Kŕče nôh, lýtok a chodidiel - príčiny, prevencia a liečba

|
Bolesť
Pohyb

Trápia vás bolestivé kŕče nôh? Máme pre vás niekoľko tipov, ako sa ich zbaviť a ako im predchádzať!

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Zdieľajte článok:

Kŕče nôh, lýtok a chodidiel - príčiny, prevencia a liečba

Napriek zdaniu sú časté bolesti (kŕče) nôh, lýtok a chodidiel pomerne častým problémom dospelých bez ohľadu na pohlavie. Môže ísť o dôsledok značnej fyzickej námahy, ale v niektorých prípadoch sú kŕče prvými príznakmi vážneho ochorenia. Zaujíma vás táto téma? Potom si určite prečítajte náš článok s radami.

 

Kde sa berú nočné kŕče v nohách, lýtkach a chodidlách?

Katalóg príčin, ktoré môžu spôsobiť kŕče v nohách, chodidlách a lýtkach, je veľmi široký. Preto je zvyčajne veľmi ťažké určiť jednu konkrétnu príčinu. Medzi najčastejšie príčiny tohto stavu patria napríklad:

 

 • Dlhodobé, silné zaťaženie nôh. Tým je myslená napríklad chôdza v topánkach na vysokom podpätku. Preto je tento problém obzvlášť častý u žien, najmä v neskorom tehotenstve.
 • Intenzívna fyzická záťaž, napríklad pri zahájení športovej činnosti po dlhej niekoľkomesačnej prestávke - nočné kŕče v nohách sú spolu s ischiasom jedným z najzávažnejších následkov v prvých dňoch po ťažkom tréningu,
 • Sedavý spôsob života – osem a viac hodín strávených prácou pri stole bohužiaľ nie je pre naše nohy to najlepšie. Tento stav sa jednoducho prejavuje nadmerným tlakom na svaly dolných končatín a ich hypoxií. Riziko týchto problémov sa výrazne zvyšuje v prípade obezity, nesprávneho držania tela pri sedení (vrátane napríklad tendencia dávať jednu nohu pred druhú) a nosenie už spomínanej obuvi na vysokom podpätku,
 • Nedostatočný príjem vody - predpokladá sa, že pitie menej ako 2-2,5 litra vody denne nie je pre telo dostatočné. K mnohým negatívnym účinkom patria kŕče v nohách, lýtkach a chodidlách.
 • Nedostatok horčíku

 

To sú najčastejšie, ale nie jediné príčiny kŕčov v nohách, lýtkach a chodidlách.

 

Nočné kŕče v nohách a nedostatky - ktoré vitamíny a doplnky stravy naše telo potrebuje?

Vyššie uvedené príklady sú najčastejšie príčiny kŕčov v nohách. To však nie sú jediné dôvody. Kŕče sú tiež spôsobené nedostatkom vitamínov a minerálov v tele. Najdôležitejšími živinami pre ľudské svaly sú:

 

 • železo
 • vápnik
 • draslík
 • horčík

Napríklad konzumácia alkoholických nápojov a nápojov obsahujúcich veľké množstvo kofeínu môže znížiť hladinu elektrolytov v tele. Káva a energetické nápoje majú síce povzbudzujúci účinok, ale ich nadmerná konzumácia má negatívny vplyv na fungovanie organizmu.

 

Ako sa to dá napraviť? Všeobecne existujú dve riešenia tohto problému, a to užívanie doplnkov stravy a správny, zdravý životný štýl. Pokiaľ ide o doplnky stravy, sú bežne dostupné v lekárňach bez lekárskeho predpisu. Oplatí sa ich používať najmä v rušnejších dňoch, kedy si kvôli nedostatku času nemôžete pripraviť zdravé domáce jedlo.

 

Doplnky stravy by však nemali byť jediným riešením – mali by byť považované za dočasné riešenie problému. Z dlhodobého hľadiska bude účinnejšia vyvážená, kompletná strava (ako by mala nakoniec vyzerať, je predmetom samostatného článku).

 

Aký doplnok stravy zvoliť?

