Ako fajčiť konope?

|
CBD
Rastliny

Každý z nás sa určite niekedy stretol s pojmom „joint“ – takzvanou „marihuanovou cigaretou“. Poznáte však aj ďalšie možnosti, ako fajčiť či inhalovať konope?

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Zdieľajte článok:

Ako fajčiť konope?

Existujú stovky rôznych spôsobov, ako fajčiť/inhalovať sušinu konope a čerpať tak benefity tejto zázračnej rastliny. V nasledujúcich riadkoch si rozoberieme tie najpopulárnejšie a najdostupnejšie spôsoby aplikácie sušených kvetov konope.

 

Ako fajčiť konope/marihuanu?

Joint

Začnime základom - teda jointom. Ten sa skladá z filtra, papierika, a nadrvené rastliny konope. Video o tom, ako zmotať joint, nájdete na našom youtube kanále. Existuje celý rad papierikov - nebielené/bielené, farebné, ochutené... a rovnako tak aj filtrov - papierové, cigaretové, uhlíkové. Pokiaľ chcete zvoliť tú najmenej škodlivú cestu, je ideálna kombinácia nebielených papierikov a uhlíkových filtrov.

 

U nás v Herbaluse nájdete kompaktné balenie papierikov a filtrov, v ktorom nájdete nebielené papieriky a papierové filtre. Podľa recenzií našich zákazníkov "sú herbalus papieriky lepšie ako RAW alebo OCB", čo nás veľmi teší, o ich kvalite máte napokon možnosť sa presvedčiť sami.

 

Videli ste niekedy neviditeľný joint? Pozrite sa na celulózové papieriky, a toto označenie vám zrazu bude dávať zmysel ;-)

 

joint celulózový

 

Spliff

Čo ak je ale v jointe navyše tabak? Ak ste z Prahy alebo severných čech, určite ste sa s týmto názvom stretli, na iných miestach českej republiky sa s ním stretnete taktiež, ale v menšej početnosti. V prípade primiešania tabaku už nehovoríme o jointe - konopná cigareta s tabakom je označovaná ako spliff.

 

Túto variantu preferujú predovšetkým ľudia, ktorí aktívne fajčia klasické tabakové výrobky a ľudia, ktorí nedokážu oceniť chuť čistého konope alebo nemajú dostatok peňazí na kúpu dostatočného množstva konopného materiálu. Spliffy všeobecne skôr neodporúčame, pretože množstvo karcinogénnych látok z tabaku vysoko prevyšuje karcinogény vzniknuté spaľovaním samotného konope.

 

Čo sa ale musí tejto kombinácii nechať, je synergia nikotínu a THC - tieto dve látky si navzájom zvyšujú účinky a spliffy preto dávajú tzv. hlavičky, čo je veľmi rýchly a intenzívny nástup účinkov THC.

 

 

Blunt

Pri tabaku ešte zostaneme – niektorí ľudia (väčšinou tí, ktorí fajčia marihuanu už nejaký ten piatok) fajčia takzvané blunty. Toto označenie patrí nadrvenej rastline zabalenej do listov tabaku (toto je populárny hlavne v USA, vo väčšine európskych krajín je predaj tabakových listov za účelom balenia zakázaný) alebo do špeciálne upraveného konopného papiera, ktorý zoženie aj v česku.

 

Blunt môže byť zakončený filtrom, niektorí ľudia ale majú baliace schopnosti na takej úrovni, že si vystačia aj bez neho. Ako sme písali, blunty sa fajčia skôr vo veľkých skupinách alebo medzi ľuďmi s vysokou toleranciou na THC (tolerancia vzniká častým fajčením THC a vracia sa na nulu cca počas dvoch týždňov), pretože sa do nich zmestí niekoľko gramov sušiny, a vzhľadom na vysokú cenu je škoda baliť do nich menej ako gram.

 

blunt

 

Dobre, ale čo keď nechcem spoločne s rastlinou páliť nič ďalšie? V tom prípade tu existuje nespočetné množstvo variantov, ako si konope užiť aj v "nezabalenej" forme! Poďme sa spoločne pozrieť na najbežnejšie z nich.

 

Sklenenka alebo "sklo"

Ak máte vzorku konope, o ktorom sa domnievate, že má na váš vkus príliš vysoké množstvo THC, môžete buď pridať CBD kvety ako modulátor sily, alebo zvoliť tzv sklenenku. Slangovo "sklo". Sklenenku zakúpite v takmer každej trafike ako "sklenený nadstavec na cigaretu", a zmestí sa do nej priemerne okolo 0,1 g sušiny. Je veľmi praktická (počas niekoľkých sekúnd človek sklo naplní, zapáli a vdýchne dym) a najmä v Českej republike sa jedná o jeden z najpopulárnejších spôsobov fajčenia konopných kvetov.

 

sklo

Zdroj fotografie: Wikipedia

Šľukovka

Mimo klasického skla existuje množstvo esteticky podarených variantov, ktoré sa nazývajú "pyro" či "šľukovka" čo je v podstate naozaj veľké sklo s pridaným turbom - otvorom, ktorý pri ťahaní držíte prstom, a keď už cítite, že vaše pľúca viac nepojmú, iba otvor pustíte a miesto dymu natiahnete čistý vzduch.

 

šlukovka

 

Slabšie povahy môžu protestovať, že ich sklenička alebo pyro škriabu v krku, ale aj na to vývojári konopného príslušenstva mysleli – v tomto bode do hry prichádza fajčenie s filtrovaním cez vodu.

