Artróza – čo to je a ako prebieha jej liečba?

|
Bolesť
Pohyb

Artróza je degeneratívne ochorenie kĺbov, ktoré nemožno úplne vyliečiť. Hoci na tento nepríjemný stav neexistuje žiadny zázračný liek, neznamená to, že jeho postup nemožno spomaliť.

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Zdieľajte článok:

Artróza – čo to je a ako prebieha jej liečba?

V liečbe artrózy môžeme mnohé urobiť sami, napr. zaistiť si dostatok pohybu a zdravú stravu bohatú na bielkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamín D. Liečba artrózy je do istej miery možná, pokiaľ pacient užíva špecializované prípravky, napr. s glukosamínom. Účinnosť týchto prípravkov je však obmedzená; ak je ochorenie pokročilé, môže pomôcť osvedčená biologická liečba kĺbov.

 

Artróza - príčiny

Je to výsledok biologických mechanických procesov. Príčin vzniku artrózy je mnoho: okrem iného genetické predispozície, nadváha, preťaženie alebo vysoká intenzita cvičenia pri športe. Štrukturálne zmeny kĺbu spôsobené artrózou môžu viesť k závažnému obmedzeniu motorickej funkcie kĺbu.

 

Okrem toho dochádza k poškodeniu kĺbovej chrupavky. Dochádza ku skleróze kosti v subchondrálnej vrstve a môžu sa tvoriť kostné výrastky a subchondrálne cysty. Existuje aj riziko dysfunkcie synoviálnej membrány. V takýchto prípadoch je liečba artritídy nevyhnutná.

 

Artritída môže vzniknúť už v druhom a treťom desaťročí života. Odhady uvádzajú, že už u 50% ľudí starších ako 30 rokov sa objavujú počiatočné degeneratívne zmeny kĺbov. U starších ľudí sa percento postihnutých zvyšuje.

 

Artróza môže byť v skorých štádiách asymptomatická. Prvým príznakom rozvíjajúceho sa ochorenia je únava končatín a celkový pocit únavy v tele. Okrem toho je príznakom bolesť kĺbov, ktorá sa zvyšuje pri fyzickej námahe. Postupom času sa zhoršuje pohyblivosť kĺbov – začínajú sa objavovať flekčné kontraktúry a bolesti sa objavujú nielen počas dňa (pri námahe), ale aj v noci.

 

Charakteristickým znakom artrózy je taktiež zväčšujúci sa a deformovaný obrys postihnutého kĺbu. Tento degeneratívny problém najčastejšie postihuje kolenné a bedrové kĺby.

 

Účinná liečba artrózy

Mimoriadne účinnú a technologicky vyspelú liečbu artrózy ponúka súkromné ​​kliniky v Česku aj Európe. Hovoríme o najmodernejších biologických terapiách, ktoré nielenže prinášajú vynikajúce výsledky, ale sú tiež minimálne invazívne a veľmi bezpečné.

 

Tento typ špecializovanej liečby vedie k výraznému spomaleniu alebo dokonca úplnému zastaveniu vývoja ochorenia. Dôležité je, že z týchto terapií majú prospech pacienti všetkých vekových kategórií, oboch pohlaví a s rôznym stupňom pokročilosti ochorenia.

 

Liečba artrózy pomocou biologickej liečby je jednou z najúčinnejších liečebných metód, ktoré sú v súčasnej dobe k dispozícii na liečbu artrózy a bolesti chrbta. Biologická liečba kĺbov zahŕňa injekčnú aplikáciu ochranných proteínov, ktoré sa vyrábajú a množia z krvi pacienta. To z nej robí nielen účinnú, ale predovšetkým bezpečnú formu terapie.

 

Po odobratí krvi pacientovi sa krv uchováva pri teplote 37 °C v inkubátore, kde sa syntetizujú ochranné proteíny. Sérum s ochrannými proteínmi sa potom oddelí od krvnej zrazeniny a vstrekne sa do artritického kĺbu. Ošetrenie sa vykonáva 1-3krát týždenne.

