Crohnova choroba - příznaky, léčba a dieta

|
Autoimunitné ochorenia

V Českej republike trpí touto bolestivou a nevyliečiteľnou chorobou približne 30 000 ľudí. Ako vzniká? Aké sú jej príznaky? Ako s ňou bojovať a ako sa stravovať? To všetko sme pre vás napísali v tomto článku.

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Zdieľajte článok:

Crohnova choroba - příznaky, léčba a dieta

5 najdôležitejších bodov článku

  • Čo je Crohnova choroba
  • Príčiny a príznaky Crohnovej choroby
  • Diagnóza Crohnovy choroby 
  • Ako sa lieči Crohnova choroba
  • Ako sa stravovať pri Crohnovej chorobe

 

Crohnova choroba je zápal, ktorý môže postihnúť ktorúkoľvek časť tráviaceho traktu od úst až po konečník. Je to chronické ochorenie s exacerbáciami a remisiami. Príznaky závisia od toho, ktorá časť tráviaceho traktu je postihnutá, a môžu zahŕňať slabosť, bolesť brucha, hnačku, horúčku, anémiu a úbytok hmotnosti. Liečba zahŕňa zmenu životného štýlu, diétu, farmakologickú a chirurgickú liečbu.

 

Čo je Crohnova choroba a aké sú jej príčiny?

Crohnova choroba (Crohnova choroba, CD; hovorový výraz pre „Crohnovu chorobu“) je zápalové ochorenie čreva. Môže postihnúť ktorúkoľvek časť tráviaceho traktu - od úst až po konečník.

 

Najcharakteristickejším znakom ochorenia sú segmentálne zápalové zmeny v tenkom alebo hrubom čreve, oddelené zdravými úsekmi. Zápalový proces začína v sliznici, ale postupne postihuje všetky vrstvy gastrointestinálnej steny, čo vedie k jej deštrukcii a fibróze, čo vedie k tvorbe fistúl a striktúr. Najčastejším miestom zápalových lézií je terminálne ileum, nasleduje tenké a hrubé črevo a samotné hrubé črevo.

 

Presná príčina Crohnovej choroby nie je známa, ale dôležitú úlohu pravdepodobne zohráva črevná mikroflóra, ktorá je modifikovaná faktormi prostredia vrátane stravy.

 

Ochorenie má chronický, viacročný priebeh, zvyčajne sa striedajú obdobia exacerbácie a remisie, ale často príznaky pretrvávajú trvalo, čo spôsobuje značnú invaliditu a potrebu operácie v dôsledku komplikácií ochorenia. U 20 - 30 % pacientov sa pri dlhodobom sledovaní nezistí žiadna progresia ochorenia.

 

 

Ako častá je Crohnova choroba?

Crohnova choroba sa vyskytuje najmä vo vysoko rozvinutých krajinách západnej Európy a Severnej Ameriky. Prevalencia v krajinách EÚ je 5 osôb na 100 000 obyvateľov/rok.

 

Viete o tom?

Ochorenie sa zvyčajne začína vo veku 15-25 rokov alebo okolo 50. roku života a vyskytuje sa s podobným výskytom u oboch pohlaví.

 

Crohnova choroba - príznaky

Medzi všeobecné nešpecifické príznaky patrí slabosť, horúčka a úbytok hmotnosti.

 

Lokálne príznaky závisia od lokalizácie, rozsahu a závažnosti lézií v gastrointestinálnom trakte. Ileitída terminalis sa najčastejšie vyskytuje u 40 - 50 % pacientov, ileokolitída u 30 - 40 % a ileitída hrubého čreva u 20 %. Proximálne tenké črevo je oveľa zriedkavejšie a postihnutie hornej časti gastrointestinálneho traktu alebo apendixu je zriedkavé.

