Krvné doštičky alebo trombocyty - ako zaistiť správnu hodnotu?

|
Srdce

Čo jesť, aby sa zvýšil počet krvných doštičiek? Ako zvýšiť nízku hladinu krvných doštičiek?

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Zdieľajte článok:

Krvné doštičky alebo trombocyty - ako zaistiť správnu hodnotu?

Krvné doštičky sú spolu s bielymi a červenými krvinkami základnými morfotickými zložkami krvi a majú v tele mnoho dôležitých funkcií. Predovšetkým sú zodpovedné za tvorbu krvných zrazenín pri poranení a pomáhajú udržiavať správnu tekutosť a hustotu krvi, preto sú nevyhnutné na udržanie rovnováhy v obehovom systéme. Krvné doštičky sa tvoria v kostnej dreni a ich počet v krvi sa pohybuje medzi 150 000 a 400 000 v jednom mikrolitri (muži majú zvyčajne o niečo viac krvných doštičiek ako ženy).

 

Čo sú to krvné doštičky?

Krvné doštičky, tiež nazývané trombocyty, sú drobné zložky krvi, ktoré pomáhajú pri zrážaní krvi. Plná krv sa skladá z plazmy, červených a bielych krviniek a krvných doštičiek. Vzhľadom na to, že krvné doštičky sú najľahšou zložkou celej krvi, sú tlačené k stenám vašich krvných ciev, čo umožňuje plazme a krvným bunkám prúdiť stredom, čo pomáha krvným doštičkám rýchlo dosiahnuť miesto poranenia.

 

Kde nájdeme krvné doštičky a kde sa tvoria?

Krvné doštičky sú súčasťou krvi a sleziny. Tvorí sa v mäkkom tkanive kostí (kostnej dreni). Najväčšie bunky v kostnej dreni (megakaryocyty) vytvárajú krvné doštičky.

 

 

Normálny počet krvných doštičiek

Počas kompletného testu krvného obrazu (CBC) lekár odoberie vzorku krvi zo žily, aby otestoval, koľko bielych krviniek, červených krviniek a krvných doštičiek je vo vzorke. Normálny počet krvných doštičiek u dospelých sa pohybuje od 150 000 do 450 000 krvných doštičiek na mikroliter krvi. Akýkoľvek počet nad 450 000 alebo pod 150 000 by bol rizikovými faktormi pre stavy súvisiace s krvnými doštičkami.

 

Zdravotné stavy

Existujú stavy, ktoré sú výsledkom abnormálneho počtu krvných doštičiek:

 

Trombocytopénia

V tomto stave kostnú dreň tvorí príliš málo krvných doštičiek. Alebo sú krvné doštičky zničené. Pokiaľ sa počet krvných doštičiek príliš zníži, môže sa objaviť krvácanie pod kožou ako modriny. Alebo sa to môže stať vo vnútri tela ako vnútorné krvácanie alebo mimo tela rezom, ktorý nezastaví krvácanie, alebo krvácaním z nosa. Trombocytopénia môže byť spôsobená mnohými dôvodmi. Patrí medzi ne niekoľko liekov, rakovina, ochorenie pečene, tehotenstvo, infekcia a abnormálny imunitný systém.

 

Esenciálna trombocytémia

Počas esenciálnej trombocytémie kostnú dreň tvorí príliš veľa krvných doštičiek. Ľudia s týmto ochorením môžu mať počet krvných doštičiek vyšší ako 1 milión, čo môže viesť ku krvácaniu, pravdepodobne z krvných doštičiek, ktoré sa používajú počas tvorby zrazenín, alebo z krvných doštičiek, ktoré nefungujú správne.

 

Ďalšie príznaky môžu zahŕňať krvné zrazeniny, ktoré tvoria a blokujú prívod krvi do mozgu alebo srdca. Zdravotnícki odborníci nevedia plne, čo spôsobuje tento typ trombocytémie, ale zmeny v bunkách kostnej drene (nazývané mutácie) môžu viesť k niektorým prípadom.

 

 

Sekundárna trombocytóza

Trombocytóza je ďalší stav spôsobený príliš veľkým počtom krvných doštičiek. Sekundárna trombocytóza je častejšia. Nie je to spôsobené problémom kostnej drene. Namiesto toho iné ochorenie alebo stav stimuluje kostnú dreň, aby produkovala viac krvných doštičiek.

 

Medzi príčiny patrí infekcia, anémia, zápaly, niektoré typy rakoviny a reakcie na lieky. Príznaky zvyčajne nie sú závažné. Ľudia so sekundárnou trombocytózou majú nižšie riziko krvných zrazenín a krvácania ako ľudia s esenciálnou trombocytémiou. Počet krvných doštičiek sa vráti do normálu, keď sa druhý stav zlepší.

 

Dysfunkcia krvných doštičiek

Mnoho zriedkavých ochorení je spojených so zlou funkciou krvných doštičiek. To znamená, že počet krvných doštičiek je normálny, ale krvné doštičky nefungujú tak, ako by mali. Môžu to spôsobiť niektoré druhy liekov.

