Sauna – čo prináša? Aké sú výhody saunovania?

|

Sauna je pôvodné fínske slovo označujúce malé stavanie alebo miestnosť, ktorá sa po vykúrení používa ako ohrievač pri saunovaní. Vnútro sauny je veľmi dobre izolované od okolia a vykladané drevom, ktoré pôsobí dobre na fyzickú i psychickú stránku človeka

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Zdieľajte článok:

Sauna – čo prináša? Aké sú výhody saunovania?

Sauna je považovaná za jedno z tajomstiev škandinávskej imunity. Niet divu, pretože je dokázané, že ovplyvňuje rad procesov, ktoré podporujú fungovanie imunitného systému. Pravidelné saunovanie vám môže priniesť aj ďalšie výhody. Aké sú to?

 

Ako sauna funguje?

Podľa mnohých zdrojov nebola kolíska saunovania v Škandinávii, ale v Ázii. Odtiaľ pochádza zvyk tráviť čas v silne vyhriatych miestnostiach, ktorý vznikol pred viac ako 1000 rokmi. Boli to však Fíni, ktorí saunovanie rozšírili natoľko, že sa dnes používa prakticky po celom svete.

 

V dnešnej dobe existuje mnoho druhov sáun, o ktorých sa môžete presvedčiť pri návšteve profesionálneho saunária. Dnes môžete využívať inovatívne typy sáun, napríklad infrasaunu. Najobľúbenejšími typmi sáun sú stále suché a parné sauny. Ako sa od seba líšia? Ktorý z nich je lepší pre úplný začiatok?

 

Všetko o parnej saune

Parná sauna je sauna, v ktorej je vlhkosť vzduchu vyššia ako 40 %. Priemerná teplota je 50 stupňov Celzia. Tento typ sauny sa odporúča ľuďom, ktorí sa saunovaním ešte len začínajú.

 

Čo je suchá sauna?

Suchá sauna, nazývaná aj fínska sauna, sa vyznačuje nízkou vlhkosťou (asi 15 %). Teplota v ňom môže dosiahnuť aj viac ako 100 stupňov Celzia. Ako iste tušíte, tento typ sauny sa neodporúča nováčikom. Zaujímavosťou je, že pri jednom pobyte vo fínskej saune je možné spáliť až 300 kalórií!

 

Aké sú výhody saunovania? 

Parná sauna a suchá sauna sa líšia vlhkosťou a teplotou. Výhody ich návštevy sú však veľmi podobné. Prečo by ste mali uvažovať o saunách?

 

  • Bez ohľadu na typ sauny posilňuje imunitu. K tomu dochádza zvýšením telesnej teploty, čo stimuluje tvorbu červených krviniek.
  • Pobyt v saune má na telo očistný účinok. Zvýšené potenie je spôsob, ako z tela odstrániť toxíny.
  • Sauna je spoľahlivý spôsob relaxácie. Ako liek pôsobí na boľavé a napäté svaly, pomáha zbaviť sa stresu a zlepšuje náladu.
  • Pravidelné návštevy sauny sú spôsobom, ako zlepšiť kvalitu vašej pokožky. Počas saunovania sa pokožka intenzívne čistí a získava zdravší tón. - Saunovanie sa odporúča ľuďom trpiacim reumatickými bolesťami.
  • Návštevy sauny vás priblížia vašej vysnívanej siluete. Pobyt v horúcej miestnosti podporuje metabolizmus a úbytok tukového tkaniva.

 

Kontraindikácie saunovania

Bohužiaľ nie každý by mal saunu používať. Do vylúčenej skupiny patria ľudia s obehovými chorobami, kŕčovými žilami, kožnými chorobami a závažnými systémovými ochoreniami, ako je rakovina. Ak máte pochybnosti, či môžete saunu používať, poraďte sa so svojím lekárom.

 

Zásady saunovania

Pred prvým saunovaním by ste sa mali riadne pripraviť. Mali by ste vedieť, že existuje niečo ako zásady saunovania. Riaďte sa ním, aby saunovanie bolo príjemné pre vás aj pre ostatných.