 

TIP na související článek: Syndrom dráždivého tračníku - příznaky, příčiny, léčba

 

Klinický obraz závisí od lokalizácie lézií:

  • Klasická forma s postihnutím terminálneho ilea - zvyčajne začína latentne (bez zjavných príznakov), zriedkavo je začiatok akútny. Niekedy je prvým príznakom anémia alebo horúčka. U väčšiny pacientov prevláda bolesť brucha (zvyčajne v pravom podbrušku, ktorá sa zvyšuje po jedle) a hnačka. Prímes krvi v stolici je zriedkavá, ale môže sa vyskytnúť dechtovitá stolica (t. j. stolica tmavej farby, ako decht). Rozsiahle postihnutie tenkého čreva spôsobuje malabsorpčný syndróm, ktorý sa prejavuje najmä tukovou hnačkou (s lesklým povrchom, ktorý sa ťažko splachuje do toalety), ako aj anémiou, hypoproteinémiou (znížená koncentrácia bielkovín v krvi), nedostatkom vitamínov (najmä B12) a poruchami elektrolytov. Časom sa prejaví podvýživa a kachexia a u niektorých pacientov sa vyvinú edémy.

  • Hrubé črevo - najčastejším a často prvým príznakom ochorenia je hnačka. Viditeľná krv v stolici je zriedkavá. Časté sú bolesti brucha, najmä ak je postihnuté slepé črevo a ileum.

  • Ústna dutina - bolesť úst a ďasien, afty.

  • Pažerák - dysfágia (ťažkosti s prehĺtaním), odynofágia (bolesť pri prehĺtaní)

  • Žalúdok a dvanástnik - bolesť brucha, vracanie

  • Análna oblasť - kožné erupcie, vredy, fisúry, hnisanie a perianálne fistuly môžu byť u niektorých ľudí prvým príznakom ochorenia.

Okrem toho sa u niektorých pacientov niekedy vyskytnú mimotelové komplikácie, včetně artritidy.

 

crohnova choroba

 

Čo robiť v prípade príznakov?

V prípade opakovanej hnačky, bolesti brucha, horúčky alebo nevysvetliteľného a neúmyselného úbytku hmotnosti, gastrointestinálneho krvácania alebo perianálnych lézií (hnisanie, fisúry, fistuly) by ste mali navštíviť svojho praktického lekára, ktorý stanoví príslušnú diagnózu.

 

Osoby s diagnózou Crohnovej choroby, u ktorých sa zhoršia príznaky, by mali okamžite navštíviť svojho lekára, aby rozhodol, či sa majú liečiť v nemocnici alebo pokračovať v liečbe ambulantne.

 

Dobré vedieť

Niektoré príznaky ochorenia (napr. krvácanie z tráviaceho traktu alebo obštrukcia) môžu viesť k závažným komplikáciám a vyžadujú si urgentný lekársky zásah.

Crohnova choroba - diagnóza

Lekár najprv odoberie dôkladnú anamnézu a potom pacienta vyšetrí. Počas vyšetrenia brucha môže lekár u niektorých ľudí nájsť abnormálnu rezistenciu (léziu) v pravom podbrušku. Potom pacienta odošle na ďalšie vyšetrenie. Vykonajú sa laboratórne krvné testy, ktoré pomôžu odhaliť a určiť stupeň nedostatku a posúdiť aktivitu chorobného procesu.

 

Crohnovu chorobu může doprovázet anémie, leukocytóza (zvýšený počet bílých krvinek), hyperplazie (zvýšený počet krevních destiček), zrychlené ESR a/nebo zvýšená hladina CRP, snížená hladina bílkovin, hypokalémie (snížená hladina draslíku).

 

 

Okrem toho vám lekár môže nariadiť test na protilátky proti Saccharomyces cerevisiae (ASCA), ktorý je užitočný na odlíšenie od ulceróznej kolitídy, ktorá môže spôsobovať podobné príznaky ako Crohnova choroba. Vykonáva sa aj vyšetrenie stolice na kalprotektín a laktoferín - tie sú užitočné pri diagnostike aktívneho zápalového ochorenia čriev.

 

Potom lekár v závislosti od klinickej situácie a konkrétneho pacienta odporučí pacienta na endoskopické vyšetrenie, t. j. ileokolonoskopiu (kolonoskopiu s posúdením terminálneho ilea), rektoskopiu alebo kapsulovú endoskopiu. Vzorky čreva odobraté počas endoskopie sa vyšetrujú pod mikroskopom (histopatologické hodnotenie).

 

 

Lekár môže pacienta odoslať aj na zobrazovacie vyšetrenia, ako je ultrazvuk, CT a MRI, aby sa posúdila hrúbka črevnej steny a šírka lúmenu a aby sa zistili lézie nachádzajúce sa mimo lúmenu tráviaceho traktu (hnisanie, fistuly).

