Alergia na peľ - príčiny, príznaky, diagnostika a liečba

|
Koža
Dýchanie
Imunitný systém

Peľová alergia patrí medzi sezónne alergie, a hoci je mierna, môže byť veľmi nepríjemná. Najčastejším príznakom je senná nádcha, ktorá zosilní, keď začne peľová sezóna rastlín. Prečítajte si o ďalších príčinách, príznakoch a aj o liečbe peľovej alergie.

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Zdieľajte článok:

Alergia na peľ - príčiny, príznaky, diagnostika a liečba

Peľová alergia je hlavným typom sezónnej alergie. To znamená, že príznaky precitlivenosti sa objavujú v určitom ročnom období, do ktorého spadá peľová sezóna alergénnych rastlín. Ide o relatívne mierny, ale veľmi nepríjemný typ alergie. Obvykle sa prejavuje ako senná nádcha. Odhaduje sa, že napríklad v Česku môže byť postihnutý až každý piaty čech.

Týmto typom alergie môže trpieť prakticky každý, aj keď ochorenie obvykle začína v detstve. Alergia na jeden druh peľu môže byť časom sprevádzaná alergiou na iné druhy rastlín. Väčšina typov alergií je spôsobená peľmi tráv, ktoré obsahujú pre alergikov nežiaduce alergény.

 

Peľová alergia – čo to je?

Imunitný (obranný) systém chráni telo tým, že ho bráni pred útokmi rôznych škodlivých mikroorganizmov (napr. batérií, vírusov), ale aj iných látok. V prípade alergií je reakcia imunitného systému abnormálna. Z nie celkom jasných dôvodov začne považovať potenciálne neškodné látky – tzv. alergény, ako je peľ niektorých rastlín – za pre telo nebezpečné látky a začne proti nim bojovať. Dôsledkom pôsobenia imunitného systému je uvoľňovanie rôznych látok do krvi – ktoré sú zodpovedné za rozvoj alergickej reakcie a výskyt určitých príznakov.

 

Peľová alergia - príčiny

Niektoré rastliny pri rozmnožovaní vytvárajú tzv. peľové zrná. Niektoré druhy využívajú na prenos peľu medzi rastlinami hmyz, zatiaľ čo iné potrebujú na prenos peľu vietor (tzv. vetrom opeľované rastliny). Práve druhý typ rastlín je zodpovedný za výskyt peľovej alergie. Drobné peľové zrnká rozptýlené vo vzduchu vetrom sa môžu dostať do ľudského tela dýchacími cestami. Nie každá rastlina je zdrojom alergie - chemické zloženie peľu a jeho veľkosť určujú, či je alergizujúca, alebo nie.

 

Pre peľovú alergiu je charakteristický sezónny výskyt príznakov. To je spôsobené rozdielnymi peľovými sezónami jednotlivých rastlín. Koncentrácia peľov v ovzduší nie je v priebehu roka konštantná. Jednotlivé druhy majú charakteristické peľové obdobia, kedy sa koncentrácia peľu v atmosfére na niekoľko mesiacov zvýši, aby potom prakticky klesla na nulu. V okamihu, keď koncentrácia peľu dosiahne príslušnú úroveň - objavia sa príznaky ochorenia, ktoré po určitej dobe zmiznú a znovu sa objavia približne za rok v rovnakom čase.

 

Za vznik peľovej alergie sú zodpovedné predovšetkým:

 1. Trávy - sú najčastejšou príčinou peľovej alergie v Česku. Peľová sezóna tráv v našich končinách začína koncom apríla. Najvyššia koncentrácia peľu je od polovice mája do polovice júla, potom postupne klesá až do septembra. V tomto prípade patria medzi trávy aj obilniny. Najčastejšie alergizujúcimi druhmi tráv sú:
  • Srha laločnatá,
  • psineček obyčajný,
  • kostrava červená,
  • ovsík vyvýšený,
  • bojínok lúčna,
  • tomka vonná
  • lipnice lúčna
  • psárka lúčna,
  • raž.

 2. Stromy - senzibilizácia menej často. Príznaky sa môžu objaviť už vo februári a trvať až do začiatku mája. Zvláštny prípad predstavuje topoľ - jeho peľ sám o sebe alergiu vyvoláva len zriedka. Na druhú stranu peľ produkovaný samčími jedincami tohto stromu - tzv páperie kalichu - je dráždivý a zvyšuje príznaky u ľudí alergických na peľ tráv. Za vznik alergií je zodpovedný predovšetkým peľ:
  • breza,
  • buk,
  • platan,
  • lieska
  • dub,
  • jelša,
  • vŕba.