 

TIP: Ako skladovať sušené konope?

 

Bong

Počuli ste niekedy o bongu? Bong je vázu pripomínajúcu sklenený (či v low cost variante plastový) nástroj na fajčenie, ktorý vďaka svojmu dizajnu dym najprv prefiltruje cez vodu, vďaka čomu sa schladí, a preto v krku škriabe znateľne menej. Drahšie bongá majú navyše takzvanú perkoláciu - systém sklenených trubičiek a ďalších nádržiek s vodou, ktoré dym dokážu schladiť tak, že ani nespoznáte, že niečo vdychujete. Dajte si ale pozor na to, aby ste si kvôli tomu nenatiahli "veľmi veľké sústo" - sila bongu môže hocikoho (nepríjemne) prekvapiť svojou intenzitou účinkov.

 

 

Vodná fajka (dýmka)

Alternatíva bongu je fajčenie cez vodnú fajku. Tam nie je rastlina umiestnená v spodnej časti, ale v tej vrchnej, a miesto pálenia sa iba nahrieva pomocou uhlíkov. Majte ale na pamäti, že vám nečistoty z konope fajku dosť zaneradia a len tak ju nevyčistíte. Tzn. ak máte nejakú fajku z vyššej cenovej kategórie, neodporúčame riskovať trvalé znečistenie. Je tiež možné si rastlinu zmiešať s tabakom do vodných fajok, ale nielenže potom nedostanete spätnú väzbu v podobe škrabania, ale kombinácia s nikotínom potom výrazne umocní účinky THC a výsledný stav tak môže byť silnejší ako očakávame.

 

vodní dýmka

 

Gravity bong - v českej verzii zvaný "Kýbel"

Tí, ktorí dávali pozor v hodinách fyziky, vymysleli spôsob, ako dym z marihuany natiahnuť za asistencie gravitácie – teraz hovoríme o gravity bongu. K dispozícii sú sofistikované varianty umožňujúce zároveň chladenie a filtráciu, v česku je ale populárny takzvaný "kýbel".

 

Jedná sa o PET fľašu, do ktorej viečka sa vyvŕta/vydlbá dierka, do ktorej sa vloží vyššie spomínaná sklenka. Fľaša sa naplní vodou av spodnej časti prederaví. Vytekajúca voda podtlakom vtiahne dym vzniknutý pálením konope v sklenenke do fľaše, takže potom môžete natiahnuť celý obsah sklenky naraz.

 

Túto formu fajčenia výrazne neodporúčame, pretože sa pri nej poškodzujú pľúca a bránice, navyše sú účinky o niečo kratšie, ale násobne intenzívnejšie, čo môže viesť k úzkostiam, panike a paranoji. Druhá forma podomácky vyrobeného gravity bongu je "fín", "fiňák" alebo "fínsky bong", čo je v polovici prerezaná fľaša ponorená zospodu do vody, opäť so sklenenou vo vŕšku. Postupným vyťahovaním fľašky z vody počas pálenia sa opäť dym natiahne do fľaše. Toto opäť neodporúčame z dôvodu vyššie spomínaného poškodzovania pľúc a bránice.

 

Kýbl

 

Vaporizér

Najbezpečnejšou a najzdravšou formou užívania sušeného konope je však bezpochyby vaporizácia. Existuje celá škála vaporizérov, do ktorých jednoducho nadrvenú rastlinu vložíte, nastavíte požadovanú teplotu a čas, počas ktorého chcete sušinu nahrievať a následne už len ťaháte. Zásadný rozdiel spočíva v tom, že sa pri vaporizovaní rastlina iba nahrieva, ale nepáli sa – vďaka tomu do seba spoločne s aktívnymi látkami nedostávate nečistoty, škodliviny a karcinogény, takže v podstate čerpáte benefity bez akýchkoľvek rizík. Navyše rôzne terpény, teda látky vyskytujúce sa v konope ktoré ovplyvňujú výsledný stav, reagujú na rozdielne teploty, preto si možno pomocou vaporizéra vybrať, či chcete skôr efekty prisudzované sative, alebo naopak indike.

 

Vaporizér Air X

 

Vape pen

Keď už sme pri vaporizácii, nemusíte nutne vapovať len sušinu - existujú aj tzv. koncentráty. Tie môžete pomocou špeciálne prispôsobeného vape penu užívať takmer kdekoľvek, pretože z nich nejde takmer žiadny dym, a ich vôňa tiež nie je ani zďaleka tak výrazná, ako je tomu pri klasickej sušine. Len si dajte pozor – u THC koncentrátov nie je kvôli jeho ilegalite nutná kontrola kvality, preto si skúste nájsť nejaké, ktoré má laboratórny rozbor a certifikát čistoty – posledné, čo chcete, je kúpiť si cartridge/náplň s náhodnou syntetickou látkou. Syntetické náhrady môžu byť často extrémne nevyspytateľné a nebezpečné!

 

TIP na súvisiaci článok: 5 spôsobov, ako zlepšiť svoje zdravie

 

Určite odporúčame prečítať si náš komplexný článok o celej problematike HHC.

 

!!! POZOR !!! - Týmto článkom rozhodne nechceme nabádať ku konzumácii akýchkoľvek ilegálnych psychotropných, či návykových látok, článok je výhradne edukačného charakteru!

 

Autor: Tomáš Konieczny