 

U pacientov s novodiagnostikovanou aktívnou Crohnovou chorobou (alebo jej exacerbáciou) sa vykonáva aj mikrobiologické vyšetrenie stolice (vrátane vyšetrenia na infekciu C. difficile).

 

Na základe vašej anamnézy, vyšetrenia a výsledkov ďalších testov môže lekár diagnostikovať Crohnovu chorobu. Keďže neexistujú žiadne prísne kritériá na stanovenie diagnózy, najmä na to, aby sa vždy odlíšila Crohnova choroba od ulceróznej kolitídy, niektorým pacientom sa diagnostikuje neurčitá kolitída.

 

Crohnova choroba - liečba

Crohnova choroba je chronické ochorenie s exacerbáciami a remisiami. Zatiaľ nebol vyvinutý žiadny účinný liek. K recidíve zápalových lézií v inom úseku čreva môže dôjsť aj po úplnom odstránení primárneho ložiska ochorenia.

 

Výber liečby závisí od lokalizácie lézií, závažnosti ochorenia a prítomnosti komplikácií. Liečba sa modifikuje v závislosti od reakcie pacienta na liečbu a jej tolerancie. Liečba zahŕňa životný štýl, diétu, lieky (trvalé aj pri zhoršení) a niekedy aj chirurgický zákrok.

 

Všeobecné odporúčania zahŕňajú:

  1. Odvykání kouření - dôležité pre prevenciu recidívy u pacientov, ktorí fajčia.

  2. Vyhýbanie sa iným faktorom spôsobujúcim zhoršenie stavu - prevencia infekčných ochorení (respiračných a gastrointestinálnych), vyhýbanie sa nesteroidným protizápalovým liekom (NSAID), nadmernému stresu.

  3. Doplnenie nedostatkov - liečba dehydratácie, korekcia porúch elektrolytov, hypoalbuminémie (nedostatok bielkovín) a anémie a pri forme s postihnutím ilea alebo po jeho resekcii nedostatok vitamínu B12.

Výživová liečba sa používa ako podporná liečba v aktívnej fáze ochorenia. U dospelých sa na navodenie remisie používa len nutričná liečba, s výnimkou pacientov, ktorí nesúhlasia s farmakologickou liečbou. Doplnková alebo celková parenterálna výživa je dôležitá pri Crohnovej chorobe s fistulami, syndróme krátkeho čreva a pri liečbe podvýživy. Racionálna strava vám môže pomôcť nastaviť správnu diétu nutriční terapeut.

 

Dobré vedieť

Dôležitým spôsobom prevencie a liečby podvýživy, ktorá je častou komplikáciou, je aj adekvátna nutričná liečba.

 

Farmakologická liečba zahŕňa špecifickú a symptomatickú liečbu. Špecifická farmakologická liečba zahŕňa:

  • protizápalové: glukokortikosteroidy (ICS) - perorálny prednizón alebo prednizolón, budezonid a pri vysoko aktívnom ochorení intravenózny hydrokortizón,
  • imunosupresíva: používajú sa na udržanie remisie - azatioprín a metotrexát,
  • biologické lieky: infliximab, adalimumab, vedolizumab, ustekinumab,
  • antibiotiká: na liečbu perianálnych fistúl metronidazol, ciprofloxacín, levofloxacín.

Symptomatická liečba zahŕňa analgetiká - metamizol alebo tramadol, anticholínergiká proti bolestiam pri kolikách, antidiarrhoické lieky: difenoxylát s atropínom alebo loperamid a cholestyramín pri hnačke po odstránení ilea v dôsledku zhoršeného vstrebávania žlčových kyselín.

 

Pacienti s Crohnovou chorobou pomerne často podstupujú chirurgické zákroky. Najčastejšie sa tieto zákroky týkajú lokálnych komplikácií (hnisanie, fistuly), ale pacienti sú operovaní aj pre zúžené, čiastočne priechodné črevo a podozrenie na rakovinu.

 

Liečba Crohnovej choroby je chronická a spočíva v prevencii recidív a znížení závažnosti ochorenia. Úplné vyliečenie je pravdepodobne nemožné, ale existujú mierne formy ochorenia, ktoré prebiehajú bez zhoršenia.

