Košík 0 0 € Přihlásit se
Zpět na články

Všetko, čo potrebujete vedieť o kliešťovej encefalitíde

09. 12. 2022

Čo je kliešťová encefalitída? Ako sa proti nej brániť? Koľko stojí očkovanie a ako prebieha liečba?


Kliešťová encefalitída (Tick-borne encephalitis, skrátene "TBE") je vírusové ochorenie, ktoré je spôsobené kliešťami. Táto infekcia ovplyvňuje mozog a môže viesť k závažným symptómom ako je únava, bolesti hlavy, strata pamäti a dokonca aj smrť. Tento článok je návodom, ako sa vyhnúť encefalitíde spôsobenej kliešťami a ako ju liečiť, ak sa nakazíte.

 

Čo je kliešťová encefalitída?

Kliešťová encefalitída je infekčná choroba vyvolaná vírusmi, ktoré sú prenášané kliešťami. Táto infekcia sa vyskytuje po celom svete, ale je najčastejšia v Európe, najmä vo východnej a strednej časti. V Českej republike sa jej každoročne nakazí cca 1000 osôb. Kliešťová encefalitída je spôsobená vírusmi z rodiny flavivírusov, ktoré sa nazývajú flaviviridae.

 

Príčiny kliešťovej encefalitídy

Vírusy, ktoré spôsobujú TBE, sa môžu dostať do ľudského tela, keď sú uhryznutí kliešťami, ktoré sú infikované. Tieto kliešte sa obvykle pohybujú v tráve, kde sa živia krvnými zrazeninami zvierat, napríklad králikov.

 

Kliešte sú najčastejšie nájdené v parkoch, lesoch a ďalších lokalitách, kde sa prirodzene objavujú zvieratá. To znamená, že riziko infekcie kliešťovou encefalitídou sa zvyšuje, ak sa často pohybujete v prírode.

 

Kliešte môžu tiež byť infikovaná vírusmi TBE od iných ľudí, ktorí už boli infikovaní. Tieto kliešte potom môžu prenášať vírus na ďalších ľudí, keď sa na niekoho prilepia a uhryznú.

 

kliešť

 

Príznaky kliešťovej encefalitídy

Príznaky kliešťovej encefalitídy sa môžu líšiť v závislosti od toho, akým druhom vírusu sme sa nakazili. Niektorí ľudia môžu mať iba mierne príznaky, zatiaľ čo iní môžu byť ohrození na živote.

 

Bežné príznaky kliešťovej encefalitídy zahŕňajú bolesti hlavy, únavu, horúčku, vracanie, stratu chuti do jedla a závraty. Ďalšie, závažnejšie príznaky môžu zahŕňať ťažkú ​​bolesť svalov, zmätenosť, zmenu správania, stratu pamäti a zhoršenie zraku.

 

V niektorých prípadoch môže byť kliešťová encefalitída fatálna, najmä u ľudí, ktorí majú slabú imunitu alebo trpia nejakým iným ochorením.

 

Prevencia kliešťovej encefalitídy

Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť infekcii kliešťovou encefalitídou, je nenechať sa uhryznúť kliešťom a pokiaľ k tomu dôjde, tak ho okamžite odstrániť než dôjde k prenosu nákazy. Znie to smiešne, ale je to tak. V praxi sa snažte vyhýbať miestam, kde je zvýšený počet kliešťov (v ČR funguje skvele server kliste.cz, kde je aktuálna mapa v súvislosti s počtami kliešťov) alebo tým, že budete mať na sebe oblečenie, ktoré je tesne priliehajúce k telu.

 

Po každom pobyte v prírode sa dôkladne skontrolujte, najmä v miestach ako sú triesla, podpazušie či pohlavné orgány, či nenájdete prisatu čiernu bodku.

 

Ďalším spôsobom, ako sa vyhnúť infekcii kliešťovou encefalitídou, je používať repelenty na ochranu proti kliešťom. Repelenty sa obvykle predávajú v spreji alebo vo forme gélov. Tieto produkty obsahujú chemikálie, ktoré odpudzujú kliešte.

