Kratom - čo to je? Aké má vlastnosti, účinky, prínosy a riziká?

|
Strava
Rastliny

Čo je to kratom? Ako kratom účinkuje? Prečo sa teší stále väčšej obľube? Aké má kratom dávkovanie? Aké prínosy a riziká jeho užívanie prináša? Aké sú druhy kratomu? V tomto článku nájdete všetko, čo o kratome potrebujete vedieť.

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Zdieľajte článok:

Kratom - čo to je? Aké má vlastnosti, účinky, prínosy a riziká?

Kratom (Mitragyna speciosa) rastie v horúcich a vlhkých lesoch juhovýchodnej Ázie (predovšetkým v Indonézii, Thajsku, Malajzii, na Filipínach a ostrovoch Kalimantan, Sumatra, Papua a Nová Guinea). Jedná sa o veľký tropický vždyzelený strom s rozložitými, nahor smerujúcimi vetvami s tmavo zelenými listami a žltými kvetmi. Kratom je v mnohých častiach sveta (vrátane ČR) plne legálny, niekde je vedený ako liečivo na predpis a v niektorých krajinách je naopak na zozname zakázaných látok.

 

Čo je kratom?

Jedná sa o prírodnú látku s veľmi širokým spektrom účinkov, mnohými zdravotnými prínosmi, ale aj rizikami spojenými s jeho nadužívaním.

 

Kratom patrí medzi prírodné opioidy, teda látky so sedatívnymi, relaxačnými, uspávacími, a protiúzkostnými účinkami (tieto účinky však pri kratome nie sú pravidlom, podrobnejšie toto rozoberáme nižšie).

 

Kratom je spravidla distribuovaný v podobe prášku (usušených a drvených listov), ​​tabliet či kapsúl.

 

Mitragyna speciosa

 

Kratom - chémia

Kratom je okrem iného agonistom u opioidných receptorov. Kratom aktivuje receptory MOR podobne ako morfín, ale nie je tak škodlivý ako ostatné opioidy. Obsah alkaloidov v listoch Mitragyna speciosa je približne 0,5 %, z čoho približne polovicu tvorí mitragynín. V kratome sa nachádza mnoho ďalších alkaloidov, ktoré podporujú imunitný systém a znižujú krvný tlak.

 

kratom chemický vzorec

 

Kratom - účinky

Kratom má stimulačný a zároveň upokojujúci účinok, vďaka čomu je skutočne jedinečnou rastlinou s rôznorodým využitím. Účinky sa odvíjajú podľa typu spracovania, použitého množstva a tiež doby rastu rastliny a doby, kedy dôjde k zberu samotnej rastliny.

 

Stimulačné účinky kratomu

Kratom má v malých dávkach aktivačný a energizujúci účinok, dodáva chuť pracovať, ale taktiež pomáha zlepšiť koncentráciu a zlepšuje kognitívne funkcie. Dodáva pocit šťastia a ovplyvňuje fyzickú odolnosť. Pri nízkych dávkach si ľudia všímajú, že majú viac energie, sú sústredenejší a otvorenejší voči ľuďom.

 

Podľa Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA) je nízka dávka len niekoľko gramov. Prvé účinky sú viditeľné do 10 minút a trvajú 2-5 hodín.

 

 

Sedatívne účinky kratomu

V stredných a vysokých dávkach má kratom sedatívny a analgetický účinok, umožňuje relaxáciu mysle, pôsobí ako opioid, dodáva nadšenie, eufóriu, veľké uvoľnenie, oslabuje negatívne emócie, dodáva pocit upokojenia a dokonca aj zamilovanosti. Stav môže trvať až šesť hodín.

 

Sedatívne a relaxačné účinky Kratomu nie sú len psychické, ale je možné ich pomerne silne cítiť aj fyzicky. Uvoľnenie svalstva, pocit telesnej blaženosti, ťažké očné viečka, nutkanie spať, avšak pri vyšších dávkach nastáva veľmi zvláštny pocit, keď sa človek pohybuje niekde na hranici medzi vedomým stavom a spánkom. Často nastávajú veľmi živé sny a predstavy, ktoré má používateľ hocikedy problém rozlíšiť od reality. Tieto stavy sú spájané primárne s červeným druhom kratomu, avšak je možné ich pozorovať u akéhokoľvek druhu kratomu, pokiaľ je dávka dostatočne vysoká.

 

kratom prášok

 

Kratom dávkovanie

Kratom by mal byť používaný skôr príležitostne, nie denne, pretože tolerancia naň sa vytvára veľmi rýchlo, čo spôsobuje, že sa účinná dávka môže v priebehu času značne líšiť.

 

Použitie cca 1-4 g sušených listov pôsobí povzbudivo a stimulačne (podobne ako kofeín) a nespôsobuje žiadne vedľajšie účinky, ako je búšenie srdca, nevoľnosť a pod.

 

Začiatočníkom sa odporúča 3-6 g denne rozdelených do 2-3 dávok.

