Natažený sval - příčiny, příznaky, léčba

|
Bolesť

Každý z nás už zažil bolesť pri natiahnutí svalu. Ide o bežné športové zranenie, ktoré môže viesť k bolesti a oslabeniu. Ako k tomu dochádza, aké sú príznaky a ako dlho trvá, kým sa natiahnutý sval zahojí? Tieto a ďalšie informácie nájdete v tomto článku.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Zdieľajte článok:

Natažený sval - příčiny, příznaky, léčba

5 najdôležitejších bodov článku

  • Čo je to natiahnutý sval
  • Aké sú stupne natiahnutia svalov
  • Príznaky svalového preťaženia
  • Ako liečiť natiahnutý sval
  • Prevencia natiahnutých svalov

 

Natiahnuté svaly sú veľmi častým zranením. Sú bežné pri náročných športoch a predstavujú až 55 % všetkých športových zranení. Bežne sa vyskytujú aj v dôsledku každodenných fyzických aktivít. Svalové natiahnutia sa vyskytujú častejšie s pribúdajúcim vekom a u starších ľudí trvá dlhšie, kým sa z nich zotavia.

 

Čo je to natiahnutý sval?

Svalové natiahnutie je poranenie jedného zo svalov, ktoré môže spôsobiť jeho natrhnutie alebo pretrhnutie (ruptúru) alebo svalový kŕč. Je to jedno z najčastejších zranení, najmä u športovcov. Zvyčajne k nemu dochádza v dôsledku únavy, nadmerného používania alebo nesprávneho používania svalu. 

 

Preťaženie sa môže vyskytnúť v akomkoľvek svale, ale najčastejšie sa vyskytuje v dolnej časti chrbta, krku, ramene a hamstringu (sval za stehnom). Tieto preťaženia môžu spôsobovať bolesť a môžu obmedzovať pohyb v rámci postihnutej svalovej skupiny.

 

Svalové preťaženie sa klasifikuje podľa troch stupňov, ktoré označujú jeho závažnosť. Väčšina ľudí sa môže zotaviť odpočinkom svalu a používaním domácich liečebných postupov, ako je ľad a voľnopredajné lieky.

 

Dobré vedieť

Ak ešte niekoľko týždňov po úraze pociťujete bolesť alebo máte závažné príznaky, navštívte svojho lekára.

 

Stupne svalového napätia

Závažnosť preťaženia sa dá posúdiť podľa toho, akú silu a rozsah pohybu človek stratí, a to môže tiež určiť, ako dlho bude trvať zotavenie. Svalové natiahnutia možno rozdeliť do troch stupňov podľa závažnosti:

 

Stupeň I: Mierne poškodenie jednotlivých svalových vlákien (menej ako 5 % vlákien), ktoré spôsobuje minimálnu stratu sily a pohybu.

 

Stupeň II: rozsiahlejšie poškodenie s väčším počtom postihnutých svalových vlákien. Sval však nie je úplne prerušený. Tieto poranenia sa prejavujú výraznou stratou sily a pohyblivosti. Tieto zranenia si môžu vyžadovať dva až tri mesiace pred plným návratom k športu.

 

Stupeň III: Úplné pretrhnutie svalu alebo šľachy. Môže sa prejaviť ako hmatateľný defekt svalu alebo šľachy. Môže však byť ťažko zistiteľný kvôli opuchu v danej oblasti. Tieto poranenia si niekedy vyžadujú chirurgický zákrok na opätovné spojenie poškodeného svalu a šľachy.

 

stupně svalového namožení

 

Svalový kŕč

Svalový kŕč je náhla a bolestivá kontrakcia svalu, ktorá môže postihnúť časť, všetky alebo aj susedné svaly. Dochádza k nemu, keď je sval preťažený, unavený alebo dlhodobo držaný v jednej polohe.

 

Keď sa svalová bunka kŕčovito stiahne, vyčerpá energiu a tekutiny, čo spôsobí, že sa stane podráždenejšou a nedobrovoľne sa stiahne.

 

Kŕče sú bežné u športovcov počas náročného cvičenia, najmä v horúcom prostredí, alebo u ľudí, ktorí vykonávajú fyzicky namáhavú prácu bez dostatočného príjmu tekutín a elektrolytov.

