Ako žiť zdravo?

|
Strava
Pohyb

Mnoho ľudí by chcelo žiť zdravšie, byť v lepšej kondícii, cítiť sa lepšie. Ako na to? Za aký koniec zmenu svojich návykov uchopiť? Čomu venovať pozornosť? Je lepší obrat o 180 ° alebo postupná úprava životného štýlu?

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Zdieľajte článok:

Ako žiť zdravo?

V 70. rokoch nadobudol na význame pojem životný štýl, medzi inými aj vďaka štúdii Marca Lalondeho „Nový pohľad na zdravie Kanaďanov“, ktorá ukázala, že životný štýl je zodpovedný až za 50 % zdravia každého človeka. V súčasnej dobe sa zdá, že životný štýl má ešte väčší vplyv na výskyt mnohých civilizačných chorôb. Čo znamená zdravý životný štýl? Aké sú najdôležitejšie zásady, ktoré vám pomáhajú zmeniť váš životný štýl na zdravšie?

 

Čo znamená zdravý životný štýl?

Životný štýl je považovaný za hlavný faktor určujúci ľudské zdravie. Tento termín používajú rôzne vedy, napr. psychológie, sociológie a lekárstva. V posledných rokoch nadobúda pojem „životný štýl“ stále väčšiu dôležitosť. Prečo tomu tak je?

 

Aj napriek zvyšujúcemu sa rozvoju medicíny a dostupnosti zdravotnej starostlivosti sa zdravotný stav spoločnosti nijako prevratne nezlepšuje a civilizačné choroby sa rozvíjajú stále dynamickejšie. Mnoho civilizačných chorôb je navyše spôsobených obezitou a nesprávnou výživou. Z toho vyplýva jednoduchý záver, že naše zdravie do značnej miery závisí od životného štýlu.

 

To čo jeme, ako sa hýbeme a ako sa o seba staráme priamo ovplyvňuje našu fyzickú aj psychickú kondíciu. Pokiaľ sami seba zanedbávame, môžeme tak sami zapríčiniť vznik rôznorodých chorôb či zdravotných komplikácií.

 

zdravý životní styl

 

5 najdôležitejších zásad zdravého životného štýlu

Chcete prejsť na zdravší životný štýl? Uplatňovanie nasledujúcich zásad vám pomôže predísť mnohým chorobám a predĺžiť si život!

 

1. Správne jesť

 

Čo to znamená? Dbajte na správnu energetickú bilanciu - jedzte toľko, koľko potrebujete. Ak budete dlhodobo prijímať viac kalórií ako spálite - budete priberať.

Vyberajte čerstvé, prírodné produkty, pite veľa vody. Vyraďte zo svojho jedálnička vysoko spracované potraviny (na báze trans mastných kyselín, cukru a bielej múky), obmedzte konzumáciu mäsa, zvýšte množstvo zeleniny a ovocia.

 

2. Zbaviť sa závislostí

 

Cigarety, alkohol, marihuana, prášky na spanie, sociálne siete. Závislosti môžu byť rôzne a zbaviť sa ich nebýva jednoduché. Akonáhle sa vám to ale podarí, kvalita vášho života a zdravia sa významne pozdvihne.

 

Vedeli ste, že s každou vyfajčenou cigaretou absorbujete štyritisíc škodlivých látok? Z toho cez 40 je karcinogénnych, vrátane: acetónu, kyanovodíka, kadmia, arzénu, amoniaku, oxidu uhoľnatého, metanolu, DDT, toluénu, butánu!

 

Len 20 minút po uhasení poslednej cigarety sa tep a krvný tlak vráti do normálu.

 

A to je len začiatok premeny. Po 25 hodinách abstinencie sa pľúca začnú čistiť.

 

Po troch dňoch sa nikotín z tela odstráni, začnete intenzívnejšie cítiť chute a vône.

 

Po piatich rokoch bez cigarety sa o polovicu znižuje riziko rakoviny pľúc, úst, hrtana a pažeráka a znižuje sa aj riziko mŕtvice.

 

TIP: Ako prestať fajčiť?

 

3. Pravidelná fyzická aktivita

 

Pohyb omladzuje a pomáha znižovať riziko chronických ochorení a zlepšovať naše zdravie. Pohyb nielen predlžuje život, ale tiež dodáva energiu, vďaka čomu sa cítime o pár rokov mladšie. Rovnako tak pomocou vyplavovania endorfínov zlepšuje našu náladu.

 

Fyzická aktivita ovplyvňuje celé telo, vrátane srdca, cievy, imunitný systém, svaly, kostnú dreň a dokonca aj duševné zdravie.

