Zdravý životný štýl - malé zmeny, veľké účinky

|
Strava
Pohyb

Chceli by ste zredukovať svoju váhu a zároveň zlepšiť svoju fyzickú kondíciu? Máme pre vás niekoľko rád, ako dosiahnuť vytúžené ciele bez nadmerného úsilia.

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Zdieľajte článok:

Zdravý životný štýl - malé zmeny, veľké účinky

Nedávno ste hovorili s kolegyňou, ktorá sa zmienila, že len vďaka zavedeniu niektorých nových pravidiel, ktoré jej nedávno navrhol jej výživový poradca, "šla váha konečne dole". Kolega v práci sa už nejaký čas chváli "menším bruškom", ale nie je vidieť, že by sa v jeho živote niečo zmenilo?Pre mnoho ľudí môže byť kľúčom k úspechu v boji s nadváhou niekoľko malých zmien v životnom štýle.Možno by ste to miesto obdivovania ostatných mali skúsiť sami a pomaly zavádzať zdravý životný štýl?

 

Sila v strave a aktivita - ideálna kombinácia v boji s kilogramami

Pokiaľ uvažujete o tom, že zhodíte pár "zbytočných kilogramov", je dôležité, aby motiváciou nebolo niečo v zásade nedôležité, ako napríklad "svadba dcéry za 3 mesiace", ale zmeny v našom životnom štýle by mali byť spojené s niečím závažnejším.

 

Stojí za to sa na chvíľu zamyslieť a nájsť motiváciu v niečom pre nás dôležitom, čo sa ukáže ako naša „nosná myšlienka“ v čase krízy a umožní nám dlhodobo udržať zavedené zmeny. Takouto motiváciou môže byť snaha udržať si telo zdravé čo najdlhšie, veď „prevencia je lepšia ako liečba“.

 

Akonáhle nájdeme správnu motiváciu, môžeme začať pomaly meniť svoj doterajší životný štýl. Nezabudnite na dôležitú kombináciu: strava + fyzická aktivita! Jedine tak sa vyhnete jo-jo efektu a budete sa o svoje zdravie starať komplexne.

 

Nerobte všetko sami, niekedy sa oplatí získať podporu v podobe rady od svojho praktického lekára, fyzioterapeuta (pomôže vám zvoliť správnu formu aktivity) alebo dietológa (povie vám, z čoho by sa mal skladať váš jedálniček).

 

TIP: Na podporu pečene vyskúšajte doplnok ZDRAVÁ PEČEŇ, ktorý obsahuje vyváženú zmes prírodných látok, ktoré podporujú regeneráciu pečene, detoxikáciu pečeňových buniek, chránia ich pred poškodením a udržujú optimálnu funkciu tohto kľúčového orgánu.

 

zdravá pečeň

 

Rozumné stravovanie

Keď už sme pri diétach, je dobré zaviesť do prípravy jedla určité pravidlá. Určite bude užitočné ich naplánovať! Koľkokrát sa vám stalo, že ste niečo zjedli v zhone - bežali ste do práce/do školy, boli ste na služobnej ceste? Koľkokrát sa vám stalo, že ste pri nakupovaní našli v košíku niečo, čo nebolo na zozname? Pripravujete si vôbec takýto nákupný zoznam?

 

Pokiaľ nechcete jesť nezdravé jedlo, začnite si dávať pozor na to, čo dávate do úst. Čítajte etikety, vyberajte čerstvé, sezónne a minimálne priemyselne spracované potraviny, ale predovšetkým si pred spaním naplánujte, čo budete jesť zajtra. Ukáže sa, že niektoré jedlá, ako je raňajky, desiata do práce alebo dokonca obed, je možné pripraviť hneď a následne uložiť do chladničky a ráno vybrať.

 

Okrem toho ušetríte veľa peňazí - nebudete utrácať za "niečo" kúpeného v školskom obchode alebo bufete v práci. Nebudete vyhadzovať prejdené potraviny z chladničky (pretože tam jednoducho nebudú, keď ich budete systematicky využívať), a konečne, keď začnete jesť zdravo, budete v budúcnosti míňať menej za liečbu chorôb, ktorým sa vďaka tomuto princípu možno budete môcť vyhnúť.

 

Vedenie potravinového denníka

Pokiaľ ide o vedomé stravovanie a plánovanie, je dobré si z času na čas skontrolovať, ako často, koľko a čo ste daný deň zjedli. Taká "kontrola" vám umožní robiť ďalšie a ďalšie pokroky, pretože začnete premýšľať, či má cenu meniť niečo iné, možno by bolo možné vykonať ďalšie úpravy, a to aj v početnosti konzumovaných jedál.

 

Stačí, keď si „náhodne“ zapíšete, čo ste jedli napr. 2 dni v týždni, popíšete čas, kedy ste jedlo/tekutinu skonzumovali, ako bolo pripravené, a jeho objem. V dnešnej dobe existuje aj množstvo mobilných aplikácií, ktoré vám tento proces môžu významne uľahčiť, pretože stačí iba napríklad naskenovať etiketu danej potraviny.

 

Zdravý životný štýl a spánok

Nezanedbávajte čas počas dňa, ktorý by ste mali venovať odpočinku a regenerácii svojho tela. Koľkokrát sa vám stalo, že ste si sadli pred televíznu obrazovku o niečo dlhšie - "pretože práve beží dobrý film/obľúbený seriál" alebo - "musím ešte niečo dorobiť do práce/do školy". Ukázalo sa, že ľudia, ktorí pravidelne spia (aspoň 6 hodín denne), môžu rýchlejšie stratiť nadmerné množstvo viscerálneho tuku.

 

Piť dostatok tekutín

Nezabudnite počas dňa piť vodu! Pite ju po malých dúškoch a systematicky. Správne hydratované telo bude lepšie fungovať. Veľká dávka vhodných tekutín (minerálna voda, pramenitá voda, bylinné nálevy, zeleninové šťavy, polievky) urýchli váš metabolizmus. Nielenže sa vám vráti sila, zlepší nálada a zmizne pocit únavy, ale bude to mať aj vynikajúci vplyv na vašu siluetu.

 

Zaujímať sa o zdravú výživu a šport

Sledujte informácie o zdravom stravovaní a fyzickej aktivite, ktoré sa objavujú v časopisoch/televízii/na internete. Môžete sa tiež zúčastniť seminárov/konferencií vo vašom meste, kde o zdravom životnom štýle hovoria odborníci: výživoví poradcovia, tréneri, lekári. Možno sa dozviete niečo, čo vás bude ešte viac motivovať k ďalším úpravám vášho súčasného životného štýlu.

 

Možno sa dozviete, ako správne pripravovať jedlo – aké nové kuchárske techniky uľahčujú prípravu zdravých a chutných jedál, alebo ako vykonávať nové cvičenia. Kontakt s ďalšími ľuďmi, ktorí sa tiež zaujímajú o tému zdravého životného štýlu, vás môže nielen ďalej motivovať, ale môže byť aj zábavný a rozvíjať vaše sociálne kontakty.

 

Autor: Tomáš Konieczny