 

Môžu sa však vyskytnúť aj pri bežných činnostiach, ako je odpratávanie snehu alebo kosenie trávy, a najčastejšie postihujú veľké, namáhané svaly, napríklad chrbta, krku alebo ramien.

 

Pri kŕči sa dostaví akútna bolesť a sval môže byť viditeľne napnutý a vypuklý pod kožou. Kŕč zvyčajne ustúpi v priebehu niekoľkých sekúnd až minút, hoci môže trvať aj dlhšie.

 

Veľkosť svalu často ovplyvňuje intenzitu bolesti a postihnutý zvyčajne pociťuje potrebu sval natiahnuť, čím sa kŕč zmierni. Pri kŕčoch z tepla sa príznaky môžu objaviť niekoľko hodín po fyzickej námahe.

 

Prasknutie svalu

Samotný strečing je termín, ktorý sa používa medzi širokou verejnosťou, ale v odbornej literatúre neexistuje. K natrhnutiu svalu alebo roztrhnutiu či pretrhnutiu svalu dochádza vtedy, keď sa prekročí normálna hranica napätia svalu. Jej prekročenie spôsobuje prudkú bolesť, ktorá pretrváva niekoľko dní.

 

Príznakmi prasknutia môže byť opuch, nepríjemné pocity aj v pokoji alebo krvná zrazenina. Pri natrhnutí svalu sú tieto problémy oveľa závažnejšie a sval sa nedá vôbec zaťažovať.

 

 

Lokálna svalová záťaž

Lokálna svalová záťaž je dlhodobé nadmerné a jednostranné preťaženie malých svalových skupín horných končatín počas práce. Tento typ zaťaženia často postihuje svaly a okolité tkanivá predlaktia.

 

Preťaženie rúk v kombinácii s inými faktormi môže viesť k vzniku syndrómu karpálneho tunela. V Českej republike je syndróm karpálneho tunela spôsobený preťažením dlhodobo jednou z najčastejšie hlásených chorôb z povolania.

 

Tento problém odráža aj celkový zdravotný stav pracovníkov a podmienky na pracoviskách.

 

Dobré vedieť

V roku 2019 bolo v Českej republike uznaných 1 067 chorôb z povolania, z toho 442 v dôsledku nadmernej záťaže. Syndróm karpálneho tunela predstavoval 307 prípadov, čo je 29 %.

 

Ako funguje zdravý sval?

Sval je obklopený vonkajším obalom, ktorý mu umožňuje plynulý pohyb po okolitých tkanivách počas kontrakcie. Vo vnútri vonkajšieho plášťa sa nachádzajú zväzky svalových vlákien známe ako fascikuly, ktoré sú ďalej tvorené myofibrilami. Tieto myofibrily sa skladajú z miliónov mikroskopických jednotiek nazývaných sarkoméry, ktoré sú zodpovedné za svalovú kontrakciu.

 

V sarkomérach sú svalové proteíny nazývané myozíny priťahované k tenkým vláknam proteínu nazývaného aktín, keď dostávajú nervové impulzy. Keď sa tak stane, sarkoméry sa skrátia, čo vedie ku kontrakcii. Keď sa bielkovina myozín uvoľní, sarkoméry sa predĺžia do pôvodnej polohy a sval sa tiež predĺži.

 

Kombinácia svalovej kontrakcie a relaxácie je koordinovaná prostredníctvom nervového systému. To umožňuje športovcom behať, kopať, hádzať, a dokonca aj chodiť a dýchať.

 

anatomie svalu

 

Čo spôsobuje svalové napätie?

K natiahnutiu svalu dochádza vtedy, keď je sila pôsobiaca na sval taká veľká, že sa tkanivo začne trhať. K natrhnutiu môže dôjsť na jednom z troch miest, buď vo vnútri samotného svalu, na spojnici medzi svalom a šľachou (najčastejšie) a v šľache, kde sa pripája ku kosti.

 

Svaly sa na oboch koncoch zasúvajú do kostí prostredníctvom šliach a poskytujú silu potrebnú na pohyb. Pri činnostiach, ktoré si vyžadujú výbušné pohyby, ako je napríklad odstrkovanie pri šprinte alebo rýchla zmena smeru, môže byť sila cez spojený sval a šľachu taká veľká, že dôjde k čiastočnému alebo úplnému roztrhnutiu tkanív.