 

Aká fyzická aktivita je najlepšia? Tým, že robíme šport či cviky, ktoré sú pre nás zábavné a jednoduché, je väčšia šanca, že sa nimi nenecháme odradiť. Môže to byť pár kilometrov chôdze, jazda na bicykli, fitness lekcie alebo beh.

 

Pamätajte, že existujú tri druhy cvičení a každý z nich má pre zdravie nášho tela iný význam.

 

 • Všeobecná pohybová aktivita – jedná sa o každodenný pohyb, teda prechádzku, umývanie okien, nákupy, zdolávanie schodov. Všetky tieto činnosti prispievajú k zdraviu a celkovej kondícii organizmu.

 • Kondičný tréning - to sú aktivity, pri ktorých nám trochu zrýchli tep, keď nám začne dochádzať dych alebo sa potíme. Môžu to byť rýchle prechádzky, nordic walking, tanec, beh, hranie tenisu atď.

 • Silový tréning – po tridsiatke nám začína ubúdať svalová hmota a každé ďalšie percento svalovej hmoty nám predlžuje život o ďalší rok. Preto sa oplatí zaradiť do našej činnosti cvičenia zamerané na rozvoj a posilnenie svalov.

 

4. Starostlivosť o dobrú kvalitu spánku

 

Přiměřené množství a vysoká kvalita spánku je základním prvkem zdravého životního stylu. Dobrý spánek dopřává regeneraci nejen našim svalům, ale také mozku, trávicímu systému a všem orgánům v našem těle.

Ak je váš spánok nekvalitný, nedosahujete všetky fázy spánku, v noci sa prebúdzate, ráno ste nevysaní a bez energie - je to zle. Spánok je pre náš organizmus úplne zásadný a pokiaľ nie je kvalitný a nie je ho dosť, môže tento nedostatok stáť za vznikom mnohých rôznych ochorení.

Ak cítite, že by vás spánok mohol byť kvalitnejší, skúste zvážiť zaobstaranie si Magnézia - PRE SPÁNOK či niektorého z CBD olejov, tzn. produktov, ktoré významným spôsobom pomáhajú ľahko zaspať a zlepšiť kvalitu spánku.

 

5. Vhodné mentálne nastavenie

 

Buďte láskaví k ostatným, optimistickí ohľadom života, snažte sa vyhýbať stresovým situáciám. Snažte sa správať k druhým tak, ako by ste chceli aby sa správali oni k vám.
Urobte pre niekoho niečo nezištne. Užívajte si malé radosti a všedné chvíle.

Nespokojnosť a negatívne myšlienky pramenia z hláv ľudí, pretože sú takto nastavení. Akonáhle začnete na svet pozerať ako na pekné miesto, vaša všedná realita sa stane príjemnejšou.

 

sportem ke zdraví

 

10 tipov pre zdravý životný štýl

Užitočným tipom pre ľudí, ktorí chcú zaviesť zdravý životný štýl, je „Pyramída zdravého stravovania a fyzickej aktivity“. Bol vyvinutý v roku 2016 odborníkmi z Ústavu potravín a výživy.

 

Pyramída zdravej výživy s 10 bodmi je jednoduchý, krátky a prehľadný spôsob, ako predstaviť najdôležitejšie zásady zdravého životného štýlu, najmä správnej výživy. Pyramída je zameraná na zdravých ľudí.

 

V prípade ochorení, ako je obezita, diabetes, ischemická choroba srdca, osteoporóza a hypertenzia, môže byť potrebné navrhované odporúčania upraviť.

 

Na druhej strane v mnohých prípadoch môže dodržiavanie pravidiel obsiahnutých v „Pyramíde“ zabrániť rozvoju vyššie spomínaných ochorení.

 

Ako viesť zdravý životný štýl v desiatich krokoch?

 

 1. Jedzte pravidelne 4-5 jedál denne, približne každé 3-4 hodiny.

 2. Jedzte zeleninu čo najčastejšie a čo najviac. Zelenina a ovocie by mali tvoriť aspoň polovicu toho, čo jete. Správne pomery sú: 3/4 zeleniny a 1/4 ovocia.

 3. Jedzte obilné výrobky, najmä celozrnné.

 4. Jedzte 2 porcie chudých mliečnych výrobkov denne. Môže to byť mlieko, jogurt, kefír, nízkotučný syr. Pokiaľ nekonzumujete mliečne výrobky, voľte rastlinné nápoje obohatené vápnikom.

 5. Obmedzte konzumáciu mäsa (najmä červeného a spracovaných mäsových výrobkov). Namiesto toho voľte iné zdroje bielkovín – ryby, strukoviny a vajcia.

