Šalvia - druhy, výskyt, využitie

|
Strava
Rastliny

Šalvia je bylina, ktorá je známa pre svoje liečebné a aj psychoaktívne účinky. Je každá šalvia psychoaktívna? Aké sú rozdiely? Kde sa vyskytuje? To a ďalšie informácie nájdete v tomto článku.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Zdieľajte článok:

Šalvia - druhy, výskyt, využitie

Šalvia je bylinná rastlina známa pre svoje liečebné vlastnosti a aromatické využitie. Je hojne pestovaná a vyskytuje sa v rôznych častiach sveta, najmä v stredomorských oblastiach. Šalvia lekárska je cenená pre svoje antioxidačné účinky, podporu zdravia mozgu a pamäti, a tiež ako pomoc pri nervovom vyčerpaní a zmiernení príznakov menopauzy. Na druhú stranu, existuje mnoho ďalších druhov šalvií, ktoré môžu mať aj psychoaktívne účinky.

 

Čo je to šalvia? 

Šalvia tiež nazývaná ako šalvia lekárska, šalvia záhradná a lat. Salvia officinalis je rastlina patriaca do čeľade hluchavkovitých spolu s ďalšími bylinami, ako je oregano, rozmarín, bazalka a tymian.

 

Šalvia má mnoho rôznych odrôd a kultivarov, ako je napríklad šalvia divotvorná, ktorá je známa pre svoje psychoaktívne účinky. Celkom existuje viac ako 500 rôznych druhov šalvie. Niektoré z týchto odrôd vytvárajú rôzne sfarbené listy, rôzne tvarované alebo farebné kvety alebo odlišnú chuť. Medzi ďalšie známe druhy šalvie patrí šalvia lúčna, šalvia hájna, šalvia preslenitá, šalvia rozmarín a iné.

 

Šalvia je vytrvalá rastlina, ktorá dorastá do výšky asi 60 cm. Oválne listy sú drsné alebo vráskavé a zvyčajne páperové; farba sa pohybuje od šedozelenej po belavo zelenú a niektoré odrody sú pestré. Kvety môžu byť fialové, ružové, biele alebo červené a plodia tvrdky. Šalvia má výraznú arómu a zemitú chuť, preto sa obvykle používa v malom množstve. Napriek tomu je ale plná rôznych dôležitých živín a zlúčenín.

 

šalvia

 

Kde sa vyskytuje šalvia?

Pôvodne šalvia lekárska patrí ku kvete stredomorských krajín. V bývalej Juhoslávii predstavoval vývoz šalviových listov a šalviového oleja významný zdroj príjmov. Pestuje sa aj v Albánsku, Maďarsku, Nemecku a Francúzsku. Dnes sa šalvia pestuje hojne aj ako záhradkárska bylina.

 

Kedy kvitne šalvia?

Šalvia lekárska kvitne od mája do júla. Všeobecne však ale platí, že nie každý druh kvitne v rovnakom čase, tak sa všeobecne uvádza doba kvitnutia od mája do septembra.

 

 

Šalvia a história

Šalvia lekársku (Salvia officinalis) používali na liečbu starovekej spoločnosti v Grécku, Egypte a Ríme. Tiež v Indii sa listy šalvie používali na liečbu plynatosti, žalúdočných ťažkostí a infekcií úst, nosa a krku. Historicky sa šalvia používala na podporu pravidelnosti menštruačného cyklu žien a na zníženie produkcie materského mlieka, aby sa uľahčilo odstavenie dieťaťa.

 

Od staroveku je vo väčšine stredomorských krajín šalvia obľúbená ako kulinárska bylina pre svoju výraznú a intenzívnu chuť, najmä v mäsových a hydinových pokrmoch.

 

Účinky šalvie lekárskej

Prínos šalvie je možné pripísať jej bohatému profilu živín, ktoré zohrávajú zásadnú úlohu pre ľudské zdravie. Listy tejto korenené byliny sa používajú na liečbu zápalov, návalov tepla, na upokojenie zápalov v krku a ústach a nespavosti.

 

šalvia kvet

 

Vysoký obsah živín 

Šalvia obsahuje zdravú dávku vitamínov a minerálov. Obsahuje veľké množstvo vitamínu K, ďalej železo, vitamín B6, vápnik a mangán. Šalvia obsahuje aj malé množstvo horčíka, zinku a vitamínov A, C a E.

 

 

Antioxidačné účinky 

Šalvia obsahuje viac ako 160 rôznych polyfenolov, čo sú chemické zlúčeniny rastlinného pôvodu, ktoré v tele pôsobia ako antioxidanty. Antioxidanty sú molekuly, ktoré pomáhajú posilňovať obranyschopnosť organizmu a neutralizujú potenciálne škodlivé voľné radikály, ktoré sú spojené s chronickými ochoreniami.

 

Kyselina chlorogénová, kyselina kávová, kyselina rozmarínová, kyselina ellagová a rutín - všetky obsiahnuté v šalvii - sú spájané s pôsobivými zdravotnými účinkami, ako je nižšie riziko rakoviny a lepšie funkcie mozgu a pamäte.

