Nočné desiaty - škodlivé účinky jedla pred spaním

|
Strava

Škodí neskoré jedlo nášmu organizmu? Aký má vplyv na náš metabolizmus a našu váhu? Aké potraviny je vhodné konzumovať večer a ktorým sa naopak vyhnúť?

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Zdieľajte článok:

Nočné desiaty - škodlivé účinky jedla pred spaním

Mnoho ľudí sa pýta, či je jedlo pred spaním nezdravé. Vedecké štúdie potvrdzujú, že neskorá konzumácia jedla môže viesť k nepríjemným zdravotným problémom a dokonca k závažným ochoreniam. Metabolizmus čiže látková výmena sa večer spomaľuje a ťažko stráviteľné potraviny nie sú počas spánku telom úplne strávené. V kombinácii s nízkou fyzickou aktivitou počas dňa môže jedlo pred spaním spôsobiť priberanie na váhe a poruchy trávenia.

 

Neskoré večere a zdravie - nový výskum a dôkazy

Konzumácia ťažkých večerí neskoro večer môže viesť k zdravotným problémom. Početné štúdie ukazujú, že jedlo pred spaním zvyšuje riziko rakoviny a srdcových ochorení. Lekári uvádzajú, že večer av noci dochádza k regenerácii všetkých orgánov v tele. Neskorá večera núti telo pracovať a tráviť, namiesto toho, aby odpočívalo.

 

Nedávne štúdie ukazujú, že konzumácia veľkej časti denného energetického príjmu krátko pred spaním taktiež zvyšuje pravdepodobnosť vzniku hypertenzie a pre-diabetu. Neskorá konzumácia jedla navyše môže podporovať vznik nadváhy, obezity, nespavosti a vysokej hladiny glukózy v krvi. Častou príčinou refluxu pažeráka a pálenia záhy je aj jedlo vo večerných hodinách.

 

Jedlo pred spaním – čo môžete jesť v noci a čomu sa radšej vyhnúť?

Večera je posledným jedlom dňa, takže by mala byť ľahko stráviteľná. Neodporúča sa jesť potraviny s vysokým obsahom nasýtených tukov, ako je maslo, mlieko, olej, mäso (najmä červené), smotana atď. Z jedálnička je potrebné vylúčiť aj rýchle občerstvenie všetkého druhu. Zložené cukry by sa tiež nemali jesť pred spaním, pretože majú vysoký obsah kalórií a nízky obsah živín. Môžete však siahnuť po ovocí, ktoré obsahuje prírodné jednoduché cukry.

 

Pri príprave večere vyberajte výrobky bez tuku alebo s nízkym obsahom tuku. Je dobré jesť rôzne druhy zeleniny s celozrnným chlebom, cestovinami, ryžou alebo chudými mliečnymi výrobkami.

 

Mozog a žalúdok - prepojené orgány

Ľudský tráviaci systém je v neustálom kontakte s mozgom. Výmena informácií medzi žalúdkom a mozgom prebieha prostredníctvom blúdivého nervu, ktorý je najdôležitejšou nervovou cestou v ľudskom tele. Vyvážené a zdravé trávenie má pozitívny vplyv na náladu a celkovú kvalitu života. Okrem biologických faktorov sú teda príčinou chronických zažívacích ochorení aj psychologické a sociálne faktory. Stres môže zhoršovať zažívacie problémy.

 

Večer je lepšie nejesť - účinky neskorého jedla

Metabolizmus funguje najlepšie ráno a jeho rýchlosť sa postupom času spomaľuje a najnižší bod dosahuje neskoro večer av noci. Z tohto dôvodu môžu mať vysokokalorické jedlá konzumované pred spaním negatívne účinky na organizmus, ako je zvýšený obsah telesného tuku, zhoršená kvalita spánku, bolesti žalúdka, reflux pažeráka, pálenie záhy a ďalšie. Preto je dobré vzdať sa večerných obedov a neskorých sýtych večerí.

 

Jesť neskoro v noci - je to dobrý nápad?