 6. Obmedzte konzumáciu živočíšnych tukov. Nahraďte ich rastlinnými olejmi.

 7. Vyhýbajte sa cukru a sladkostiam. Uspokojte chuť na sladké ovocím a orechy.

 8. Nesoľte zbytočne. Kupujte výrobky s nízkym obsahom soli. Skúste obohatiť chuť pokrmov bylinkami - pomáhajú znižovať množstvo soli a obsahujú cenné zložky, ako sú antioxidačné polyfenoly.

 9. Vypite aspoň 2 litre vody denne.

 10. Nekonzumujte alkohol.

 

zdravé jídlo

 

Ako žiť zdravo? Dbajte na svoj jedálniček!

Ak sa váš životný štýl predtým výrazne líšil od toho „zdravého“ a váš jedálniček pozostával prevažne z hranoliek, hamburgerov, čokoládových tyčiniek a chipsov, nebude pre vás ľahké prejsť zo dňa na deň na zdravý životný štýl.

 

K cieľu by ste sa mali snažiť dôjsť malými krôčikmi a zásady zdravého životného štýlu zavádzať postupne.

 

 • Najprv sa snažte nájsť alternatívy k nezdravým jedlám, ktoré máte radi.
 • Sladkosti nahraďte ovocím (čerstvým aj sušeným), chipsy nahraďte orieškami.
 • Namiesto pochybného hamburgera z rýchleho občerstvenia skúste urobiť prírodný rezeň na báze zeleniny, strukovín a/alebo chudého hydinového mäsa.
 • Pomaly obmedzte solenie jedla a sladenie čaju.
 • Pokiaľ ste si doposiaľ do nápojov pridávali dve lyžičky cukru, obmedzte sa na jednu a radšej cukor nahraďte xylitolom, ktorý je rovnako sladký, menej kalorický a má blahodárne protizápalové vlastnosti.
 • Výrobky z bielej múky nahraďte celozrnným pečivom, sladkými raňajkovými cereáliami, ovsenými vločkami chutnými doplnkami (napr. banán, arašidové maslo, horká čokoláda, datle).
 • Jedzte 4-5 jedál denne v pevne stanovenú dobu - vďaka tomu sa nebudete prejedať a vyhnete sa návalom hladu medzi jedlami.
 • Uistite sa, že každé jedlo obsahuje rôzne druhy potravín.

 

Hľadanie nových chutí môže byť nesmierne fascinujúce. Pokiaľ jedinou zeleninou, ktorá bola na vašom tanieri doteraz, sú paradajky a uhorky, siahnite pokojne po novinkách. Medzi rozmanitou zeleninou určite nájdete viac, čo vám bude chutiť!

 

Pokiaľ je pre vás ťažké urobiť prvý krok k zdravému životnému štýlu, možno budete potrebovať pomoc a neváhajte sa obrátiť na niektorého z odborníkov v stravovaní.

 

 

Stavte na aktívny životný štýl

Na záver stojí za to vysvetliť význam fyzickej aktivity pri vedení zdravého životného štýlu.

 

Odporúča sa aspoň 30-45 minút zdravého pohybu denne, a to aj formou spontánnej pohybovej aktivity, ako je napr. chôdza, chôdza do schodov alebo rekreačná jazda na bicykli.

 

Oplatí sa zaviesť stredne intenzívny aeróbny tréning, napr. plávanie, aqua-aerobik, nordic walking, jogging. Pohybová aktivita by mala byť predovšetkým prispôsobená veku a schopnostiam cvičiaceho. Námaha by mala byť pre myseľ relaxačná, zlepšovať náladu a odbúravať stres, takže jej intenzita pre nás nesmie byť niečo odstrašujúce.

 

Zdravý životný štýl založený na vyváženej výžive a pohybovej aktivite pozitívne ovplyvňuje fungovanie organizmu a pomáha predchádzať mnohým civilizačným chorobám, predovšetkým obezite, ktorá prispieva k vzniku mnohých ďalších nebezpečných ochorení, ako je cukrovka 2. typu, hypertenzia či ateroskleróza.

 

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalite a správnosti informácií, ktoré s vami zdieľame v našich článkoch, nám záleží rovnako ako na našich produktoch samotných. Pokiaľ ste našli v našom článku nejakú chybu, preklep, či nezrovnalosť, dajte nám vedieť na info@herbalus.cz alebo nám zavolajte na číslo +421 948 203 208.

 

Kto je autorom tohto článku?

 

Bc. Tomáš Konieczny
Narodený 4.7.1992 v Třinci
Vyštudoval ekonomický odbor, celý život sa však venoval cestovnému ruchu, zdravému životnému štýlu, konope a skúmaniu jeho vplyvu na ľudské zdravie.
Zakladateľ a konateľ firmy Herbalus, kde stojí okrem iného za vývojom produktov a objavovaním prínosu konope v rôznych fyzických či psychických aspektoch zdravia.