Košík 0 0 € Přihlásit se
Zpět na články

Chlorella – čo to je? Vlastnosti a prínosy tejto zázračnej riasy

02. 03. 2023

Výnimočné nutričné ​​hodnoty možno nájsť aj v tých najnenápadnejších produktoch. Jednou z nich je chlorella. Čo je to? Aké má zdravotné vlastnosti? Čo ovplyvňuje a v akej forme by sa mala užívať?


Chlorella je neobvyklá riasa pochádzajúca z Ázie. Nie nadarmo patrí k tzv. "superfoods", teda skupine potravinárskych výrobkov s výnimočnými zdravotnými vlastnosťami. Je to skutočná vitamínová bomba - obsahuje napr. vysoký obsah chlorofylu, aminokyselín a kyseliny listovej. Najčastejšie sa používa v práškovej forme ako prísada do ovocných a zeleninových koktailov, ale skvele poslúži aj ako doplnok do dezertov, omáčok, polievok a cestovín. Ďalším spôsobom, ako doplniť chlorellu, je užívanie tabliet.

 

Chlorella - čo to je? 

Chlorella je jednobunková riasa schopná vykonávať metabolické funkcie, vyskytujúce sa predovšetkým v studených sladkých vodách. Chlorella bola schválená ako zložka potravín Európskou komisiou. Jej bunková stena zohráva veľmi dôležitú úlohu, má za úlohu chrániť pred oxidáciou a teplotou. Táto úžasná riasa vám nielen dodá energiu a podporí odbúravanie tukov, ale taktiež pomáha čistiť telo od ťažkých kovov, ako je olovo a ortuť.

 

Rastlina pôvodom z Japonska a Taiwanu je označovaná ako superpotravina. Chlorella dopĺňa každodennú stravu o živiny, ako sú:

 

 • aminokyseliny: glutamín, alanín, arginín, prolín, fenylalanín, glycín, izoleucín, histidín, leucín, lyzín, metionín, ornitín, serín, tyrozín, treonín, valín,
 • polysacharidy: škrob, glukóza,
 • farbivá: chlorofyl, alfa-karotén, beta-karotén, luteín, zeaxantín,
 • polynenasýtené mastné kyseliny: kyselina linolová, kyselina alfa-linolénová, kyselina palmitová, kyselina stearová, kyselina olejová,
 • vitamíny: A, B, C, E,
 • minerálne látky: vápnik, železo, jód, fosfor, horčík, zinok, meď.

 

Skladá sa predovšetkým z jadra a veľkého množstva chlorofylu, ktorému vďačí za svoju intenzívne zelenú farbu, meno a cenné liečivé vlastnosti. Chlorella má najviac chlorofylu nielen zo všetkých rias, ale dokonca aj zo všetkých rastlín - obsah čistého chlorofylu je od 3 do 5%. Chlorella je tiež bohatým zdrojom vitamínov, aminokyselín, cukrov a nukleových kyselín. To všetko ju robí nazývané mimoriadnou riasou a patrí do skupiny superpotravín, tzv. superfoods, teda potravinárskych výrobkov s výnimočnými zdravotnými vlastnosťami.

 

chlorella riasa

 

Účinky chlorelly

Medzi unikátne vlastnosti chlorelly patria predovšetkým detoxikácie. Má schopnosť viazať a odstraňovať z tela škodlivé látky – toxíny, ťažké kovy (kadmium, ortuť, olovo), alkohol, dusičnany, pesticídy a ďalšie chemikálie prítomné v znečistenom prostredí.

 

Chlorella pôsobí ako prirodzený štít, ktorý zabraňuje škodlivým látkam prenikať hlboko do tela. Z tohto dôvodu sa odporúča aj ľuďom, ktorí podstúpili chemo- a rádioterapiu. Navyše urýchľuje regeneráciu pečene a podporuje ich správnu činnosť.

 

Chlorella pôsobí ako:

 

 • antioxidant,
 • imunostimulátor,
 • zdroj bielkovín, vitamínov a minerálov,
 • detoxikačný prostriedok.

