Košík 0 0 € Přihlásit se
Zpět na články

Existuje skutočne syndróm únavy nadobličiek?

03. 11. 2022

Existuje toto ochorenie alebo sa jedná iba o výmysel predajcov, snažiacich sa vám vnútiť nepotrebné prípravky? Aký má názor lekárska a vedecká obec? Aké sú známe fakty a závery štúdií?


Hoci je syndróm únavy nadobličiek bežne popisovaný na mnohých internetových stránkach a dokonca aj v populárnych časopisoch a knihách, doteraz nebol žiadnou svetovou endokrinologickou spoločnosťou uznaný ako skutočná choroba, pretože pre jeho existenciu neexistujú vedecké dôkazy.

 

Charakteristika syndrómu únavy nadobličiek

Nízka hladina energie a pocity dlhodobej únavy patrí medzi najčastejšie dôvody, prečo pacienti vyhľadávajú pomoc svojho praktického lekára. Termín "únava nadobličiek" (adrenálna únava) je pomerne často používaný lekármi, odborníkmi na výživu, osobnými trénermi, naturopatmi, zdravotníkmi a médiami na opis údajného stavu spôsobeného chronickým vystavením stresovým životným situáciám.

 

Pokiaľ dnes zadáte do najpopulárnejšieho internetového vyhľadávača heslo "adrenálna únava", objaví sa niekoľko tisíc výsledkov a na mnohých internetových stránkach sú uvedené rôzne stratégie, ako sa s týmto syndrómom vysporiadať. Patria medzi ne každodenné zmeny životného štýlu a odporúčané doplnky stravy.

 

Teória unavených alebo vyhorených nadobličiek predpokladá, že chronické vystavenie stresorom, vrátane emočných, psychických a fyzických, môže potenciálne prispievať k nadmernej záťaži nadobličiek, čo v niektorých prípadoch vedie k ich funkčnému zlyhaniu.

 

Čo môže spôsobovať syndróm unavených nadobličiek?

Zástancovia konceptu unavených alebo vyhorených nadobličiek tvrdia, že u miliónov ľudí na celom svete sú nadobličky nedostatočne aktívne v dôsledku opakovaných životných stresov. To je príčinou mnohých nešpecifických príznakov, ako je podráždenosť, úzkosť, pocity vyčerpania, gastrointestinálne problémy, bolesti hlavy, slabosť, nedostatočná životná spokojnosť, chronická únava, "mozgová hmla", znížená imunita, nespavosť, problémy so spánkom, nočné budenie, silná chuť na sladké a/alebo slané, bolesti kĺbov, alergie, kožné problémy a priberanie na váhe a ďalšie.

 

Zástancovia myšlienky adrenálneho vyhorenia sa ďalej domnievajú, že ľudia v stresujúcich zamestnaniach majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku tejto poruchy, pričom obzvlášť náchylní sú pracovníci na smeny, pracujúci študenti a rodičia samoživitelia s malými deťmi, rovnako ako osoby zneužívajúce alkohol alebo drogy.

 

Mnoho potenciálnych pacientov s príznakmi syndrómu únavy nadobličiek sa rozhodne užívať rôzne neoverené doplnky stravy alebo iné neznáme prípravky, často po konzultácii s lekármi alebo odborníkmi na alternatívnu medicínu. To má údajne zlepšiť psychofyzickú kondíciu organizmu a zlepšiť každodenné zvládanie stresových podnetov.

 

TIP na súvisiaci článok: Čo spôsobuje nespavosť? Problémy so spánkom a ako ich liečiť.

 

Aké sú fakty?

Teórie o poškodení nadobličiek ako príčine zlého psychofyziologického stavu organizmu sú určite lákavé, pretože umožňujú úplné vyliečenie alebo výrazné zlepšenie stavu po použití dostupných stratégií, vrátane špecifických doplnkov stravy. Najčastejšie sa predpokladá, že človek má syndróm adrenálneho vyhorenia iba na základe príznakov. Mimochodom, tieto príznaky sú pomerne časté a nešpecifické, čo znamená, že ich možno rozpoznať v klinickom obraze mnohých bežných ochorení a niektoré sa vyskytujú aj v priebehu bežného alebo rušného životného štýlu.

 

Napriek tomu, že je syndróm únavy nadobličiek bežne popisovaný na mnohých internetových stránkach a dokonca aj v populárnych časopisoch a knihách, doteraz nebol žiadnou svetovou endokrinologickou spoločnosťou uznaný ako skutočná choroba, pretože pre jeho existenciu neexistujú vedecké dôkazy.

 

syndrom unavených nadledvinek

 

Zmena životného štýlu ako univerzálna liečba

Na druhú stranu je potrebné poznamenať, že zástancovia tejto myšlienky odporúčajú svojim pacientom zmenu stravovacích návykov na zdravie prospešnejšie, zvýšenie týždennej fyzickej aktivity, reguláciu dĺžky spánku, odvykanie od fajčenia a zníženie konzumácie alkoholu a iných stimulantov, teda zásahy do životného štýlu, ktoré prakticky u každého človeka prispievajú k zlepšeniu psychofyzickej pohody a zdravia. Je však vhodné byť obozretný pri užívaní akýchkoľvek neznámych a neoverených prípravkov na podporu liečby údajnej nedostatočnosti nadobličiek, najmä tých, ktoré nie sú odporúčané endokrinológom.

