Smiech je zdravý alebo účinky radosti na telo

|

Smiech a zdravie, ako idú dohromady? Doslova skvele! Smiech predlžuje život, to už všetci dávno vieme, ale čo je hlavné, že smiech prináša do života radosť. S úsmevom, smiechom a radosťou sa jednoducho akýkoľvek život žije o niečo lepšie. A niekedy je to

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Zdieľajte článok:

Smiech je zdravý alebo účinky radosti na telo

Samostatný vedný odbor – gelotológia – nám hovorí, prečo by sme mali brať vplyv smiechu na zdravie vážne. Smiech je označovaný za najpríjemnejší liek na svete, pretože uvoľňuje napätie tým, že pomáha bojovať proti stresu, posilňuje imunitu, aktivuje brušné svaly a spaľuje kalórie. Okrem správnej stravy a fyzickej aktivity by sme mali do svojho života vniesť veľa radosti, ktorá nám určite prinesie mnoho (nielen) zdravotných výhod.

 

Smiech - príjemný spôsob spaľovania kalórií

Po mnohých vtipoch sa často popadáme za brucho a hovoríme, že nás od smiechu bolí brucho. Niet divu, pretože pri tejto činnosti aktívne pracujú brušné svaly. Smiechom tiež intenzívne precvičujeme tvár, aby sme zabránili jeho ochabovaniu.

 

Pri smiechu pracuje až 18 tvárových svalov. Okrem brucha a tváre pracujú aj svaly chrbta, hrudníka a ramien. Navyše pri smiechu vdychujeme oveľa viac vzduchu, ktorý okysličuje celé telo. Smiech nielen rozhýba svaly, ale tiež stimuluje krvný obeh. Výsledkom je efektívny metabolizmus. Počas jednej minúty smiechu môžeme spáliť asi 12 kcal.

 

Odhaduje sa, že 15 minút vtipkovania je ako 10 minút veslovania a smiech vyvolaný dobrým vtipom sa rovná 3 minútam aerobiku. Ide samozrejme o približné hodnoty, ale ukazujú, že smiech je tiež dobrým spôsobom spaľovania kalórií! Spomeňte si na to, až budete takí plní, že sotva odídete od stola a budete musieť dlho čakať, než začnete cvičiť.

 

Čas strávený pri stole môžete využiť na rozprávanie vtipov, čo je dobrá rozcvička pre svaly. Smiech je veľmi príjemný spôsob, ako rozhýbať svaly a spáliť kalórie, takže rovnako ako cvičenie a zdravá strava by mal byť povinnou súčasťou zdravého životného štýlu.

 

Terapia smiechom - najpríjemnejšia forma terapie na svete

Smiech je nielen spontánnym terapeutickým prvkom v našom každodennom živote. Štúdiom zdraviu prospešných vlastností smiechu sa zaoberá samostatné vedné odvetvie – gelotológia. Od doby, kedy sa začali uznávať liečivé účinky smiechu, sa medzi tradičnými formami terapie objavila tiež pravdepodobne najpríjemnejšia forma terapie na svete – terapia smiechom.

 

So smiechom zaobchádzame ľahkovážne a veľmi dobre. Pokiaľ však ide o jej vplyv na zdravie, mali by sme tento ľahkovážny prístup zmeniť. Okrem toho, že stimuluje svaly na prácu, okysličuje telo a zlepšuje krvný obeh, vyvoláva v našom tele mnoho ďalších pozitívnych reakcií.

 

Smiech verzus stres

Stres je jedným z najničivejších faktorov pôsobiacich na naše telo. Je to taký „tichý zabijak“, ktorý napáda náš hormonálny systém, imunitný systém, tráviaci trakt alebo v prípade žien spôsobuje narušenie menštruačného cyklu a znižuje plodnosť. Zoznam porúch a chorôb spôsobených stresom je skutočne dlhý.

 

Preto je vyhýbanie sa stresovým situáciám a každodennej relaxácii rovnako dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu ako správna strava a fyzická aktivita. Skvelým prostriedkom proti stresu je samozrejme smiech.

 

Znižuje vylučovanie tzv. "stresových hormónov", ktoré sa označujú ako tzv. (adrenalín, noradrenalín, kortizol) a ktorých dlhodobé pôsobenie je pre naše telo veľmi škodlivé a môže viesť okrem iného k hypertenzii, srdcovej arytmii alebo zvýšenej hladine glukózy v krvi.

 

Endorfíny - recept na šťastie

Smiech je producentom endorfínov, pretože stimuluje ich vylučovanie. Endorfíny sú hormóny s pôvabným názvom - "hormóny šťastia". Vďačí za to svojmu účinku vyvolávaniu euforických stavov, dobrej nálady a sebauspokojeniu. Veľmi dôležitou funkciou endorfínov je tiež úľava od bolesti. Terapia smiechom je preto tiež príjemným spôsobom boja proti bolesti bez vedľajších účinkov.

 

Smiech - veselý spôsob boja proti prechladnutiu

Paradoxne sa smejeme najmenej, keď náš imunitný systém smiech potrebuje najviac. Krátke a šedivé jesenné a zimné dni, počas ktorých nám často nie je do smiechu, sú takzvanou „chrípkovou sezónou“, teda obdobím, kedy najčastejšie ochorieme.

 

Účinnou prevenciou jesenného a zimného prechladnutia je každodenná dávka smiechu, ktorá spôsobuje zvýšenú sekréciu lymfocytov a endorfínov, ktoré majú protizápalový účinok. Ďalším dôležitým účinkom smiechu je zníženie vylučovania tzv. stresových hormónov, ktoré oslabujú imunitný systém. Smiech je zábavný spôsob, ako zahnať prechladnutie, čo určite zlepší fungovanie nielen nášho imunitného systému, ale aj spríjemní šedivé dni.

 

Je všeobecne známe, že konope významne podporuje naše nutkanie smiať sa, neváhajte teda na spríjemnenie svojich voľných chvíľok siahnuť po jednej z našich nepsychoaktívnych odrôd.
Smiech má mnoho pozitívnych účinkov na zdravie, takže sa smejte, kým neprasknete smiechom!

 

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalite a správnosti informácií, ktoré s vami zdieľame v našich článkoch, nám záleží rovnako ako na našich produktoch samotných.
Pokiaľ ste našli v našom článku nejakú chybu, preklep, či nezrovnalosť, dajte nám vedieť na info@herbalus.cz alebo nám zavolajte na číslo +421 948 203 208.