Lion’s mane - účinky, vlastnosti a dávkovanie

|
Strava
Organizmy

Vitálna huba lion’s mane (herícium, korálovec ježatý) patrí po tisíce rokov medzi tradičné spôsoby ako zlepšiť ľudské zdravie a predchádzať rôznorodým ochoreniam. Ako funguje? Aké má prínosy? Ako ju užívať? To všetko sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Zdieľajte článok:

Lion’s mane - účinky, vlastnosti a dávkovanie

Vo svete alternatívnej medicíny a všeobecne tradičných spôsobov podpory zdravia sa veľa hovorí o prínosoch tradičnej čínskej medicíny. Jedným z hlavných prvkov tohto zdravotne orientovaného prístupu bolo a je používanie rôznych produktov s látkami, ktoré majú priaznivý vplyv na ľudský organizmus. Jednou zo skupín týchto produktov sú vitálne huby, z ktorých najznámejšia je Lions mane, zvaná aj korálovec ježatý či herícium.

 

Vitálne huby - prečo sú tak účinné?

Huby tradičnej čínskej medicíny obsahujú mnoho účinných látok, ktoré majú na ľudský organizmus dlhodobo priaznivé účinky. Spektrum účinkov týchto húb zahŕňa okrem iného účinky na imunitný systém, endokrinnú rovnováhu, zníženie nadmerného stresu, zápalov a ďalšie vlastnosti špecifické pre každý typ vitálnej huby. Často sú ideálnou podporou v preventívnej starostlivosti o zdravie človeka.

 

Vitálne huby pôsobia tak na úrovni včasnej prevencie, ktorá zahŕňa zníženie rizika všetkých druhov civilizačných chorôb, ako aj na úrovni sekundárnej prevencie, kde by sa mal klásť dôraz na zmiernenie existujúcich príznakov a na podporu farmakologickej liečby a často aj dietoterapie. Poďme sa teda zoznámiť so základnými vlastnosťami najznámejšej z nich - Lions Mane.

 

Lion’s mane - účinky a vlastnosti

Lion’s mane je inak známa ako korálovec ježatý či herícium. V čínskej aj japonskej medicíne je známou hubou už tisíce rokov. Vyznačuje sa radom zdraviu prospešných vlastností, z ktorých najvýznamnejšie sú jeho neuroprotektívne, protizápalové, sacharidy regulujúce vlastnosti a účinok proti starnutiu.

 

Neuroprotektívne účinky lion’s mane

Neuroprotektívne vlastnosti sú najvýznamnejším účinkom Lion’s Mane. Sú veľmi dôležité pre staršie osoby a osoby, ktoré neustále pracujú na vysokej úrovni sústredenia a často trpia chronickou únavou alebo stresom.

 

Charakteristickým príznakom neurologických porúch súvisiacich s vekom je demencia. Ide o zníženie počtu nervových spojení v CNS - centrálnom nervovom systéme. Je to spôsobené nahromadením rôznych stresových podnetov, ktoré súvisia napríklad s výživou alebo kvalitou životného štýlu. Pri prepracovaní sa môžu objaviť aj problémy s pamäťou a sústredením. Príčinou týchto problémov je nadmerný stres a hromadenie kortizolu.

 

Tvárou v tvár týmto problémom zabraňuje herícium nástupu demencie a udržuje kognitívne funkcie na vysokej úrovni. Tieto vlastnosti "levej hrivy" sú dané prítomnosťou účinných látok, ako je hericerin a erinacín. Tieto látky ovplyvňujú tvorbu nových mozgových spojení a obmedzujú pôsobenie enzýmov, ktoré odbúravajú acetylcholín, ktorý je kľúčovou zložkou účinného a správneho prenosu nervových vzruchov nervovým systémom.

 

Bolo tiež preukázané, že Lion’s Mane môže poskytnúť veľkú podporu ľuďom trpiacim Alzheimerovou chorobou, pretože znižuje degeneratívne účinky tejto choroby na nervové tkanivo. Bolo dokázané, že Lion’s Mane znižuje deštruktívne účinky tohto ochorenia na rast nervov a nervových spojení. Takýto doplnok môže byť bezpochyby ideálnym doplnkom farmakoterapie a zároveň neoceniteľnou preventívnou podporou u osôb s nepriaznivou anamnézou aj mimo nej.

 

Pokiaľ ide o neuroprotektívne funkcie, korálovec ježatý má vplyv na zníženie príznakov depresie a únavy. Zdá sa, že táto naša huba má vlastnosti, ktoré podporujú funkciu hipokampu v podobe regenerácie mozgových buniek, a tie sa rovnako ako samotný hipokampus významne podieľajú na procesoch súvisiacich s emóciami a náladou, ktoré sú riadené nervovým tkanivom. U zdravých ľudí tak môže Lion’s Mane ovplyvniť lepšiu odolnosť voči stresu a zlepšiť náladu.

 

lion’s mane

 

Lion’s mane proti zápalom

Zápalové črevné ochorenia alebo IBD je skupina ochorení zahŕňajúca masívny zápal rôznych častí tráviaceho traktu. Medzi ochorenia v skupine IBD patria:

 

  • Crohnova choroba,
  • ulcerózna kolitída (UC).

 

Tieto ochorenia majú veľmi negatívny vplyv na pohodlie a životný štýl, a spôsobujú množstvo nepríjemných črevných aj nečrevných príznakov, ktoré je často nutné liečiť liekmi a nezriedkakedy aj chirurgicky.