 

Liečba artritídy pomocou biologickej liečby bola vyvinutá nemeckými vedcami a používa sa od roku 1998. Vysoká úspešnosť liečby je daná tým, že pacientovi sú podávané ochranné proteíny vyrobené z jeho vlastnej krvi, ktoré neobsahujú žiadne cudzorodé látky. To znamená, že negatívna reakcia organizmu na podávaný proteín je prakticky nemožná. V dôsledku podávania proteínu sa obnoví rovnováha zapálenej oblasti, potlačí sa alebo zastaví deštrukcia tkanív a zmierni sa alebo úplne odstráni bolesť spôsobená degeneráciou.

 

artróza

 

Komplexná kĺbová terapia

Použitím biologickej liečby, vrátane liečby kĺbov kmeňovými bunkami, sa výrazne zlepšuje kvalita života pacientov s artrózou. Je dôležité vedieť, že artritída môže postihnúť nielen chrbticu, ale aj mnoho ďalších kĺbov, ako sú kolená, bedrá a tiež kĺby horných končatín. Vo všetkých týchto prípadoch je liečba schopná pomôcť tým, že účinne bojuje proti hlbokým a tupým bolestiam charakteristickým pre toto ochorenie.

 

Liečba osteoartrózy však neprináša úľavu iba v prípade akútnej artrózy alebo chondromalácie chrupavky. Veď kĺbové problémy sú tiež príznakom iných ochorení; liečba kĺbov pomáha pacientom v mnohých takýchto prípadoch. Jednou z najúčinnejších metód je injekčná aplikácia kyseliny hyalurónovej do kolenných kĺbov, ktorá môže zmierniť utrpenie na mnoho mesiacov.

 

Liečba kĺbov injekciou kyseliny hyalurónovej zahŕňa použitie inovatívneho lieku RenehaVis obsahujúceho 1,4 ml hyaluronátu sodného. Injekčným podaním RenehaVisu možno doplniť prirodzene sa vyskytujúci hyaluronát sodný, a tým zmierniť bolesť spojenú s osteoartrózou kolena. Účinky liečby trvajú jeden až dva roky.

 

TIP: CBD produkty a kratom sú významnými pomocníkmi pri odbúraní bolesti.

 

 

Artróza - správna strava

Medzi príčiny artrózy patrí nadváha a obezita. Zvýšená telesná hmotnosť prispieva k neustálemu zaťažovaniu kĺbov, najmä bedrových a kolenných. Preto je potrebné mať na pamäti, že liečba môže prebiehať aj zmenou súčasných stravovacích návykov. Na zostavenie jedálnička vhodného pre osobu s artrózou je vhodné navštíviť dietológa, ktorý určí energetické potreby jedinca a zostaví výživový plán na mieru jeho potrebám.

 

Pri liečbe artritídy vhodnou stravou je možné telu dodať cenné zložky, ktoré prospievajú kĺbom. Predpokladá sa, že strava ľudí trpiacich artrózou by mala byť bohatá na bielkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamín D. Zároveň je potrebné obmedziť príjem kuchynskej soli, vyprážaných jedál, perlivých nápojov, hotových jedál a rýchleho občerstvenia, rovnako ako alkoholu a nikotínu.

 

Je možné ochoreniu kĺbov predchádzať?

Artróza a ďalšie ochorenia kĺbov môžu mať niekoľko príčin. Niektoré faktory, ktoré zvyšujú riziko týchto ochorení, sú genetické, ale iné môžu súvisieť so životným štýlom. To teda znamená, že človek môže do istej miery zaistiť, aby sa mu osteoartróza nestala. Ako sa to dá urobiť?

 

Jednou zo zásad zdravého životného štýlu je poskytnúť telu každodennú dávku pohybu. Systematicky precvičovaný kolenný alebo bedrový kĺb zostane dlhšie funkčný. Fyzická aktivita tiež produkuje viac kĺbovej tekutiny, ktorá zabraňuje nebezpečnému treniu a vyživuje kĺbovú chrupavku. Navyše cvičením zlepšujete kvalitu tejto tekutiny a jej zloženie.