 

Jedna štúdia zistila, že pitie 1 šálky (240 ml) šalviového čaju dvakrát denne významne zvyšuje antioxidačnú obranyschopnosť. Znížil aj celkový cholesterol aj "zlý" LDL cholesterol a zvýšil "dobrý" HDL cholesterol.

 

Šalvia a zuby

Šalvia bojuje proti krvácaniu, zápalu, ústupu ďasien a vredom v ústach. Je to prírodný adstringent, čo znamená, že sťahuje mäkké tkanivá ďasien a upokojuje bolesť v ústach. Je tiež mierne antiseptická, takže pomáha pri vredoch v ústach. V roku 2015 bola vykonaná štúdia, ktorá zistila, že ústna voda sa šalviou výrazne znižuje počet kolónií baktérií zubného povlaku. Nezabúdajte však na pravidelné preventívne prehliadky u zubára a dentálnu hygienu aspoň raz za rok.

 

Pomoc pri nervovom vyčerpaní

Ďalším zdravotným prínosom šalvie je, že môže byť užitočná pri nervovom vyčerpaní, nervovom napätí a bolestiach hlavy. Vďaka prchavým siliciam môže šalvia pomôcť nadviazať sa na naše receptory GABA, čo znamená, že môže pomôcť zvýšiť náš pocit pohody. Pomáha tiež navodiť uvoľnenejšie pocity, čo môže pomôcť pri pocitoch úzkosti. To všetko potom prispieva k zníženiu nervového napätia a vyčerpania. Ak ste teda v strese, šalvia je skvelou voľbou, ktorú môžete zvážiť.

 

šalvia listy

 

Zmiernenie príznakov menopauzy

Počas menopauzy dochádza v tele prirodzene k poklesu hladiny estrogénu. Tento pokles spôsobuje vedľajšie účinky, ako sú návaly tepla, nadmerné potenie, vaginálnu suchosť a podráždenosť. Šalvia sa používa ako tradičný liek na zmiernenie týchto príznakov. To môže byť účinné, pretože šalvia má vlastnosti podobné estrogénu, takže sa viaže na určité receptory v mozgu a zmierňuje príznaky, ako sú návaly tepla a nadmerné potenie.

 

Šalvia a cukrovka

Listy šalvie sa v tradičnej medicíne používajú ako liek na cukrovku a niektoré štúdie to potvrdzujú.

 

V jednej štúdii sa u potkanov s diabetom 1. typu po užití šalviového extraktu znížila hladina glukózy v krvi. Výťažok aktivoval u potkanov receptor, ktorý pomáha odstraňovať prebytočné mastné kyseliny z krvného obehu, čím sa zvýšila citlivosť na inzulín. Štúdie na ľuďoch ukázali, že extrakt z listov šalvie dokáže znížiť hladinu cukru v krvi a zlepšiť citlivosť na inzulín. Skôr ako bude možné extrakt zo šalvie odporučiť ako liek na cukrovku u ľudí, je potrebné vykonať ďalšie testy a štúdie.

 

Účinnosť proti hnačke

Štúdia vykonaná vedcami v Indii sa snažila pochopiť vzťah medzi šalviou a možnými protihnačkovými účinkami. Údaje z výskumu in vitro a in vivo naznačujú, že extrakt z listov šalvie potláča črevnú motilitu (mimovoľnú pohyblivosť ľudských trubicovitých orgánov) a obmedzuje kŕčovú aktivitu čriev. Táto štúdia poskytuje podporu pre liečebné využitie šalvie nielen na liečbu hnačky, ale aj brušné koliky.

 

Šalvia lekárska a nežiaduce účinky

Pri konzumácii ako korenie v jedle je šalvia považovaná za bezpečnú pre dospelých aj deti. Ako doplnok stravy šalvia v odporúčaných dávkach zvyčajne nevyvoláva nežiaduce účinky. Zdravotníci sa všeobecne zhodujú, že šalvia aplikovaná na kožu je pravdepodobne bezpečná pri užívaní po dobu maximálne jedného týždňa. Šalviový esenciálny olej inhalovaný ako aromaterapia by mal byť bezpečný.

 

Užívanie šalvie

Šalvia sa môže používať ako čerstvá alebo sušená bylina. Ďalšou možnosťou užívania šalvie je pitie čaju, ktorý má mierne mätovú, aromatickú chuť, ktorá môže byť horká. Niektorí ľudia dávajú prednosť pridanie sladidla do šalviového čaju. Existujú aj rôzne tinktúry a extrakty či doplnky stravy, ktoré obsahujú šalviu. Tiež sa šalvia môže pridávať do krému a mastí, ktoré sa obvykle používajú pri podráždení kože.Šalvia divotvorná

Lat. Salvia divinorum je bylina z čeľade hluchavkovitých, ktorá sa využíva na svoje halucinogénne účinky. Na rozdiel od šalvie lekárskej (Salvia officinalis), ktorá sa používa predovšetkým na kulinárske a liečebné účely, je šalvia divotvorná psychoaktívna rastlina, ktorá sa používa na duchovné a šamanské praktiky. Účinná látka šalvie, salvinorín A, je považovaná za jednu z najsilnejších prírodných psychoaktívnych drog. Medzi účinky tejto drogy patrí halucinácie, závraty, poruchy videnia a ďalšie.

