Parkinsonova choroba - príčiny, príznaky, liečba

|
Mozog
Pohyb

Čo je to Parkinsonova choroba? Koho postihuje najčastejšie? Ako ju diagnostikovať a aké sú možnosti liečby? V tomto článku nájdete všetko, čo by vás v spojitosti s týmto civilizačným ochorením mohlo zaujímať.

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Zdieľajte článok:

Parkinsonova choroba - príčiny, príznaky, liečba

Neurodegenerácia, postupný proces degenerácie nervových buniek, je základom mnohých ochorení nervového systému, ktoré vedú k zániku neurónov. U väčšiny neurodegeneratívnych ochorení prebieha tento proces veľmi pomaly: trvá mesiace alebo dokonca roky. V tom čase sú už nervové bunky poškodené a zle fungujú.

 

Parkinsonova choroba - základné informácie

Parkinsonova choroba je degeneratívne ochorenie mozgu. U tohto chorého orgánu dochádza k úbytku nervových buniek čiernej hmoty, ktorá sa nachádza v strednom mozgu mozgového kmeňa. Výskyt Parkinsonovej choroby vo všeobecnej populácii je približne 0,15 % a u osôb starších ako 70 rokov sa zvyšuje desaťnásobne. Napriek tomu sú známe prípady parkinsonizmu u osôb pred 40. rokom veku. Muži sú postihnutí častejšie ako ženy.

 

 • Názov "Parkinsonova choroba" je odvodený od londýnskeho lekára Jamesa Parkinsona, ktorý ako prvý rozpoznal a popísal príznaky tohto ochorenia.
 • Parkinsonova choroba sa vyvíja niekoľko rokov a jej počiatočné príznaky sú nešpecifické.
 • Vedci už roky hľadajú účinnú liečbu tohto ochorenia. V posledných rokoch sa objavilo niekoľko sľubných štúdií.

 

Parkinsonova choroba - príčiny vzniku

Konkrétna príčina tohto stavu nebola doteraz stanovená. Možno však predpokladať, že dôležitým prvkom sú genetické predpoklady, ale aj vonkajšie faktory. Tie sú obsiahnuté vo vzduchu, v potravinách a dostávajú sa do tela prostredníctvom infekcií a chorôb. Lekári zatiaľ nezistili, prečo nervové bunky čiernej hmoty začínajú v určitej fáze života atrofovať.

 

V lekárskej komunite existuje mnoho teórií o príčine atrofia buniek čiernej hmoty. Podľa niektorých názorov môže byť príčinou zníženie dopamínu v tele. Ukazuje sa, že v každom desaťročí života je dopamínu asi o 6 % menej a na konci šiesteho desaťročia, kedy sa objavujú známky progresie ochorenia, je množstvo dopamínu v striate 40 až 50 %.

 

Biochemické štúdie zistili súvislosť medzi starnutím a Parkinsonovou chorobou. U starších ľudí je v kaudátovom jadre menej dopamínu. Hojne sa diskutuje aj o úlohe genetických faktorov pri vzniku ochorenia. V roku 1992 bola vykonaná štúdia, ktorá preukázala, že dedičnosť ochorenia je po otcovi.

 

Priebeh Parkinsonovej choroby závisí od konkrétneho prípadu. Zmeny spôsobené atrofiou buniek čiernej hmoty mozgového kmeňa sa neprejavujú vždy rovnakým spôsobom. Veľa záleží aj na zdravotných problémoch konkrétneho pacienta. Preto nie každý, kto trpí PT, má s ňou rovnaké skúsenosti.

 

Parkinsonova choroba - príznaky

Typickým príznakom Parkinsonovej choroby u starších ľudí je zhoršenie obratnosti. Pacient sa stáva menej pohyblivým, pohyby rúk alebo nôh na jednej strane tela sú spomalené. To môže byť sprevádzané pocitom svalovej stuhnutosti. To spôsobuje, že človek začne písať neobratne, pri gestikulácii a chôdzi robí nekontrolované pohyby. Niektorí pacienti tiež začnú krívať.