 

Priemerná odporúčaná dávka kratomu, ktorá podľa lekárskych štúdií (informácie zdravotnej skupiny Ministerstva zdravotníctva Českej republiky) nespôsobuje žiadne negatívne účinky a dopady na ľudský organizmus je do 8-12 g denne.

 

Od 16 g denne začína dávka vysoká. Pri vysokej tolerancii to môže byť aj 20-25 g denne, ale nič nad túto dávku sa neodporúča, pretože pri takto vysokých dávkach vzniká nadmerná záťaž na pečeň a pri takomto dlhodobom užívaní môže dôjsť k ich poškodeniu.

 

Vyššie dávky (najmä u neskúsených užívateľov) môžu vyvolať nevoľnosť, zvracanie, úzkosť a nepríjemné pocity. Odporúčame preto pre začiatočníkov práve kratom v tabletách, nakoľko účinky trvajú dlhšie, sú miernejšie a dávkovanie je výrazne jednoduchšie a pohodlnejšie, pretože vždy viete, že 1 tableta je 1 gram, a teda nikdy neriskujete, že užijete príliš vysokú dávku a zároveň nemusíte pri každom užití používať váhu. 

 

Kratom - tolerancia a závislosť

Na kratome môže vzniknúť fyzická aj psychická závislosť. Fyzická závislosť na kratome môže mať naozaj ťažké abstinenčné príznaky!

 

To všetko vychádza už z podstaty, na akom princípe funguje, a teda že sa viaže na opioidné receptory v ľudskom tele. Abstinenčné príznaky sú teda veľmi podobné tým, ktoré nastávajú u iných opioidov (morfín, heroín).

 

Práve z toho dôvodu sa odporúča skôr nepravidelné (výnimočné užívanie), poprípade pri pravidelnom užívaní vytvorenie systému, kedy používateľ tvorí pravidelné prestávky, vďaka ktorým nedochádza k vzniku závislosti a zároveň sa v priebehu prestávky znižuje tolerancia na kratom, tzn. užívateľ nemusí užívať vyššie množstvo na dosiahnutie rovnakého účinku.

 

Ako sa pri pravidelnom užívaní kratomu vyhnúť vytvoreniu závislosti a zároveň udržať látku účinnú pri rovnakom množstve?

 

Ak užívate kratom 7-14 dní v kuse (dlhšie pravidelné užívanie sa neodporúča, pretože po 14 dňoch už musíte užívať významne vyššie množstvo ako na začiatku), tak si následne dajte aspoň rovnako dlhú pauzu od užívania (v ideálnom prípade však túto pauzu urobte 2x dlhšiu, než bola doba užívania.)

 

Tzn.: v prípade týždenného užívania Kratomu na dennej báze by malo nasledovať minimálne 7 dní abstinencie, ideálne však 14 dní.

 

Ako sa zbaviť závislosti na kratome?

Pokiaľ však už došlo k tomu, že Kratom užívate pravidelne, dlhodobo a bez jeho použitia pociťujete známky abstinenčných príznakov, nikdy neukončujte jeho užívanie zo dňa na deň! Týmto si môžete privodiť ťažké abstinenčné príznaky v podobe kŕčov, vracania, nechutenstva, nespavosti a mnoho ďalších.

 

Ak pociťujete známky závislosti a chcete sa jej zbaviť, kratom užívajte ďalej, ale postupne znižujte po dobu niekoľkých dní počet dávok aj užité množstvo. Týmto spôsobom sa zbavíte závislosti a vyhnete sa fyzickým abstinenčným príznakom vášho tela.

 

kratom listy

 

Ako užívať kratom?

Kratom v podobe prášku sa najčastejšie nasype do pohára vody (džúsu, sirupu s vodou – akéhokoľvek neperlivého nápoja, ktorý vám vyhovuje) a dôkladne rozmieša. Poprípade sa dá tiež zaliať vriacou vodou a vypije sa nálev (sušené listy sa dajú uvariť rovnako ako čaj).

 

Ak máte k dispozícii listy rastliny, môžete ho tiež jesť či žuť (fyzicky pracujúce osoby juhovýchodnej Ázie žujú surové listy, na odstránenie pocitu únavy).

 

Môžete ho tiež jednoducho prehltnúť vo forme kapsúl či tabliet, je k dispozícii aj vo forme pasty. Najmenej účinnou metódou je fajčenie (neodporúča sa). Práve tablety sú predovšetkým v poslednej dobe veľmi obľúbenou formou užívania kratomu, nakoľko účinky trvajú dlhšie, sú jemnejšie a predovšetkým sa tak vyhnete nepríjemnej horkastej chuti tejto rastliny.

 

TIP: Odporúčame vyskúšať našu novinku Kratom v tabletách - Pure Green

 

Zaujímavosť: v Thajsku, najmä v roľníckych rodinách, je muž, ktorý užíva kratom, vítanejší ako manžel pre dcéru než ten, kto fajčí konope, pretože kratom stimuluje chuť k práci. Roľníci žujú čerstvé listy až niekoľkokrát denne a zapíjajú ich horúcim čajom alebo kávou.

