Alergia na prach (roztoče) - príčiny, príznaky a liečba

|
Dýchanie
Imunitný systém

Alergia na prach a roztoče v ňom je oveľa častejšia, než by si človek myslel. Trápi stále viac a viac ľudí a znepríjemňuje im život. Poďme si o tejto alergii povedať niečo viac a pozrieme sa aj na možnosti liečby.

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Zdieľajte článok:

Alergia na prach (roztoče) - príčiny, príznaky a liečba

Alergia na prach, inak známa ako alergia na roztoče, je veľmi nepríjemná – prach je všade a je veľmi ťažké sa ho zbaviť, takže osoba alergická na prach je s ním v neustálom kontakte. Pokiaľ teda neustále kýchate, máte upchatý nos alebo vás svrbí koža, skontrolujte, či nemáte alergiu na prach.

Alergia na prach (alergia na roztoče) je jednou z najčastejších inhalačných alergií u nás. Ešte pred desiatimi rokmi bol na roztoče alergický približne každý šiesty, dnes môže byť na prach alergický až každý tretí z nás.

 

Príčiny

Alergia na prach je spôsobená mikroskopickými pavúkovcami - roztočmi domáceho prachu - a konkrétne bielkovinami obsiahnutými v ich výkaloch. Roztoče žijú všade tam, kde žijú ľudia, pretože sa živia hlavne našou odlupujúcou sa kožou. Sú takí malí, že ich voľným okom nemožno uvidieť: meria 0,1-0,5 mm. A veľmi časté: jedna samička nakladie v priemere sto vajíčok a jeden gram prachu môže obsahovať až 10 000 roztočov.

 

Majú rady mierne podnebie, ako je u nás: najrýchlejšie sa rozmnožujú, keď je teplo (ideálna teplota je pre nich 25 ° C) a vlhko (najlepšie im vyhovuje vlhkosť 50 % a viac).

 

Alergény roztočov sú inhalačné alergény, takže sa do dýchacích ciest dostávajú so vzduchom. Preto sa alergie na prach môžu vyskytovať po celý rok, aj keď najproblematickejšie sú na jeseň a v zime, kedy sú radiátory teplé, pretože v tomto období sa roztoče množia a ich zaschnutý trus sa dostáva do ovzdušia, takže expozícia alergénu je intenzívnejšia.

 

 

 

 

Príznaky

Príznaky alergie na prach sa niekedy zamieňajú s príznakmi prechladnutia. Sú si veľmi podobné. Najtypickejšími príznakmi tohto typu alergie sú príznaky očí a nosa, teda orgánov, s ktorými prichádza alergén do priameho kontaktu. Medzi najčastejšie príznaky alergie na roztoče patria:

 • nádcha a často úplné upchatie nosa
 • vodnatá nádcha
 • záchvaty kýchania
 • slzenie očí
 • svrbenie nosa
 • svrbenie spojiviek

Tieto príznaky sa prejavujú najmä v noci a ráno po vstávaní z postele, pretože roztoče veľmi často žijú v matracoch.

 

Kožné lézie sa môžu objaviť aj pri alergii na prach u malých detí, zatiaľ čo u starších detí sa môže objaviť skrížená alergia. Tá môže byť vyvolaná napríklad morskými plodmi (roztoče sú druhovo príbuzní s homáre) alebo živou rybou potravou obsahujúcou malé kôrovce. Pokiaľ je alergia na roztoče vysoká po celú dobu, môžu sa k charakteristickým príznakom alergie na prach pridať ďalšie, menej zjavné príznaky, ako je ospalosť, problémy so sústredením, bolesti hlavy a pocit únavy.

 

Náš tip: Prečítajte si článok o spánku a jeho dôležitosti a tiež o následkoch jeho nedostatku či nízkej kvality. Jeden z najlepších spôsobov, ako bojovať s únavou je podniknúť kroky na zvýšenie kvality spánkového procesu. Tiež si môžete prečítať náš článok o hypersomnii, kde sa dočítate ako je to v prípade, keď je spánku nadbytok.