 

Pokiaľ sa budete snažiť netráviť život v jednej polohe, nielenže zlepšíte fungovanie bedrového alebo kolenného kĺbu, ale tiež znížite bolesti svalov a kĺbov, ktoré sa už mohli objaviť. Preto je vhodné snažiť sa byť čo najskôr fyzicky aktívny, pretože to môže znížiť stuhnutosť kĺbov a s podporou vhodnej liečby zabrániť ďalšej progresii ochorenia.

 

Ďalším opatrením na zníženie rizika ochorenia kĺbov je správna strava. Aj keď sa už objavili niektoré príznaky artrózy, stojí za to potlačiť jej rozvoj konzumáciou menšieho množstva živočíšnych bielkovín a naopak dodávať telu mliečne výrobky, ktoré podporujú stavbu kĺbových chrupaviek a kostí. Okrem toho sú strukoviny a obilniny dobrým zdrojom látok potrebných pre kĺby. Podporujú tvorbu kĺbovej tekutiny a pomáhajú znižovať nadváhu, ktorá zaťažuje kĺby.

 

Je tiež dobré dodávať telu antioxidanty z ovocia a zeleniny a omega-3 mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú v morských rybách. A nezabudnite sledovať hladinu vitamínu D. Jeho nedostatok môže urýchliť degradáciu kĺbov.

 

artróza kolena

 

Šport a osteoartróza

Napriek tomu, že dostatočná dávka každodenného pohybu podporuje celý organizmus, a preto má tiež blahodarný vplyv na kĺby a znižuje bolesti svalov, nadmerná fyzická aktivita môže byť už smrteľná. Degeneratívne zmeny sú častým problémom bývalých športovcov. Je to preto, že trénujú veľmi intenzívne, aby dosiahli dobré výsledky vo svojom športe. Neustále a nadmerné zaťažovanie tela môže spôsobiť vznik osteoartrózy v neskoršom veku.

 

Ľudia, ktorí boli zranení, môžu byť tiež náchylnejší k zápalom vedúcim k degradácii kĺbov. Je však potrebné vedieť, že pokiaľ sú príznaky artrózy rozpoznané pomerne rýchlo, možno progresii artrózy skutočne účinne zabrániť. Moderná biologická liečba pomáha pri genetických aj infekčných ochoreniach. Bolesti kĺbov sa dajú dokonca úplne odstrániť.

 

Bolesť kĺbov nie je jediným príznakom artrózy

Artróza kĺbov nemusí mať spočiatku žiadne príznaky. Než sa objaví bolesť kĺbov, ktorá je signálom na kontrolu stavu, môže o sebe artritída dať vedieť aj vŕzganím pri pohybe. Pokiaľ ide o znepokojujúci jav, je vhodné sa poradiť s lekárom a zistiť, v akom stave sú chrupavky a kosti v danej oblasti. Pokiaľ je artróza odhalená rýchlo, môže mať liečba lepší účinok. Ochorenie tak môže byť zastavené v ranom štádiu bez toho, aby artritída postupovala a spôsobila závažnejšiu degeneráciu.

 

Rizikové faktory pre vznik zápalu

Existujú faktory, ktoré podporujú vznik ochorení kĺbov. Patrí medzi ne zlá strava, nedostatok pohybu alebo prílišná fyzická námaha. Existujú aj genetické ochorenia, ktoré vedú k degenerácii. Ak niekto zneužíva alkohol alebo iné psychotropné látky, môže sa u neho v budúcnosti objaviť bolesť kĺbov, ktorá je známkou závažných kĺbových zmien.

