Zázračný vitamín K2

|
Vitamíny a minerály

Čo je vitamín K2 a aké sú jeho prínosy? Ako ho dopĺňať a čo tým môžeme získať?

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Zdieľajte článok:

Zázračný vitamín K2

Tento málo známy vitamín je mimoriadne dôležitý v prevencii a liečbe osteoporózy, aterosklerózy, cukrovky, rakoviny, Alzheimerovej choroby, reumatoidnej artritídy a roztrúsenej sklerózy.

Vitamín K2 bol nedávno pridaný na zoznam vitamínov, ktoré majú veľký význam pre prevenciu a liečbu mnohých ochorení, vedľa vitamínov C a D3. Ešte nikdy sa o tom nehovorilo tak, ako dnes. Vitamín K2 sa dodáva v dvoch formách: K2-MK4 a K2-MK7. To zostáva jeho biologicky najaktívnejšou formou.

 

Zdroje vitamínu K2

Vitamín K2 obsahujú fermentované syry, jogurty, kefíry a japonský pokrm natto získavaný z fermentovaných sójových bôbov. Vitamín K2 je tiež produkovaný v ľudskom čreve príslušnou bakteriálnou flórou, aj keď jeho množstvo je malé. Zatiaľ nevieme ako, ale v ľudskom tele sa hromadí aj v pankrease, hrudných kostiach a mozgu.

 

Príčiny nedostatku

Mnoho pacientov trpí nedostatkom vitamínu K2, ktorý je spôsobený predovšetkým zlou stravou: konzumáciou spracovaných potravín, sterilných potravín, potravín vyrobených s použitím pesticídov a hnojív alebo dlhodobo skladovaných potravín. Nadmerné užívanie antibiotík, konzumácia mäsa a údenín obsahujúcich antibiotiká a užívanie antikoagulancií sú ďalšími príčinami znižovania jeho hladiny v ľudskom tele.

 

Úloha vitamínu K2

Predovšetkým sa podieľa na mineralizácii kostí a udržiavaní ich normálnej hustoty, čím predchádza osteoporóze a zubnému kazu. Umožňuje tiež pohyb vápnika a aktivuje bielkovinu zodpovednú za jeho transport do kostí, čím blokuje jeho hromadenie v cievach a zabraňuje tak tvorbe aterosklerotického povlaku.

 

Nedávno bol objavený proteín MPG (Matrix GLA Protein), ktorý v ľudskom tele prenáša vápnik. Bolo zistené, že je prítomný v kostiach spolu s osteokalcínom a jeho aktivita závisí od hladiny vitamínu K2.

 

  • pri jeho dostatočnom množstve sú vápenaté ióny transportované do kostí
  • pri jeho nedostatočnom množstve alebo absencii sa vápenaté ióny dostávajú do tepien, čo vedie k ateroskleróze ciev
  • správna hladina vitamínu K2-MK7 zvyšuje produkciu aktívnych proteínov MPG, ktoré "odvádzajú" zlúčeniny vápnika z tepien

 

Mali by sme si tiež uvedomiť, že obyčajné užívanie vápenatých prípravkov pri nedostatku vitamínu K2 a D3 vedie ku kalcifikácii tepien a zvyšuje riziko úmrtia na kardiovaskulárne ochorenie. Preto by sa tieto prípravky (vápnik, D3 a K2-MK7) mali vždy užívať súčasne a vhodne dávkované s jedlom obsahujúcim tuk, ktorý zvyšuje vstrebávanie vitamínov. Pre túto suplementáciu je úplne ideálny napríklad tento olej, ktorý obsahuje spomínanú kombináciu.

 

Pri dostatočnom dennom príjme vitamínu K2 je možné účinne potlačiť tvorbu aterosklerotických plátov, a tým zabrániť kalcifikácii tepien – častej príčine obehového zlyhania.

 

Okrem už predtým známych spôsobov využitia vitamínu K2 sa zistilo, že hrá veľkú úlohu v prevencii a liečbe mnohých ďalších ochorení, ako je cukrovka, Alzheimerova choroba, a dokonca aj rakovina.