 

Únavový syndróm nadobličiek - prehľad literatúry

Tejto téme sa doteraz venovalo pomerne málo vedeckých publikácií. V štúdii, ktorej sa zúčastnilo 160 obyvateľov Saudskej Arábie vo veku 15-22 rokov, sa zistilo, že úroveň fyzickej aktivity a tiež environmentálne a sociálne faktory rozdielne ovplyvňujú stav tzv. nadobličkovej únavy prostredníctvom zmien koncentrácií hormónov nadobličiek. Zaujímavé je, že reaktivita stavu únavy nadobličiek bola pozorovaná ako citlivá na vyššiu úroveň fyzickej aktivity a nepriaznivé environmentálne a sociálne faktory.

 

Najrelevantnejšie štúdie

V roku 2016 publikovali brazílski vedci z Federálnej univerzity v Sao Paule v časopise BMC Endocrine Disorders prvý systematický prehľadový článok, ktorého cieľom bolo preskúmať, či existujú vedecké dôkazy o syndróme únavy nadobličiek. Táto publikácia zahŕňala 58 vedeckých štúdií, ktoré spĺňali príslušné kritériá pre zaradenie do systematického prehľadu, vrátane 33 štúdií vykonaných so zdravými jedincami a 25 štúdií s pacientmi, ktorí uvádzali špecifické problémy.

 

Hoci značný počet zahrnutých štúdií preukázal rozdiely medzi skupinami zdravých a chorých, prejavili sa významné metodologické problémy a rad mätúcich faktorov. Ukázalo sa totiž, že výsledky predchádzajúcich štúdií boli rozporuplné pri použití všetkých metód hodnotenia únavy a funkcie osi hypotalamus-hypofýza-nadobličky (HPA), a čo je dôležité, na hodnotenie únavy neboli použité najvhodnejšie metódy hodnotenia osi HPA schválené endokrinologickými spoločnosťami. Výsledky tohto systematického prehľadu teda ukázali, že neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by únava nadobličiek bola skutočným zdravotným problémom. Preto sa teraz na rozdiel od všeobecnej mienky domnieva, že syndróm únavy nadobličiek neexistuje a je iba často opakovaným mýtom.

 

Africká štúdia

Na druhú stranu v roku 2018 zverejnil časopis The South African Medical Journal prehľadový článok, ktorého autormi sú vedci z univerzity v Kapskom Meste v Juhoafrickej republike, v ktorom vedci po kritickom preskúmaní odbornej literatúry dospeli k záveru, že iba malá časť štúdií o syndróme únavy ľadvín skutočne hodnotí os HPA. Okrem toho sa na hodnotenie všeobecne použila nevhodná metodika, čo bolo spojené s rozporuplnými výsledkami. Africkí vedci tiež nenašli dôkazy o syndróme únavy nadobličiek a o užitočnosti užívania doplnkov stravy, ako je ashwagandha, rhodiola rosea, koreň sladkého drievka, ženšen, citronel čínsky alebo koreň maca, na podporu funkcie nadobličiek.

 

Nič nie je 100%...

Ďalej stojí za zmienku, že ďalší systematický prehľadový článok z roku 2016, ktorý zahŕňal 78 randomizovaných kontrolovaných klinických štúdií, ukázal nejednotnosť metód používaných na meranie koncentrácií kortizolu a parametrov uvádzaných na hodnotenie funkcie osi HPA. Ukázalo sa totiž, že východiskové hladiny kortizolu v sére av slinách ráno a kortizolu v slinách v noci sú zlými ukazovateľmi stavu únavy organizmu, pretože u pacientov s vyhorením, vyčerpaním alebo únavou nadobličiek neodhalili žiadne rozdiely v porovnaní so zdravými jedincami. Je zaujímavé, že ani v prípade posttraumatickej stresovej poruchy nemožno v súčasnosti jednoznačne určiť, či existuje špecifická súvislosť medzi touto psychiatrickou poruchou a dysreguláciou funkcie osi HPA, ktorá sa prejavuje zmenami denných hladín kortizolu, pretože výsledky štúdií zaoberajúcich sa touto problematikou sú rozporuplné.

 

Súhrn

V súčasnej dobe neexistujú dôkazy o výskyte syndrómu únavy nadobličiek ani o užitočnosti doplnkov stravy na podporu funkcie nadobličiek. Okrem toho v poslednej dobe neexistujú žiadne špecializované diagnostické testy pre hodnotenie únavy nadobličiek a WHO nezaradila tento syndróm do zoznamu kódov klinických porúch Medzinárodnej klasifikácie chorôb a zdravotných problémov MKN-10.

 

Ak chcete znížiť svoju hladinu stresu, odporúčame vyššie spomínanú úpravu životného štýlu a zároveň siahnuť po CBD kvapkách, ktoré preukázateľne pomáhajú stres odbúravať a zároveň prinášajú nespočet ďalších benefitov.


Ak sa chcete dozvedieť viac o zázraku menom CBD, prečítajte si tento článok.

 

Za zmienku tiež stojí, že hoci prevažná väčšina lekárskej komunity oprávnene neprijíma koncept únavy nadobličiek, je adrenálna insuficiencia životaschopným syndrómom, ktorý je dôsledkom nedostatočnej produkcie hormónov nadobličiek, najmä kortizolu. Nedostatočnosť nadobličiek môže byť spôsobená buď poškodením nadobličiek, alebo poruchou hypofýzy a jej zlou funkciou. Alarmujúce príznaky, ako je slabosť, únava, úbytok hmotnosti, nechutenstvo, nevoľnosť, bolesti brucha, vracanie, nízky krvný tlak alebo túžba jesť slané jedlá, by sa rozhodne nemali podceňovať, pretože môžu byť spôsobené nedostatočnosťou nadobličiek, ktorá vyžaduje liečbu v starostlivosti endokrinológa.

Autor: Tomáš Konieczny