Ekologický konopný plast

|
Rastliny

Vedeli ste o existencii konopných plastov? Koľko stojí a aké sú jeho výhody?

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Zdieľajte článok:

Ekologický konopný plast

Konope je rastlina s veľmi širokým spektrom využitia. Od potravinárskych výrobkov cez kozmetiku, textílie až po surovinu zvanú konopný plast. Vďaka spôsobu pestovania a výrobným postupom sú tieto produkty šetrné k životnému prostrediu. Rastlina Cannabis sativa L. nie je príliš náročná na pestovanie. Potrebuje málo vody, nevyžaduje žiadne pesticídy, absorbuje veľké množstvo oxidu uhličitého a produkuje kyslík. Konope rastie veľmi rýchlo a je bohaté na biomasu. Vďaka týmto a ďalším aspektom je rastlina nádejou pre ekologickú budúcnosť mnohých priemyselných odvetví, vrátane výroby ekologických plastov. Čo presne je konopný plast a ako sa vyrába? Ako sa líši od svojej tradičnej ropnej verzie? Na tieto a mnoho ďalších otázok nájdete odpovede v tomto článku.

 

Čo je to konopný plast?

Slovo plast získalo v posledných rokoch veľmi negatívny nádych, takže nemusí presne zodpovedať popisu tohto biologicky rozložiteľného materiálu. Názov bioplast je oveľa výstižnejší, pretože tento materiál na báze konope nielenže neznečisťuje životné prostredie, ale plodiny, z ktorých je získavaný, prispievajú aj k jeho regenerácii. Konopný plast, ktorý sa vyrába z celulózových vlákien, je známy už od roku 1941, kedy ho Tom Ford použil na výrobu karosárskych dielov pre automobil poháňaný biopalivom (tiež vyrobeným z konope). Je ideálny ako základ pre celý rad výrobkov každodennej potreby, ako sú nádoby, vrecká, fólie, obaly, dlaždice a mnoho ďalšieho. Jeho malá obľuba je spôsobená predovšetkým malou dostupnosťou surovín, tým, že výrobný proces nie je doposiaľ rozšírený, a tým, že rozvoj tohto odvetvia je blokovaný magnátmi z oblasti plastov a fosílnych palív.

 

Ako sa konopný bioplast vyrába?

Konopný bioplast sa vyrába zo stonky, presnejšie povedané z vlákien rastliny, ktoré sa v ňom nachádzajú a obsahujú až 70-80% celulózy. Práve vysoký obsah tohto biopolyméru prispieva k mimoriadnej pevnosti plastu. V prvej fáze výroby sa z rastliny získa čo najviac celulózy. Konopné steblá a vlákna sa rozomelú a potom sa namočia do kyseliny. Ďalším krokom je kúpanie extrahovanej celulózy vo vode a chemických roztokoch, aby sa odstránila kyselina. Celulóza sa následne tepelne spracováva a vyrába sa z nej množstvo rôznych druhov plastov, ktoré označujeme ako konopný plast.

 

Cena konopného plastu

Zdá sa, že ľahký výrobný proces konopného plastu a nenáročné pestovanie rastliny budú určovať nízku cenu tejto suroviny. Cena konopného plastu je bohužiaľ v skutočnosti vyššia ako cena klasického plastu. Vďaka zložitosti a rozsahu výrobného procesu syntetických plastov je ich cena veľmi nízka. Napríklad mlynček na mletie sušeného ovocia z konopného plastu stojí približne 400 korún, zatiaľ čo rovnaký výrobok z klasického plastu stojí približne 120 korún. Rozdiel je značný, ale pri vedomí výhod konopného plastu, najmä jeho trvanlivosti, je to investícia do kvality výrobku i do ekologického hľadiska. Sú však spotrebitelia ochotní platiť viac za bioplasty, ktoré môžu zvrátiť znečistenie životného prostredia bežnými plastmi?

 

Svetové veľkoobchodné ceny plastov na báze konope sa v súčasnej dobe pohybujú okolo 4,7 USD za kg, čo je viac ako dvojnásobok ceny tradičných plastov na báze ropy, ktorá sa pohybuje okolo 2 USD za kg. Proces výroby konopného plastu je ešte len vo fáze vývoja, takže bude trvať mnoho rokov, kým sa konopný ekvivalent plastu stane cenovo konkurencieschopným.

 

Aké sú rozdiely medzi klasickým plastom a konopným plastom?