 

Lion’s Mane má priaznivý vplyv na zníženie zápalu v tráviacom trakte, v prípade črevných polypov a ulceróznej kolitídy a Crohnovej choroby. Okrem toho bolo preukázané, že "levia hriva" môže byť účinná proti infekcii H.pylori, ktorá je zodpovedná za vznik dvanástnikových a žalúdočných vredov a môže tiež podporovať riziko refluxnej choroby pažeráka.

 

TIP: V súvislosti s Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou preukazuje skvelé výsledky CBD olej - nepsychokatívna látka z rastliny konope

 

Herícium a metabolizmus

Ďalším dôležitým rysom pôsobenia Lion’s Mane je jeho vplyv na metabolizmus sacharidov. Hormonálne problémy a početné prípady súvisiace s poruchou enzymatického systému.

 

Bolo preukázané, že reguluje hladinu glukózy v krvi a podporuje stabilizáciu biochemických parametrov u diabetikov a osôb s inzulínovou rezistenciou, ktoré trpia fenoménom zníženej citlivosti na inzulín. Okrem toho má herícium vlastnosti, ktoré znižujú príznaky bolesti spojené s neuralgiou pri cukrovke.

 

Korálovec ježatý a imunita

Za zmienku stojí tiež to, že Lion’s Mane, rovnako ako každá iná vitálna huba, má stimulačný účinok na imunitný systém, čo prispieva k jeho lepšej reakcii na rôzne patogény, ako sú baktérie, vírusy a ďalšie metabolity. Herícium zvyšuje počet lymfocytov a bielych krviniek, ktoré sa podieľajú na imunitných procesoch.

 

Lion’s mane a kardiovaskulárny systém

Ďalším dôležitým účinkom Lion’s Mane sú jej preventívne vlastnosti proti kardiovaskulárnym ochoreniam. Ako je známe, kardiovaskulárne ochorenia sú najčastejším problémom českej aj slovenskej populácie. Tieto choroby sú na prvom mieste v úmrtnosti.

 

Preto je vhodné venovať pozornosť svojmu stravovaciemu správaniu a prípadným doplnkovým návykom. Lion’s Mane má vplyv na zníženie oxidácie cholesterolu, čo sa prejavuje znížením koncentrácie ox-cholesterolu, ktorý je dôležitým faktorom pri vzniku aterosklerózy.

 

herícium

Táto huba má samozrejme aj ďalšie zdravotné účinky, ktoré stojí za to poznať, napr. má protizrážavý účinok, podporuje profylaktickú činnosť, podporuje rôzne parametre nervového systému, ako je koordinácia, schopnosť zapamätať si informácie a učenie. Má tiež protizápalový účinok, pretože podporuje antioxidačný profil organizmu, chráni vnútorné orgány a zlepšuje kvalitu spánku.

 

 

 

Lion’s mane - bezpečnosť použitie a dávkovanie

Doterajšie štúdie nepreukázali žiadne negatívne vedľajšie účinky chronického užívania Lion’s Mane a navyše sa zdá, že sa jedná o veľmi bezpečný produkt. Je však potrebné mať na pamäti, že je potrebné dbať na striedmosť a že je potrebné sledovať výrobcom odporúčané dávky.

 

Štandardné dávkovanie Lion’s Mane sa pohybuje medzi 500-1000 mg. Mal by sa užívať v jednej dávke počas dňa alebo rozdelene v dvoch menších dávkach s odstupom niekoľkých hodín.

 

Lion’s mane - súhrnné informácie

Lion’s Mane alebo herícium je huba patriaca do skupiny vitálnych húb, tj húb, ktoré vykazujú množstvo telu prospešných vlastností. Medzi nimi stojí za zmienku preventívny účinok, podpora nervového a kardiovaskulárneho systému. Ďalším dôležitým účinkom "levej hrivy" sú jej protizápalové a imunitný systém posilňujúce vlastnosti.

 

Možno teda s istotou povedať, že vitálna huba, ako je Lion’s Mane, je skvelou alternatívou pre ľudí, ktorým záleží na ich duševnej a fyzickej pohode, ktorí dbajú na svoju imunitu a pohodu.

 

Štandardná dávka Lion’s Mane sa pohybuje medzi 0,5-1 g a jedná sa o produkt s vysokou mierou bezpečnosti. Je však potrebné mať na pamäti možné alergie na účinné látky a dodržiavať odporúčania výrobcu a odporúčania týkajúce sa každodenného používania korálovca ježatého.

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalite a správnosti informácií, ktoré s vami zdieľame v našich článkoch, nám záleží rovnako ako na našich produktoch samotných. Pokiaľ ste našli v našom článku nejakú chybu, preklep, či nezrovnalosť, dajte nám vedieť na info@herbalus.cz alebo nám zavolajte na číslo +421 948 203 208.

 

Kto je autorom tohto článku?

 

Tomáš Konieczny

Bc. Tomáš Konieczny
Narodený 4.7.1992 v Třinci
Vyštudoval ekonomický odbor, celý život sa však venoval cestovnému ruchu, zdravému životnému štýlu, konope a skúmaniu jeho vplyvu na ľudské zdravie.
Zakladateľ a konateľ firmy Herbalus, kde stojí okrem iného za vývojom produktov a objavovaním prínosu konope v rôznych fyzických či psychických aspektoch zdravia.