 

 

 

 

Alergologické testy

Príznaky alergie na prach sú obťažujúce a neliečená alergia a neustály kontakt s alergénom môžu viesť k rozvoju astmatu, čo sa prejavuje silným kašľom, dýchavičnosťou a sipotom.

 

Pokiaľ teda príznaky alergie na roztoče pretrvávajú, je vhodné overiť, či ste alergický na prach, a to alergologickým testom u alergológa (alebo u detského lekára, ak je na prach alergické dieťa).

 

Pri podozrení na alergiu na roztoče lekár najskôr odoberie podrobnú anamnézu a špeciálnym prístrojom starostlivo vyšetrí nosovú sliznicu: účelom tohto vizuálneho vyšetrenia je zistiť, či je prítomný chronický zápal charakteristický pre inhalačnú alergiu. Potom nariadi testy: kožné testy alebo alergologické testy z krvi.

 

Kožné testy pri alergii na prach zahŕňajú podráždenie kože extraktom obsahujúcim bielkoviny produkované roztočmi. Počas testu sa kvapka roztoku nanesie na vopred ľahko poškriabanú kožu na predlaktí alebo chrbte. Pokiaľ je reakciou na provokáciu pľuzgier a erytém (tzv. erytémovo-blistrová reakcia), svedčí to o alergii na prach.

 

Pokiaľ je kožný test negatívny aj napriek zreteľným alergickým príznakom, používajú sa krvné testy, predovšetkým test RAST na stanovenie sérového IgE (imunoglobulínu E). Alergiu možno diagnostikovať, ak test zistí v krvi zvýšenú hladinu špecifických protilátok triedy IgE, ktoré sú namierené proti alergénom produkovaným roztočmi.

 

Tieto testy sú zoskupené do panelov, takže pomocou nich je možné zistiť nielen alergiu na prach, ale aj diagnostikovať iné inhalačné alebo potravinové alergie.

 

 

 

Lieky

Liečbu alergie na prach vykonáva alergológ. Ako pri každej alergii je základom liečby obmedzenie kontaktu s alergénom, čo však nie je také jednoduché, pretože roztoče sú veľmi rozšírené. Preto sú každému pacientovi predpísané aj špecifické lieky, ktorých typ závisí od príznakov a ich závažnosti. Na zmiernenie príznakov alergie na prach sú predpísané nasledujúce prípravky:

 • antihistaminiká, ktoré znižujú vylučovanie histamínu - látky, ktorú telo produkuje v reakcii na kontakt s alergénom a ktorá je zodpovedná za obťažujúce príznaky alergie. Týmto spôsobom sa najčastejšie zmierňujú príznaky alergie. Tieto lieky sa podávajú intranazálne a perorálne.

 • glukokortikosteroidy, predovšetkým lokálne a vo forme nosových sprejov, v závažných prípadoch aj perorálne.

 • prípravky, ktoré pôsobia symptomaticky. Zmenšujú krvné cievy rozšírené alergickou reakciou, čo znižuje nepríjemné svrbenie nosa a očí, zmierňuje výtok z nosa sprevádzajúci alergiu a uľahčuje dýchanie.

Ďalšia možnosť je vyskúšať CBD, alebo kanabidiol. Pomáha okrem iného aj na posilnenie imunity, vyššiu kvalitu spánku a regeneráciu tela a taktiež ponúka veľmi sľubné výsledky v boji proti zápalom, dokonca aj tým chronickým. Možnosť výberu máte formou kvapiek (olej), kapsúl, či formou inhalácie (sušené kvety, ...). 

Pokiaľ však užívate nejaké lieky na predpis, prečítajte si najskôr náš E-Book (ten je samozrejme k dispozícii zadarmo), ktorý Vám zašleme automaticky po prihlásení k odberu nášho newslettera, v ktorom nájdete kapitolu samostatne venovanú kontraindikáciám CBD a predpisovaných liekov. V každom prípade odporúčame aj konzultáciu s predpisujúcim lekárom!