 3. Buriny - sú príčinou príznakov alergie, ktoré sa objavujú koncom leta a na jeseň. Najčastejšími alergénmi sú:
  • palina,
  • žihľava
  • quinoa,
  • šťavel,
  • skorocel.

 

Puvod alergie na pyl

 

U niektorých pacientov s pollinózou sa môže vyvinúť tzv. skrížená alergia. K alergii na peľ rastlín sa časom pridá aj alergia na niektoré druhy ovocia a zeleniny. To je obzvlášť časté u ľudí precitlivených na peľ brezy - kde sa obvykle pridáva alergia na jablká. Najčastejšie sa prejavuje ako tzv. orálny alergický syndróm (OAS).

 

Prvá časť peľovej alergie sa môže podobať bežnému prechladnutiu, ktoré však odmieta ustúpiť. Obvykle nie je rozpoznanie príznakov alergie príliš ťažké a pacienti sami navrhujú možnú príčinu ochorenia. V tejto chvíli je dôležité, aby ste svoje kroky nasmerovali k alergológovi.

 

TIP na súvisiaci článok: Alergie na prach (roztoče) - príčiny, príznaky a liečba

 

Medzi rizikové faktory vzniku peľovej alergie patria:

 • vek - ochorenie sa obvykle prejavuje v detstve,
 • genetické predispozície - predpokladá sa, že viac ako polovica prípadov peľovej alergie môže byť dedičná, tj ak rodičia trpeli peľovou alergiou, je pravdepodobnejšie, že sa u ich detí toto ochorenie rozvinie,
 • prítomnosť ďalších alergií - napríklad prítomnosť potravinovej alergie zvyšuje riziko vzniku precitlivenosti na peľ,
 • znečistenie životného prostredia - bolo zistené, že senzibilizácia na peľ je vyššia v priemyselných oblastiach, kde znečistenie ovzdušia poškodzuje dýchacie cesty, a tým uľahčuje alergizujúce účinky peľu.

 

 

Peľová alergia - príznaky

Charakteristickým rysom príznakov peľovej alergie je ich výskyt v určitom ročnom období (sezónnosť), počas peľovej sezóny alergizujúcich druhov rastlín, po zvyšok roka príznaky alergie ustupujú.

 

Medzi najčastejšie príznaky peľovej alergie patria:

 • pretrvávajúce kýchanie,
 • hojný "vodnatý" výtok z nosa, tzv. senná nádcha, upchatý nos,
 • zápal spojiviek: prekrvenie, slzenie, opuch viečok, svetloplachosť,
 • niekedy bolesti hlavy a dutín,
 • príznaky astmatu - náhla dýchavičnosť alebo pretrvávajúci záchvatovitý kašeľ,
 • celkové príznaky: únava, strata chuti do jedla, celková malátnosť,
 • kožné problémy - žihľavka, angioedém, alergický ekzém - najmä na exponovaných častiach tela,
 • gastrointestinálne problémy: nevoľnosť, vracanie, bolesti brucha, hnačka.

 

Alergie na pyl příznaky

 

U niektorých pacientov alergických na peľ sa časom objaví senzibilizácia na ovocie a zeleninu. Konzumácia týchto potravín potom môže viesť k orálnemu alergickému syndrómu (OAS), ktorý sa prejavuje:

 

 • pálenie alebo svrbenie úst, pier a jazyka,
 • kontaktná žihľavka.

Závažnosť príznakov závisí od koncentrácie peľu v ovzduší. Sú ovplyvňované okrem iného počasím. Počas teplých slnečných dní sa koncentrácia peľov zvyšuje, čo tiež zintenzívňuje problémy. Na druhej strane daždivé dni odplavujú peľ z ovzdušia a rastliny neuvoľňujú do ovzdušia žiadny nový peľ – príznaky alergie dočasne ustupujú alebo sa zmierňujú.