 

Chlorella pomáha zvýšiť produkciu bielych krviniek zodpovedných za boj s baktériami a vírusmi. Má antibakteriálne vlastnosti, a tým urýchľuje hojenie rán. Prospešná môže byť aj pre ľudí, ktorí bojujú so zápachom z úst alebo nadmerným potením.

 

Je nenahraditeľná v prípade neduhov z tráviaceho ústrojenstva ako sú častá zápcha, plynatosť či zápaly črevnej sliznice. Okrem toho zlepšuje trávenie, znižuje hladinu cukru a zlého cholesterolu v krvi a podporuje chudnutie, čo je dôležitá informácia najmä pre ľudí, ktorí sa snažia zbaviť zbytočných kilogramov.

 

chlorella prášok

 

Prečo užívať chlorellu?

 

 • detoxikácia organizmu,
 • boj proti zlému dychu
 • na opicu,
 • znižuje riziko rozvoja rakoviny,
 • posilnenie imunity,
 • chlorella pomáha na zápchu a trávenie,
 • prevencia anémia v tehotenstve
 • užitočná v boji proti zápche,
 • suplementácia počas vegánskej a vegetariánskej stravy.

 

Chlorellu často dopĺňajú vegáni a vegetariáni. V 100 g tejto riasy je až 58 g plnohodnotných bielkovín a dodáva aj železo potrebné pre správnu funkciu obehového systému. Hoci chlorella môže obsahovať nejaký vitamín B12, nie je najbohatším zdrojom vitamínu B12 a nenahradí adekvátnu suplementáciu, čo je dôležité najmä pre ľudí na rastlinnej strave.

 

Detoxikácia organizmu

 

V alternatívnej medicíne je chlorella považovaná za hlavnú detoxikačnú látku. Dnes sa chlorella najčastejšie používa predovšetkým na očistu pečene. Pečeň, ako je známe, je sama zodpovedná za detoxikáciu tela od alkoholu alebo ťažkých kovov. V roku 1973 japonskí vedci uviedli, že užívanie 8 g chlorelly denne zvýšilo vylučovanie kadmia v stolici trojnásobne a v moči sedemnásobne.

 

Užitočné v boji proti zlému dychu

 

Jedným z príznakov „znečistenia“ organizmu môže byť okrem iného aj zápach z úst. Ďalším príznakom môže byť aj nepríjemný zápach potu. Chlorella tým, že očistí telo od škodlivých látok, taktiež pomôže zbaviť sa týchto nepríjemných problémov.

 

algae detox spirulina a chlorella

Spirulina a chlorella v tabletách by mali patriť do života každého človeka, ktorý chce dopriať svojmu telu kvalitné makro a mikro živiny.

 

Chlorella a "opica"

 

Odborníci na výživu tvrdia, že užívaním chlorelly až dve hodiny pred pitím alkoholu sa vyhnete jednému z najmenej príjemných aspektov pitia, opici. Chlorella dopĺňa nedostatok minerálov a živín, ktoré sa vyplavujú z tela pri pití alkoholu.

 

Chlorella môže znížiť riziko vzniku rakoviny

 

Chlorella vulgaris, odroda najčastejšie používaná pri výrobe doplnkov stravy, môže znížiť riziko vzniku rakovinových buniek.

 

bábovka s chlorellou

Chlorella je obľúbenou ingredienciou pri pečení

 

Chlorella posilňuje imunitu

 

Chlorella posilňuje imunitný systém. In vitro a myšie štúdie ukazujú, že stimuluje produkciu leukocytov, teda bielych krviniek. Chlorella navyše obsahuje glykoproteíny s protizápalovými, antibiotickými vlastnosťami, vlastnosťami znižujúcimi krvný tlak a cholesterol.

 

Chlorella na zažívanie a zápchu

 

Chlorella je prebiotikum. To znamená, že je to vynikajúca živina pre probiotiká. Chlorella pôsobí ako zdroj živín potrebných na vývoj probiotických baktérií. Chlorella urýchľuje rýchlosť rastu priateľských baktérií Lactobacillus v črevách. Výsledkom je zlepšenie trávenia. Uľahčuje aj vstrebávanie živín. Dokáže zmierniť chronickú zápchu, neutralizovať črevné plyny a bojovať s otravou jedlom.