 

 

 

 

Znecitlivenie

Alergiu na roztoče možno liečiť. V súčasnej dobe sa používa metóda alergénovej imunoterapie (desenzibilizácia) pomocou podkožných injekcií. Prípravky používané na desenzibilizáciu obsahujú veľmi nízke koncentrácie roztočových alergénov, aby si imunitný systém na kontakt s nimi "zvykol" a zmiernil tak obťažujúce príznaky alergie.

 

Alergén sa podáva raz týždenne v nemocnici alebo v ambulancii (kde je možnosť okamžitej pomoci v prípade prudkej alergickej reakcie a anafylaktického šoku). Po odznení alergie sa ešte po určitú dobu podáva mesačná posilňovacia dávka (na udržanie účinkov liečby). V niektorých prípadoch sa používa aj perorálna alebo sublingválna imunoterapia.

 

Ako sa zbaviť roztočov?

Vzhľadom na to, že podstatnou súčasťou liečby je odstránenie alergénu, je užitočné vedieť, ako účinne znížiť počet roztočov (pretože ich úplné odstránenie nie je možné). Čo robiť a čo nerobiť?

 

 • Zbavte sa kobercov a podložiek - roztoče v ich vláknach žijú obzvlášť ľahko. Na podlahu položte malý umývateľný koberec. Pokiaľ nie je možné tieto dekoratívne prvky odstrániť, je treba ich denne vysávať vysávačom vybaveným HEPA filtrom a niekoľkými vrstvami prachových sáčkov.

 • Z rovnakého dôvodu je lepšie zbaviť sa záclon a závesov: lepšie sú ľahko čistiteľné žalúzie, napríklad drevené, v krajnom prípade tenké syntetické závesy, pokiaľ sa často bijú.

 • Namiesto čalúneného nábytku je lepšie zvoliť ten potiahnutý ekologickou kožou.

 • Na matrac a lôžkoviny dajte poťahy (také, ktoré neprepúšťajú roztoče ani ich trus, ale prepúšťajú vzduch). Lôžkoviny (vrátane prikrývok a vankúšov, nielen poťah) perte každý týždeň alebo častejšie pri teplote nad 60 °C a matrac vysávajte aspoň raz mesačne. Vankúše a prikrývky treba často vetrať a po spánku ich obrátiť naruby, aby sa zabránilo ich navlhnutiu. Všetky tvrdé časti postele (kde sa môže usadzovať prach) umyte vlhkou handričkou.

 • Využite to, že roztoče sú citlivé na teplotu: ako na veľmi nízku (mínus 20 °C a menej), tak na vysokú (viac ako 55 °C). Raz za niekoľko týždňov je dobré plyšové hračky na niekoľko hodín zmraziť v mrazničke a potom ich vyprať pri 60 stupňoch Celzia – praním sa zmrznutí roztoče vypláchnu.

 • Veci, na ktoré sa môže prášiť (prikrývky, knihy, dekorácie atď.), by mali byť uložené v tesne uzavretých nádobách alebo na policiach za sklom.

 • Odporúča sa udržiavať teplotu v dome pod 21 stupňov Celzia a vlhkosť nižšiu ako 50% - pokiaľ je vyššia, je nutné použiť sušič.

 • Aspoň raz týždenne treba dôkladne vyčistiť celý byt a odstrániť prach aj z povrchov, ktoré nie sú tak nápadné: z horných častí dverí a zárubní alebo spod nábytku.

 • Je dobré utesniť všetky zákutia, kde sa môže hromadiť prach a odkiaľ sa ťažko odstraňuje: vodovodné otvory, štrbiny, poškodenie podlahy.

 • Za zváženie stojí tiež obstaranie čističky vzduchu - ale iba s antialergickými filtrami HEPA, ktoré zo vzduchu odstraňujú inhalačné alergény vrátane výkalov roztočov.

 

Autor: Tomáš Konieczny