 

Krvné doštičky a ich nedostatok

K nízkemu počtu krvných doštičiek dochádza, keď napríklad kostná dreň človeka je poškodená a nie je schopná vytvoriť dostatok vlastných krvných doštičiek. To môže byť spôsobené určitými druhmi rakoviny, ako je leukémia – a tiež to môže byť spôsobené liečbou rakoviny.

 

Ďalšou príčinou nízkeho počtu krvných doštičiek je, že krvné doštičky boli stratené v dôsledku ťažkého krvácania, napríklad po traumatickom poranení alebo počas operácie alebo krvnej doštičky boli zničené autoimunitnými ochoreniami, niektorými liekmi, infekciami alebo inými stavmi. Tiež príčinou môže byť slezina pacienta, ktorá filtruje krvný obeh, odstraňuje príliš veľa krvných doštičiek.

 

Príznaky nízkeho počtu krvných doštičiek zahŕňajú ľahkú tvorbu modrín a neobvyklé krvácanie, ako je nadmerné krvácanie z malého rezu alebo krv v moči či stolici.

 

trombocytóza

 

Ako zvýšiť počet krvných doštičiek pomocou stravy a doplnkov stravy?

Správna strava pomáha liečiť mnoho zdravotných problémov. Správne zložené jedlá poskytujú vitamíny a minerály: kyselinu listovú, vitamíny B12, C, D, K, ale aj železo, omega-3 mastné kyseliny a chlorofyl – všetky tieto látky sú nevyhnutné pre tvorbu trombocytov a silne podporujú ich vznik. Získať všetky živiny z potravy je často nemožné, preto je treba podporiť príjem živín správnymi doplnkami. Doplnky stravy s pozitívnym dopadom na krvné doštičky, sú presne tie isté vitamíny a minerály, ktoré sú obvykle koncentrované vo forme tabliet.

 

  • Vitamín B12 - jeho zdrojom sú produkty živočíšneho pôvodu - najmä vnútornosti, ale aj hovädzie a bravčové mäso, vajcia, ryby (pstruh, losos, tuniak, sleď, zubáč), mušle, mlieko a výrobky z neho.

  • Kyselina listová - je nevyhnutná na správnu tvorbu krviniek. Medzi jej bohaté zdroje patria: čierna fazuľa, biela fazuľa, orechy, šošovica, cícer, rímsky šalát, petržlen, špenát, ružičkový kel, karfiol, červená repa, quinoa, droždie, neaktívne kvasnicové vločky, slnečnicové semienka, pohánka, proso, avokádo, pomaranče a mäso. Aby sa zvýšilo vstrebávanie kyseliny listovej, je vhodné ju podávať spoločne s vitamínmi C, B6 a B12, ktoré je možné užívať aj vo forme doplnkov stravy.

  • Železo - najlepším zdrojom sú živočíšne produkty: hovädzie a bravčové mäso, vnútornosti, vajcia, ryby a ustrice. Asimilovateľnosť týchto produktov je 20 %. Dobrými rastlinnými zdrojmi železa sú tiež: sója, obilniny, bylinky, ovocie, zelená zelenina, kukurica, hrach, čierna fazuľa, kakao. Ich asimilovateľnosť je však iba 1-5%. Je možné ju zvýšiť napr. súčasným podávaním prírodného vitamínu C.

  • Vitamín C - je dôležitý nielen pre imunitu, ale taktiež pomáha správnej funkcii krvných doštičiek a zvyšuje vstrebávanie železa. Zdrojom sú citrusové plody, maliny, jahody, ríbezle, jablká, papriky, šípky, petržlen, ružičkový kel, kaleráby a kapusta.

  • Vitamín D - okrem toho, že zaisťuje normálnu štruktúru kostrového systému, ovplyvňuje aj bunky kostnej drene. Vitamín D zohráva dôležitú úlohu vo fungovaní krvotvorných kmeňových buniek, buniek kostnej drene, ktoré sa podieľajú na tvorbe červených a bielych krviniek a krvných doštičiek. Jeho zdrojom sú tučné ryby a vajcia. Množstvo dodávané stravou nestačí potrebám organizmu, preto sa v letných mesiacoch dopĺňa syntézou v koži. Na jeseň a v zime sa odporúča ďalšie doplňovanie.

  • Vitamín K - pre udržanie jeho správnej hodnoty v organizme je vhodné dbať na prítomnosť takých produktov v jedálničku, ako sú: kel, špenát, petržlen, kapusta, hlávkový šalát, červené mäso. Dostatočné množstvo vitamínu K môže prispieť k zvýšeniu počtu krvných doštičiek.

  • Omega-3 mastné kyseliny - dobrým zdrojom sú ryby: tuniak, divoký losos a ľanový olej. Omega-3 mastné kyseliny pomáhajú zlepšovať imunitu a stimulujú tvorbu krvných doštičiek.

