 

Káva vs. čaj vs. guarana - čo je lepšie?

Káva a čaj sú ľudstvu známe po stáročia. Je o nich známe, že majú povzbudzujúci účinok, a preto sa tieto nápoje stali skutočným liekom na únavu. V poslednej dobe je veľmi populárny aj yerba maté. Má však niektorý z vyššie uvedených nápojov silnejší účinok ako guarana? Nie.

 

Prečo je teda guarana tým najlepším produktom na získanie energie a zlepšenie koncentrácie počas dňa? Guarana má totiž najvyššiu koncentráciu kofeínu medzi uvedenými konkurentmi.

 

Okrem toho sa čaj a káva musí uvariť, čo zaberie viac času ako zjesť prášok či prehltnúť tabletu. Ideálne je však guaranu so zeleným čajom či yerbou kombinovať, pretože pôsobia synergicky a vzájomne maximalizujú svoje účinky.

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

 

Na kvalite a správnosti informácií, ktoré s vami zdieľame v našich článkoch, nám záleží rovnako ako na našich produktoch samotných. Pokiaľ ste našli v našom článku nejakú chybu, preklep, či nezrovnalosť, dajte nám vedieť na info@herbalus.cz alebo nám zavolajte na číslo +421 948 203 208.