 

 

Kratom z pohľadu medicíny

Kratom je veľmi prínosný v súvislosti s množstvom zdravotných problémov. Listy (sušené či čerstvé) a extrakty z listov sa používajú ako sedatívum aj stimulant.

 

 • Štúdie preukázali, že alkaloidy nachádzajúce sa v kratome majú antibakteriálne a protizápalové účinky, sú tiež protirakovinové (v niektorých krajinách sa pacientom s rakovinou podáva silný odvar alebo extrakt z viac ako 10 g suchých listov)
 • Kratom pomáha liečiť chronické bolesti
 • Kratom sa používa na liečbu úzkostí a depresií
 • Kratom preukazuje veľmi vysokú účinnosť pri liečbe všedných ochorení, ako je prechladnutie, chrípka či covid-19. Významným spôsobom potláča prejavy choroby, znižuje horúčku a umožňuje chorým užívateľom fungovať a zmierniť priebeh ochorenia.
 • Kratom sa používa aj na zmiernenie príznakov fibromyalgie, pretože pôsobí ako svalový relaxant.
 • Kratom sa dá použiť pri zažívacích neduhoch a črevných problémoch. V krajinách juhovýchodnej Ázie už roky používajú kratom ako liek na kašeľ, cukrovku a pri liečbe hypertenzie - na zlepšenie krvného obehu.
 • Kratom tiež vykazuje schopnosť zvyšovať libido a všeobecne zvyšovať sexuálnu výkonnosť a sexuálnu výdrž u mužov.
 • V kontrolovaných dávkach môže byť použitý ako sedatívum.
 • Vďaka svojim energizujúcim a stimulujúcim vlastnostiam pomáha v boji proti depresii a uľahčuje vysádzanie niektorých drog (napr. ópia či alkoholu), pretože zmierňuje abstinenčné príznaky a potláča túžbu po drogách (existuje mnoho lekárskych správ a štúdií na túto tému).
 • Kratom sa bežne odporúča ako liečebný prostriedok pri odvykaní od alkoholu a opiátov, pretože zmes alkaloidov v ňom obsiahnutá je agonistom pre opioidné receptory.
 • Niektoré údaje naznačujú, že anestézia, ktorú produkuje, je oveľa vyššia ako u morfia.
 • Kratom pozitívne pôsobí pri liečbe závislostí na kokaíne a heroíne (o tom, že listy Mitragyna speciosa liečia závislosť na ópiu, informoval v roku 1897 H. Ridley). Na Novom Zélande aktuálne pacienti podstupujúci odvykaciu liečbu - pravidelne fajčia listy kratomu počas 6 týždňov, zatiaľ čo sa detoxikujú zo závislosti na metadóne

 

Vedľajšie (nežiadúce) efekty kratomu

Kratom zatiaľ nebol dôkladne klinicky preštudovaný vo všetkých smeroch (čo je dôležité pri vývoji nových liekov), takže ho nemožno oficiálne odporučiť na lekárske použitie, hoci ho v mnohých krajinách ako liečivo používajú.

 

Výsledky štúdií však potvrdili návykové vlastnosti mitragynínu, hlavného psychoaktívneho alkaloidu obsiahnutého v kratome. Závislosť môže spôsobiť nežiaduce účinky, ako je nevoľnosť, tras, potenie, neschopnosť spať a halucinácie.

 

Dlhodobé užívanie kratomu môže spôsobiť zápchu alebo hnačku, nechutenstvo, nežiaduce chudnutie, problémy so spánkom a môže tiež zmeniť farbu pokožky (najmä tvárí).

 

Dlhodobé užívanie vysokých dávok kratomu tiež spôsobuje nadmernú záťaž na pečeň a môže spôsobiť ich trvalé poškodenie.

 

TIP: Na podporu pečene vyskúšajte doplnok ZDRAVÁ PEČEŇ, ktorý obsahuje vyváženú zmes prírodných látok, ktoré podporujú regeneráciu pečene, detoxikáciu pečeňových buniek, chránia ich pred poškodením a udržujú optimálnu funkciu tohto kľúčového orgánu.

 

zdravá pečeň

 

Závislosť na kratome

Kratom by sa nemal užívať denne, pretože môže byť návykový (ale nie toľko ako morfín a heroín). Pri nadmernom užívaní Kratomu a po dlhšiu dobu, kedy je zo dňa na deň vysadený, sa môžu objaviť abstinenčné príznaky, ako sú: nespavosť alebo predĺžený spánok, depresívna nálada, nízka energia, bolesť svalov, zápcha, nevoľnosť, vracanie, nervozita, agresivita, strata libida, sucho v ústach a dokonca stmavnutie kože na tvárach.

