Košík 0 0 € Přihlásit se
Zpět na články

Krvné doštičky alebo trombocyty - ako zaistiť správnu hodnotu?

14. 08. 2022

Čo jesť, aby sa zvýšil počet krvných doštičiek? Ako zvýšiť nízku hladinu krvných doštičiek?


Krvné doštičky sú spolu s bielymi a červenými krvinkami základnými morfotickými zložkami krvi a majú v tele mnoho dôležitých funkcií. Predovšetkým sú zodpovedné za tvorbu krvných zrazenín pri poranení a pomáhajú udržiavať správnu tekutosť a hustotu krvi, preto sú nevyhnutné na udržanie rovnováhy v obehovom systéme. Krvné doštičky sa tvoria v kostnej dreni a ich počet v krvi sa pohybuje medzi 150 000 a 400 000 v jednom mikrolitri (muži majú zvyčajne o niečo viac krvných doštičiek ako ženy).

 

Krvné doštičky a ich nedostatok

Nedostatočná hladina krvných doštičiek môže mať mnoho príčin, ale hlavnými dôsledkami sú nekontrolovateľné krvácanie a dokonca anémia. Tomu sa dá ľahko predísť správnou stravou a doplnkami stravy. Oplatí sa zoznámiť sa s domácimi prostriedkami na zvýšenie počtu krvných doštičiek a s prípravkami, ktoré pomáhajú zvýšiť počet krvných doštičiek. Čo by ste teda mali jesť, aby ste zvýšili počet krvných doštičiek?

 

Ako zvýšiť počet krvných doštičiek pomocou stravy a doplnkov stravy?

Správna strava pomáha liečiť mnoho zdravotných problémov. Správne zložené jedlá poskytujú vitamíny a minerály: kyselinu listovú, vitamíny B12, C, D, K, ale aj železo, omega-3 mastné kyseliny a chlorofyl – všetky tieto látky sú nevyhnutné pre tvorbu trombocytov a silne podporujú ich vznik. Získať všetky živiny z potravy je často nemožné, preto je treba podporiť príjem živín správnymi doplnkami. Doplnky stravy s pozitívnym dopadom na krvné doštičky, sú presne tie isté vitamíny a minerály, ktoré sú obvykle koncentrované vo forme tabliet.

 

  • Vitamín B12 - jeho zdrojom sú produkty živočíšneho pôvodu - najmä vnútornosti, ale aj hovädzie a bravčové mäso, vajcia, ryby (pstruh, losos, tuniak, sleď, zubáč), mušle, mlieko a výrobky z neho.

  • Kyselina listová - je nevyhnutná na správnu tvorbu krviniek. Medzi jej bohaté zdroje patria: čierna fazuľa, biela fazuľa, orechy, šošovica, cícer, rímsky šalát, petržlen, špenát, ružičkový kel, karfiol, červená repa, quinoa, droždie, neaktívne kvasnicové vločky, slnečnicové semienka, pohánka, proso, avokádo, pomaranče a mäso. Aby sa zvýšilo vstrebávanie kyseliny listovej, je vhodné ju podávať spoločne s vitamínmi C, B6 a B12, ktoré je možné užívať aj vo forme doplnkov stravy.

  • Železo - najlepším zdrojom sú živočíšne produkty: hovädzie a bravčové mäso, vnútornosti, vajcia, ryby a ustrice. Asimilovateľnosť týchto produktov je 20 %. Dobrými rastlinnými zdrojmi železa sú tiež: sója, obilniny, bylinky, ovocie, zelená zelenina, kukurica, hrach, čierna fazuľa, kakao. Ich asimilovateľnosť je však iba 1-5%. Je možné ju zvýšiť napr. súčasným podávaním prírodného vitamínu C.

  • Vitamín C - je dôležitý nielen pre imunitu, ale taktiež pomáha správnej funkcii krvných doštičiek a zvyšuje vstrebávanie železa. Zdrojom sú citrusové plody, maliny, jahody, ríbezle, jablká, papriky, šípky, petržlen, ružičkový kel, kaleráby a kapusta.

  • Vitamín D - okrem toho, že zaisťuje normálnu štruktúru kostrového systému, ovplyvňuje aj bunky kostnej drene. Vitamín D zohráva dôležitú úlohu vo fungovaní krvotvorných kmeňových buniek, buniek kostnej drene, ktoré sa podieľajú na tvorbe červených a bielych krviniek a krvných doštičiek. Jeho zdrojom sú tučné ryby a vajcia. Množstvo dodávané stravou nestačí potrebám organizmu, preto sa v letných mesiacoch dopĺňa syntézou v koži. Na jeseň a v zime sa odporúča ďalšie doplňovanie.

  • Vitamín K - pre udržanie jeho správnej hodnoty v organizme je vhodné dbať na prítomnosť takých produktov v jedálničku, ako sú: kel, špenát, petržlen, kapusta, hlávkový šalát, červené mäso. Dostatočné množstvo vitamínu K môže prispieť k zvýšeniu počtu krvných doštičiek.

  • Omega-3 mastné kyseliny - dobrým zdrojom sú ryby: tuniak, divoký losos a ľanový olej. Omega-3 mastné kyseliny pomáhajú zlepšovať imunitu a stimulujú tvorbu krvných doštičiek.

  • Chlorofyl – výskum naznačuje, že aj on môže podporiť tvorbu krvných doštičiek. Je to antioxidant a nachádza sa napríklad v pšeničnej tráve. Veľké množstvo chlorofylu obsahujú aj špenát, kel, hlávkový šalát, kapusta, petržlen a kôpor.

 

Čo ovplyvňuje zníženie hladiny krvných doštičiek?

Mali by ste sa vyhnúť alebo úplne vylúčiť zo svojho jedálnička spracované potraviny, rýchle občerstvenie a rafinovaný cukor. Mali by ste sa tiež vzdať alebo obmedziť nápoje obsahujúce kofeín a alkohol. Mlieko a mliečne výrobky znižujú hladinu krvných doštičiek najmä u osôb alergických na mliečne výrobky. Pre istotu skúste na mesiac vyradiť zo svojho jedálnička všetky mliečne výrobky. Pokiaľ sa počet krvných doštičiek po tejto dobe zvýši, mali by ste sa vzdať mliečnych výrobkov. Ak sa ich počet nezmení, môžete mliečne výrobky používať aj naďalej.

 

 

Domáce spôsoby na zvýšenie krvných doštičiek

Granátové jablko a papája sú produkty, ktoré majú priaznivý vplyv na počet krvných doštičiek. Do jedálnička sa oplatí zaradiť aj šťavu z mrkvy a červenej repy, ktorá zvyšuje tvorbu krviniek. Dobrou dávkou kyseliny listovej je napríklad smoothie zo špenátu, petržlenu a pomarančov alebo z červenej repy a jablčnej šťavy, ktorá je tiež zdrojom železa. Na sendviče si môžete pripraviť pastu alebo paštétu z cíceru a šošovky v kombinácii s mäsom, ktorá dodá vitamín B12 a železo, a papriku - zdroj vitamínu C. Ideálnym pokrmom na večeru je chudé hovädzie mäso s quinoou, šalátom z červenej repy, červenou paprikou a petržlenom, pokvapkaný ľanovým olejom.

Autor: Tomáš Konieczny