10 vecí, ktoré ste o konope nevedeli

|
CBD
Rastliny

O konope sa ľudia zaujímajú viac a viac. Bohužiaľ, často sa zabúda na jeho široké využitie. Poďte sa teda s konopou zoznámiť bližšie.

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Zdieľajte článok:

10 vecí, ktoré ste o konope nevedeli

Konope je rastlina, ktorá sa po stáročia používa na celom svete. V poslednej dobe jeho popularita značne vzrástla, a preto stále viac ľudí používa konopné oleje s CBD. Konope je rastlina, ktorá je známa a používaná už dlhé roky, ale spôsoby jej využitia môžu niektorých ľudí prekvapiť. Nie všetky sú tak zrejmé, ako by ste si mohli myslieť. Tu je 10 zaujímavostí o konope, ktoré by vás mohli zaujímať.

 

Auto z konope? Vyrobil ho Henry Ford!

Konope sa vyznačuje tým, že jeho vlákna sú veľmi odolné, a preto sa používa v textilnom aj stavebnom priemysle. Ale nielen to, z konope je možné vyrábať aj autá. Milovníkov konope určite zaujme to, že Henry Ford, tvorca populárnej značky automobilov, vytvoril v roku 1941 plastový automobil na báze konope, ktorý jazdil na konopné palivo. To je jedna z najzaujímavejších informácií o konope - v súčasnej dobe sa totiž týmto spôsobom už žiadne vozidlá nevyrábajú.

 

V Múzeu Henryho Forda dokonca nájdete publikáciu New York Times na túto tému. Ukázalo sa, že inšpiráciou pre konopný automobil bola druhá svetová vojna, predovšetkým skutočnosť, že vojnový konflikt viedol k veľkému nedostatku ocele, čo prinútilo spoločnosť Ford hľadať alternatívne, ekologické riešenia. Ukázalo sa, že vozidlo je oveľa ľahšie ako tradičné automobily a je pomerne odolné. Bohužiaľ je pravdepodobné, že oceliarsky a palivársky priemysel prispeli k obmedzeniu výroby konopných vozidiel, a preto sa už žiadne takéto stroje nevyrábali.

 

TIP: Mýty o konope - viac v tomto článku.

 

Konopné domčeky sú realita!

Konopné vlákna je možné vďaka ich vysokej odolnosti používať v stavebníctve. Konopný betón je jedným z produktov vyrábaných z tejto rastliny a je nielen šetrný k životnému prostrediu, ale je taktiež vynikajúcim zvukovo a tepelne izolačným materiálom.

 

Vyplnenie drevenej steny konopným betónom zvyšuje jej pevnosť a môže zabrániť prirodzenému poškodeniu dreva. Hoci konopné domy zatiaľ nie sú v stavebníctve príliš obľúbeným riešením, vďaka popularite ekologických alternatív by sa konopný betón mohol v budúcnosti stať jedným z hlavných materiálov používaných pri stavbe budov.

 

Konopné tehly navyše nie sú také horľavé ako napríklad drevo, takže konopné stavby sú odolnejšie proti požiaru. Možno tiež poznáte obľúbené tesnenia rúrok vyrobené z vlákien? Sú tiež konopné a pravdepodobne ich máte doma.

 

Konopné plátna

Zo zaujímavostí o konope stojí za zmienku, že už v minulých storočiach niektorí umelci vytvorili svoje obrazy na plátnoch z konope. Patrili k nim aj renesanční majstri Rembrandt a Van Gogh. Deklarácia nezávislosti Spojených štátov bola dokonca spísaná na konopnom papieri.

 

TIP: Ekopodvody alebo greenwashing

 

Konopné lietadlo? Je to možné!

Kanadská spoločnosť Hempearth vyvinula projekt, ktorý počíta s vytvorením lietadla, ktoré má vonkajšiu aj vnútornú konštrukciu z konope. Predpokladá, že vytvorený stroj bude mať väčšiu dynamiku ako stroje vyrobené z tradičných materiálov, pretože je ľahší, a preto bude potrebovať aj menej paliva na dosiahnutie požadovanej výšky.

 

Drahé palivo? Čo napríklad konope?

 

Konope má veľký potenciál na využitie pri výrobe biopalív. To dokázal už Henry Ford, keď vytvoril vyššie spomínaný konopný automobil. V tom čase sa priemysel konopných palív nemal šancu rozvinúť. V súčasnej dobe, keď sa celý svet otvára ekológii, je to oveľa schodnejšie.

