0 0 € Přihlásit se

Nákupní košík

Celková cena 0 € K dopravě zdarma zbývá nakoupit ještě za 40,00 €. Přejít k pokladně
Zpět na články

Čo spôsobuje nespavosť, problémy so spánkom a ako ich liečiť

29. 03. 2022

Spánok je jednou z najdôležitejších potrieb človeka. Je to patofyziologický proces, ktorého hlavnou úlohou je regenerácia celého organizmu. 


Jednou z vážnych a najčastejších problémov, ktoré súvisia so spánkom je jeho porucha, odborne nazývaná insomnia (pochádza z latinského slova “in” - nie a “somnus” - spánok), teda nespavosť, ktorá vzniká pri narušení biorytmu organizmu, ktorý spočíva zo striedania zo spánku a bdenia. Typickým príznakom je vnímanie pocitu nespokojnosti s kvalitou alebo množstvom spánku, ťažkosťou zaspať alebo udržaním si spánku, či jeho krátkosťou.

Ochorenie sa prejavuje väčšinou náhle, pri nejakej psychickej alebo sociálnej záťaži alebo ich kombináciou, môže trvať pár dní ale aj niekoľko mesiacov a patrí medzi často sa vyskytujúce poruchy.

Nespavosť má výrazne nepriaznivé účinky na naše zdravie a kvalitu života, no napriek tomu, že povedomie o nej je v spoločnosti veľmi rozšírené, býva často neliečená.

Medzi prvé prejavy nespavosti patria: nedostatok energie, zmena nálady, nervozita, pocit vnútorného napätia, nevysvetliteľné obavy, či úzkosti, ktoré môžu viesť až k depresiám.

Objavuje sa zväčša medzi 20. až 30. rokom života, čo je ovplyvnené zvýšeným výskytom stresových činiteľov. 

 

Insomniu v praxi rozdeľujeme:

  1. Akútna (krátkodobá) nespavosť, definovaná na základe príznakov ako sú: porucha zaspávania, prerušovaný spánok, včasné ranné budenie. Je krátka, väčšinou pretrvávajúca len niekoľko dní, maximálne však 3 týždne. Medzi jej hlavné príčiny patria vyskytujúce sa problémy, napr. stres v práci, rodine, narušenie denného režimu (napr. pri zmene pracovného času - ranná, nočná, poobedná smena), vyrušení vonkajšími vplyvmi (svetlo, hluk, teplo),zmene časového pásma, hormonálnej zmene ženy (menštruácia).
  2. Chronická dlhodobá nespavosť, definovaná na základe dĺžky trvania - prechodná nespavosť (trvá iba niekoľko nocí), akútna nespavosť (trvá približne 1 až 4 týždne). Príčinou býva množstvo podnetov, napr. nezdravé spánkové návyky, opakujúce sa nočné pracovné smeny a tiež užívanie liekov, ktoré insomniu navodzujú, či iné klinické poruchy. 
  3. Primárna nespavosť, definovaná na základe príčiny. Je charakterizovaná jediným problémom a tým je zaspať a udržať si spánok. Následkom je vyčerpanie organizmu. V tomto prípade je nespavosť zapríčinená pretrvávajúcim stresom, zvýšenou bdelosťou sprevádzaná zvýšenou telesnou teplotou, zvýšeným metabolizmom a tachykardiou.

Delíme ju na:

  • primárna (porucha spánku je jediným príznakom), 
  • sekundárna (porucha je dôsledkom iného ochorenia).