Kurkuma – čo je to a aké má benefity?

|
Strava
Rastliny

Kurkuma - sýto zlatisto oranžové korenie s liečivými účinkami, ktoré sa používa v kuchyni už stovky rokov. Aké má benefity a riziká? To a ďalšie informácie nájdete v tomto článku.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Zdieľajte článok:

Kurkuma – čo je to a aké má benefity?

Kurkuma je sýto zlatisto oranžové korenie, ktoré je známe tým, že dodáva potravinám farbu, chuť a výživné látky. Kurkuma je príbuzná zázvoru, pochádza z podzemku (koreňa) pôvodnej ázijskej rastliny a v kuchyni sa používa už stovky rokov. Používa sa tiež v ajurvédskej a ďalších formách tradičnej medicíny v Číne a Indii.

 

Čo je kurkuma?

Kurkuma je sýto zlatisto oranžové korenie, ktoré je známe tým, že dodáva potravinám farbu, chuť a výživné látky. Kurkuma je príbuzná zázvoru, pochádza z podzemku (koreňa) pôvodnej ázijskej rastliny (Curcuma longa) a v kuchyni sa používa už stovky rokov. Používa sa tiež v ajurvédskej a ďalších formách tradičnej medicíny v Číne a Indii.

 

V poslednej dobe začala veda potvrdzovať tradičné tvrdenie, že kurkuma obsahuje zlúčeniny s liečivými účinkami. Tieto zlúčeniny sa nazývajú kurkuminoidy. Najdôležitejšie z nich je kurkumín. Kurkumín je hlavnou účinnou zložkou kurkumy. Má silné protizápalové účinky a je veľmi silným antioxidantom.

 

Rastlina kurkumy 

Kurkumovník dlhý (lat. Curcuma longa) je vytrvalá bylina z čeľade zazvorníkovitých, ktorej hľuzovité odnože alebo podzemné stonky sa od staroveku používajú ako korenie, textilné farbivo a v lekárstve ako aromatický stimulant.

 

Kurkuma pochádza z južnej Indie a Indonézie a je hojne pestovaná na pevnine aj na ostrovoch v Indickom oceáne. V staroveku sa používala ako parfum aj ako korenie. Podzemok má vôňu podobnú koreniu, trochu horkú chuť a má silne farbiacu oranžovožltú farbu.

 

kurkuma rastlina

Kurkumovník dlhý

 

Vstrebateľnosť kurkumínu

Podľa vedeckých štúdií má kurkumín nízku mieru vstrebávania, a teda aj nízku biologickú dostupnosť, čo znamená, že dobré látky tam sú, ale naše telo sa k nim ťažko dostáva. Väčšina kurkumínu sa vstrebáva priamo do sliznice pečene a žalúdočnej steny, na rozdiel od krvného riečišťa, kam ho chceme dostať, aby sme mohli využívať jeho zdraviu prospešné účinky. Existujú však určité riešenia.

 

Čierne korenie

Pečeň vytvára určité látky rozpustné vo vode, takže môžu ľahšie prechádzať naším systémom. Keď však pridáme korenie s vysokým obsahom zlúčeniny zvanej piperín, vstrebávanie kurkumínu sa spomalí, a to vďaka zložkám piperínu, ktoré inhibujú liečivá. Takže konzumácia kurkumy s korením zvyšuje vstrebávanie, uvádza sa, že až o 2000%.

 

Zdravé tuky

Kurkuma je rozpustná v tukoch. Bez tukov, ktoré ju viažu, sa kurkuma ťažko dostáva cez pečeň a žalúdok bez toho, aby sa predčasne vstrebala, do tenkého čreva, odkiaľ môže prejsť do krvi. Pokiaľ teda budete kurkumu konzumovať s kvalitnými tukmi, ako je avokádo, olivový alebo kokosový olej, je pravdepodobnejšie, že sa vám jej do krvi vstrebe viac.

 

To je tiež dôvod, prečo sa kurkuma bežne mieša s teplým mliekom – s akýmkoľvek mliekom vrátane kokosového, kravského, mandľového.