 

Za zmienku stojí, že artróza sa tiež častejšie prejavuje u starších ľudí, aj keď, ako sme už spomínali, osteoartróza môže postihnúť aj mladších ľudí. K bolestivému zápalu vedúcemu k artróze môže prispievať aj diabetes, hypotyreóza alebo predchádzajúce operácie.

 

Je dôležité si uvedomiť, že artróza kĺbov nie je jediným nebezpečným stavom, ktorý je možné liečiť a zastaviť biologickými metódami. Nie je jediná, ktorá spôsobuje bolesť kĺbov a je pre stav nebezpečná. Pozor je treba dávať aj na rôzne infekčné ochorenia, tj vírusové a bakteriálne infekcie, ktoré sa môžu prejavovať aj bolesťou kĺbov. Ak sa artritída nelieči, môže spôsobiť nezvratné zmeny v kĺboch. Reumatoidná artritída je tiež spojená s postupnou degradáciou v postihnutej oblasti.

 

Čo robiť, keď vás trápia bolesti kĺbov?

Pokiaľ vás už dlhší čas trápia bolesti svalov a kĺbov, neváhajte navštíviť odborníka. Pokiaľ sa u vás objavili ďalšie príznaky artrózy, napríklad pooperačná "únava" alebo neobvyklé vŕzganie kĺbov, je vhodné sa o vašom stave presvedčiť. Odporúčame vám, aby ste sa obrátili na kompetenčnú ordináciu.

 

Artritídu, či už vírusového, bakteriálneho alebo genetického pôvodu, nemožno podceňovať. Zistite, s čím súvisí bolesť kĺbov, ktorú už dlhší čas pociťujete. Týmto spôsobom sa nielen dozviete príčinu svojho utrpenia, ale budete tiež môcť začať účinnú terapiu, ktorá zlepší kvalitu vášho života.

 

Dokážete si predstaviť situáciu, keď vaše bolesti svalov a kĺbov ustúpia a vy budete môcť ľahšie vykonávať každodenné činnosti? Nedopustite, aby artróza kĺbov alebo iné progresívne ochorenie viedlo k vážnej degradácii niektorej oblasti vášho tela, ktorá by mala za následok okrem iného aj zníženú pohyblivosť.

 

Bez ohľadu na vek si môžete užívať život bez neustálych bolestí kĺbov a obmedzení spôsobených stuhnutosťou. Čím skôr sa rozhodnete navštíviť lekára, aby vám stanovil diagnózu a zahájil liečbu, tým ľahšie a účinnejšie bude odstránenie zdroja problému.

 

Artróza kolena, členku alebo bedra - aká je prírodná liečba?

S pribúdajúcim vekom sa naša pohyblivosť znižuje. Príčinou je nadmerné opotrebenie kĺbovej chrupavky, ktorá funguje ako prirodzený tlmič nárazov. Pomáha regulovať preťaženie bez poškodenia kostí. Postupom času však dochádza k výraznému opotrebovaniu chrupavky, čo môže spôsobiť zápal a vznik artrózy. Ide o nepríjemnú osteoartrózu, ale pomocou správnych metód je možné jej účinky zmierniť...

 

CBD kanabidiol

 

Zmiernenie bolesti pri artróze

Veľmi obľúbenými sa v poslednej dobe stali doplnky stravy na konopnej báze, čiže CBD produkty. Najmä CBD kvapky či CBD kapsule sú malým zázrakom pre ľudí trpiacich artrózou. Významne pomáhajú odbúravať zápaly, urýchľovať regeneráciu a tlmiť bolesť. Na CBD pritom nevzniká závislosť a nemá žiadne vedľajšie účinky.

 

Artróza členka alebo bedrového kĺbu - príčiny

Artrózu nemožno odstrániť, ale existujú spôsoby, ako problémy spomaliť. Priamou príčinou vzniku artritídy je opotrebovanie kĺbov, preto je možné podniknúť určité kroky na ich udržanie v dobrom stave. Kľúčový je predovšetkým zdravý životný štýl: správne návyky, správna strava alebo fyzická aktivita pomôžu zmierniť následky artrózy. Niekedy však tieto opatrenia nestačia. V takýchto prípadoch je vhodné využiť biologické metódy liečby, ktoré ponúkajú lekári a kliniky.