Najčastejšie nedostatkovým minerálom a teda aj príčinou kŕčov je nedostatok horíčka. Tento minerál je nedostatkový pre väčšinu populácie a je teda viac než vhodné dlhodobo ho suplementovať. Skvelým prípravkom je v tomto smere Magnézium - PRE SPÁNOK, ktorý okrem vysoko vstrebateľného horčíka obsahuje tiež vitamín B6, chmeľ otáčavý, kozlík lekársky a tryptofán

 

Užívaním tohto prípravku nielenže dodáte telu potrebné vitamíny a minerály, odbúrate kŕče a posilníte svoje telo, ale tiež si zaistíte kvalitný spánok, vďaka čomu sa budete budiť ráno vyspanie a plní energie, čo je úplne zásadné pre správne fungovanie ľudského organizmu.

 

Kanabidiol alebo CBD

CBD, nepsychoaktívna látka obsiahnutá v rastline konope, je vynikajúcim svalovým relaxantom. Jeho používanie pomocou kapsúl či kvapiek pomôže okamžite pri akútnom stave, kedy ku kŕčom došlo, ale rovnako tak v dlhodobom horizonte na ich predchádzanie.

 

 

Akútna liečba: čo môžete robiť, keď máte kŕče v nohách?

V prvom rade treba nepanikáriť. Vo väčšine prípadov nie sú kŕče v nohách príznakom závažného ochorenia a sú len drobnou nepríjemnosťou. Ak sa chcete problému dočasne zbaviť, pohybujte nohou pomaly, ale plynule. Štvrť hodiny by malo stačiť na dosiahnutie cieľa zbaviť sa kŕčov.

 

Nočné kŕče v nohách u starších ľudí - svalové kŕče ako príznak závažných ochorení

Kŕče v nohách sú problémom, ktorý nemá pôvod iba v zlom životnom štýle. V skutočnosti môže byť jedným z prvých príznakov závažného ochorenia (najmä u starších osôb). Medzi príklady ochorení, ktoré signalizujú nočné kŕče v nohách u starších ľudí, patria:

 

 • cukrovka
 • ateroskleróza
 • hypertenzia

 

 

Účinné prostriedky proti silným kŕčom v nohách - kedy a ako ich použiť?

Dobrou správou pre vás je, že nočné kŕče v lýtkach je možné liečiť domácimi prostriedkami. Návšteva lekára je riešením, ktoré by malo byť použité skôr ako posledná možnosť, tj keď sa kŕče zhoršujú a domáce prostriedky nepomáhajú.

 

Medzi zaujímavé riešenia, ktoré môžete realizovať sami, patria:

 

 • Relaxačné a terapeutické masáže. Masáž môže vykonávať ako osoba nám blízka, tak napríklad profesionálna masérka.
 • Pravidelné, ale nie príliš intenzívne fyzické cvičenie nôh - vďaka tomu budú svaly dolných končatín lepšie prispôsobené dlhodobej záťaži.
 • Užívanie prípravkov (doplnkov stravy) uvedených v prvej časti textu. Mali by obsahovať okrem iného horčík a vitamín B12. Nedostatok týchto zložiek totiž spôsobuje množstvo rôznych problémov, medzi ktoré patrí napríklad celková telesná slabosť, zhoršená nálada a kŕče vo svaloch.

 

Domáce prostriedky: citrónová šťava na kŕče v nohách

Medzi najúčinnejšie metódy boja proti tomuto ochoreniu patrí citrónová šťava na kŕče v nohách. Táto metóda sa používa už desiatky rokov, vždy prináša pozitívne výsledky a má vysokú účinnosť. Je to preto, že citrón, rovnako ako ostatné citrusové plody, obsahuje veľké množstvo vitamínu C. Tento vitamín by mal byť súčasťou kompletnej a vyváženej stravy každého človeka.

 

Dôležité je, že liečbu citrónom je možné vykonávať nielen pridaním šťavy do čaju alebo vody. Odporúča sa tiež potierať nohy šťavou z tohto ovocia. Ako dlho by malo ošetrenie nôh citrónovou šťavou trvať? Predpokladá sa, že maximálna potrebná doba nie je dlhšia ako dva týždne - nohy by sa mali potierať dvakrát denne - ráno a večer. Na druhú stranu to s používaním citróna nepreháňajte: niekoľkomesačné vtieranie môže prispieť k podráždeniu pokožky.

 

Po vykonaní tohto jednoduchého postupu počkajte aspoň pätnásť minút, aby sa citrónová šťava mohla riadne vstrebať do pokožky.

Autor: Tomáš Konieczny