 

Diagnostika kliešťovej encefalitídy

Ak ste boli uhryznutí kliešťom, vyhľadajte pre svoj pokoj lekára a nechajte si vykonať testy. Kliešte neprenášajú iba encefalitídu, ale tiež lymskou boreliózu a mnoho ďalších ochorení.

 

Diagnostika kliešťovej encefalitídy zvyčajne zahŕňa krvné testy, ktoré môžu detekovať protilátky proti infekčnému vírusu. Táto protilátka je produkovaná imunitným systémom, keď sa telo snaží bojovať proti infekčnému vírusu.

 

Krvné testy môžu tiež detekovať prítomnosť vírusu, ktorý môže byť prítomný v tele, hoci sa človek necíti chorý.

 

V niektorých prípadoch môže lekár tiež vykonať mozgovú punkciu, aby zistil, či sú prítomné vírusy v mozgu.

 

Liečba kliešťovej encefalitídy

Liečba kliešťovej encefalitídy zvyčajne zahŕňa lieky, ktoré znižujú príznaky a urýchľujú proces hojenia. To spravidla zahŕňa antivirotiká alebo lieky, ktoré pomáhajú zrážať teplotu.

 

V niektorých prípadoch môžu byť potrebné ďalšie možnosti liečby, ako je napríklad podávanie kyslíka alebo plazmaferéza, kde sa odstraňuje krvné sérum, v ktorom sa nachádza infekčný vírus.

 

V niektorých prípadoch sa môžu vyžadovať ďalšie lieky, ako je napríklad kortikosteroidy alebo imunoglobulíny, ktoré pomáhajú posilniť imunitný systém a zabraňujú vzniku ďalších komplikácií.

 

Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde

Existujú rôzne typy vakcín proti kliešťovej encefalitíde, ktoré sa líšia v závislosti od jej typu. Tieto vakcíny môžu byť použité na ochranu pred infekciou alebo tiež na prevenciu relapsu (návratu ochorenia).

 

Jedno očkovanie proti kliešťovej encefalitíde stojí v ČR okolo 1000,- Kč (cca 40,- €) a je nutné ho vykonávať opakovane.

 

očkovanie proti kliešťovej encefalitíde

 

Je dôležité si uvedomiť, že vakcína proti kliešťovej encefalitíde neposkytuje 100% ochranu. Preto, ak sa človek vystaví riziku infekcie, mali by mať aj naďalej na pamäti preventívne opatrenia, ako je nosenie priliehavého oblečenia v prírode, používanie repelentov proti kliešťom a kontroly svojho tela po návrate z prírody.

 

Zotavenie sa z kliešťovej encefalitídy

Zotavenie sa z kliešťovej encefalitídy sa líši v závislosti od typu vírusu, ktorý je prítomný, a od stavu imunitného systému človeka.

 

Väčšina ľudí s kliešťovou encefalitídou sa zotaví bez komplikácií alebo s miernymi komplikáciami, ktoré po čase odznejú. Avšak, v niektorých prípadoch môže byť kliešťová encefalitída fatálna, najmä u ľudí so zníženou imunitou a súbežnými ochoreniami.

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalite a správnosti informácií, ktoré s vami zdieľame v našich článkoch, nám záleží rovnako ako na našich produktoch samotných. Pokiaľ ste našli v našom článku nejakú chybu, preklep, či nezrovnalosť, dajte nám vedieť na info@herbalus.cz alebo nám zavolajte na číslo +421 948 203 208.

 

Kto je autorom tohto článku?

 

Bc. Tomáš Konieczny
Narodený 4.7.1992 v Třinci
Vyštudoval ekonomický odbor, celý život sa však venoval cestovnému ruchu, zdravému životnému štýlu, konope a skúmaniu jeho vplyvu na ľudské zdravie.
Zakladateľ a konateľ firmy Herbalus, kde stojí okrem iného za vývojom produktov a objavovaním prínosu konope v rôznych fyzických či psychických aspektoch zdravia.