  • Chlorofyl – výskum naznačuje, že aj on môže podporiť tvorbu krvných doštičiek. Je to antioxidant a nachádza sa napríklad v pšeničnej tráve. Veľké množstvo chlorofylu obsahujú aj špenát, kel, hlávkový šalát, kapusta, petržlen a kôpor.

 

 

Čo ovplyvňuje zníženie hladiny krvných doštičiek?

Mali by ste sa vyhnúť alebo úplne vylúčiť zo svojho jedálnička spracované potraviny, rýchle občerstvenie a rafinovaný cukor. Mali by ste sa tiež vzdať alebo obmedziť nápoje obsahujúce kofeín a alkohol. Mlieko a mliečne výrobky znižujú hladinu krvných doštičiek najmä u osôb alergických na mliečne výrobky. Pre istotu skúste na mesiac vyradiť zo svojho jedálnička všetky mliečne výrobky. Pokiaľ sa počet krvných doštičiek po tejto dobe zvýši, mali by ste sa vzdať mliečnych výrobkov. Ak sa ich počet nezmení, môžete mliečne výrobky používať aj naďalej.

 

Ďalšími príčinami nízkeho počtu krvných doštičiek môže byť vírusová alebo bakteriálna infekcia, autoimunitné ochorenie, anémia, rakovina, chemická expozícia alebo infekcia a dysfunkcia obličiek.

 

Domáce spôsoby na zvýšenie krvných doštičiek

Granátové jablko a papája sú produkty, ktoré majú priaznivý vplyv na počet krvných doštičiek. Do jedálnička sa oplatí zaradiť aj šťavu z mrkvy a červenej repy, ktorá zvyšuje tvorbu krviniek. Dobrou dávkou kyseliny listovej je napríklad smoothie zo špenátu, petržlenu a pomarančov alebo z červenej repy a jablčnej šťavy, ktorá je tiež zdrojom železa.

 

Na sendviče si môžete pripraviť pastu alebo paštétu z cíceru a šošovky v kombinácii s mäsom, ktorá dodá vitamín B12 a železo, a papriku - zdroj vitamínu C. Ideálnym pokrmom na večeru je chudé hovädzie mäso s quinoou, šalátom z červenej repy, červenou paprikou a petržlenom, pokvapkaný ľanovým olejom.

 

Vysoký počet krvných doštičiek

Pokiaľ je váš počet krvných doštičiek príliš vysoký, krvné doštičky sa zlepia a spôsobia zbytočné zrážanie krvných ciev. Krvné zrazeniny môžu viesť k infarktu a mŕtvici.

 

Vysoký počet krvných doštičiek alebo trombocytóza je diagnostikovaná, keď sú hladiny krvných doštičiek vyššie ako 450 000 krvných doštičiek na mikroliter krvi. Nie je vždy zrejmé, kedy sa obávať vysokého počtu krvných doštičiek. Mnohokrát nie je vysoký počet krvných doštičiek vážny a nemusí spôsobovať príznaky. Vysoký počet krvných doštičiek však môže viesť k problémom so zrážaním krvi av niektorých prípadoch môže byť spojený s vážnymi stavmi, ako je rakovina.

 

Darovanie krvných doštičiek

Darovanie krvných doštičiek prebieha pomocou špeciálnych prístrojov (separátorov), kedy sú darcovia odobraté iba doštičky s malým množstvom plazmy a ostatné krvné zložky sú prevedené späť do krvného obehu darcu.

 

Záver

Krvné doštičky, tiež nazývané ako trombocyty, sú malé zložky krvi, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri zrážaní krvi. Tvoria sa v kostnej dreni a nájdeme ich v krvi a slezine. Normálny počet krvných doštičiek u dospelých sa pohybuje medzi 150 000 a 450 000 na mikroliter krvi. Odchýlky od tohto rozmedzia môžu naznačovať rôzne zdravotné stavy. Správna strava zohráva dôležitú úlohu v podpore tvorby krvných doštičiek. Potraviny bohaté na vitamíny B12, C, D, K, železo, omega-3 mastné kyseliny, chlorofyl a kyselinu listovú sú užitočnými pomocníkmi na tvorbu krvných doštičiek.

 

 

Autor: Tomáš Konieczný, Tereza Hoffmannová 

 

Na kvalite a správnosti informácií, ktoré s vami zdieľame v našich článkoch, nám záleží rovnako ako na našich produktoch samotných.
Pokiaľ ste našli v našom článku nejakú chybu, preklep, či nezrovnalosť, dajte nám vedieť na info@herbalus.cz alebo nám zavolajte na číslo +421 948 203 208.

 

Zdroje:

https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?ContentTypeID=160&ContentID=36 

https://my.clevelandclinic.org/health/body/22879-platelets 

https://www.fnbrno.cz/pristrojove-odbery-trombocytu/t2979