 

Prínosy kurkumy

Kurkuma obsahuje niekoľko mikroživín, vrátane mangánu, železa, vitamínu B6 a draslíka. Výživová hodnota kurkumy sa líši v závislosti na jej forme. Napríklad čerstvý koreň kurkumy má väčšiu výživovú hodnotu ako sušený kurkumový prášok.

 

turmeric

 

Protizápalový prostriedok

Jednou z hlavných predností kurkumy je, že sa bežne používa na boj proti zápalom, a väčšinu jej protizápalových schopností možno pripísať kurkumínu. V skutočnosti môže byť kurkumín v správnej dávke účinnejšou protizápalovou liečbou ako bežné lieky proti zápalom, ako je ibuprofén a aspirín.

 

Pretože chronický zápal prispieva k mnohým chronickým ochoreniam, môže kurkumín pomôcť pri liečbe stavov, ako sú zápalové ochorenia čriev, zápal pankreasu a artritída.

 

Kurkumín a srdcové choroby

Srdcové ochorenia sú najčastejšou príčinou úmrtí na svete. Vedci ich študujú už mnoho desaťročí a dozvedeli sa mnoho o tom, prečo k nim dochádza. Nie je prekvapením, že srdcové ochorenie je neuveriteľne komplikované a prispievajú k nemu rôzne veci.

 

Štúdia ukazuje, že kurkumín môže zlepšovať funkciu endotelu, teda zdravia tenkej membrány, ktorá pokrýva vnútornú stranu srdca a ciev. Táto membrána zohráva kľúčovú úlohu pri regulácii krvného tlaku.

 

Dysfunkcia endotelu je hlavnou príčinou srdcových ochorení. To je, keď váš endotel nie je schopný regulovať krvný tlak, zrážanlivosť krvi a rôzne ďalšie faktory. Znížená funkcia endotelu je spojená so starnutím a zvýšeným rizikom srdcových ochorení. Kurkumín teda môže pomôcť chrániť pred stratou funkcie súvisiace s vekom a znížiť pravdepodobnosť vzniku srdcových ochorení.

 

V jednej štúdii vedci porovnávali účinky osemtýždňového programu aeróbneho cvičenia a doplnku stravy s kurkumínom na zlepšenie endoteliálnej funkcie u žien po menopauze. U cvičiacej i kurkumínovej skupiny došlo k rovnakému zlepšeniu endoteliálnej funkcie, zatiaľ čo u kontrolnej skupiny neboli zaznamenané žiadne zmeny.

 

Napriek tomu je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, či je kurkumín bezpečnou a účinnou dlhodobou liečebnou stratégiou pre osoby so srdcovým ochorením.

 

kurkuma

 

Rakovina

Pretože zápal súvisí s rastom nádorov, môžu protizápalové látky, ako je kurkumín, hrať úlohu v liečbe a prevencii rôznych typov rakoviny, vrátane rakoviny hrubého čreva a konečníka, pankreasu, prostaty, prsníka a žalúdka.

 

Výskum na myšiach naznačuje, že kurkumín môže pomáhať spomaľovať šírenie nádorových buniek a dokonca môže zabrániť vzniku nádorov. Môže to dosiahnuť niekoľkými spôsobmi, vrátane narušenia tvorby rakovinových buniek v rôznych fázach bunkového cyklu, zásahu do bunkových signálnych dráh a dokonca spôsobenia odumretia týchto rakovinových buniek. Či kurkumín môže pomôcť pri liečbe rakoviny u ľudí zatiaľ nebolo zistené.

 

Niektoré výskumy tiež naznačujú, že kurkuma alebo kurkumín môžu pomôcť pri niektorých príznakoch rakoviny. Jeden prehľad 11 štúdií o účinkoch kurkumy na ochorenie prostaty (vrátane ôsmich štúdií na pacientoch s rakovinou prostaty) naznačuje, že doplňovanie kurkumy alebo kurkumínu môže priniesť výhody.