 

Všetko o saune: čo si mám vziať so sebou?

Do tašky do sauny si pribaľte dva veľké uteráky, kúpacie potreby a žabky. Ako je v saune zvykom, mali by ste byť vždy nahí – všetky druhy uterákov a plaviek rýchlo navlhnú a môžu spôsobiť aj popáleniny. Pred návštevou sauny je preto vhodné odstrániť všetky zábrany, ktoré vám bránia v nahote – tá je na tomto mieste úplne prirodzená a nemala by byť komentovaná. Odložte aj všetky šperky či hodinky.

 

Pri prvej návšteve sauny sa môžete cítiť prehriato, najmä v oblasti hlavy. Aby ste ju ochránili pred nadmerným teplom, môžete si so sebou zobrať aj špeciálny klobúk.

 

 

Ako sa mám v saune správať?

Pred vstupom do sauny sa vyzlečte a opláchnite si telo vodou - rovnako ako pred vstupom do bazéna. Po vstupe dovnútra sa posaďte na vlastný uterák. V saune sa správajte ticho, aby ste nerušili ostatných. Nezabudnite však zdvorilo pozdraviť a rozlúčiť sa.

 

Ako dlho mám v saune zostať?

Začiatočníci by nemali v saune zdržiavať dlhšie ako 5 minút. Po uplynutí tejto doby by ste mali opustiť miestnosť, ochladiť sa a rovnakú dobu, akú ste strávili v saune stráviť odpočinkom mimo nej. Potom sa môžete vrátiť do sauny na ďalšiu päťminútovú procedúru, a to maximálne 3-4-krát. Postupom času, ako si vaše telo na saunu zvyká, môžete pobyt v saune postupne predlžovať. Skúsené osoby trávia v saune 10-15 minút v každom cykle.

 

Sauna - ako často?

Napriek tomu, že mnohí saunéri tvrdia, že saunu navštevujú dokonca každý deň, začiatočníci by ju nemali navštevovať častejšie ako 2-3krát týždenne. Nezabudnite, že vaše telo si na špecifické podmienky sauny zvyká postupne, takže spočiatku by ste mali saunu dávkovať pomaly. Príliš časté alebo príliš dlhé saunovanie môže u neskúsených ľudí viesť k zlej nálade a dokonca k nepríjemným ochoreniam, ktoré ich od návštevy sauny odradia.

 

Saunu je vhodné navštevovať večer, pretože pobyt v saune môže vyvolať pocit uvoľnenia a ospalosti. Bezprostredne po saunovaní sa neodporúča namáhavá činnosť alebo športové aktivity.

 

Tip redakcie

Skúste si dať pred saunovaním CBD konopí. Nepsychoaktívna konope pôsobí okrem iného ako svalový a psychický relaxant, a váš saunovací cyklus môže výrazne spríjemniť!

 

 

Čo pre vás môže sauna urobiť? Súhrn

Saunovanie je skvelý spôsob, ako posilniť imunitu, zlepšiť stav pokožky a dokonca aj schudnúť. Mnoho ľudí ju tiež používa na relaxáciu. Pokiaľ nemáte žiadne kontraindikácie, určite navštívte toto jedinečné miesto a zistite, čo všetko sa dá v saune robiť!

 

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalite a správnosti informácií, ktoré s vami zdieľame v našich článkoch, nám záleží rovnako ako na našich produktoch samotných. Pokiaľ ste našli v našom článku nejakú chybu, preklep, či nezrovnalosť, dajte nám vedieť na info@herbalus.cz alebo nám zavolajte na číslo +421 948 203 208.

 

Kto je autorom tohto článku?

 

Bc. Tomáš Konieczny
Narodený 4.7.1992 v Třinci
Vyštudoval ekonomický odbor, celý život sa však venoval cestovnému ruchu, zdravému životnému štýlu, konope a skúmaniu jeho vplyvu na ľudské zdravie.
Zakladateľ a konateľ firmy Herbalus, kde stojí okrem iného za vývojom produktov a objavovaním prínosu konope v rôznych fyzických či psychických aspektoch zdravia.