Konopné domy

|
Rastliny

Vedeli ste, že konopné má využitie aj v stavebnom priemysle?

Tomáš Konieczny

Tomáš Konieczny

Zakladatel a jednatel

Zdieľajte článok:

Konopné domy

Konopné budovy? Znie to ako abstrakcia, ale ukazuje sa, že ide o ďalšie využitie tejto jedinečnej rastliny, ktorá má obrovský potenciál. Hoci sa konopný betón používa už od 80. rokov 20. storočia, stavanie z konope je stále pomerne netradičnou metódou.

 

Použitie konopno-vápennej zmesi ako výplne drevenej konštrukcie sa v posledných rokoch rozhodne teší záujmu. Nie je to bezdôvodné, pretože tvárou v tvár klimatickej kríze hľadá svet ekologickejšie riešenie v takmer každom odvetví a konopný betón je predovšetkým 100% biologicky odbúrateľný.

 

"Konopný betón" má extrémne vysoký tepelnoizolačný faktor a mnoho ďalších výhod, ktoré podrobne popisujeme ďalej v tomto článku.

 

História konopných stavieb 

Stavba budov z konope sa môže zdať ako nedávny objav, ale archeologický výskum ukázal, že konope sa ako stavebný materiál používalo už v staroveku. Galovia ho používali na stavbu mostov a obydlí. Dnešná obľuba konopných stavieb v Japonsku siaha mnoho rokov do minulosti. Niet divu, pretože konope bolo v Japonsku známe už pred Kristom. V dedine Nagano sa dodnes nachádza historický konopný dom postavený v roku 1698.

 

Dnes používané konopné stavby vznikli v polovici 80. rokov 20. storočia vo Francúzsku, v krajine, kde sa dnes konope pestuje najrozsiahlejšie v celej Európskej únii. Champagne je preslávená svojimi drevenými stavbami vyplnenými zmesou sutiny, slamy a vápna.

 

Dom La Maison de la Turque v meste Nogent sur Seine je prvou budovou v tejto francúzskej provincii, v ktorej boli na vyplnenie medzier v drevenej konštrukcii použité konopné pazderie. Autorom nápadu je Charles Rasetti, dokončený bol v roku 1986.

 

Čo je konopný betón?

Konopný betón (hempcrete, zo slov "hemp", čo znamená konope, a "concrete", čo znamená betón) je biokompozit, ktorý je zmesou konopných pazdier, tj rozomletého dreveného jadra rastliny, a vápna.

 

Tieto dve zložky sa miešajú s vodou buď mechanicky, alebo ručne na mieste. Používajú sa na tvarovanie betónových blokov alebo ako výplň debnenia drevených stien. Kúsky by mali byť dlhé asi 15-20 mm, ale pomer zmesi sa môže líšiť v závislosti od účelu hotovej stavby. To sa dosiahne zmenou pomeru zmesových zložiek. Iba v prípade podlahových dosiek sa napríklad pridáva piesok, aby sa zvýšila pevnosť konopného betónu v mieste tlaku.

 

Stavebný materiál sa nazýva betón, pretože je kombináciou spojiva a plniva, ale aj kvôli postupnému tvrdnutiu materiálu. Vplyvom karbonatácie je vápno z roka na rok tvrdšie a tvrdšie, až sa nakoniec stane vápencovou horninou.

 

TIP: Konopné oblečenie - ekologické oblečenie z rastliny konope. Viac v tomto článku.

 

Aké sú vlastnosti konopného betónu?

Hlavným prvkom charakterizujúcim konopný betón je jeho vysoká paropriepustnosť a hygroskopicnosť. Sama o sebe nemusí byť prospešná, pretože v prípade vonkajšej izolácie budovy sa môže na stenách hromadiť vlhkosť, v dôsledku čoho sa môžu objaviť huby a plesne.

 

Vďaka mimoriadne vysokej tepelnej izolácii konopnej konštrukcie a jej zásaditosti spojenej s použitím vápnika v zmesiach však konopný dom dýcha, odvádza vlhkosť a zároveň nevydáva teplo. Okrem toho konopný dom odstraňuje z miestnosti škodlivé látky, ako je napríklad formaldehyd, ktorý je obsiahnutý v niektorom nábytku.

 

Kombinácia týchto vlastností robí z konopnej budovy mimoriadne priaznivé prostredie pre život človeka. Ďalšou vlastnosťou konopného betónu je, že nie je určený na použitie ako nosný prvok. Jeho pevnosť je príliš nízka, ale ako výplň stien drevených konštrukcií funguje senzačne. Konopný betón sa navyše po demolácii 100% rozkladá.