 

Podľa odhadov sa prvé degeneratívne zmeny kĺbov objavujú približne u 50 % osôb po 30. roku života. Problém sa zvyšuje s vekom, preto sa neoplatí podceňovať počiatočné signály.

 

Artróza začína zníženou aktivitou končatín a celkovým pocitom únavy. Nasleduje bolesť kĺbov pri fyzickej námahe a časom ďalšie problémy, ktoré bránia v pohybe. Aby sa zabránilo nevratným degeneratívnym zmenám, je vhodné čo najskôr navštíviť odborníka.

 

Artróza kĺbu - aká je liečba na klinike?

 

Na klinike nájdete účinnú metódu odstránenia následkov artrózy – tzv. ortokínovú terapiu. Mnohí odborníci ju označujú za najlepšiu metódu boja proti artritíde v akejkoľvek fáze vývoja ochorenia. Biologická liečba je založená na injekčnej aplikácii ochranných proteínov, ktoré sa vyrábajú priamo z krvi pacienta.

 

Liečba sa začne stanovením vhodnej diagnózy. Špecialisti potom pacientovi odoberú krv a uložia ju pri teplote 37 stupňov. V inkubátore sa vytvárajú špeciálne ochranné proteíny, ktoré sa oddelia od zvyšnej zrazeniny. Takto pripravené sérum sa pacientovi podáva priamo do oblasti degeneratívnych lézií, ktoré sa majú liečiť. Procedúra sa vykonáva 1-3krát týždenne, kým sa nedosiahne optimálny účinok liečby.

 

Artróza je choroba. Prírodná liečba spomalí jej účinky!

Vďaka modernej liečebnej technológii vyvinutej nemeckými odborníkmi je možné každému pacientovi pomôcť neutralizovať následky artrózy. Metóda je veľmi účinná a je možné ju použiť v akomkoľvek štádiu ochorenia. Početné štúdie doteraz nepreukázali žiadne negatívne vedľajšie účinky. Terapia ortokínom je založená na použití prírodných proteínov, ktoré sa získavajú priamo z krvi pacienta, a je preto úplne bezpečná.

 

Pod vedením odborného tímu je možné problémy s artritídou ľahšie odstrániť. Kliniky ponúkajú komplexnú podporu pri diagnostike, výbere správnej liečebnej metódy a sledovaní účinkov aplikovanej terapie. Zameriavajú sa výhradne na blaho pacientov a poskytujú služby najvyššej kvality. Všetky ošetrenia sú vykonávané pomocou moderného a sterilného vybavenia, ktoré pomáha odstrániť zdroj pretrvávajúcich problémov.

 

Kombináciou liečby na profesionálnych klinikách s užívaním základných prírodných doplnkov stravy bohatých na omega-3 mastné kyseliny, vitamín D a CBD produktov môžete aj vy nad touto chorobou zvíťaziť.

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

 

Na kvalite a správnosti informácií, ktoré s vami zdieľame v našich článkoch, nám záleží rovnako ako na našich produktoch samotných.
Pokiaľ ste našli v našom článku nejakú chybu, preklep, či nezrovnalosť, dajte nám vedieť na info@herbalus.cz alebo nám zavolajte na číslo +421 948 203 208.

 

Kto je autorom tohto článku?

 

Tomáš Konieczny

 

Bc. Tomáš Konieczny
Narodený 4.7.1992 v Třinci
Vyštudoval ekonomický odbor, celý život sa však venoval cestovnému ruchu, zdravému životnému štýlu, konope a skúmaniu jeho vplyvu na ľudské zdravie.
Zakladateľ a konateľ firmy Herbalus, kde stojí okrem iného za vývojom produktov a objavovaním prínosu konope v rôznych fyzických či psychických aspektoch zdravia.