Ako jedlo ovplyvňuje našu náladu?

|
Duševné zdravie
Strava

Aký má vplyv jedlo na našu psychiku?

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Zdieľajte článok:

Ako jedlo ovplyvňuje našu náladu?

Niekedy sa čudujeme, prečo sa stále cítime v depresii. Keď začneme analyzovať, či je to kvôli nášmu profesijnému alebo osobnému životu, dôjdeme k záveru, že teoreticky by sme sa tak cítiť nemali. Prečo teda ten nedostatok energie a zhoršená nálada? Pre odpoveď na túto otázku nemusíte chodiť ďaleko – naša nálada je silne ovplyvnená spôsobom stravovania. Ako si zlepšiť náladu správnou stravou?

 

Bojujte proti depresii správnou stravou

Prítomnosť určitých potravín v strave môže mať vplyv nielen na telesnú hmotnosť alebo rozvoj niektorých ochorení. Zložky v potravinách majú tiež vplyv na náladu! Ak sa čudujeme, prečo sa neustále cítime skleslí a sklíčení, môže to byť spôsobené zlou stravou s nízkym obsahom určitých zložiek. Ako môžeme bojovať s depresiou pomocou správnej stravy? Nedostatok ktorých zložiek môže spôsobiť zlú náladu?

 

Omega-3 polynenasýtené mastné kyseliny

Kyselina dokosahexaenová (DHA) a kyselina eikosapentaenová (EPA) patria medzi omega-3 polynenasýtené mastné kyseliny, o ktorých sa v súvislosti s prevenciou kardiovaskulárnych ochorení hovorí veľa dobrého. Ich nedostatočné množstvo v strave však môže mať nepriaznivý vplyv nielen na náš kardiovaskulárny systém. Kyseliny DHA a EPA majú tiež vplyv na fungovanie centrálnej nervovej sústavy, preto je ich nedostatok spojený s výskytom depresívnych stavov a pocitu únavy.

 

Kyselina listová, vitamín B6 a B12 – ako zlepšiť náladu prevenciou megaloblastickej anémie?

V dôsledku nedostatku kyseliny listovej a vitamínov B₆ a B₁₂ dochádza k narušeniu biochemických dráh serotonínu. Serotonínu sa hovorí "hormón šťastia", pretože nám umožňuje prežívať euforické stavy a potešenie. Nedostatok kyseliny listovej a vitamínov B₆ a B₁₂, ktorý spôsobuje poruchy v biochemickej dráhe "hormónu šťastia", preto môže spôsobiť apatiu a dokonca viesť k depresívnym stavom (pozri Megaloblastická anémia a diéta).

 

Vitamín D

Vitamín D sa vytvára v koži pod vplyvom slnečného žiarenia, ale jeho kožná syntéza je ovplyvnená mnohými faktormi, vrátane klimatického pásma, oblečenia, doby pobytu na slnku, používania krémov s UV filtrom. Nedostatok vitamínu D sa najčastejšie prejavuje na jeseň av zime, keď je ťažké vidieť za oknom čo i len slnečný lúč. Situáciou, ktorá prispieva k nedostatku vitamínu D, je aj jeho nie príliš častý výskyt v potravinách. Preto, aby sme predišli nedostatku vitamínu D, ktorý negatívne ovplyvňuje nielen naše kosti, ale aj našu náladu, odporúčame v tomto nie príliš slnečnom jesenno-zimnom období užívať doplnky vitamínu D.

 

Tryptofán

Tryptofán je esenciálna aminokyselina, ktorá sa využíva na produkciu už spomínaného "hormónu šťastia" serotonínu. Pretože tryptofán je esenciálna aminokyselina, naše telo si ju nedokáže samo vyrobiť. Preto je také dôležité, aby sme ho mali v strave v správnom množstve. Jeho nedostatok súčasne spôsobuje nedostatok serotonínu, čo znamená, že silne ovplyvňuje našu náladu. Medzi bohaté zdroje tryptofánu v potrave patria tekvicové a slnečnicové semienka, ľanové semienko, kakao, orechy, ovsené vločky, strukoviny, vajcia, ryby a hydinové mäso.

 

Bylinné zložky

Bylinky môžu byť prírodnými antidepresívami. Jedným z takýchto bylinných antidepresív je ľubovník bodkovaný. Obsahuje zlúčeniny s antidepresívnymi účinkami, preto sa môže používať ako pomocný prostriedok pri liečbe miernej až stredne ťažkej depresie a pri prevencii jej opakovania. Prípravky s obsahom ľubovníka je však potrebné užívať opatrne, pretože účinné látky, ktoré obsahuje, interagujú s liekmi, ako sú bežne používané antikoncepcie alebo antikoagulanciá. Ďalším rastlinným antidepresívom je ženšen, ktorého účinné látky, ginsenoidy, ovplyvňujú prenos serotonínových signálov. Rovnako ako v prípade ľubovníka bodkovaného však môžu prípravky ženšenu viesť k liekovým interakciám. Ďalšou bylinou s antidepresívnymi účinkami, ktorá je zároveň známa ako najdrahšie korenie na svete, je šafran. Je zaujímavé, že šafran môže nielen zabrániť vzniku depresívnych stavov, ale môže tiež zmierniť poruchy nálady vyplývajúce z predmenštruačného syndrómu.

 

Správne zostavená strava

Našu náladu môže negatívne ovplyvniť aj nevhodne zložená strava. Drakonické diéty založené na ťažko splniteľných pravidlách, ktoré výrazne znižujú množstvo energie v našom jedálničku, môžu byť príčinou frustrácie, pocitu bezmocnosti a zhoršenia nálady. Tým, že nám dodávajú príliš málo energie, spôsobujú, že sa cítime unavení a nemáme chuť nič robiť. Takéto obmedzujúce diéty sú tiež sprevádzané neustálym pocitom hladu, čo nás robí podráždenými a roztržitými - naše myšlienky sa sústredia iba na počítanie kalórií a na to, že máme hlad. Preto je tak dôležité zvoliť si vyvážený jedálniček a nedržať obmedzujúce diéty, ktoré majú negatívny vplyv na vašu náladu, ale postupne meniť svoje stravovacie návyky.

Autor: Tomáš Konieczny