 

Výhody stavby z konopného betónu

Zdravotné prínosy konopného betónu uvedené v predchádzajúcom odseku sú len začiatkom dlhého zoznamu výhod konopných stavieb. Ide o jediný stavebný materiál na trhu, ktorý má negatívnu uhlíkovú stopu. Je to priamy dôsledok toho, že počas rastu rastliny zachytávajú veľké množstvo oxidu uhličitého z atmosféry.

 

Vedľajším účinkom produkcie vápna je samozrejme uvoľňovanie určitého množstva CO2, ktoré však neprevyšuje množstvo absorbované rastlinami počas vegetačného obdobia. Okrem toho bude hotová stavba z konopného betónu absorbovať CO2 z atmosféry prostredníctvom karbonatácie po celé desaťročia.

 

Okrem vyššie zmienenej neobvykle vysokej tepelnej izolácie to prospieva podmienkam vo vnútri budovy (teplo v zime a chlad v lete), ale tiež sa to prejavuje v úsporách vďaka nižším nákladom na energiu. Súčiniteľ tepelnej vodivosti λ konopného betónu sa pohybuje v rozmedzí 0,07-0,09 W/(m∙K). Postavením steny z tohto materiálu s hrúbkou 35-40 cm teda splníme tepelné požiadavky platné od 1. januára 2017 (U ≤ 0,23 W/m²K) bez toho, aby sme museli použiť dodatočnú izoláciu budovy.

 

Okrem energetickej účinnosti má konopný betón aj vysoké akustické izolačné parametre. Na Ukrajine, ktorá je v súčasnej dobe lídrom v stavbe budov z konope, je populárny stavať z tohto materiálu hudobné štúdia. Ďalšou výhodou je, že konopný betón je prakticky nehorľavý a pružný, takže je vhodný na stavbu budov v oblastiach ohrozených zemetrasením.

 

Vďaka vysokej alkalite materiálu je tiež mimoriadne odolný voči tvorbe plesní a húb, ktoré sú rozhodne postrachom každého stavebníctva.

 

Nevýhody konopného betónu

Hlavnou nevýhodou konopného betónu je určite jeho pevnosť v tlaku, ktorá je výrazne nižšia ako pri tradičnom betóne. Konopný betónový kompozit nie je určený na vytvorenie nosnej konštrukcie - jednoducho neunesie hmotnosť strechy.

 

Výskumy konopného betónu ukazujú, že jeho pevnosť v tlaku je až 1 MPa (zatiaľ čo pevnosť tehly je najmenej 3,5 MPa). V súčasnej dobe prebieha výskum, ktorého cieľom je zvýšiť pevnosť tohto stavebného prvku pridaním ďalších zložiek do zmesi. Po doplnení portlandským cementom dosahuje pevnosť v tlaku po približne mesiaci 32,5 MPa, čo dáva nádej na rozšírenie možností výstavby z konopného betónu v budúcnosti.

 

Nízka dostupnosť konopného betónu

Ďalším negatívnym aspektom stavby domu z konopného betónu je určite nízka dostupnosť materiálu. Konopný betón stále nie je príliš obľúbeným stavebným materiálom, najmä v Česku, čo má vplyv na jeho obmedzené zdroje. Treba však spomenúť, že situácia sa v poslednom desaťročí výrazne zmenila a bolo postavených už niekoľko desiatok obytných domov s drevenou konštrukciou vyplnenou konopným betónom.

 

S dostupnosťou materiálu priamo súvisí aj jeho cena. Je stále nižšia ako u konvenčného, ​​ale vzhľadom k malým nákladom na pestovanie priemyselného konope a cene vápna by mal byť konopný betón oveľa lacnejší. Predovšetkým kvôli prísnym zákonom týkajúcim sa pestovania technického konope v Česku je táto rastlina stále zle dostupná, k čomu prispieva aj skutočnosť, že DPH na konopný betón bola zvýšená.

 

Nádejou je rastúci záujem o konopné stavby. Ako vieme zo skúsenosti, rastúci dopyt určite vyvolá viac spoločností ochotných investovať do tohto rastúceho odvetvia. Otázkou je, ako rýchlo vláda zareaguje na zmeny na trhu a kedy nastane čas na zjednodušenie úradných postupov na získanie povolenia na pestovanie priemyselného konope.

 

Nezostáva než veriť, že akonáhle budú zaznamenané ďalšie príjmy do štátnej pokladnice, dôjde k príslušným zmenám zákona.

 

Autor: Tomáš Konieczny