0 0 € Přihlásit se

Nákupní košík

Celková cena 0 € K dopravě zdarma zbývá nakoupit ještě za 40,00 €.
Nakupte ještě za 60,00 € a získejte dárek zdarma.
Přejít k pokladně
Zpět na články

Reishi - huba nesmrteľnosti

14. 03. 2023

Čo je Reishi? Aký je pôvod a história tejto huby? Aké má zdravotné prínosy a prečo sa jej hovorí huba nesmrteľnosti?


Huby s liečivými vlastnosťami sú stále obľúbenejšou alternatívnou cestou k posilneniu organizmu. Vlastnosti vitálnych húb sú mimoriadne zaujímavou témou pre výskum mnohých skupín vedcov. Využitie vitálnych húb je rozpoznateľnejšie a pohľad na ne vo forme dedikovaných doplnkov upúta pozornosť mnohých vyznávačov zdravého životného štýlu. Oplatí sa preto zoznámiť s pôsobením, vlastnosťami a dávkovaním ďalšej z vitálnych húb, ktorou je Reishi.

 

Reishi - čo to je?

Vitálna huba Reishi je nazývaná božskou hubou nesmrteľnosti. Je známa aj pod inými názvami, ako je ganoderma alebo huba lingzhi. Má širokú škálu aplikácií. Podľa tradičnej čínskej medicíny huba posilňuje Zheng Qi alebo vitalitu, životnú silu, odolnosť voči okoliu a mnoho ďalších.

 

Huba Reishi, ktorá rastie predovšetkým v Ázii, je tam známa svojimi liečivými vlastnosťami už po tisícročia. Jej alternatívny názov je lingzhi, čo v Číne označuje bylinu s duchovnou silou. Vzhľadom na množstvo použitia bola Reshi pokrstená v Číne ako liek prakticky na každý neduh. Ako je to teraz a aké vlastnosti tento druh vitálnej huby vykazuje?

 

Dôležitým prvkom huby Reishi je jej bohaté nutričné ​​zloženie, ktoré zahŕňa ako minerálne, tak biologicky aktívne zložky, napr. kyselinu ganoderovú, steroidné zložky, triterpenoidy a ďalšie. Také zloženie plus obsah vitamínov a aminokyselín robí z Reishi veľmi zaujímavú zložku na poličke potenciálnych doplnkov stravy.

 

Možno preto je popri hube Coriolus najčastejšie používanou hubou pri onkologických problémoch. Obe huby môžu stimulovať imunitný systém, aby aktívnejšie reagoval na rakovinové bunky.

 

Reishi

 

Reishi prínosy

Reishi posilňuje naše telo, čo je v vyššie spomínaných prípadoch rakoviny (či iných ochorení) veľmi dôležité. Zvlášť pokiaľ dotyčný podstupuje drastickú, ale často potrebnú konvenčnú liečbu, ako je chemoterapia alebo rádioterapia. Môže sa podávať a je dobré podávať počas klasickej liečby a asi 2 mesiace po tejto liečbe. Nielen, že pomáha eliminovať rakovinové bunky, ale pomáha telu vyrovnať sa s náročnou konvenčnou liečbou, ktorá je často sprevádzaná mnohými nepríjemnými vedľajšími účinkami.

 

Reishi má výrazný stimulačný účinok na imunitný systém, najmä na makrofágy, a významne aktivuje prirodzené NK bunky a dendritické bunky. Poradí si s E. coli, B. Dysentériou, baktériou Pseudomonas aeruginosa, pneumokokmi, streptokokmi, stafylokokmi a mnohými ďalšími „kokmi“.

 

Druhou oblasťou, kde špongiu Reishi využívame, je únava. Pomáha pri rôznych stavoch únavy, popôrodnej únave a nielen fyzickej, ale aj psychickej, pretože má srdcový tropismus (podľa čínskej medicíny vyživuje srdce). Zároveň aj vďaka anti-agingovému účinku huby Reishi dochádza k spomaleniu procesu starnutia pokožky.

 

Jeho ďalšie funkcie súvisia s tropizmom srdca – podľa čínskej medicíny má účinok An Shen (upokojuje ducha). Číňania veria, že duša Shen je v srdci (naša hlavná duša, podľa Číňanov ich máme viac).

 

Huba reishi dokáže vyživiť srdce a tým harmonizovať, upokojiť Shenovu dušu. Preto sa dá použiť pri rôznych stavoch miernej depresie, úzkosti, panickej ataky, ale aj nespavosti atď. Taoistickí mnísi túto hubu jedli pred meditáciou. Pokiaľ chceme Reishi užívať pri psychických problémoch, je lepšie zvoliť práškovú formu.

 

Využitie Reishi

 

 • celkové posilnenie imunitného systému
 • liečba alergie
 • čistenie čriev
 • pozitívne ovplyvňuje stav fyzického i duševného zdravia
 • adjuvantná terapia v liečbe rakoviny (za cieľom zničiť prípadné mikroskopické zvyšky choroby)
 • posilňuje srdce a podporuje krvný obeh
 • prírodný prostriedok proti starnutiu
 • pomoc pri poruchách spánku, nervovej úzkosti a vyčerpaní
 • doplnková terapia pri poruchách pečene

 

reishi

 

Ďalšie účinky Reishi

 

Protizápalový účinok, nespavosť, úzkosť, obezita, únava, reguluje lipidy a cholesterol, účinok proti starnutiu, chráni srdce, pečeň, pri alergiách (zastavuje uvoľňovanie histamínu v kombinácii s vitamínom C), tlmí potravinové alergie, ochorenie tráviaceho ústrojenstva , pozitívne pôsobí na kožné ochorenie a má protirakovinové účinky.