 

V týchto situáciách je užitočné postupne znižovať dávku. Kratom nie je tak zdraviu škodlivý ako napríklad ópium a vedľajšie účinky pri dlhodobom pravidelnom užívaní sú mierne.

 

Kratom, rovnako ako mnoho ostatných látok, môže byť veľkým pomocníkom, ale zároveň zlým pánom.

 

kratom

 

Pečeňová toxicita spôsobená vysokými dávkami kratomu

K pečeňovej toxicite kratomu dochádza, keď niekto užíva príliš veľa kratomu do tej miery, že jeho pečeň nie je schopná vykonávať svoju prácu. Užívanie vysokých dávok môže spôsobiť poškodenie pečene aj obličiek.

 

Medzi najčastejšie účinky kratomu na pečeň patrí tmavý moč, toxicita a žltačka (zožltnutie kože a očí). K toxicite dochádza, keď je pečeň zaplavená väčším množstvom kratomu, než je schopná metabolizovať, čo môže spôsobiť jej zlyhanie.

 

Toxicita kratomu pre pečeň odznie, keď človek prestane kratom užívať. Avšak tí, ktorí majú problémy s pečeňou v dôsledku užívania kratomu, by ho po ukončení užívania nemali znovu užívať. Schopnosť rozpoznať príznaky kratomového poškodenia pečene môže zvýšiť pravdepodobnosť včasného odhalenia a liečby.

 

Je kratom v ČR legálny?

Ako už bolo spomenuté v úvode, legalita kratomu sa výrazne líši štát od štátu. V Českej republike ho môžete voľne kúpiť kdekoľvek, avšak už v susednom Poľsku či na Slovensku iba za držanie kratomu hrozia tvrdé postihy, pretože je nezmyselne zaradený po boku látok ako heroín či pervitín.

 

V Českej republike je však aktuálna legislatíva (k 10.2.2023) nastavená tiež nie príliš šťastne. Kratom je síce legálny, avšak je radený medzi „nové potraviny“, tzn. nie je povolené ho predávať za účelom konzumácie, čo väčšina predajcov rieši tak, že ho oficiálne predáva ako zberateľský predmet či farbu na maľovanie.

 

Tento typ predaja však má jedno obrovské mínus, ktoré je pôvodcom nesprávneho používania a poťažmo tak aj väčšiny negatívnych skúseností a závislostí. O kratome, ako o "novel food", ktorý sa predáva ako zberateľský predmet alebo farba, nemôže predajca uviesť/sprostredkovať akékoľvek účinky ani riziká. Mnoho ľudí tak kupuje a následne aj konzumuje kratom bez akéhokoľvek povedomia o tejto látke.

 

Nedostatočná informovanosť spoločnosti bola hlavným dôvodom, prečo sme vytvorili tento obsiahly článok, pretože správna informovanosť môže mnohým ľuďom pomôcť k správnemu užívaniu kratomu a predísť problémom vzniknutým z neznalosti.

 

V Českej republike sa aktuálne hojne diskutuje zákaz či regulácia kratomu. Je to najmä z toho dôvodu, že na tomto doposiaľ neregulovanom trhu sa nájdu bezcharakterní a ziskuchtiví jedinci/spoločnosti, ktorí sa neštítia predávať kratom v automatoch, ktoré sú často umiestňované do obchodných centier či dokonca v blízkosti škôl. Následne tak môžu túto blahodarnú, ale zároveň aj nebezpečnú látku bez akéhokoľvek obmedzenia kúpiť deti či osoby, ktoré o nej nič nevedia a je u nich veľké riziko nesprávneho použitia.

 

Legalita kratomu vo svete

Ako je na tom s legálnosťou kratomu zvyšok sveta?

 

Legálnosť kratomu v Ázii

Hoci EMCCDA kratom radí medzi tzv. "legal highs" alebo "smart drugs", jeho legalita nie je jasne definovaná. V roku 1979 dokonca zaradila thajská vláda kratom do zákona o narkotikách, hoci ide o krajinu, kde sa tradične využíva po tisícročia. Vďaka tomuto zákonu sa stal na čas predaj, nákup, dovoz alebo držanie kratom v Thajsku nezákonným. Znovu bol zlegalizovaný až v roku 2013.

 

V Malajzii, ďalšej krajine s veľkou tradíciou tejto látky, bol kratom povolený až do roku 2003. Odvtedy spadá pod zákon o jedoch a jeho predaj je trestným činom s možným trestom odňatia slobody. V Indonézii je kratom legálny. Je pestovaný, využívaný a tiež hojne vyvážaný do zvyšku Ázie, Severnej Ameriky a Európy.

 

Úplne zakázaný je kratom okrem Malajzie iba v Austálii, Barme a Vietname.

 

Legálnosť kratomu v Spojených štátoch

V USA kratom nespadá pod zoznam kontrolovaných substancií, avšak DEA (Drug Enforcement Administration) ho neuznáva ako látku slúžiacu na lekárske použitie. Tento názor zakladá na varovaní FDA (Food and Drug Administration), ktorá kratom neodporúča ako alternatívu k opioidom na predpis a nevidí kratom ako bezpečný.