 

Chlorella môže zabrániť anémii v tehotenstve

 

Chlorella obsahuje veľké množstvo kyseliny listovej, vitamínu B12 a železa. Tieto zlúčeniny sú obzvlášť dôležité počas tehotenstva, pretože ich nedostatok môže mať veľmi nepriaznivý účinok alebo dokonca spôsobiť defekty počas vývoja plodu. Vďaka obsahu vitamínov a živín dokáže predchádzať anémii v tehotenstve, ale aj problémom s tehotenskou hypertenziou.

 

Alternatíva mäsa vo vegetariánskej a vegánskej strave

 

Chlorella sa vyznačuje neobvykle vysokým obsahom bielkovín. Stojí za to vedieť, že na 100 g pripadá až 58 g tejto cennej živiny. Podiel je oveľa priaznivejší ako pri produktoch živočíšneho pôvodu. 100 g hovädzieho mäsa obsahuje 25-30 g bielkovín, zatiaľ čo kuracieho len 24 g. Bielkoviny obsiahnuté v chlorelle sú kompletné, pretože obsahujú esenciálne aminokyseliny v pomere nevyhnutnom pre ľudský organizmus.

 

Chlorella - vedľajšie účinky

Riasa Chlorella je telom veľmi dobre znášaná a pri správnom užívaní je riziko nežiaducich účinkov nízke. Môže sa objaviť alergická reakcia, ale také prípady sú zriedkavé. Ľudia, ktorí sú citliví na slnko, môžu zaznamenať fotosenzibilizačný účinok.

 

Medzi ďalšie vedľajšie účinky užívania chlorelly patrí pocit ťažkosti, nadúvanie a hnačka - to je spôsobené vysokým obsahom vlákniny v tejto riase. Tieto príznaky však po krátkom čase spontánne vymiznú.

 

Môže tiež dochádzať k exacerbácii aknóznych lézií súvisiacich s detoxikáciou organizmu. Pokiaľ nežiaduce účinky samy nezmiznú, poraďte sa so svojím lekárom.

 

Chlorella môže u niektorých ľudí spôsobiť:

 

 • opuch tváre alebo jazyka
 • citlivosť na slnečné svetlo
 • poruchy trávenia,
 • akné,
 • únava,
 • apatia,
 • bolesti hlavy,
 • závrat.

 

chlorella v prášku

 

Chlorella - ako užívať?

Dávkovanie chlorelly je veľmi dôležité, pretože správne množstvo rozhoduje o jej účinnosti. Dospelý človek by mal prijať 2 - 5 g počas dňa. Tablety chlorelly však nie sú jedinou možnosťou, pretože ju môžete konzumovať aj v práškovej forme – potom je denná zásoba 2 – 3g.

 

Prášková riasa sa najčastejšie pridáva do koktailov, tort, omáčok a dezertov, ale musíte si dať pozor na charakteristickú rybiu príchuť, ktorú pokrmom dokážu dodať. Môžete to odstrániť jablčným alebo ananásovým džúsom. Suplementácia by mala trvať dva mesiace, potom sa odporúča pauza. Rozhodne by ste nemali túto riasu konzumovať dlhšie ako šesť mesiacov.

 

Autor: Tomáš Konieczny

 

Na kvalite a správnosti informácií, ktoré s vami zdieľame v našich článkoch, nám záleží rovnako ako na našich produktoch samotných. Pokiaľ ste našli v našom článku nejakú chybu, preklep, či nezrovnalosť, dajte nám vedieť na info@herbalus.cz alebo nám zavolajte na číslo +421 948 203 208.

 

Kto je autorom tohto článku?

 

Tomáš Konieczny

Bc. Tomáš Konieczny
Narodený 4.7.1992 v Třinci
Vyštudoval ekonomický odbor, celý život sa však venoval cestovnému ruchu, zdravému životnému štýlu, konope a skúmaniu jeho vplyvu na ľudské zdravie.
Zakladateľ a konateľ firmy Herbalus, kde stojí okrem iného za vývojom produktov a objavovaním prínosu konope v rôznych fyzických či psychických aspektoch zdravia.