 

Ďalším typickým príznakom Parkinsonovej choroby je parkinsonov tras (PT), ktorý je v prvej fáze choroby takmer neviditeľný. Znižuje sa pri jemných pohyboch – tomu sa hovorí kľudový tras. Pozorovanie typu trasu umožňuje lekárovi odlíšiť Parkinsonov tras od iných typov trasy vyskytujúcich sa pri neurologických ochoreniach - vzhľadom k rôznym atypickom však nie je vždy ľahké ho určiť.

 

 

Ľudia s PT majú spomalené reakcie. Je na nich vidieť, že im robí problém už len začať sa hýbať a ich mimika je obmedzená. Navyše začnú hovoriť pomalšie, niekedy nejasne a chodiť pomalšie. Ďalším príznakom ochorenia je zmena držania tela – telo sa zhrbí. Okrem toho majú pacienti problémy s rovnováhou, čo je zrejmé najmä pri vstávaní.

 

Vyššie uvedené príznaky sa nemusia vždy vyskytovať u všetkých pacientov. Menej typickými varovnými signálmi pre rozvoj ochorenia sú bolesť celej paže a bolesť ramena. Tie môžu byť sprevádzané obdobím depresie, ktoré nezriedka predchádza motorickým ťažkostiam. Parkinsonovu chorobu v prvom štádiu vývoja je často ťažké diagnostikovať. Mnoho pacientov si všimne, že sa choroba objaví napríklad po psychicky vyčerpávajúcom období života alebo po nehode – stres spôsobuje zvýšenú spotrebu dopamínu a mozgových poslov.

 

Parkinsonova choroba - príznaky rozvinutého ochorenia

O rozvinutom Parkinsonovom syndróme môžeme hovoriť, ak sú súčasne prítomné aspoň dva príznaky z nasledujúceho zoznamu. Patria medzi ne:

 

 • Parkinsonov tras,
 • porucha rovnováhy,
 • posturálne poruchy,
 • pomalé pohyby,
 • zvýšené svalové napätie.

 

Okrem nich sú ďalšími typickými príznakmi ochorenia zdravotné problémy, napr. znížená duševná nálada, črevné problémy, nespavosť, poruchy pamäti, spomalená priestorová orientácia. Pacient môže tiež nadmerne slineť alebo mať sucho v ústach, môže sa objaviť seborea v tvári a nadmerné potenie. Narušená je tiež regulácia telesného tepla.

 

Niekedy sa príznaky môžu výrazne zhoršiť. Napríklad pacient s rozvinutou Parkinsonovou chorobou nie je schopný pohybu bez podpory tretej osoby, uprostred noci pociťuje stuhnutosť a nehybnosť, čo ho často budí zo spánku. Pociťuje tiež ťažkosti pri striedavých pohyboch, napr. nedokáže efektívne otáčať predmety. To sa prejavuje aj problémami s hryzením a žuvaním.

 

Jedným z prvých príznakov choroby je parkinsonov tras, ktorý sa však tiež vyvíja v závislosti od ochorenia. U niektorých ľudí sa tento príznak prejaví aj na druhej strane tela. Obvykle je najsilnejší, keď sú ruky alebo nohy v pokoji, a mení sa, keď chce pacient vykonať pohyb alebo udržať polohu.

 

Parkinsonova choroba - liečba

Na liečbu Parkinsonovej choroby sa používajú rôzne spôsoby liečby, napr. lieky, rehabilitácia a operácia. Zvolená metóda závisí od stavu pacienta, ale v každom prípade je vhodné konať už pri prvých príznakoch ochorenia - je chybou začať liečbu, až keď sa príznaky stanú obťažujúcimi. Týmto spôsobom je možné rýchlejšie obnoviť subventrikulárno-kortikálne slučky mozgu.

 

Liečba v počiatočnej fáze

Liečba Parkinsonovej choroby je najúčinnejšia, ak sa začne ihneď po objavení prvých príznakov. Počas asymptomatického obdobia dochádza iba k aktivácii kompenzačných mechanizmov nedostatku dopamínu - včasná liečba zaistí obnovenie kompenzácie. Voľba metódy liečby závisí od mnohých aspektov, napr. od veku pacienta a plánovanej dĺžky liečby.