 

Kratom je nelegálny v niektorých štátoch USA, a to v Alabame, Arkansase, Indiane, Rhode Islande, Tennessee, Vermonte a Wisconsine. V ostatných štátoch je Kratom legálnou látkou, ale napríklad v štáte Illinois je spodná hranica pre nákup kratomu 18 rokov.

 

Legálnosť kratomu v jednotlivých krajinách Európy

V Belgicku, Čechách, Maďarsku, Nemecku, Rakúsku, a na Ukrajine kratom síce nie je zaradený medzi regulované látky, nemožno ho však ponúkať pre ľudskú spotrebu. V Portugalsku bolo v roku 2001 dekriminalizované držanie všetkých drog, výroba a predaj sú však naďalej zakázané.

 

V Bielorusku, Bulharsku, Chorvátsku, Estónsku, Francúzsku, Gruzínsku, Írsku, Taliansku, Litve, Lotyšsku, Luxembursku, Moldavsku, Poľsku, Rumunsku, Rusku, Slovinsku, Slovensku, Švédsku, Švajčiarsku, Turecku a Veľkej Británii je zaradený medzi regulované/zakázané substancie . V mnohých prípadoch bol ilegalizovaný spolu s prílivom tzv. "research chemicals", väčšinou stimulantov (s chemickou štruktúrou blízkou už zakázaným látkam) alebo obzvlášť nebezpečných syntetických kanabinoidov (látok vyvinutých pre výskum cannabinoidných receptorov, nie však v živých organizmoch, iba "v skúmavke" ).

 

V Dánsku (2009), Fínsku (2014) a Nórsku (2005) je kratom regulovaný ako farmaceutická substancia a v týchto krajinách je údajne možné získať osvedčenie na vlastníctvo a používanie od príslušných regulačných úradov - inými slovami: kratom je vydávaný na predpis lekára.

 

V Albánsku, Lichtenštajsku, Kosove a Srbsku je zákonnosť kratomu sporná a v Andore, Bosne a Hercegovine, Čiernej Hore, Islande, Cypre, Macedónsku, Malte a Monaku nie sú k právnemu štatútu kratomu dostupné informácie.

 

kratom biely, zelený, červený

 

Druhy kratomu

Pri kratome sa rozlišujú rôzne druhy, resp. farby tejto rastliny. Presnejšie rôzne druhy či farby výsledného produktu. Základom alebo teda hlavným faktorom v tomto delení je farba žiliek na listoch rastliny. Podľa ich farieb sa Kratom delí na tri základné skupiny: biely, zelený a červený kratom.

 

Existujú aj ďalšie skupiny alebo podskupiny druhov kratomu, ako napríklad žltý, alebo teda zlatý kratom, ktorý predstavuje niečo ako spojenie bieleho a zeleného kratomu.

 

Jednotlivé druhy kratomu a tiež samotné účinky sa odvíjajú od niekoľkých faktorov, ktoré majú vplyv na množstvo alkaloidov vo výslednom produkte a ich pomer.

 

Medzi tieto faktory patrí napríklad miesto, kde rastlina rastie, vystavenie slnku, vek rastliny, dĺžka doby kým dôjde k zberu alebo následný proces spracovania a fermentácie, ktorou kratom prejde než sa dostane do rúk užívateľa.

 

 

Biely kratom

Biely kratom je pravdepodobne najobľúbenejším druhom kratomu, za čo vďačí prevažne svojim silným stimulačným a euforickým účinkom, ktoré majú okrem rekreačných užívateľov v obľube aj športovci či ťažko alebo manuálne pracujúce osoby.

 

Zaujímavosťou je, že tento druh kratomu sa suší veľmi dlho a pomaly a takmer sa nevystavuje slnečnému žiareniu. Nepísaným pravidlom je v tomto prípade hrubšie mletie sušených listov a tak je textúra väčšiny bielych kratomov hrudkovitejšia ako u iných druhov.

 

Najznámejšími predstaviteľmi bieleho kratomu sú White Borneo, Bali, Maeng Da či Super White, ktorý sa prevažne získava zo starších stromov. Ďalšou veľmi obľúbenou odrodou je Pure White, ktorý je novinkou v našej ponuke. 

 

Aj biely kratom má však zelenú farbu a je vizuálne takmer nerozoznateľný od zeleného kratomu.

 

Zelený kratom

Zelený kratom je všeobecne najrozšírenejší druh kratomu, ktorý sa pýši najväčším počtom aktívnych užívateľov.

 

Je to hlavne pre jeho miernejšie a vyváženejšie účinky, ktoré stále ponúkajú určitú stimuláciu a nárast energie, avšak nie tak intenzívny, ako je tomu pri kratome bielom. Zároveň má príjemné relaxačné a upokojujúce účinky, aké ponúka napríklad červený kratom.