 

Vitamín K2 chráni pred cukrovkou

Slinivka brušná je mimoriadne dôležitý orgán ľudského tela. Produkuje inzulín a reguluje hladinu cukru v krvi. Abnormálna hladina inzulínu vedie k cukrovke, rakovine a obezite. V nedávnych štúdiách bolo preukázané, že správna hladina K2 v tele reguluje metabolizmus inzulínu a cukru. Užívanie po jedle znižuje množstvo vylučovaného inzulínu na polovicu a udržiavanie normálnej hladiny v tele chráni pred vznikom cukrovky.

 

Vitamín K2 a rakovina

Podľa desaťročnej štúdie vykonanej európskou organizáciou EpiC bolo v skupine žien vo veku 35-64 rokov s najvyšším príjmom vitamínu K2 pozorované zníženie rizika rakoviny o takmer 30 %. Štúdia vykonaná na skupine mužov preukázala, že vysoký príjem vitamínu K2 znižuje riziko vzniku pokročilej rakoviny prostaty až o 63 %.

 

Treba tiež dodať, že vysoké dávky vitamínu D3 sú užitočné pri prevencii a liečbe rakoviny a podľa klinických štúdií užívanie vitamínu K2 účinne chráni pred opakovaným výskytom rakoviny pečene, pľúc, krvi a prostaty.

 

Využitie vitamínu K2 v prevencii a liečbe Alzheimerovej choroby

Bolo vedecky dokázané, že ľudia trpiaci Alzheimerovou chorobou majú nízku hladinu tohto vitamínu, čo negatívne ovplyvňuje hospodárenie s vápnikom v mozgu. Bolo totiž preukázané, že práve vitamín K2 toto hospodárenie pozitívne usmerňuje, a preto je nutné ho u pacientov neustále dopĺňať. Dostatočné dávky vitamínu K2 podávané ľuďom s Alzheimerovou chorobou zlepšujú ich zdravotný stav a spomaľujú rozvoj choroby.

 

Vitamín K2 má mimoriadne pozitívny vplyv na fungovanie ľudského mozgu, pretože chráni pred tvorbou voľných radikálov v mozgu, ktoré – rovnako ako v každom inom tkanive – tvoria skutočnú spúšť. V ľudskom mozgu sa nachádza látka, ktorá chráni bunky pred deštruktívnymi účinkami, ale jej hladina závisí od prítomnosti a množstva vitamínu K2. V tomto prípade sa doplňovanie výnimočne týka iba vitamínu K2 bez toho, aby bolo nutné podávať ďalší vápnik a vitamín D3.

 

Vitamín K2 v liečbe reumatoidnej artritídy

Dobré výsledky v liečbe reumatoidnej artritídy sa dosahujú pri kontinuálnom doplňovaní vitamínu K2 v dávke 100 mcg denne v kombinácii s vápnikom a vitamínom D3.

 

Vitamín K2 chráni nervy pri roztrúsenej skleróze (RS)

Okrem vitamínov B6, B9, B12 a D3 majú dostatočne vysoké dávky vitamínu K2 regeneračný účinok na myelínovú pošvu u pacientov s RS. Pri tomto autoimunitnom ochorení dochádza k deštrukcii myelínovej pošvy pokrývajúcej nervy, ktorá je zodpovedná za nervové vedenie. Pacienti s roztrúsenou sklerózou by mali užívať približne 200-300 mcg vitamínu K2 súčasne s vysokými dávkami vitamínu D3 a vápnika.

 

Vitamín K pre dojčatá a novorodencov

Posledných 5 rokov sa podľa súčasných lekárskych odporúčaní podáva novorodencom vitamín K ihneď po narodení vo forme jednej dávky intramuskulárnej injekcie. Neskôr, až do veku 3 mesiacov, sa odporúča pokračovať v jeho podávaní vo forme kvapiek, aby boli deti chránené pred nedostatkom. Novorodenci nemajú dobre vyvinutú bakteriálnu flóru, a preto sa usudzuje, že ich telo má nedostatok vitamínov K2 a K1. Tieto nedostatky môžu viesť k nebezpečnému krvácaniu alebo hemoragickému ochoreniu.Vyššie uvedené fakty a príklady dokazujú, že doplňovanie vitamínu K2 chráni ľudský organizmus pred mnohými chorobami a napomáha procesu uzdravovania z mnohých ochorení. Stojí za to používať také metódy alternatívnej medicíny, ktorých preukázané schopnosti nielen v liečbe, ale aj v prevencii chorôb sú skutočne pôsobivé.

Autor: Tomáš Konieczny