 

K týmto poraneniam bežne dochádza pri preťažení svalu, t. j. keď sa sval súčasne sťahuje a predlžuje. Najnáchylnejšie na poranenie sú svaly, ktoré prechádzajú cez dva kĺby, ako napríklad hamstringy (bedrový a kolenný kĺb), lýtkové svaly (kolenný a hýžďový kĺb) a štvorhlavý sval stehenný (bedrový a kolenný kĺb). Často sú postihnuté aj adduktory bedrového kĺbu, hoci prechádzajú len cez bedrový kĺb.

 

Príklady príčin svalového napätia:

  • Príliš rýchle začatie intenzívneho cvičebného programu.
  • Pokračovanie vo fyzickej práci pri veľkej únave.
  • Nosenie topánok na vysokom podpätku alebo topánok, ktoré dobre nesedia.
  • Zdvíhanie ťažkých bremien.
  • Nesprávne techniky zdvíhania.

namožení svalu

 

Medzi faktory, ktoré môžu športovca predisponovať k zraneniu, patrí vyšší vek, predchádzajúce svalové zranenia, menšia flexibilita, nedostatočná svalová sila a únava. Mnoho športovcov utrpí svalové zranenia, keď práve začínajú s tréningovým režimom.

 

Príznaky svalového preťaženia

Hlavnými príznakmi svalového preťaženia sú: náhla bolesť, ktorá sa zhoršuje pri kontrakcii svalu, opuch a modrina, strata sily a rozsahu pohybu. Ľudia často uvádzajú bolesť ako pocit „bodania“. Pri prvotnom poranení svalu dochádza k výraznému zápalu a opuchu.

 

Po tejto zápalovej fáze sa sval začne hojiť regeneráciou svalových vlákien z kmeňových buniek nachádzajúcich sa v okolí miesta poranenia. V mieste svalového poranenia sa však vytvorí aj značné množstvo zjazveného tkaniva. Časom sa toto zjazvené tkanivo remodeluje, ale svalové tkanivo sa nikdy úplne nezregeneruje. Predpokladá sa, že to spôsobuje, že natiahnutý sval je náchylný na budúce zranenia.

 

Diagnostika svalového napätia

Diagnóza sa zvyčajne stanovuje na základe anamnézy a fyzikálneho vyšetrenia. V ťažkých prípadoch 3. stupňa môže byť vyšetrujúci lekár skutočne schopný nahmatať defekt v mieste, kde sa sval úplne roztrhol.

 

Röntgenové vyšetrenie môže pomôcť vylúčiť zlomeninu alebo vykĺbenie ako príčinu bolesti. U mladých športovcov sa môže šľacha občas oddeliť od časti kosti v mieste uchytenia, čo možno vidieť na röntgenovom snímku.

 

Po svalovom zranení je dôležité zamerať sa na počiatočné fázy hojenia a uistiť sa, že postupne zvyšujete úroveň svojej aktivity, ako vám to vaše telo dovolí. Počas hojenia dbajte na to, aby ste zostali mierne aktívni, aby ste sa vyhli stuhnutosti a atrofii - ktoré môžu byť komplikáciami po období nečinnosti.

 

Vedeli ste, že?

Pri natiahnutí svalu sa bolesť často objaví až niekoľko hodín po zranení. Preto niektorí športovci dokončia cvičenie bez toho, aby si uvedomili, že došlo k zraneniu.

 

Avšak čisto svalové poranenia nie sú na bežných röntgenových snímkach viditeľné. Niekedy môže byť užitočné vyšetrenie magnetickou rezonanciou, aby sa určilo, kde došlo k zraneniu a či došlo k úplnému roztrhnutiu. Magnetická rezonancia môže tiež ukázať nahromadenie krvi, tzv. hematómy, ktoré sa niekedy vyskytujú po ťažkých zraneniach.

 

Ako dlho sa hojí natiahnutý sval?

Čas potrebný na úplné zotavenie z natiahnutého svalu závisí od závažnosti a miesta zranenia, ako aj od vašej osobnej anamnézy a veku.