 

Je prevažne obľúbený u študentov, ktorí bojujú s enormným množstvom učiva, či osobami pracujúcimi v kancelárii, prípadne osobami, ktorých práca si vyžaduje dlhé hodiny strávené pri počítači a veľké sústredenie, pozornosť a kreativitu.

 

Najvyhľadávanejším a najužívanejším zeleným kratomom je tzn. Green Bali či napríklad Green Borneo, ktorý je považovaný za jeden z najsilnejších. Ďalej tiež Green Maeng Da, alebo aj silný Super Green, Elephant, Ketapang, či všestranné druhy ako Entikong, Jongkong a Bentuangie.

 

Červený kratom

Červený kratom je špecifickým druhom kratom, ktorý sa neteší takému počtu užívateľov ako kratom biely a zelený.

 

Tento druh kratomu má najbližšie typickým opioidným účinkom. Je používaný a vyhľadávaný primárne pre jeho relaxačné, sedatívne a analgetické účinky, v ktorých vyniká suverénne najviac zo všetkých ostatných druhov kratomu.

 

Pravidlom je, že sa spracováva a suší vo vnútorných priestoroch bez akéhokoľvek slnečného žiarenia.

 

Listy červeného kratomu majú výrazné a sýte červené žilky na spodnej strane a je tak prakticky nemožné si ich zameniť za iný druh. Výsledný produkt, prášok z pomletých sušených listov, má vďaka tomu viditeľné červené tóny a je tak veľmi ľahko odlíšiteľný od všetkých ostatných druhov.

 

Začiatočníci a užívatelia, ktorí nemajú skúsenosti s užívaním kratomu by sa mali radšej vyhnúť známemu Red Borneo, ktorý je považovaný za kratom s najintenzívnejšími účinkami naprieč všetkými druhmi kratomu všeobecne.

 

Pre nových či sviatočných užívateľov sú vhodnejšie druhy ako Red Bali, Red Maeng Da, prípadne Jongkong Red. Ďalším silným adeptom s intenzívnymi účinkami vhodný skôr pre skúsených užívateľov je Super Red.

 

kratom druhy

 

Kratom - skúsenosti užívateľov

Tento článok je založený na dátach, informáciách a faktoch z vedeckých štúdií a lekárskej praxe. Rozhodli sme sa však podeliť aj o niekoľko osobných skúseností, ktoré nie sú iba pozitívne, ale dávajú objektívny pohľad na túto látku.

 

Vladimír Németh, 25 rokov, obchodný a projektový manažér

"Já osobně jsem člověk, který si rád rozšiřuje obzory. Od útlého věku jsem měl blízký vztah k biologii a chemii a obecně přírodním vědám. V průběhu let jsem nabyl přesvědčení, že se správnými znalostmi různých substancí je lze využít k osobnímu prospěchu. 

 

Krutou realitou je právě fakt, že drtivá většina závislostí, úmrtí a předávkování u všemožných psychoaktivních látek pramení ne tak úplně z podstaty látky samotné, ale naopak z nepochopení dané látky uživatelem a rovněž následným nesprávným a nezodpovědným užíváním. 

 

Stejně je tomu tak u kratomu. Je to věc, na kterou už dnes nedám dopustit. Jelikož jsem osoba, která je výrazně rezistentní na kofein, a tedy káva nebo energetické nápoje na mě nemají absolutně žádné citelné stimulační účinky, tak je to právě kratom, po kterém sáhnu, když potřebuji podat skutečně nadstandardní výkon, ať už fyzický v posilovně a na tréninku, nebo mentální v kanceláři za počítačem. 

 

Sám jsem však na sobě odpozoroval výraznou rychlost jakou se tolerance na alkaloidy v kratomu v lidském organismu buduje. Již po pár dnech užívání je cítit výrazný rozdíl v síle účinků. Stačí, abych kratom užíval tři až čtyři dny v řadě k tomu, abych byl schopen jednoznačně pozorovat výrazný pokles jeho stimulačních efektů. Stejně tak rychlý nárůst nutkavých pocitů znovu aplikovat další dávku - tzv. "re-dose". 

 

Je proto velmi důležité dopředu si jasně určit postup při užívání kratomu. Vždy dávkovat v cyklech, kdy X představuje počet dní, které kratom užívám a X*2 je počet dní, které od užívání kratomu abstinuji. To mi osobně funguje skvěle. 

 

Také bych nikomu nedoporučoval učívat více než 2-3 dávky denně a nakolik pozoruji negativní dopad na kvalitu spánku, pokud je poslední dávka těsně před spaním (konkrétně mám na mysli bílý kratom, který primárně užívám já), rozhodně nedoporučuji užívat bílý či zelený kratom ve večerních hodinách, pro jeho intenzivní stimulační účinky. Mně samému funguje skvěle aplikovat poslední dávku kolem 16:00 až 17:00 pokud jdu v daný den spát ve 23:00."