 

Peľová alergia - testy

Výskyt príznakov v rovnakom ročnom období v nasledujúcich rokoch by mal vyvolať podozrenie na peľovú alergiu. Jediným problémom môže byť správna identifikácia rastlinného druhu, ktorý je za vznik alergie zodpovedný, čo obvykle vyžaduje ďalšie alergologické testy. Patria medzi ne:

 

Kožné testy

Používajú sa zriedené výťažky najčastejšie alergizujúcich peľov, ktoré sa aplikujú do malých rezov alebo vpichov na predlaktí či chrbte pacienta alebo sa vstrekujú pod kožu. Peľ, ktorý alergiu vyvoláva, spôsobuje v mieste aplikácie mierne začervenanie sprevádzané erytémem - tzv. erytémovo-blebitickú reakciu. V niektorých situáciách sa môže ukázať, že kožné testy sú aj napriek prítomnosti alergie správne – súvisí to s oslabením kožnej alergickej reakcie av takom prípade treba použiť iné diagnostické metódy. Testy sa obvykle vykonávajú mimo peľovú sezónu, keď pacient nevykazuje alergické príznaky.

 

Krvný test

Vykonáva sa v prípade pochybností (negatívne kožné testy, atypické príznaky). Používa sa najmä test RAST, ktorý zisťuje hladinu imunoglobulínových (IgE) protilátok namierených proti určitému alergénu. Protilátky sú vytvárané imunitným systémom počas alergickej reakcie. Zvýšená hladina IgE namierená proti určitému peľovému alergénu môže indikovať prítomnosť alergie.

 

Peľová alergia - liečba

Symptomatická liečba

Počas peľovej sezóny možno obťažujúce príznaky alergie zmierniť vhodnými liekmi. Patria sem prípravky na predpis aj voľnopredajné prípravky. Je možné ich používať samostatne alebo v kombináciách. Odporúčame:

 

 • Antihistaminiká - najčastejšie používaná skupina liekov. Histamín je jednou z látok vylučovaných pri reakcii imunitného systému na alergén a jeho účinok sa prejavuje príznakmi alergie. Antihistaminiká znižujú jeho sekréciu, a tým zmierňujú príznaky peľovej alergie. Vedľajším účinkom starších foriem týchto liekov bola ospalosť a únava. Novšie prípravky vďaka svojmu zložitejšiemu mechanizmu účinku takéto nežiaduce účinky nemajú. Existuje mnoho rôznych foriem týchto prípravkov: kvapky, sirupy, tablety.
 • Lokálne kortikosteroidy - steroidy vo forme prevažne intranazálneho spreja zmierňujú príznaky alergickej reakcie. Jedným z obťažujúcich nežiaducich účinkov môže byť pocit štiepania v nose po podaní lieku.
 • Vazokonstriktory - podobné lokálnym steroidom, vo forme nosových alebo očných kvapiek. Vazodilatácia spôsobená alergickou reakciou je zmiernená vazokonstrikčnou látkou, ktorá zmierňuje alergické príznaky, ako je svrbenie a začervenanie spojiviek a upchatý nos. Obvykle sa používajú v kombinácii s antihistaminikmi.
 • Kromóny - podobné lokálnym steroidom vo forme intranazálnych, intravitreálnych alebo bronchiálnych prípravkov. Od ostatných liekov sa líšia tým, že ich treba aplikovať niekoľko dní alebo dokonca týždňov pred očakávaným obdobím výskytu alergie.

 

Novým, realtívne nepreskúmaným pomocníkom v boji proti alergiám sa stává kanabidiol alebo CBD. Stále ešte ho nemôžeme považovať za oficiálne liečivo, avšak používatelia konopných produktov reportujú významné zmiernenie akýchkoľvek alergických reakcií!
CBD všeobecne pomáha posilňovať imunitný systém a zvládať tak jednoduchšie akékoľvek negatívne situácie, ktorým je náš organizmus vystavený.

 

Alergie na pyl

 

Desenzibilizačná liečba (špecifická imunoterapia)

Malé výťažky alergizujúceho peľu sa obvykle do tela dostávajú prostredníctvom tzv. vakcín. Vakcíny sú vyberané individuálne a obvykle obsahujú alergény najčastejšie alergizujúcich peľov tráv, stromov a kríkov. Môžu byť podávané subkutánnou injekciou (v nemocnici alebo v ambulanciách) alebo perorálne (doma). Cieľom terapie je navodiť stav, kedy je na vyvolanie alergickej reakcie potrebná stále vyššia koncentrácia peľu. To vedie k tomu, že príznaky sú menej časté a menej závažné. Terapia sa vykonáva v dvoch formách:

 

 • Sezónne - vykonáva sa v období, keď v ovzduší nie je prítomný peľ alergénnych rastlín (jeseň-zima), krátko pred očakávanou peľovou sezónou sa liečba ukončí, podávanie ďalších dávok začína na jeseň nasledujúceho roka.
 • Celoročné - po celý rok sa podáva vakcína, ktorej dávka sa mení podľa ročného obdobia a koncentrácie peľu.