 

Výroba paliva z konope má mnoho výhod. Predovšetkým je čistejší ako biopalivá zo sóje a repky a okrem toho sa konopné semeno pomerne ľahko pestuje. To znamená dobrý prístup k surovinám, z ktorých by sa takéto biopalivo vyrábalo. V budúcnosti by to mohla byť skvelá alternatíva lacného a ekologického paliva.

 

Konopné rúcho cisára

V Japonsku sa konope už dlho používa v tkáčskom priemysle. Kedysi sa ako materiál na kimona pre nižšie vrstvy používala látka z konope. Japonská náboženská tradícia však nariaďovala, aby cisár nosil konopné rúcho.

 

Prečo? Konope malo pre hinduizmus posvätný význam. Nosenie konopných rúch nielen na náboženské účely je v tejto krajine bežné aj dnes, a navyše sú ozdobné konopné tkaniny cenným dovozným artiklom pre Japonsko.

 

Konope môže nahradiť stromy

Konopné rastliny majú vysokú schopnosť absorbovať a zadržiavať oxid uhličitý. Jeden hektár konope môže z atmosféry pohltiť až 22 ton CO2, čo je oveľa viac ako pri stromoch. Jednoduchosť pestovania konope z neho robí zaujímavú alternatívu pre výrobu kyslíka, nielenže môže vyrásť až 100 metrov za 100 dní, čo z neho robí lepší spôsob zachytávania oxidu uhličitého ako energie, ale možno ho tiež pestovať dvakrát počas jedného roka.

 

Konope, ktoré rýchlo rastie a pohlcuje veľké množstvo CO2, by mohlo výrazne zlepšiť kvalitu ovzdušia spôsobom šetrným k životnému prostrediu a tiež nahradiť výrub stromov - veď konope je možné tiež použiť na stavbu, výrobu papiera alebo dokonca aj plastov.

 

Konope pomohlo ukončiť druhú svetovú vojnu

Znížené dodávky surovín na výrobu vojnového vybavenia, spôsobené prerušením amerického dodávateľského reťazca s Áziou, viedli americkú vládu k začatiu programu na podporu pestovania konope, ktoré by sa používalo na výrobu potrebných materiálov. Americkí farmári si tieto odporúčania vzali k srdcu a vďaka ich úsiliu sa im podarilo vyrobiť dostatok konopného vybavenia, ktoré podporilo spojenecké jednotky v boji proti nacistom a koncu vojnových operácií.

 

Víno z konope? Prvé v Európe bolo vyrobené v Poľsku

Milovníkov vína určite poteší, že tento alkohol je možné získať aj z konope. Víno „Linia Konope“ bolo vytvorené rodinou Sareckých a je kombináciou konopných listov s vysoko kvalitným polosladkým červeným hroznovým vínom. Základom tohto nápoja je špeciálna bylinná receptúra, vďaka ktorej je vhodný aj na použitie ako posilňovač organizmu. Avšak pri alkohole odporúčame striedmosť. Aj keď konopnému vínu je ťažké odolať.

 

TIP: Odkiaľ sa berie vôňa konope? - viac v tomto článku.

 

Vikingovia so sebou nosili konope aj na vodu!

V roku 1904 bolo v Oserbergu (Oslo) nájdené vikingské pohrebisko a na ňom loď, v ktorej bolo objavené vrece s konope. Dodnes nie je isté, na čo Vikingovia rastliny používali, ale odhaduje sa, že ich používali na zmiernenie bolesti pri rôznych ochoreniach. To však nie je potvrdené, pretože konope sa mohlo používať okrem iného aj ako surovina na výrobu povrazov, odevov alebo plachiet.

 

Konope ako alternatíva plastu

Veľké množstvo plastov predstavuje pre našu planétu závažný problém a výrobcovia hľadajú alternatívne riešenie. Jedným z takýchto riešení je získavanie bioplastov z konope. Tento typ plastu je tiež recyklovateľný, ale pokiaľ sa nechá bez úpravy, do 6 mesiacov sa sám rozloží.

 

Konopný bioplast je navyše netoxický a z hľadiska trvanlivosti predčí bežný polypropylén. Konopný plast ako alternatíva k bežnému plastu sa bohužiaľ zatiaľ príliš nepoužíva. Hlavnou prekážkou je cena, ktorá nie je spôsobená samotným výrobným procesom, ale skôr nedostatkom vhodných spracovateľských zariadení a obchodných mechanizmov, ktoré by sa zaoberali jeho tvorbou.