Košík 0 0 € Přihlásit se
Zpět na články

Čo je to CBN?

25. 04. 2022

Kanabinol alebo CBN je látka obsiahnutá v konope. Čo o nej vieme a čím nám môže byť prospešná?


Medzi mnohými rastlinnými látkami obsiahnutými v konope je približne 100 rôznych kanabinoidov, obľúbených aj menej obľúbených. Hoci bol kanabinol objavený ako prvý, patrí v porovnaní s CBD alebo THC k menej známym a menej preskúmaným zlúčeninám. Čo presne je CBN a aký je jeho vzťah k tetrahydrokanabinolu - to sa pokúsime vysvetliť v tomto článku.

 

Čo je to CBN?

Zlúčeniny známe ako kanabinoidy vykazujú rad vlastností, z ktorých každá má svoje individuálne účinky. To je dané predovšetkým ich chemickou štruktúrou – preto existuje široká škála konopných druhov, z ktorých každý má svoj jedinečný profil kanabinoidov a terpénov. V prípade CBN sa jedná o zlúčeninu, ktorá sa vo veľkom množstve vyskytuje v druhoch s vysokým obsahom THC. Na zvýšenie jeho množstva v sušenom konope je však nutné splniť určitú podmienku. Ukázalo sa, že kanabinol je neenzymatický vedľajší produkt oxidačnej reakcie tetrahydrokanabinolu. Jeho najvyššia koncentrácia sa nachádza v surovom konope, ktoré sa skladuje dlhú dobu po odrezaní rastliny – vtedy sa THC prirodzene premieňa na CBN oxidáciou. Neexistuje žiadny špecifický druh, ktorý by bol na túto zlúčeninu prirodzene bohatý. Štúdie ukazujú, že kanabinol má v porovnaní s THC oveľa slabší účinok, približne ¼ jeho sily. CBN bol prvým kanabinoidom, ktorý bol objavený a izolovaný koncom 19. storočia, zatiaľ čo jeho syntetický náprotivok bol vytvorený v 30. rokoch 20. storočia.

 

CBNA v čerstvom sušenom konope

V prípade čerstvého sušeného konope sa obvykle jedná o malé množstvo tejto zlúčeniny. Potom je prítomný v kyslej (neaktívnej) forme, tj CBNA (kyselina kanabinolová), ktorá sa počas procesu aktivácie kanabinoidov zvaného dekarboxylácia mení na CBN, tj aktívnu formu. Bolo tiež zistené, že malé množstvo kyslých foriem THC (THCA) sa pri dlhšom pôsobení slnečného svetla alebo UV žiarenia premieňa na CBNA, ktorý potom môže byť aktivovaný vyššie spomínaným dekarboxylačným procesom.

 

CBN a endokanabinoidný systém – ako spolu spolupracujú?

Podobne ako ostatné kanabinoidy ovplyvňuje kanabinol náš endokanabinoidný systém (ECS), čo je systém receptorov rozosiatych po celom tele, ktorého úlohou je udržovať rovnováhu všetkých systémov, teda homeostázu. CBN sa podobne ako THC viaže tak na receptory CB1 (nachádzajúce sa okrem iného v mozgovej kôre a hipokampe), ako aj na receptory CB2, ktoré sa nachádzajú predovšetkým v bunkách imunitného systému alebo v slezine, avšak vykazuje väčší vzťah k druhému typu receptorov. Hoci účinok kanabinolu v rámci ECS v porovnaní s THC je oveľa slabší, táto zlúčenina má schopnosť inhibovať aktivitu mnohých enzýmov vrátane cyklooxygenázy, lipoxygenázy a mnohých enzýmov cytochrómu, môže tiež stimulovať aktivitu fosfolipáz. Ako kanabinoid, ktorý pôsobí priamo na kanabinoidné receptory (na rozdiel od CBD, ktorý ich ovplyvňuje nepriamo), je považovaný za vynikajúci doplnok tejto zlúčeniny – zvyšuje tzv. synergický účinok látok obsiahnutých v konope. Hoci o fungovaní tejto zlúčeniny zatiaľ nevieme všetko, v najbližších rokoch sa určite objavia nové vedecké správy, pretože prebiehajúci výskum je veľmi sľubný.

 

CBN - je psychoaktívny, alebo nie?

Vzhľadom na to, že CBN vzniká v konope predovšetkým ako metabolit tetrahydrokanabinolu (tj od neho odvodeného kanabinolu), vyplýva z toho predpoklad jeho vlastností meniacich vedomie. Psychoaktívny účinok THC je vedecky potvrdený vplyv na zmenu vnímania – fungovanie zmyslov a vnímanie reality, ktoré sa stalo takpovediac symbolom konzumácie konope. Počas posledných desiatich rokov vedeckého výskumu účinkov CBN sa predpokladalo, že by mohol mať psychotropné účinky - pretože je odvodený od zlúčeniny s takýmito účinkami, len je oveľa slabšia. V skutočnosti sa ukázalo, že izolovaná látka takýto účinok nemá a prítomnosť CBN vedľa THC do určitej miery moduluje účinok tejto zlúčeniny, a to aj v oblasti zmeneného vedomia. V súčasnej dobe je kanabinol považovaný za nepsychoaktívnu látku, a preto je v mnohých krajinách Európy legálne dostupný.

 

CBN - Právne postavenie

V súčasnej dobe nie je CBN zaradené do "Jednotného dohovoru o omamných látkach" ani do "Dohovoru o psychotropných látkach", teda oficiálnych registrov látok ovplyvňujúcich vedomie. Výrobky obsahujúce túto zlúčeninu sú preto dostupné v mnohých európskych krajinách av USA, Austrálii alebo Kanade. Vzhľadom na jeho pôvod (jedná sa o analóg THC) je potrebné venovať pozornosť miestnym predpisom v danej krajine, pretože sa môžu líšiť, a to aj v Európe.

Autor: Tomáš Konieczny