 

U většiny pacientů s natažením svalů I. stupně trvá doba hojení přibližně 2-4 týdny. U osob s namožením II. stupně můžete obvykle očekávat úplné zotavení přibližně za 2 měsíce. Pokud dojde k natažení III. stupně, doba hojení závisí na typu operace, kterou podstoupíte, a může trvat 6 až 9 měsíců nebo déle.

 

TIP: Aby ste dosiahli správnu funkciu svalov, musíte udržiavať dostatočnú hydratáciu, správne strečing a príjem minerálov, ako je napríklad horčík

 

magnesium pro spánek

 

 

Natiahnutý sval vs. svalová hernia

Svalové natiahnutia a prietrže môžu byť spôsobené nadmerným zaťažením, ale ide o rôzne zranenia. Natiahnutie svalu je spôsobené natrhnutím svalových vlákien. Pokiaľ nejde o veľmi vážny problém, môžete svalové natiahnutie liečiť doma odpočinkom, ľadom a voľnopredajnými liekmi.

 

Kýla vzniká vtedy, keď jeden z vašich vnútorných orgánov alebo iných častí tela prerazí cez stenu svalu alebo tkaniva, ktoré ho za normálnych okolností drží na mieste. Kýly sa zvyčajne samé nezlepšia a na ich odstránenie budete pravdepodobne potrebovať chirurgický zákrok.

 

Liečba natiahnutých svalov

Väčšinu natiahnutých svalov môžete liečiť domácimi metódami prvej pomoci:

 

Zvyšok: V počiatočnej fáze zotavovania sa odporúča odpočinok. Ten by mal trvať jeden až päť dní v závislosti od závažnosti zranenia. Imobilizácia zvyčajne nie je potrebná a nedostatok pohybu môže viesť k stuhnutiu svalov a kĺbov. To môže byť škodlivé a brániť pohybu.

 

Ľad: Prvý deň po úraze si prikladajte ľadový obklad alebo studený obklad každú hodinu počas 10 až 15 minút. Po jednom dni môžete aplikovať ľad každé tri až štyri hodiny. Ľad neaplikujte priamo na pokožku (ľadový obklad zabaľte napríklad do uteráka).

 

Zvýšenie: Ak je to možné, udržujte poranený sval vo vyvýšenej polohe nad srdcom.

 

Dobré vedieť

Po svalovom zranení je dôležité zamerať sa na počiatočné fázy hojenia a uistiť sa, že postupne zvyšujete úroveň svojej aktivity, ako vám to vaše telo dovolí. Počas hojenia dbajte na to, aby ste zostali mierne aktívni, aby ste sa vyhli stuhnutosti a atrofii - ktoré môžu byť komplikáciami po období nečinnosti.

 

K ďalším metódam samoliečby patria:

  • Užívanie voľnopredajných protizápalových liekov, ako je ibuprofén, ktoré pomáhajú zmierniť bolesť a opuch. Pri bolesti môže pomôcť aj paracetamol.

  • Po troch dňoch začnite niekoľkokrát denne prikladať teplé obklady na postihnuté miesto, aby ste zlepšili krvný obeh a podporili hojenie.

  • S odpočinkom to nepreháňajte, pretože dlhé obdobia nečinnosti môžu viesť k stuhnutiu a oslabeniu svalov. Začnite čo najskôr s ľahkým strečingom a postupne zvyšujte záťaž.

  • Pri návrate k bežnej aktivite sa nezabudnite pred cvičením zahriať a pretiahnuť, čo zlepší prietok krvi a zníži riziko ďalšieho zranenia.

  • Udržujte si svaly v dobrej kondícii - silné a zdravé svaly sú menej náchylné na preťaženie.

  • V závažnejších prípadoch svalového zranenia môže byť potrebná lekárska pomoc alebo odporúčaná fyzioterapia.

 

Operácia natiahnutého svalu

Operácia natiahnutého svalu je potrebná len zriedka. Ak ide o závažné natiahnutie (stupeň III), môže byť potrebná operácia na opravu natrhnutého svalu. Váš lekár vám povie, aký druh operácie budete potrebovať a čo môžete očakávať.

 

TIP: Krémy s CBD preukázali významné výhody pri znižovaní nepohodlia, zápalov vyvolaných cvičením a svalového napätia pre rýchlejšiu fyzickú regeneráciu.

