Odkiaľ sa berie vôňa konope?

|
CBD
Rastliny

Niekomu smrdí, niekomu vonia. Nesporným faktom je, že aróma konope je veľmi špecifická a prakticky nezameniteľná s čímkoľvek iným na tomto svete.

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Zdieľajte článok:

Odkiaľ sa berie vôňa konope?

Takmer každý vie, ako konope vonia. Zdá sa, že o zdroji vône konope vieme všetko. Práve terpény dodávajú konope jeho špecifickú vôňu. Ukázalo sa však, že vôňa konope je bohatšia na zlúčeniny, než sme si predtým mysleli. Vysvetlíme, prečo konope vonia, čo má spoločné s cesnakom a kde všade našli konopné vône uplatnenie. Pozrime sa na to bližšie.

 

Vôňa konope a chemických zlúčenín

Konope vonia ako skunk. To neznie príliš lákavo, ale je to veľmi názorné. Vôňa konope je silná a veľmi výrazná. Napriek nevábnemu spojeniu je to veľmi príjemná sladká, ovocno-citrusová vôňa s nádychom borovice a niekedy aj korenia. Je ťažké si ju s niečím pomýliť.

 

Vôňa konope je tak jedinečná a obľúbená, že sa teraz používa v parfémoch, esenciálnych olejoch a dokonca aj v sprchových géloch.

 

Pýtate sa, odkiaľ sa berie vôňa konope?

 

Cannabis Sativa L. (a tiež Indica) obsahuje viac ako 200 sekundárnych zlúčenín, ktoré tvoria jeho arómu.

 

Stojí za to vedieť, že aromatické zloženie konope sa líši podľa odrody a spôsobu pestovania. Majú samozrejme spoločné rysy, ale drobné rozdiely v chemickom zložení sa prejavujú vo výrazných zmenách vône, čo dáva znalcom priestor na manévrovanie. Tu sa zdá byť vhodná analógia s aromatickými vôňami, ktoré milovníci vín rozoznávajú.

 

Vôňa konope je odvodená od zloženia terpénov a prchavých sírnych zlúčenín.

 

Zaujímavé je, že nedávno publikovaný výskum pomocou dvojrozmernej plynovej chromatografia ukázal, že za štipľavý skunkový, tzv. sírny charakter vône Cannabis Sativa L. sú zodpovedné sírne zlúčeniny, a nie terpény.

 

Aj malé, stopové množstvá sírnych zlúčenín majú významný vplyv na štipľavú vôňu kvetov konope. Hovoríme napríklad o zlúčenine zvanej prenylthiol, ktorá má v konope zrejme najviac polarizujúci aromatický účinok. Niektorí ľudia považujú intenzitu vône za známku vysokej kvality a sú ochotní za takýto výrobok zaplatiť viac. Dnes už vieme, že to znamená okrem iného vyšší obsah prenyltiolu.

 

Veľmi podobné zlúčeniny v iných kombináciách možno nájsť v cesnaku, chmeli a... žľazových sekrétoch tchory. Majú podobné chemické zloženie a predpokladá sa, že môžu mať podobné zdravotné účinky na organizmus. Čo presne, to zatiaľ nevieme. Veda ešte len začína študovať ich vlastnosti a účinky na ľudský organizmus. Na druhú stranu o účinkoch niektorých terpenoidných zlúčenín vieme o niečo viac.

 

Čo ovplyvňuje vôňu konope?

Zaujímavé je, že vek kvetov rastliny ovplyvňuje aj intenzitu arómy konope. Jemnosť borovicovej vône sa časom zmenšuje a dáva väčší priestor sírnej a štipľavej ostrosti vône.

 

Medzi ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú vôňu, patrí v prípade vonkajšieho pestovania typ pôdy, počasie, slnečný svit, obklopenie inými plodinami, lesmi atď.

 

Podľa skúseností nadšencov a milovníkov konope majú odrody Indica ostrejšiu vôňu. Odrody sativa sú naopak jemnejšie, ovocnejšie a len ľahko obohatené o ostrejšie aromatické látky. Existujú ľudia, ktorí dokážu rozpoznať odrody konope podľa vône. Nedokážeme povedať, či je to pravda. Určite existujú ľudia, ktorých čuch je oveľa vyvinutejší ako priemer, čo ich môže predurčovať k úlohe konopných „sommeliérov“.

 

Myslíme si, že bohatstvo odrôd a zloženie vôní robí z rekreačného konope vynikajúci materiál pre zberateľské produkty rôznych cenových kategórií.

 

Je zápach marihuany škodlivý?

Zápach sám o sebe nie je škodlivý, škodlivý je však dym, ktorý je jeho zdrojom. Aktívny fajčiar si to samozrejme uvedomuje, keď vdychuje dym do pľúc. Robí to dobrovoľne, rovnako ako človek, ktorý fajčí tabak.

 

Trochu iná situácia je u pasívnych fajčiarov, tj ľudí, ktorí zostávajú v miestnosti, kde niekto fajčí marihuanu.

 

Fenomén pasívneho fajčenia marihuany môže znamenať, že rovnaké zlúčeniny sa dostávajú do pľúc a tela pasívneho fajčiara, iba v oveľa menšom množstve ako v prípade aktívneho fajčenia. Pocítite v dôsledku toho niečo? Veľmi pravdepodobne áno. Navyše sa v testoch môžu objaviť stopové množstvá THC, okrem iného už po niekoľkých minútach pobytu v miestnosti plnej konopného dymu.

 

Situácia je podobná pasívnemu fajčeniu cigariet, ktoré je nepochybne škodlivé pre svoje okolie a najmä pre deti.

 

Je aróma konope liečivé?

Mnohé nasvedčuje tomu, že áno. Jedinečnosť aromatického zloženia môže byť dôležitá z hľadiska zdravotných účinkov. Pokiaľ užívate konope na zdravotné účely, je vhodné sa poradiť s predajcom alebo si o tejto téme vyhľadať viac informácií. Na internete sú k dispozícii zoznamy, ktoré vám poradia, ktoré odrody použiť na rôzne aplikovanie.

 

O zdraviu prospešných účinkoch terpénov hovorí okrem iného Dr. Ethan Russo. Je významnou osobnosťou na svetovej scéne vedeckého výskumu v oblasti aplikácie kanabinoidov.

 

Kanadské ministerstvo zdravotníctva zase oficiálne zaradilo terpény na zoznam liečiv a zdravotníckych pomôcok.

 

Pokiaľ ide o efemérne zlúčeniny síry obsiahnuté v konope, tu máme iba nepriame dôkazy, dohady a teórie. Hovorí sa, že podobnosť zlúčenín z konope so zlúčeninami z cesnaku takmer zaručuje ich zdraviu prospešnú hodnotu. Či to potvrdí aj veda, sa ešte len ukáže.

 

Liečebná hodnota konope sa teraz skúma nielen v aromaterapii, ale aj v psychológii vôní. Odporúčame sa pozrieť na prácu Headspace Sensory, startupu z amerického štátu Colorado.

Autor: Tomáš Konieczny