 

Vojtěch T., 21 rokov, študent VŠ

"Můj vztah ke kratomu je komplikovaný. Začnu prvně pozitivy. Je to za mě naprosto ideální medicína pro časy, kdy jsem nemocný. Tlumí kašel, bolest (ve středních a vyšších dávkách opravdu perfektně), a je jedno, jestli mám angínu nebo chřipku - díky kratomu do sebe nemusím cpát pareleny, ibalginy, a jiné farmaka, která jsou oproti kratomu jako rána do mých jater. Opioidy se v medicíně používají už velice dlouho a je štěstí, že existuje nějaký, který je dost slabý na to, aby si s ním člověk mohl vybudovat dobrý vztah, ale dost silný, aby zahnal většinu nepříjemných symptomů způsobených nemocí.

 

Taktéž může být pomocníkem i v jiných věcech. Například v nízkých dávkách při produktivitě. Od doby, kdy užívám kratom, nemám tendenci sahat po kávě (ačkoliv společně je to zajímavá, silně stimulující kombinace). Také mi skvěle funguje na úzkosti, a moji přátelé, trpící poruchami počínaje ADD, konče aspergerem, si ho chválí, jelikož jim údajně na tyto poruchy pomáhá daleko efektivněji než běžně předepisované léky.

 

Vidím v něm i rekreační potenciál - kdyby si náš národ zvykl na sklenici "zelené bažiny" (myšleno kratom - poznámka autora) místo sklenice alkoholu, hned bych se v páteční večery cítil na místech, kde se "kalí", bezpečněji. Je to sice složitý problém, ale dle mého je to mnohem bezpečnější alternativa než mnohé jiné psychoaktivní látky.

 

Negativa jsem začal vnímat, když jsem se na něm stal poprvé závislý. Horší spánek, menší chuť k jídlu a neexistující libido mě donutilo se zamyslet, a kratom jsem začal vysazovat. Naštěstí jsem nikdy nebral extra vysoké dávky, od těch se odvyká poměrně obtížně, ale mně se to postupně podařilo. To neznamená, že jsem se pak už nikdy závislým nestal - občas mám složité období, kdy mě kratom zachraňuje jak po fyzické, tak po psychické stránce, jen se pořád učím, jak ho co nejvíc využívat, ale zároveň nezneužívat.

 

Svoji zkušenost bych zakončil moudrem, které se dá vztáhnout na většinu látek - kratom je dobrý sluha, ale zlý plán, pokud máte rádi svůj spánek, apetit a sexuální život."

 

Josef Kliment, 29 rokov, podnikateľ

"Prvé použitie Kratomu bolo čisto experimentálne s tým, že mi bolo povedané, ako je to super a človeka to nabudí. Ako tak spomínam, super to nebolo a nenabudilo ma to. V podstate som nespozoroval žiadne zmeny a potom som ho dlho odmietal s tým, že mi nič nerobí, tak prečo ho brať.

 

Asi po ďalšom roku som zase na kratom narazil s tým, že už som si o ňom niečo prečítal a zistil, že existujú rôzne druhy, ktoré majú rôzne účinky. Vyskúšal som teda biely variant a nestačil sa čudovať, ako sa mi zlepšila koncentrácia a zápal do práce. Začal som ho teda užívať nepravidelne pravidelne, hlavne pri vypätých pracovných situáciách a v momentoch, keď som vedel, že budem potrebovať byť vysoko produktívni v krátkom čase. Tiež som ho vyskúšal v súvislosti so začínajúcou, či prebiehajúcou chorobou a musím povedať, že v týchto prípadoch dochádza naozaj k úľave.

 

Pre pracovný výkon je Kratom ideálny, avšak po čase som začal pozorovať aj negatívne stránky a to hlavne výkyvy nálad, či podráždenosť, ktoré v mojom prípade súvisia s množstvom užitým cez deň. Ak to s kratomom človek nepreháňa a užíva ho s rozumom, môže využiť všetky benefity, ktoré prináša."

 

Tomáš Konieczny, 30 rokov, zakladateľ a jednateľ Herbalusu

"S kratomem jsem se setkal poprvé asi ve svých 22 letech, když jsem s velice skoupými informacemi objednal na internetu testovací balíček obsahující 5 druhů kratomu po 10ti gramech. Kvůli informačnímu embargu (prodejci mají zakázáno informovat o účincích či dávkování této látky) jsem neměl tušení, jak jej správně užít. Věděl jsem, že by měl mít stimulační a euforický účinek.

 

Jednoho pátečního večera, před plánovaným posezením s přáteli a koncertem jsem se tedy rozhodl kratom vyzkoušet s tím, že by mohl nahradit kafíčko či energeťák a udržet mě příjemně čerstvého po většinu noci. Testovací balíčky byly po 10 gramech, rozmíchal jsem si tedy ve sklenici vody 10 gramů (netuším, o jaký druh se jednalo). Tuto dávku jsem vypil a vyrazil do společnosti.

