Konopné semienka a ich výhody

|
Strava

Prajete si spoznať zdravotné benefity konopných semienok? Pozrite sa na základný prehľad informácií.

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Zdieľajte článok:

Konopné semienka a ich výhody

Rastlina konope toho ponúka mnoho – kvety, ktoré majú blahodárne zdravotné účinky. Listy, z ktorých sa napríklad spracováva obľúbený konopný čaj. Stonky, z ktorých sa produkujú textilné vlákna používané v odevnom priemysle. A v neposlednom rade aj semienka, ktoré majú svoje využitie ako potravina.

 

Výživné a zdravé semienka

Semienka rastliny cannabis sativa sa všeobecne považujú za veľmi významný zdroj výživy a užitočných tukov, minerálov aj proteínov. Okrem ich prínosu pre naše zdravie budete ale pri konzumácii týchto semienok veľmi milo prekvapení ich výbornou chuťou. Je to zase niečo trochu iné ako CBD olej či kapsule, ktoré ste možno už mali šancu vyskúšať.

Jedinečnú a nezameniteľnú chuť si veľmi rýchlo obľúbite a semienka sa stanú príjemnou súčasťou napríklad vašich večerov pri obľúbenom seriáli alebo knihe. Ich jemná a oriešková chuť je pre tieto semienka typická.

 

Vitamíny a minerály

Zdanlivo obyčajné konopné semienka ponúkajú celý rad benefitov. Stále dookola si musíme opakovať, že je potrebné konzumovať čo najviac prirodzených a neupravených potravín, ktoré sú hodnotné. Tu má konope svoje opodstatnené miesto – semienka sú nielen chutné, ale aj doslova plné vitamínu E. Okrem vitamínu ale váš organizmus ocenia aj prírodný zdroj draslíka, horčíka, železa, zinku aj fosforu. Tieto vitamíny tak pri pravidelnej konzumácii nemusíte telu dodávať pomocou chemických vitamínových doplnkov stravy.

 

Proteín, vitaj!

Prajete si pár kíl schudnúť? Láka vás vidina zdravého organizmu? Tu vám môžu konopné semienka príjemne pomôcť. Namiesto toho, aby ste do tela prijímali priemyselne spracované potraviny so sacharidmi, si radšej doprajte kvalitný proteín. Práve tejto látky majú konopné semienka skutočne veľké množstvo. Uvádza sa, že konopné semienko je takmer z polovice svojho obsahu tvorené práve proteínom. Tento proteín je navyše dobre stráviteľný, pretože je rastlinného pôvodu.

 

Prospejú vášmu tráveniu

Konopné semienka vám môžu dodať do tela potrebný proteín, ale aj ďalšie látky, ktoré vám pomôžu nastaviť správnu peristaltiku vašich čriev. Vláknina obsiahnutá v semienku je nerozpustná a dodáva stolici objem. Pravidelná konzumácia nerozpustnej vlákniny býva tiež spätá so znižovaním rizika vzniku diabetu. Túto pridanú hodnotu semienka ponúkajú najmä v stave, keď nie sú lúpané.

Okrem nerozpustnej vlákniny semienka obsahujú aj vlákninu rozpustnú – tie tvoria vo vnútri čriev gélovú látku, ktorá sa stáva dobrým útočiskom pre prospešné baktérie. Obyčajnou konzumáciou konopných semienok si tak môžete pomôcť k nižšej hladine krvného cukru, ale aj k nižšiemu cholesterolu.

 

Proti kožným problémom

Konopné semienka pomáhajú aj ľuďom trpiacim dermatologickými ťažkosťami. Tieto prírodné oriešky sa podieľajú na prirodzenom zvyšovaní imunity nášho tela a dodávajú nám do organizmu veľmi dôležité omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Práve tieto látky obsiahnuté v semienkach dokážu uľaviť od svrbenia alebo od presušenej pokožky. Pri pravidelnej konzumácii zistíte, že už nemusíte používať toľko farmaceutických produktov na kožné problémy. Dokonca ich môžete takmer plne nahradiť aj prírodnou konopnou masťou

 

Znižujte riziko srdcových chorôb

V súčasnej dobe sa srdcové ochorenie radí medzi jedny z najzložitejších chorôb, ktorými ľudia môžu trpieť. Vykonané vedecké štúdie pritom preukazujú pozitívny vplyv pravidelnej konzumácie konopných semienok práve na naše srdce. Konopné semienka obsahujú arginín, ktorý v našom organizme pomáha tvoriť oxid dusnatý. Táto látka sa stará o uvoľňovanie ciev a ich rozšírenie, čo pomáha k prirodzenému zníženiu krvného tlaku a zníženiu rizika vzniku srdcových ťažkostí.

Konopné semienka sú dôležitým zdrojom mnohých prospešných látok v našom tele. Ide o veľmi zdravú a prirodzenú potravinu, ktorá nie je priemyselne spracovaná. Vo svojej miske tak máte skutočnú silu prírody. Využijete ju aj vy?

Autor: Tomáš Konieczny