 

Prvá fáza liečby je najmenej problematická. Vtedy sa zavádzajú dopaminergné lieky, ktoré výrazne zlepšujú pacientovu pohodu. Proces liečby je však potrebné naplánovať vopred, najlepšie na niekoľko mesiacov alebo rokov dopredu. Po ukončení liečby dopaminergnými liekmi reaguje telo pacienta na liek horšie a v takom prípade je vhodné zmeniť dávku.

 

Voľba dávky pri liečbe Parkinsonovej choroby je tiež predmetom diskusie. Okrem toho by sa mala meniť podľa toho, ako choroba postupuje, aby zodpovedala aktuálnemu zdravotnému stavu pacienta. Je dôležité vedieť, že aj liečba dopaminergnými liekmi má svoj koniec – po určitej dobe sa u pacienta objaví tras a spomalí sa. Preto je voľba liečby v počiatočnej fáze taká dôležitá.

 

Doteraz nebola vyvinutá jediná účinná liečba Parkinsonovej choroby. Neexistuje teda žiadny neuroprotektívny liek, ktorý by spomalil progresiu ochorenia. U osôb mladších ako 65 rokov sa používajú lieky zo skupiny inhibítorov monoaminooxidázy, napr. selegilín a rasgilín. U osôb starších ako 65 rokov sa začína liečba levodopou v optimálnych dávkach.

 

 

Parkinsonova choroba - liečba v pokročilom štádiu

Liečba Parkinsonovej choroby je najproblematickejšia v jej pokročilom štádiu. V tejto fáze môže byť pacient značnú časť dňa nepohyblivý alebo môže mať dyskinéza. Okrem toho sa skracuje aj doba pôsobenia liekov, čo vedie k nepríjemným problémom. Ďalšou prekážkou, ktorá sa objavuje v pokročilom štádiu Parkinsonovej choroby, sú záchvaty nehybnosti a striedanie dobrej výkonnosti so zlou.

 

U pacientov sa zvyšujú posturálne poruchy. Z týchto dôvodov je nezávislosť pacientov znížená kvôli zvýšenému riziku zranenia a problémom s chôdzou. Zďaleka najťažšie sa liečia problémy s rovnováhou. Okrem toho pacienti trpia vegetatívnymi poruchami, a to:

 

 • omdlievanie,
 • pády,
 • pretrvávajúca zápcha,
 • zníženie krvného tlaku,
 • problémy s močením,
 • nadmerné potenie,
 • respiračné problémy

 

Ďalšími komplikáciami sú psychické problémy. Pacienti často horšie myslia, majú slabšiu pamäť a zhoršenú priestorovú orientáciu, najmä ak ochorenie výrazne pokročilo. Tým sa stávajú menej samostatnými a majú problémy s riadením auta alebo s orientáciou v miestach, kde sa prvýkrát ocitli.

 

Ďalšou liečebnou stratégiou je inhibícia odbúravania už uvoľneného dopamínu z neurónu. To možno dosiahnuť inhibíciou enzýmov COMT alebo MAO-B, ktoré sú zodpovedné za jeho odbúravanie. Ďalšou z používaných liečebných stratégií je podávanie agonistov dopamínových receptorov - látok, ktoré napodobňujú účinok dopamínu. Ich funkciou je stimulovať dopamínové receptory umiestnené na neurónoch v mozgu.

 

Parkinsonova choroba - neurochirurgická liečba

Neurochirurgická liečba sa začala používať v 50. rokoch 20. storočia. So zavedením levodopy do liečebného procesu bola chirurgická liečba prerušená, ale po nejakej dobe sa k nej opäť vrátilo. Neurochirurgická liečba bola použitá v prípadoch, keď použitie levodopy neprinieslo uspokojivé terapeutické výsledky.

 

Ďalšou možnosťou neurochirurgickej liečby je transplantácia čiernej hmoty plodu. Bolo zistené, že obnovuje produkciu dopamínu v mozgu pacienta, ale stále je považovaná za experimentálnu metódu. Prekážkou tohto typu liečby je nutnosť transplantácie väčšieho množstva fetálneho tkaniva.