 

Posilňuje tiež kardiovaskulárny systém (zvýšená kontraktilita, znižuje krvný tlak, zabraňuje hypoxii myokardu), má výnimočnú antibiotickú aktivitu (proti E. coli, B. úplavici, Pseudomonas, pneumokokom, streptokokom, stafylokokom) pôsobí pečeň, pomáha pri cukrovke ako prírodné analgetikum, antihistaminikum a je nápomocný pri bronchitíde či cirhóze pečene.

 

Pomáha v liečbe kožných ochorení, s fyzickou únavou, osteoartrózou, artritídou, leukémiou (efekt na kostnú dreň), ochorením sietnice, svalovou atrofiou, dystrofiou a roztrúsenou sklerózou.

 

Účinky Reishi podľa tradičnej čínskej medicíny

 

 • dopĺňa Qi a vyživuje krv
 • upokojuje ducha
 • premieňa hlien a zastavuje kašeľ
 • znižuje dýchavičnosť
 • posilňuje podstatu obličiekPôvod Reishi

Reishi (Ganoderma lucidum, Ling zhi, „božská huba nesmrteľnosti“) je parazitická huba patriaca medzi polypóry, pôvodom z Ázie. Patrí do obrie čeľade lesklokôrovitej, ktorá zahŕňa cez 210 rôznych druhov húb.

 

Klobúk Reishi má polkruhový alebo vejárovitý tvar. Typické pre neho je, že je lesklý, ako by bol nalakovaný. Odtiaľ jeho názov. Reishi rastie predovšetkým na mŕtvych alebo živých stromoch a ich kmeňoch. Najviac sa ho nachádza na listnatých stromoch, ako sú duby a buky. V prírode je huba Reishi veľmi vzácna, ale pretože je po nej veľký dopyt, je vo veľkom komerčne pestovaná.

 

Pestovanie a umelé šľachtenie húb siaha až do 70. rokov minulého storočia, v prípade takého pestovania je potrebné nájsť správny substrát, aby si huba zachovala svoje zloženie a bola zdrojom biologicky aktívnych látok, ktoré nášmu organizmu pomáhajú. To sa splnilo, takže aj pestované huby plne nahradzujú tie rastúce v prírode.

 

Vďaka tomuto šľachteniu je možné využiť aj jednotlivé štádiá vývoja Reishi, teda plodice a zrelé huby, mycélium, spóry atď. V každej fáze môže mať huba trochu iné zloženie a obsahovať niektoré ingrediencie viac, iné menej.

 

reishi

 

História Reishi

Napriek tomu, že pred 2000 rokmi bolo zloženie Reishi neznáme, Aziati ju už vtedy používali na liečbu mnohých zdravotných problémov. Vďaka svojim účinkom bola vtedy nazývaná hubou nesmrteľnosti. O použití Reishi, účinkoch a vplyve na ľudské zdravie existuje mnoho historických písomných prameňov.

 

Huba Reishi je tiež spomínaná v "herbári" Shen Nong Ben Cao Jing, ktorý pochádza z dynastie východnej Han, 25-220 pred našim letopočtom. Táto kniha bola neustále aktualizovaná a dopĺňaná, aby zahŕňala ďalšie použitie Reishi. Písomné odkazy na Reishi samozrejme nájdeme aj v iných textoch, ako je napríklad Ben Cao Gang Mu.

 

„Západný“ svet „objavil“ Reishi v roku 1781, keď ju opísal William Curtis. Moderná medicína stále túto špongiu ignoruje, ale to sa postupne mení a od 60. rokov minulého storočia bolo vykonaných mnoho experimentov a klinických štúdií, ktoré mali potvrdiť to, čo ľudia vedeli pred tisíc rokmi.

 

Týmto spôsobom bola preukázaná schopnosť Reishi modulovať činnosť imunitného systému, zabíjať rakovinové bunky, pôsobiť proti rozvoju civilizačných chorôb atď.

 

Zhrnutie

Reishi je skutočne unikátna všestranná huba, ktorá má ako preventívne, tak ochranné, terapeutické a liečivé účinky. V laboratóriách aj na zvieratách bolo vykonaných mnoho štúdií, výsledky sú veľmi sľubné a naznačujú, že Reishi môže nájsť svoje miesto aj v humánnej medicíne. To je potvrdené niekoľkými klinickými štúdiami. Existuje však mnoho obmedzení, ktoré sťažovali vývoj klinických štúdií a testovanie účinnosti a vplyvu Reishi na človeka.

 

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

Použité zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23557365/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16230843/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12916709/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18048435/

 

Na kvalite a správnosti informácií, ktoré s vami zdieľame v našich článkoch, nám záleží rovnako ako na našich produktoch samotných. Pokiaľ ste našli v našom článku nejakú chybu, preklep, či nezrovnalosť, dajte nám vedieť na info@herbalus.cz alebo nám zavolajte na číslo +421 948 203 208.

 

Kto je autorom tohto článku?

 

Tomáš Konieczny

Bc. Tomáš Konieczny
Narodený 4.7.1992 v Třinci
Vyštudoval ekonomický odbor, celý život sa však venoval cestovnému ruchu, zdravému životnému štýlu, konope a skúmaniu jeho vplyvu na ľudské zdravie.
Zakladateľ a konateľ firmy Herbalus, kde stojí okrem iného za vývojom produktov a objavovaním prínosu konope v rôznych fyzických či psychických aspektoch zdravia.