 

O několik desítek minut později jsem měl dojem, že každou chvilku složím. Začalo mi být nevolno, v restauraci jsem raději trávil více času na toaletě než u stolu, protože jsem měl dojem, že se každou chvíli pozvracím. Tento stav trval asi dvě hodiny.
Jakmile mi začalo být lépe, kamarádi mě přesvědčili, že by tento stav mohla zcela odbourat slivovice. Po vypití panáka pálenky se nežádoucí stav vrátil, dokonce v horším. Točil se mi svět, byl jsem malátný a ztrácel jsem balanc. Měl jsem pokažený večer a kratom jsem si zařadil do pomyslného šuplíku látek, na které už nikdy nesáhnu.

 

V tomto přesvědčení jsem byl několik dalších let, než jsem narazil na lidi, kteří mi zvedli povědomí o správném užívání této látky. Kratomu jsem dal ještě šanci a objevil jeho přínosy. Aktuálně kratom užívám na relativně pravidelné bázi zejména ke zlepšení soustředění, zvýšení produktivity a pracovního nasazení. Pravidelná báze znamená cca 3-4x týdně v objemu 2-3 dávky denně po 3-4 gramech bílého či zeleného kratomu. Po dvou týdnech takovéhoto užívání aplikuji minimálně týdenní pauzu, často však i delší.

 

Kratom je pro mě však úplným zázrakem v souvislosti s onemocněními. Jakožto pro osobu řídíci firmu pro mě neexistuje něco jako nemocenská, tzn. ať už v případě covidu-19, nachlazení či chřipky jsem díky kratomu mohl vždy minimálně v rámci homeofficu plnohodnotně fungovat (nikoliv se sebezapřením, ale opravdu s klasickým úsměvem na tváři). Kratom zvládné odbourat prakticky všechny příznaky nemoci, které člověk pociťuje pouze ráno po probuzení, kdy není pod vlivem kratomu.

 

Tímto způsobem (v souvislosti s běžnými respiračními nemocemi) jsem naučil kratom užívat také své okolí, jenž jeho přínosy pociťuje stejně a nemůže si ho vynachválit.

 

Velice rád šířím povědomí o této skoro zázračné látce, ale ruku v ruce každému sděluji i rizika, která kratom nese. Díky dostatečné informovanosti a vzdělanosti potenciálních uživatelů může být tato látka dokonalým pomocníkem, bez negativních dopadů, kterými jsem si prošel já při své první zkušenosti s kratomem"

 

Tereza Hoffmannová, 23 rokov, marketing špecialista/študent VŠ

"Moje osobní zkušenost s kratomem je velice proměnlivá. Kratom jsem mohla mít dohromady 5x v životě a pouze jednou mohu říct, že to byla dobrá zkušenost. Pociťovala jsem skvělé soustředění, nával energie a lepší schopnost pamatovat si informace, prostě skvělý pomocník při učení. 

 

Každopádně tento stav jsem zažila pouze jednou. V ostatních případech mi bylo z kratomu zle i při podání nízkých dávek. Při užití kratomu jsem také pociťovala pocity na zvracení, malátnost a ospalost. Zkoušela jsem i různé druhy užití, jako jsou tablety nebo prášek, a i různé druhy kratomu ale výsledek byl vždy stejný.

 

Na každého kratom může působit jinak a za sebe tedy mohu říct, že nejsem a v budoucnu pravděpodobně ani nebudu uživatelem kratomu, jelikož není dobré něco nutně lámat přes koleno."

 

Máte vlastnú skúsenosť s kratomom, ktorú považujete za zaujímavú pre ostatných a chceli by ste sa o ňu podeliť? Napíšte nám ju na info@herbalus.cz a radi ju tu zverejníme (môže byť plne anonymná).

 

Kratom - zhrnutie

Kratom je prírodná látka, ktorá pri správnom užívaní môže užívateľovi ponúknuť ohromné ​​množstvo benefitov a vyriešiť mnoho psychických aj fyzických zdravotných problémov. Ak je však nadužívaná alebo užívaná bez dostatočného povedomia o efektoch a rizikách, môže sa stať nebezpečnou drogou.

 

Ako povedal slávny alchymista a lekár Paracelsus: jediný rozdiel medzi jedom a liekom je dávka.

 

Ak budeme informovaní a rozumní, môžeme bez obáv čerpať to, čo nám príroda ponúka.

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

Použité zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK585120/
https://www.mdpi.com/1660-4601/19/10/6294
https://nida.nih.gov/research-topics/kratom#safe
https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/176346/120427005.pdf?sequence=1
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyt.2017.00062/full
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7203303/
https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/11782218221095873

 

Na kvalite a správnosti informácií, ktoré s vami zdieľame v našich článkoch, nám záleží rovnako ako na našich produktoch samotných. Pokiaľ ste našli v našom článku nejakú chybu, preklep, či nezrovnalosť, dajte nám vedieť na info@herbalus.cz alebo nám zavolajte na číslo +421 948 203 208.