 

Vo Švédsku a Spojených štátoch sa vykonávajú zákroky, pri ktorých sa pacientom s pokročilou Parkinsonovou chorobou implantuje mozgové tkanivo plodu. Napriek tomu, že použitie buniek z ľudských plodov na liečebné účely predstavuje rad etických problémov a je neefektívne (k jednej transplantácii je potrebných buniek z troch až ôsmich embryí), u mnohých takto liečených pacientov dochádza k výraznému zlepšeniu.

 

Treťou metódou neurochirurgickej liečby je pallidotómia. Mnoho rokov používania tejto techniky viedlo k záveru, že pomáha predovšetkým zmierniť dyskinézu a umožňuje znížiť medikáciu. Avšak pacient, ktorý podstúpi takúto liečbu, si nezachová uspokojivú motorickú funkciu po akúkoľvek dobu.

 

Parkinsonova choroba - kontraindikácie liekov

Pacienti s Parkinsonovou chorobou by predovšetkým nemali užívať lieky, ktoré narúšajú tvorbu dopamínu - inak sa pohybové poruchy zhoršia. Do tejto skupiny liekov patria neuroleptiká, ktoré sa používajú na liečbu bludov a halucinácií. Lieky na liečbu gastrointestinálnych ťažkostí spojených s abnormálnou črevnou motilitou – takým liekom je napríklad metoklopramid – môžu mať škodlivé účinky.

 

Počas liečby levodopou by mal byť pacient opatrný s vitamínom B6, ktorý zvyšuje premenu levodopy na dopamín - napriek tomu ho možno užívať, ale iba v malých dávkach. Vitamín C, multivitamínové prípravky, melatonín a NADH tiež nemajú žiadny vplyv na priebeh a príznaky ochorenia.

 

 

CBD v liečbe Parkinsonovej choroby

Napriek rozvoju medicíny a súvisiacich vied nie je možné Parkinsonovu chorobu úplne vyliečiť. Existujú však účinné metódy, ktoré môžu jej priebeh účinne zmierniť – pre mnoho pacientov je to šanca, ako napriek postupujúcemu ochoreniu efektívne fungovať. Okrem liečebných alebo farmakologických metód založených na syntetických zlúčeninách je možné použiť aj prírodné prípravky, medzi ktoré patria kanabinoidy. Jedným z nich je CBD získavané z rastliny konope.

 

Treba tiež spomenúť, že používanie niektorých farmakologických látok je spojené s rizikom nežiaducich účinkov. To vedie k nutnosti upraviť aplikované ošetrenie. Tento typ rizika sa pri užívaní prírodného CBD nevyskytuje.

 

V prípade Parkinsonovej choroby CBD veľmi dobre pôsobí okrem iného nielen na motorické poruchy. Jeho účinky sa okrem iného vzťahujú aj na duševné poruchy alebo poruchy spánku. Podľa štúdie vykonanej na skupine pacientov z Českej republiky (takmer 340 osôb) prinieslo užívanie kanabinoidov pri liečbe Parkinsonovej choroby zlepšenie aj v oblasti pohybových porúch - ako je kľudový tras, motorické spomalenie (bradykinéza) alebo motorická rigidita. Bez významu nie je ani pozitívny vplyv CBD na zníženie bolesti, ktorá bez ohľadu na typ ochorenia pozitívne ovplyvňuje kvalitu života pacientov.

 

Podľa vedcov má CBD tiež významný neuroprotektívny účinok, ktorý pôsobí proti takým javom, ako je oxidačný stres, excitotoxicita alebo neurodegenerácia, čo je z hľadiska patofyziológie Parkinsonovej choroby obzvlášť dôležité.

 

 

Parkinsonova choroba - chybná diagnóza ochorenia

Existuje niekoľko príznakov, ktoré môžu byť mylne považované za príznaky Parkinsonovej choroby. Jedným z nich je spontánny tras. Trpia ním mladší aj starší ľudia. Nezriedka sa vyskytuje u niekoľkých členov rodiny. Ďalším takým ochorením je dystónia, ktorá je tiež dedičná. Parkinsonova choroba býva tiež niekedy zamieňaná s depresiou - v oboch prípadoch sú príznaky smútok, nedostatok potešenia a zanedbávania telesnej sféry.