 

Zatiaľ čo niektoré štúdie zistili, že kurkumín alebo doplnky stravy s kurkumou nemajú na pacientov s ochorením prostaty žiadny vplyv, niekoľko štúdií preukázalo priaznivý vplyv na hladinu prostatického špecifického antigénu (bielkovina produkovaná prostatou; hladina tejto bielkoviny v krvi je obvykle vyššia u mužov s rakovinou prostaty) , frekvenciu močenia a naliehavosť močenia a kvalitu života.

 

Vedci upozorňujú, že na posúdenie skutočného vplyvu kurkumínu na ochorenie prostaty, ako je rakovina, je potrebné vykonať ďalšie štúdie.

 

traditional indian drink

kurkuma latté

 

Kurkuma ako antioxidant 

Oxidačné poškodenie je považované za jeden z mechanizmov starnutia a mnohých chorôb. Podieľajú sa na ňom voľné radikály, vysoko reaktívne molekuly s nespárovanými elektrónmi. Voľné radikály majú tendenciu reagovať s dôležitými organickými látkami, ako sú mastné kyseliny, bielkoviny alebo DNA.

 

Hlavným dôvodom, prečo sú antioxidanty také prospešné, je to, že chráni telo pred voľnými radikálmi. Kurkumín je silný antioxidant, ktorý vďaka svojej chemickej štruktúre dokáže neutralizovať voľné radikály.

 

Štúdie na zvieratách a bunkách navyše naznačujú, že kurkumín môže blokovať pôsobenie voľných radikálov a môže stimulovať pôsobenie ďalších antioxidantov. Na potvrdenie týchto prínosov sú potrebné ďalšie klinické štúdie u ľudí.

 

TIP: Na podporu pečene vyskúšajte doplnok ZDRAVÁ PEČEŇ, ktorý obsahuje vyváženú zmes prírodných látok, ktoré podporujú regeneráciu pečene, detoxikáciu pečeňových buniek, chránia ich pred poškodením a udržujú optimálnu funkciu tohto kľúčového orgánu.

 

zdravá pečeň

 

Zdravie mozgu

Kurkumín má potenciálny prínos pre zdravie mozgu a kognitívne funkcie. Vďaka svojim silným antioxidačným a protizápalovým vlastnostiam môže kurkumín zmierňovať účinky škodlivých voľných radikálov - nestabilných molekúl, ktoré môžu prispievať k zhoršeniu pamäti, poruchám nálady a neurodegeneratívnym poruchám súvisiacim s vekom, ako je Alzheimerova choroba.

 

Štúdia skúmajúca účinky kurkumínu na zdravie mozgu u starších dospelých zistila, že kurkumín môže pomôcť zachovať kognitívne funkcie. Výskumníci pozorovali významné zlepšenie pracovnej pamäte účastníkov štúdie a účastníci uvádzali, že pociťujú lepšiu náladu a menšiu únavu.

 

TIP: Pre optimálne fungovanie mozgu a podporu kognitívnych funkcií vyskúšajte náš unikátny produkt BYSTRÝ MOZOG. Vďaka kombinácii Ashwagandhy, L-Theanínu, L-Tryptofánu, Ginkgo biloby, Kurkumínu, Piperinu a vitamínu B6 získa váš mozog potrebné živiny pre lepšiu pamäť, sústredenie, jasnú myseľ a vitalitu.

 

herbalus mozek

 

Metabolické ochorenie

Kurkumín môže pomôcť regulovať hladinu cukru (glukózy) v krvi, čo môže pomôcť predchádzať metabolickým ochoreniam, ako je cukrovka 2. typu, a zvládať ich.

 

Chronický zápal a oxidačný stres sú dva kľúčové faktory, ktoré prispievajú k rozvoju inzulínovej rezistencie a metabolickej dysfunkcie, čo môže viesť k diabetu 2. typu. Výskum ukazuje, že kurkumín môže pomôcť zmierniť oxidačný stres a obmedziť zápal, čím sa znižuje riziko metabolických ochorení.

 

Kurkumín môže pomôcť ľuďom s diabetom 2. typu tento stav zvládať. Výskum ukazuje, že kurkumín zlepšuje citlivosť na inzulín a metabolizmus glukózy u ľudí s diabetom 2. typu. Pomáha tiež znižovať hladinu cholesterolu u ľudí s týmto ochorením. To naznačuje, že doplňovanie kurkumínu môže pomôcť udržiavať zdravú hladinu cukru v krvi a predchádzať komplikáciám diabetu 2. typu, ako sú srdcové ochorenia.