 

Účinnosť takejto liečby sa líši. Väčšinou vedie k zmierneniu príznakov alergie. Najlepšie výsledky sa dosahujú pri včasnom zahájení desenzibilizácie (deti) a dostatočne dlhej dobe trvania terapie.

 

TIP na súvisiaci článok: Bronchiálna astma - príčiny, príznaky, liečba

 

Peľová alergia - prevencia

Hlavným prostriedkom prevencie je vyhýbať sa peľom v období, keď je ich koncentrácia v ovzduší vysoká (peľová sezóna), a nedovoliť im preniknúť do miesta bydliska. Takéto správanie je popri symptomatickej a desenzibilizačnej liečbe veľmi dôležitou súčasťou terapie. To možno dosiahnuť niekoľkými spôsobmi. Patria medzi ne:

 

 1. Zostať ráno doma - koncentrácie prachu sú najvyššie ráno.
 2. Zatváranie okien a dverí v dome - zabránite tak prenikaniu peľov z vonkajšieho vzduchu do domu.
 3. Vyhýbanie sa látkam dráždiacim dýchacie cesty v peľovej sezóne - napr. tabaku, výparom z farieb.
 4. Držanie domácich zvierat po celú dobu peľovej sezóny vo vnútri alebo vonku - zvieracia srsť je výborným nosičom peľu.
 5. Po návrate domov si umyte vlasy, ruky a prezlečte sa (aspoň vrchnú vrstvu oblečenia) - peľ prenášaný vzduchom ľahko priľne na vlasoch a oblečení.
 6. Pravidelné upratovanie domu – prítomnosť prachu podporuje usadzovanie peľov.
 7. Nosenie dýchacej masky – v dňoch, kedy je koncentrácia peľov veľmi vysoká a pobyt v miestnosti nie je možný, môžu silne alergickí ľudia zvážiť nosenie masky, aby znížili množstvo vdychovaného peľu.
 8. Vyhýbajte sa miestam s vysokou koncentráciou peľu, ako sú parky alebo kvetinárstvo.
 9. Používanie prachových filtrov v domácnosti a aute.
 10. Cestujte do oblastí s nízkou koncentráciou peľu - peľová sezóna niektorých rastlín spadá do obdobia prázdnin a dovoleniek. Pri plánovaní cesty je preto vhodné zvoliť oblasti s nízkou koncentráciou peľu (vysoké hory, more).
 11. CBD - pravidelná suplementácia CBD oleja vo forme kvapiek či kapsúl sa blíži účinnosti vakcín. Zmierňuje alergické reakcie a rieši akútne problémy.

 

Peľová alergia - často kladené otázky

 

Čo je to peľ?

Niektoré druhy rastlín produkujú pri rozmnožovaní peľ. Nie všetky druhy peľov spôsobujú alergie, o tom, či je peľ alergénny, rozhoduje jeho chemické zloženie a veľkosť.

 

Kto je ohrozený peľovou alergiou?

Týmto typom alergie môže trpieť prakticky každý, aj keď choroba obvykle začína v detstve.

 

Čo znamená sezónnosť alergie?

Výskyt príznakov alergie súvisí so zvýšenou koncentráciou peľov v ovzduší v určitom ročnom období. Príznaky sa potom objavia, po nejakej dobe zmiznú a znovu sa objavia približne v rovnakom čase budúci rok.

 

Ktoré rastliny sú najčastejšie senzibilizované?

Medzi najčastejšie senzibilizované rastliny produkujúce peľ patria trávy.

 

Čo je krížová alergia?

Ide o zvláštny prípad, keď sa k jednému typu alergie časom pridá ďalší. To je obzvlášť časté u ľudí precitlivených na peľ brezy, kde sa obvykle pridáva alergia na jablká.

 

Je možné vyliečiť peľovú alergiu?

Hlavným cieľom liečby je zmiernenie príznakov. Okrem toho môže vhodná prevencia expozície alergizujúcim peľom v kombinácii s desenzibilizačnou liečbou účinne zmierniť možnú recidívu.

Autor: Tomáš Konieczny