 

Zriedkavým vzdialeným dôsledkom zápalového ochorenia čreva je kolorektálny karcinóm (približne 1,5 % pacientov). Dlhé trvanie ochorenia a postihnutie veľkej časti hrubého čreva sú faktory, ktoré zvyšujú jeho riziko.

 

Crohnova choroba a marihuana

Najnovšie štúdie, ako napr.. studie z roku 2020 vykazujú významné klinické zlepšenie u pacientov liečených na príznaky s CBD, nepsychoaktívne látky, ktoré sa nachádzajú v rastline konope. Konkrétne prínosy a súvislosti medzi Crohnovou chorobou a CBD sa však stále skúmajú.

 

Na akútne príznaky je najúčinnejší CBD konopí, suchá látka určená na odparovanie alebo fajčenie, ktorá však obsahuje len minimálne stopy psychoaktívneho kanabinoidu THC.

 

V druhom riadku však nasleduje aplikácia CBD oleje vo forme kapek alebo kapslí, ktoré sú síce menej účinné, ale v celkovom pohľade sú podstatne odporúčanejšie, pretože nemajú negatívny vplyv na iné aspekty ľudského organizmu, čo sa, žiaľ, nedá povedať o fajčení alebo vapovaní.

 

 

Čo robiť po ukončení liečby?

Neprestaňte užívať lieky sami od seba bez konzultácie s lekárom, aj keď vaše príznaky už dávno vymizli. Chronická liečba v remisii je najúčinnejšou metódou prevencie recidívy.

 

Počas chronickej liečby lekár nariadi kontrolné testy (napr. morfologické vyšetrenie, pečeňové testy, stanovenie aktivity kreatinínu), aby sa včas zachytili možné komplikácie liečby.

 

Dôležitá je aj prevencia osteoporózy, ktorá je u pacientov s Crohnovou chorobou pomerne častá v dôsledku porúch vápnikovo-fosfátovej rovnováhy (napr. v dôsledku malabsorpcie vitaminu D v tenkom čreve a chronickej kortikoterapii).

 

Dôležité je aj endoskopické sledovanie - u pacientov s anamnézou ochorenia dlhšou ako 10 rokov je potrebné sledovať kolorektálny karcinóm (kolonoskopia každé 2 roky).

 

crohnova choroba

 

Crohnova choroba - diéta

Pri Crohnovej chorobe sa neodporúča žiadna špecifická diéta. Strava by mala byť zdravá, t. j. pestrá a bohatá na živiny, vitamíny a minerály. Podvýživa a nedostatok minerálov sú v priebehu ochorenia bežné; nedostatok sa týka najmä kyseliny listovej, železa a zinku.

 

Tip na související článek: Zdravá snídaně - co jíst a čemu se vyhnout?

 

Najdôležitejšie je vyhýbať sa potravinám, ktoré spôsobujú alebo zhoršujú problémy, čo môžu byť (ale len u niektorých pacientov): mlieko a mliečne výrobky, pšenica, kvasnice, kukurica, banány, paradajky, vajcia a víno. Okrem toho by sa pacienti s Crohnovou chorobou mali vyhýbať konzumácii nepasterizovaných mliečnych výrobkov.

 

Odporúča sa tiež konzumácia mierneho množstva zeleniny a ovocia, zatiaľ čo u pacientov so symptomatickým ochorením a významnou gastrointestinálnou stenózou by sa mal obmedziť príjem nerozpustnej frakcie vlákniny (celozrnný chlieb, pohánkové vločky, ražné vločky, jačmenné vločky, pšeničné otruby, ražné otruby, celozrnné cestoviny, hnedá ryža, strukoviny, krížovité zeleniny, citrusové plody, jablká).

 

V strave by sa mal obmedziť príjem potravín obsahujúcich nasýtené tuky, transmastné kyseliny, umelé sladidlá, maltodextrín, karagenan, karboxymetylcelulózu a polysorbát 80. Dôvodom je skutočnosť, že tieto látky môžu zvyšovať koncentráciu zápalových markerov v tráviacom trakte.

 

Ak príznaky pretrvávajú a nedochádza k zúženiu tráviaceho traktu, možno použiť diétu s nízkym obsahom fermentovateľných oligo-, di- a monosacharidov a polyolov (low-FODMAP).