 

Parkinsonova choroba bohužiaľ nemožno vyliečiť, ale farmakologické opatrenia a chirurgická liečba môžu chorobu zmierniť a oddialiť jej progresiu.

 

Parkinsonova choroba - správna diagnóza ochorenia

Správna diagnóza ochorenia má zásadný význam pre stanovenie postupu liečby. Diagnózu Parkinsonovej choroby často sťažuje prítomnosť komorbidít alebo ochorení, ktoré vyvolávajú podobné príznaky. Parskonizmus sa zisťuje pri neurologickom vyšetrení - je dôležité vedieť, že nejde o to isté ako Parkinsonova choroba, ale je to označenie pre poruchu hybnosti, ktorá sa prejavuje spomalením, trasom, stuhnutosťou a poruchami držania tela.

 

Ďalšie vyšetrenia vykonávané pri diagnostike Parkinsonovej choroby sú CT mozgu, elektroencefalografia a magnetická rezonancia mozgu. V tomto prípade nie je potrebné vykonávať vyšetrenie krvi a mozgovomiechového moku - pretože tie prítomnosť Parkinsonovej choroby ani nevylučujú, ani nepotvrdzujú.

 

Niekedy môže kompletné neurologické vyšetrenie samo o sebe potvrdiť alebo vylúčiť prítomnosť ochorenia a pacient potom nemusí podstúpiť žiadne ďalšie testy. Takí pacienti sú tí, ktorí majú typický parkinsonský syndróm a nie je u nich zistené žiadne iné ochorenie - túto skupinu pacientov možno liečiť symptomaticky a nie je potrebné vykonávať rýchle CT vyšetrenie mozgu.

 

Parkinsonova choroba - perspektíva

Ako už bolo spomenuté, hlavným znakom Parkinsonovej choroby je neurodegenerácia dopaminergných neurónov v časti mozgu zvanej čierna hmota. Deficit dopamínergných látok spôsobuje nerovnováhu neurotransmiterov v bazálnych gangliách mozgu. V dôsledku toho dochádza k relatívnej prevahe glutamátergného a cholinergného systému nad dopaminergným.

 

Zdá sa, že existuje základ pre antiparkinsonický účinok blokátorov NMDA receptorov (receptorov stimulovaných kyselinou glutamovou). Zatiaľ čo štúdie na zvieratách priniesli povzbudivé výsledky, klinické štúdie s blokátormi NMDA receptorov bohužiaľ nepriniesli výsledky, ktoré by oprávňovali navrhnúť túto skupinu zlúčenín ako alternatívnu terapiu na podávanie L-DOPA.

 

Napriek tomu, že presný patomechanizmus degenerácie buniek čiernej hmoty pri Parkinsonovej chorobe nie je jasný, predpokladá sa, že zásadnú úlohu v ňom hrajú voľné radikály a mitochondriálne poruchy. Zdá sa teda, že pri Parkinsonovej chorobe a ďalších neurodegeneratívnych ochoreniach je potrebné venovať osobitnú pozornosť aj vhodnej strave bohatej na antioxidanty a látky odstraňujúce voľné radikály, ako je koenzým Q10 alebo vitamín E. Vitamín C a beta-karotén sú tiež silnými antioxidantmi a chránia neuróny pred toxickými účinkami mnohých škodlivých exogénnych faktorov.

 

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalite a správnosti informácií, ktoré s vami zdieľame v našich článkoch, nám záleží rovnako ako na našich produktoch samotných.
Pokiaľ ste našli v našom článku nejakú chybu, preklep, či nezrovnalosť, dajte nám vedieť na info@herbalus.cz alebo nám zavolajte na číslo +421 948 203 208.

 

 

Kto je autorom tohto článku?

 

Tomáš Konieczny

 

Bc. Tomáš Konieczny
Narodený 4.7.1992 v Třinci
Vyštudoval ekonomický odbor, celý život sa však venoval cestovnému ruchu, zdravému životnému štýlu, konope a skúmaniu jeho vplyvu na ľudské zdravie.
Zakladateľ a konateľ firmy Herbalus, kde stojí okrem iného za vývojom produktov a objavovaním prínosu konope v rôznych fyzických či psychických aspektoch zdravia.