 

Kurkumín ako liek proti bolesti 

Jednou z viac široko uznávaných vlastností kurkumínu vo vedeckých komunitách je jeho schopnosť zvládať bolesť. Prelomové štúdie zistili, že kurkumín môže byť prospešným prírodným liekom proti bolesti pre:

 • hojenie rán a bolesť popálenia
 • operačná bolesť
 • artritická bolesť vyvolaná zápalom
 • neuropatická bolesť spôsobená konstrikčným poranením
 • orofaciálna bolesť (týkajúca sa úst, čeľustí a tváre, najčastejšie súvisiace so zubnými problémami)
 • artritída/bolesť kĺbov

Pomoc pri detoxikácii 

Predpokladá sa, že konzumácia kurkumy a kurkumínu pomáha podporovať pečeň pri účinnej detoxikácii tela a v boji proti niektorým účinkom nebezpečných karcinogénov. Napríklad môže pomôcť brániť sa proti účinkom environmentálnych a stravovacích toxínov známych ako xenobiotiká. Tento proces funguje v tandeme s antioxidačnými a protizápalovými látkami kurkumy, ktoré spoločne podporujú rôzne pečeňové a imunitné funkcie.

 

Ako sa môže kurkuma užívať?

Existuje mnoho spôsobov ako je možné užívať kurkumu. Kurkuma je bežné korenie, ktoré sa často používa v indickej a juhovýchodnej ázijskej kuchyni, napríklad v kari, ryžových pokrmoch a marinádach.

 

Kurkuma sa nachádza v mnohých skrinkách s korením v domácnostiach po celom svete a je možné ju tiež použiť na prípravu čaju, koktailov alebo zlatistého mlieka (kurkuma latté). Kurkumu je možné tiež zakúpiť ako doplnky stravy vo forme prášku, tabliet alebo existujú aj kurkumové oleje.

 

kari

indické kari 

 

Riziká a vedľajšie účinky kurkumy

Aj keď je vo všeobecnosti konzumácia kurkumy veľmi bezpečná, zriedka bolo preukázané, že kurkuma spôsobuje alergie, najmä po expozícii kože. Typicky sa to prejavuje ako mierna svrbivá vyrážka.

 

Okrem toho bolo pozorované, že vysoké dávky kurkumy môžu spôsobovať potenciálne vedľajšie účinky, ako sú:

 • Nevoľnosť
 • Hnačka
 • Zvýšené pečeňové testy
 • Hyperaktívna kontrakcia žlčníka
 • Znížený krvný tlak
 • Kontrakcia maternice u tehotných žien
 • Zvýšený menštruačný tok

Ak zaznamenáte tieto príznaky, prestaňte kurkumu užívať a poraďte sa so svojím lekárom.

 

Záver

Či už hovoríme o kurkumovom prášku, extrakte alebo pilulkách, jedná sa o jednu z najsilnejších rastlín na svete. Má dlhú históriu použitia, najmä v Ajurvédskej medicíne, na liečbu bolesti, zápalu a ďalších. Kurkuma môže pomôcť predchádzať krvným zrazeninám a depresiám, bojovať proti bolesti kĺbov, regulovať cholesterol a mnoho ďalšieho.

 

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

Na kvalite a správnosti informácií, ktoré s vami zdieľame v našich článkoch, nám záleží rovnako ako na našich produktoch samotných.
Pokiaľ ste našli v našom článku nejakú chybu, preklep, či nezrovnalosť, dajte nám vedieť na info@herbalus.cz.

 

Zdroje:

https://draxe.com/nutrition/turmeric-benefits-uses/

https://www.verywellhealth.com/turmeric-curcumin-benefits-7110668

https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/diet/scientific-health-benefits-turmeric-curcumin/

https://www.healthline.com/nutrition/top-10-evidence-based-health-benefits-of-turmeric#TOC_TITLE_HDR_9