 

Je potrebné zdôrazniť, že tolerancia rôznych potravín sa môže značne líšiť v závislosti od klinického a výživového stavu. Z tohto dôvodu je pri výbere optimálnej diéty veľmi dôležitý individuálny prístup k pacientovi a podľa možnosti spolupráca s gastroenterológom a dietológom.

 

Rizikové faktory Crohnovy choroby

Medzi rizikové faktory patria:

 

Vek - Crohnovou chorobou môžete ochorieť v akomkoľvek veku, ale veľké percento ľudí je diagnostikovaných medzi koncom tínedžerského veku a začiatkom 30. rokov.

Gény - Približne 20 % prípadov Crohnovej choroby má zápalové ochorenie čriev v rodinnej anamnéze. Ak máte biologického rodiča, súrodenca alebo iného člena rodiny s Crohnovou chorobou, môžete mať zvýšené riziko, že ju budete mať aj vy. Niekoľko špecifických mutácií (zmien) vo vašich génoch môže predurčovať ľudí k vzniku Crohnovej choroby.

Fajčenie - fajčenie cigariet zvyšuje riziko vzniku Crohnovej choroby. Štúdie zistili, že zdvojnásobuje vaše riziko. Vedie tiež k závažnejšiemu priebehu ochorenia.

Operácia slepého čreva - štúdie naznačujú, že ľudia, ktorí podstúpia operáciu slepého střeva, môžu mať zvýšené riziko Crohnovej choroby. Dôvody nie sú jasné, ale aj tak by ste sa mali vyhnúť tejto život zachraňujúcej operácii, ak ju potrebujete.

Lokalita - ľudia žijúci v rozvinutých krajinách a mestách majú vyššie riziko ako ľudia žijúci v menej rozvinutých krajinách a na vidieku.

Stres - reakcia vášho tela na stres môže prispieť k vzplanutiu.

 

oxidativní stres

 

Je Crohnova choroba dedičná?

Dedičnosť Crohnovej choroby je nejasná, pretože sa na nej pravdepodobne podieľa mnoho genetických faktorov a faktorov prostredia. Crohnova choroba sa však zvyčajne vyskytuje v rodinách; približne 15 % postihnutých ľudí má príbuzného prvého stupňa (napr. rodiča alebo súrodenca) s týmto ochorením.

 

Čo možno urobiť, aby ste sa vyhli Crohnovej chorobe?

Presná príčina ochorenia nie je známa a nie je známy spôsob, ako mu predísť. Jej opakovanému výskytu však možno predísť - najdôležitejšie je dodržiavať lekárske odporúčania, vrátane toho, že přestanete kouřit. Ľudia s rodinnou anamnézou zápalového ochorenia čriev sú vystavení zvýšenému riziku a mali by podstúpiť dôkladnú diagnostiku, ak sa u nich objavia znepokojujúce príznaky.

 

Crohnova choroba a očakávaná dĺžka života

Crohnova choroba nie je smrteľná a ľudia s Crohnovou chorobou môžu žiť rovnako dlho ako ľudia bez nej. Napriek tomu je dôležitá liečba ochorenia, aby sa predišlo komplikáciám, pretože Crohnova choroba môže zvýšiť riziko niektorých ochorení.

 

Napríklad pravidelné kolonoskopie môžu zachytiť rakovinu hrubého čreva v ranom štádiu, keď je liečiteľná.

 

Autor: Tomáš Konieczny, Tereza Hoffmannová 

 

Na kvalitě a správnosti informací, které s vámi sdílíme v našich článcích, nám záleží stejně jako na našich produktech samotných. Pokud jste našli v našem článku nějakou chybu, překlep či nesrovnalost, dejte nám vědět na info@herbalus.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 735 158 122.

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

Tipy a články o zdraví do vášho e-mailu

1x za 14 dní vám pošleme výber článkov a tipov pre lepšie zdravie

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Instagram

Vystudoval ekonomický obor a své vzdělání si rozšířil o oblast nutriční terapie a výživového poradenství. Pomáhá lidem lépe porozumět výživě, zdravému životnímu stylu a optimalizovat jejich návyky. Ve společnosti Herbalus stojí mimo jiné za vývojem produktů a tvorbou vzdělávacího obsahu spojeného s lidským zdravím. Vášnivý čtenář, celoživotní dobrodruh, milovník přírody, psychonaut.