 

CBD mast

 

Kedy navštíviť lekára?

Pri prvom a druhom stupni by mala postačovať domáca liečba. Lekársku pomoc vyhľadajte, ak sa vyskytne niektorý z nasledujúcich prípadov:

  • Bolesť neustupuje ani po týždni.
  • Poranená oblasť je znecitlivená.
  • Z rany vyteká krv.
  • Bolesť je taká silná, že sa nemôžete hýbať. 

Fyzikálne vyšetrenia a zobrazovacie testy, ako napríklad röntgenové snímky a magnetická rezonancia, môžu lekárovi pomôcť určiť rozsah vášho zranenia. Liečba môže zahŕňať protizápalové lieky a lieky proti bolesti na zníženie bolesti a opuchu. Lekár vám môže predpísať aj fyzikálnu terapiu, ktorá pomôže posilniť sval a obnoviť pohyb.

 

Prevencia svalového napätia

Najlepším spôsobom, ako predchádzať natiahnutiu svalov, je pred cvičením sa natiahnuť a zahriať. Zvýšenie celkovej flexibility tiež ochráni vaše svaly pred budúcimi zraneniami. Čím ste flexibilnejší, tým viac priestoru majú vaše svalové vlákna na natiahnutie, než sa začnú trhať.

 

Je to podobné, ako keď sú niektoré látky poddajnejšie ako iné. Váš obľúbený pár džínsov má dostatočnú pružnosť, pretože ste ich v priebehu rokov natiahli. Na druhej strane, úplne nový pár si možno budete musieť obliecť niekoľkokrát, kým sa vám bude zdať pohodlný. Vaše svaly sú na tom rovnako. Čím viac ich časom precvičujete a naťahujete, tým sú pri pohybe pružnejšie a ohybnejšie.

 

Pravidelné strečingové a posilňovacie cvičenia počas športových, fitness alebo pracovných aktivít ako súčasť celkového kondičného programu môžu pomôcť minimalizovať riziko svalového napätia. Ak máte fyzicky náročnú prácu, pravidelný kondičný tréning môže pomôcť predchádzať zraneniam.

 

Záver

Natiahnutý sval je poranenie jedného zo svalov, ktoré môže spôsobiť natrhnutie svalu alebo svalový kŕč. Tieto zranenia sú bežné u športovcov a zvyčajne sú dôsledkom únavy, nadmerného používania alebo nesprávneho používania svalu. Najčastejšie sa vyskytujú v dolnej časti chrbta, krku, ramene a podkolenných šľachách.

 

Závažnosť natiahnutia sa delí do troch stupňov, pričom tretí stupeň zahŕňa úplné roztrhnutie svalu alebo šľachy. Prevencia zahŕňa pravidelné naťahovacie a posilňovacie cvičenia počas cvičenia, aby sa minimalizovalo riziko natiahnutia svalu. Podvrtnutie prvého a druhého stupňa sa zvyčajne dá liečiť doma, ale ak máte vážnejšie príznaky, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc.

 

 

Autor: Tereza Hoffmannová 

 

Na kvalite a správnosti informácií, ktoré s vami zdieľame v našich článkoch, nám záleží rovnako ako na našich produktoch samotných. Pokiaľ ste našli v našom článku nejakú chybu, preklep či nezrovnalosť, dajte nám vedieť na info@herbalus.cz alebo nám zavolajte na číslo +420 735 158 122.

 

Zdroje:

https://www.hss.edu/conditions_muscle-strain.asp

https://www.healthline.com/health/strains#outlook

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/muscle-strains/symptoms-causes/syc-20450507

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22336-muscle-strains

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

Tipy a články o zdraví do vášho e-mailu

1x za 14 dní vám pošleme výber článkov a tipov pre lepšie zdravie

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

Tereza Hoffmannová

Tereza Hoffmannová

Biologický specialista

Instagram

Marketingový specialista ve firmě Herbalus. Vystudovala biologii a geografii. Patří mezi milovníky cestování, přírody, hor a také se zajímá o účinky přírodních látek, jejich využitím a přínosem pro naše zdraví. Ve společnosti Herbalus tvoří články na web, podílí se také na emailingu a správě sociálních sítí. Vášnivý turista, cestovatel, velký fanoušek Pána prstenů, koček a přírody.