V starostlivosti o zdravie vášho tela stojí za to venovať pozornosť nielen tomu, čo a koľko toho jete, ale aj v akom čase jete. Dietológovia preto odporúčajú jesť večeru aspoň 2-3 hodiny pred spaním. Pokiaľ chcete viesť zdravý životný štýl, rozhodne sa neoplatí jesť ťažké pokrmy pred spaním. Vysokokalorické večere tiež nie sú dobrý nápad.

 

 

Účinky nevhodného stravovania v neskorých hodinách

Medzi následky nevhodného stravovania v neskorých hodinách patria:

 

  • nadmerný prírastok hmotnosti
  • vysoké hladiny glukózy v krvi
  • problémy so spánkom
  • zubný kaz
  • zažívacie problémy

 

Nočné desiaty sú jednou z hlavných príčin priberania na váhe

Odborníci na výživu považujú jedlo v neskorých hodinách za nezdravý zvyk. Je nočné jedlo príčinou priberania? Bohužiaľ áno. Jesť v noci nie je pre vašu štíhlu postavu dobré. Pri väčšine diét, ktorých cieľom je schudnúť, je základným pravidlom nejesť po 18. hodine.

 

Úplne zdraví ľudia, ktorí sú v starostlivosti lekára alebo dietológa, sa môžu rozhodnúť pre krátke hladovanie za účelom zníženia hmotnosti. Je však dôležité byť počas hladovky opatrný a dodržiavať všetky pravidlá, aby hladovka prebehla bezpečne.

 

Nadváha a pálenie záhy - spomalenie metabolizmu v noci

Najčastejšími príčinami spomaleného metabolizmu sú nočné desiaty, nedostatočná fyzická aktivita a strava s vysokým obsahom nezdravých tukov a cukru. Čo s tým súvisí? Okrem iného nadváha, zlá nálada, početné žalúdočné problémy a pálenie záhy. Preto je pre vaše zdravie veľmi dôležité pravidelne jesť – najlepšie každé 3 hodiny – a vzdať sa ťažko stráviteľných večerí.

 

Zubný kaz po nočnom jedle a rast baktérií ničiacich sklovinu

Mnoho ľudí si neuvedomuje, že neskorá konzumácia jedla môže mať negatívny vplyv na zdravie zubov. Dôvodom je nižšia produkcia slín počas spánku, takže baktérie, ktoré sa v ústach množia, môžu poškodiť sklovinu a viesť k vzniku zubného kazu. Problémom so zubami sa dá predísť, ak budete večerať aspoň 3 hodiny pred spaním.

 

Problémy so spánkom a nespavosť - ktorým potravinám sa vyhnúť?

Môže mať odpustenie si neskoré večere pozitívny účinok? Áno. Jedným z nich je zlepšenie kvality spánku. Neskoré jedlo negatívne ovplyvňuje regeneráciu organizmu po dlhom dni. Prejedanie vo večerných hodinách neprospieva odpočinku a môže byť príčinou mnohých porúch spánku - vrátane problémov so zaspávaním a nespavosti.

 

Sýte večere môžu narušiť fungovanie celého organizmu, čo vedie k preťaženiu a chronickej únave. Preto sa pred spaním vyhýbajte vysoko spracovaným a kalorickým potravinám.

 

Večerné záchvaty hladu – ako proti nim bojovať?

Veľkým problémom je ignorovanie pocitu hladu a nedostatok času na plnohodnotné a sýte jedlo počas dňa. To vedie k potrebe účinne uspokojiť hlad večer, čo nakoniec vedie k prejedaniu pred spaním. Tieto záchvaty hladu môžu byť príčinou mnohých ochorení a bolestí žalúdka. Ako bojovať proti neskorému jedlu? Predovšetkým by ste si mali jedlo vopred naplánovať a pripraviť.

 

Výživné raňajky a výdatná večera znížia potrebu zahnať hlad pred spaním. Dbajte na to, aby ste mali v strave správny počet kalórií, pite veľa vody a medzi hlavnými jedlami voľte zdravé desiaty. Konzumácia väčšieho množstva ovocia a zeleniny taktiež účinne pomáha bojovať proti zadržiavaniu vody v tele.

Autor: Tomáš Konieczny