Prvým hlavným rozdielom je, že konopný plast je 100% biologicky odbúrateľný. Na rozdiel od svojho umelého náprotivku sa navyše dá recyklovať donekonečna. Konopný plast má vynikajúcu tepelnú stabilitu - niektoré druhy konopného plastu sú dokonca odolné voči ohňu! Okrem toho sú výrobky z konopného plastu odolné voči UV žiareniu, zatiaľ čo plasty to obvykle dosahujú pomocou modifikujúcich prísad. Na rozdiel od bežného plastu sa z plastu vyrobeného z konope neuvolňuje BPA - látka, ktorá narúša hormonálnu rovnováhu, čo môže viesť k vzniku rakovinových nádorov. Bioplasty sú netoxické a bezpečné pre životné prostredie aj pre človeka.

 

Výhody konopného plastu 

Najdôležitejšou výhodou konopného plastu je, že je šetrný k životnému prostrediu a bezpečný pre tých, ktorí ho používajú. Už dnes existujú alarmujúce štatistiky o znečisťovaní oceánov a pevniny plastom, ktorý sa rozkladá 450 rokov, ale v prírodných podmienkach sa nikdy úplne nerecykluje. Rozklad konopného plastu v podmienkach, ktoré sú pre neho určené, trvá približne 6 mesiacov. Úplné nahradenie bežných plastov konopnými by preto malo pozitívny vplyv na život voľne žijúcich živočíchov a tým aj ľudí. Podľa štúdie, ktorú uskutočnila Organizácia pre priemyselný výskum a londýnska univerzita, má 60 % morských vtákov v tráviacom systéme plast. To spôsobuje množstvo zdravotných porúch, ktoré skracujú život týchto zvierat. Nedávno boli mikroplasty objavené aj v ľudskej krvi - v štúdii na 22 dobrovoľníkoch boli ich stopy nájdené u 17 osôb, čo je mimoriadne znepokojujúce informácie. Odstránením plastov z našich morí a oceánov by sme mohli znížiť hrozbu, ktorú rozkladajúce sa plasty predstavujú pre zvieratá a naše zdravie, a zavedením bioplastov do priemyslu by sme mohli zabrániť tomu, aby ľudia konzumovali plasty napríklad v nápojoch, rybách a kozmetike.

 

Ďalšou dôležitou výhodou konopného plastu je, že je 3,5-krát pevnejší a zároveň oveľa ľahší ako tradičný plast vyrábaný z ropy. Vďaka tomu je jeho použitie veľmi univerzálne – môže nahradiť všetky známe druhy plastov na báze ropy. Od elektroniky, obalov všetkého druhu, cez nábytok až po súčasti automobilov alebo lietadiel. Výhoda konopného plastu oproti plastu je taká významná, že kultový spoločnosť Lego vyhlásila, že konopný plast bude do roku 2030 jej hlavným materiálom na výrobu hračiek.

 

Nevýhody konopného plastu 

Najväčšou nevýhodou konopného plastu je v súčasnej dobe nedostatok výrobnej infraštruktúry pre jeho výrobu. Cena tejto suroviny je preto oveľa vyššia ako pri bežných plastoch. Je to dané predovšetkým tým, že jeho popularita je obrovská, rovnako ako rozsah jeho výroby. Dlhoročný rozvoj tohto odvetvia tiež znamenal, že sa uskutočnilo mnoho investícií na zníženie výrobných nákladov, čo viedlo k veľmi nízkym cenám výrobkov z konope. Kým výroba konopných plastov dosiahne tento stupeň vývoja, bude to určite trvať ešte mnoho rokov.

 

Vzhľadom na nedostatočnú infraštruktúru a stále malé množstvo pestovania technického konope nie sme zatiaľ schopní úplne uspokojiť dopyt po konopných plastoch na trhu s plastmi. Vývoj si vyžaduje čas, a hoci nie je naším spojencom, pokiaľ ide o zmenu klímy, nie sme schopní tento aspekt preskočiť.

 

Konopný bioplast - zhrnutie

Pri pohľade na mnoho výhod konopného bioplastu je možné rýchlo dôjsť k záveru, že je rozhodne výhodnejším riešením na výrobu mnohých predmetov dennej potreby ako plast. Jedinou nevýhodou sú výrobné obmedzenia, ktoré budú v nasledujúcich rokoch určite odstránené. Na našom trhu sa začínajú objavovať výrobky z bioplastov (nielen z konope), takže ako spotrebitelia, ktorí majú na trh veľký vplyv, vyberajme uvedomelo. Pokiaľ môžete, vzdajte sa "klasických" plastov a uprednostnite konopné. Čím populárnejšie budú konopné výrobky, tým viac porastie ich produkcia, ktorá vytlačí z trhu neekologické riešenia.

 

Autor: Tomáš Konieczny