 

šalvia divotvorná

Šalvia divotvorná

 

Kde rastie šalvia divotvorná?

Šalvia divotvorná pochádza z južného Mexika a niektorých častí strednej a južnej Ameriky. Tam ju už po stáročia používajú pri tradičných obradoch indiáni.

 

Šalvia a obrady

Šalvia divotvorná má dlhú históriu užívania mazateckými šamanmi v Mexiku, ktorí jej čerstvé listy alebo prípravky z listov požívajú pri duchovných rituáloch a liečebných obradoch a ako liečivú bylinu. Šamani pri svojich rituáloch používajú iba čerstvo zozbierané listy S. divinorum. Od konca 20. storočia rastie popularita tejto rastliny ako halucinogénu aj mimo jej tradičného využitia a na mnohých miestach je táto droga legálna.

 

Účinky šalvie divotvorné

Štúdií o šalvii je zatiaľ málo, ale vedci sa snažia lepšie pochopiť, ako droga funguje a aké účinky môže mať na telo a mozog. Ako salvinorín A, účinná látka šalvie, pôsobí na mozog, nie je jasné. Vedci pokračujú v štúdiu tejto drogy, aby lepšie porozumeli jej účinkom. Predpokladá sa, že zložka salvinorín A sa viaže na nervové bunky vo vašom tele a vytvára rôzne halucinogénne účinky.

 

Účinky Salvia divinorum sú intenzívne a krátkodobé, zvyčajne trvajú 5 až 30 minút. Užívatelia uvádzajú, že zažívajú živé halucinácie, zmenené vnímanie reality a celkový pocit eufórie. Vzhľadom na to, že výskum je obmedzený, je zoznam možných vedľajších účinkov a rizík krátky. Možné problémy sú však závažné a stoja za zváženie.

 

Medzi fyzické negatívne účinky sa zistilo, že u ľudí, ktorí užívajú šalviu divotvornú, či už samostatne, alebo s alkoholom či inými drogami, sa častejšie vyskytujú neurologické, kardiovaskulárne a gastrointestinálne nežiaduce účinky. Šalvia divotvorná môže mať aj negatívne účinky na učenie a dlhodobú pamäť. Pri užívaní šalvie sa môžu objaviť obavy z účinkov drogy a strach zo "zlého tripu". V závažných prípadoch sa môže objaviť paranoja a prípadne záchvat paniky.

 

Je šalvia divotvorná legálna?

V Českej republike nie je legálne držanie látok obsahujúcich salvinorín A, prípadne aj pestovanie rastlín, ktoré obsahujú salvinorín A.

 

Rozdiely medzi šalviou lekárskou a divotvornou

Salvia officinalis aj Salvia divinorum patria do čeľade hluchavkovitých, ale ich vlastnosti, použitie a účinky sa výrazne líšia.

 

Vlastnosti

Salvia officinalis je kulinárska a liečivá bylina, ktorá má silnú zemitú vôňu a mierne horkastú chuť. Rastlina nie je psychoaktívna a neobsahuje žiadne halucinogénne zlúčeniny. Naproti tomu Salvia divinorum je psychoaktívna rastlina, ktorá obsahuje salvinorín A, silný halucinogén.

 

Použitie

Šalvia lekárska sa používa predovšetkým ako ochucovadlo v kulinárskych pokrmoch a ako liečivá rastlina na liečbu rôznych ochorení. Používa sa tiež v aromaterapii. Šalvia divotvorná sa naopak používa na duchovné a šamanské praktiky. Konzumuje sa pre svoje halucinogénne účinky a nepoužíva sa na kulinárske ani liečebné účely.

 

Záver 

Na záver možno povedať, že Salvia officinalis a Salvia divinorum sú dve veľmi odlišné rastliny s odlišnými vlastnosťami, použitím a účinkami. Zatiaľ čo Salvia officinalis je kulinárska a liečivá rastlina, ktorá sa bežne používa v kuchyni a aromaterapii, Salvia divinorum je psychoaktívna rastlina, ktorá sa používa pre duchovné a šamanské praktiky. Obe rastliny sa výrazne líšia svojím chemickým zložením, účinkami na organizmus a právnym statusom.

 

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

Zdroje: 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5634728/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19865527/

https://www.herbalgram.org/resources/herbalgram/issues/89/table-of-contents/herbalgram-89-herb-profile-sage/

https://salviahut.com/sage-vs-salvia-divinorum-whats-the-difference/

 

Na kvalite a správnosti informácií, ktoré s vami zdieľame v našich článkoch, nám záleží rovnako ako na našich produktoch samotných.
Pokiaľ ste našli v našom článku nejakú chybu, preklep, či nezrovnalosť, dajte nám vedieť na info@herbalus.cz alebo nám zavolajte na číslo +421 948 203 208.